Bambu Studio v1.8.0 Beta - en to ru translation catalogue (2997 entries)

en: 
    
    Would you like to redirect to the webpage for rating?
ru: 
    
    Хотите перейти на страницу для выставления оценки?

en: 
    Do you want to rewrite it?
ru: 
    Хотите перезаписать его?

en:  (Repair)
ru:  (Починить модель)

en:  But machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
ru:  Но принтеры с кинематикой I3 не будут писать таймлапс.

en:  Click here to install it.
ru:  Нажмите здесь, чтобы установить.

en:  No corresponding storage bucket
ru:  Отсутствует хранилище данных

en:  can not be opened
ru:  не удаётся открыть

en:  doesn't work at 100%% density
ru:  не работает при 100%% заполнении

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
ru:  находится слишком близко к области исключения, что может привести к столкновению.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ru:  находится слишком близко к области исключения, что может привести к столкновению при печати.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
ru:  находится слишком близко к другим моделям, что может привести к столкновению.

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
ru:  находится слишком близко к другим моделям, что может привести к столкновению при печати.

en:  not in range
ru:  вне диапазона

en:  plate %1%:
ru:  печатной пластины %1%:

en:  upload config prase failed
ru:  ошибка обработки конфигурации при отправке

en:  upload failed
ru:  ошибка отправки

en: "Bambu" or "Generic" can not be used as a Vendor for custom filaments.
ru: "Bambu" или "Generic" не могут быть заданы в качестве производителей для пользовательский пластиковых нитей.

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on Bambu Studio(windows) or CAD softwares.
ru: Функция «Починить модель» в настоящее время доступна только в Windows. Пожалуйста, почините модель с помощью Bambu Studio (Windows) или другой CAD программой.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
ru[0]: %1$d модель окрашена.
ru[1]: %1$d модели окрашены.
ru[2]: %1$d моделей окрашено.

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
ru[0]: %1$d модель имеет пользовательскую поддержку.
ru[1]: %1$d модели имеют пользовательские поддержки.
ru[2]: %1$d моделей имеют пользовательские поддержки.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
ru[0]: Исправлена %1$d ошибка
ru[1]: Исправлено %1$d ошибки
ru[2]: Исправлено %1$d ошибок

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
ru[0]: %1$d открытое ребро
ru[1]: %1$d открытых ребра
ru[2]: %1$d открытых рёбер

en: %1$d object was loaded as a part of cut object. | %1$d objects were loaded as parts of cut object
ru[0]: Загружена %1$d деталь, являющаяся частью разрезанной модели.
ru[1]: Загружена %1$d детали, являющиеся частью разрезанной модели.
ru[2]: Загружена %1$d деталей, являющиеся частью разрезанной модели.

en: %1% Preset
ru: %1% профиль

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
ru: Шаблон заполнения «%1%» не поддерживает 100%% заполнение.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
ru: %1% находится слишком близко к области исключения, что может привести к столкновению при печати.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
ru: %1% находится слишком близко к другим, что может привести к столкновению.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
ru: %1% слишком высокий, что может привести к столкновению.

en: %1% was replaced with %2%
ru: %1% было заменено на %2%

en: %d Filament Preset and %d Process Preset is attached to this printer. Those presets would be deleted if the printer is deleted.
ru: К этому принтеру прикреплено: 
    профилей прутка -%dшт. и профилей процесса печати - %dшт. 
    Эти профили будут удалены при удалении принтера.
    При удалении принтера эти профили так же будут удалены.

en: %d triangles
ru: Треугольников: %d

en: %s
    Do you want to continue?
ru: %s
    Хотите продолжить?

en: %s Update
ru: Обновление %s

en: %s can't be percentage
ru: %s не может быть в процентах

en: %s does not support %s
ru: %s не поддерживает %s

en: %s error
ru: Ошибка %s

en: %s has a warning
ru: Предупреждение %s

en: %s has encountered an error
ru: %s обнаружил ошибку

en: %s info
ru: Информация %s

en: %s information
ru: Информация %s

en: %s is not compatible with %s
ru: %s не совместима с %s

en: %s warning
ru: Предупреждение %s

en: &About %s
ru: &O программе %s

en: &File
ru: &Файл

en: &Help
ru: &Помощь

en: &Open G-code
ru: &Открыть файл G-кода

en: &Quit
ru: В&ыход

en: &View
ru: &Вид

en: (The model has already been rated. Your rating will overwrite the previous rating.)
ru: (Модели уже присвоен рейтинг. Ваш рейтинг перезапишет предыдущий.)

en: (Undefined)
ru: (Не указано)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
ru: ) для определения положения печатной головы. Это предотвращает перемещение за пределы области печати и износ оборудования.

en: *Printing %s material with %s may cause nozzle damage
ru: *Печать %s материалом %s может привести к повреждению сопла.

en: *We recommend you to add brand, materia, type, and even humidity level in the Name
ru: *Мы рекомендуем добавить к названию материала, производителя, тип и даже уровень влажности

en: + Add Preset
ru: + Добавить профиль

en: --use-firmware-retraction is not compatible with --wipe
ru: --use-firmware-retraction не совместим с --wipe

en: --use-firmware-retraction is only supported by Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier and Machinekit firmware
ru: --use-firmware-retraction поддерживается только прошивками Marlin, Klipper, Smoothie, RepRapFirmware, Repetier и Machinekit

en: 0 (no open anchors)
ru: 0 (нет открытых привязок)

en: 0 (not anchored)
ru: 0 (без привязок)

en: 1000 (unlimited)
ru: 1000 (неограниченно)

en: 3D Honeycomb
ru: 3D соты

en: 3D Mouse disconnected.
ru: 3D-мышь отключена.

en: 3Dconnexion settings
ru: Настройки 3Dconnexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
ru: Путь G-кода выходит за пределы области печати.

en: A G-code path goes beyond the max print height.
ru: Траектория G-кода выходит за пределы максимальной высоты печати.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
ru: Конфигурация с именем %s уже существует. Перезаписать её?

en: A desiccant status lower than two bars indicates that desiccant may be inactive. Please change the desiccant.(The bars: higher the better.)
ru: Состояние влагопоглотителя (силикагеля) ниже двух делений указывает на то, что он может уже не выполнять свою функцию. Пожалуйста, замените его. Чем больше делений на индикаторе, тем лучше.

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
ru: Произошла ошибка. Возможно, недостаточно системной памяти или это баг программы.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
ru: Файл с именем %s уже существует. Перезаписать его?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
ru: Смещение каймы от печатаемой модели, может облегчить её удаление.

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
ru: Доступен новый сетевой плагин (%s). Хотите установить?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
ru: Доступен новый пакет конфигурации. Установить его?

en: A new version is available
ru: Доступна новая версия

en: A problem occured during calibration. Click to view the solution.
ru: Во время калибровки возникла проблема. Нажмите, чтобы просмотреть решение.

en: A test model will be printed. Please clear the build plate and place it back to the hot bed before calibration.
ru: Будет напечатана тестовая модель. Перед калибровкой очистите печатную пластину и установите её обратно на нагреваемый стол.

en: AMS
ru: АСПП

en: AMS Materials Setting
ru: Настройка материалов АСПП

en: AMS Settings
ru: Настройки АСПП

en: AMS Slots
ru: Слоты АСПП

en: AMS filament backup
ru: Резервирование материала АСПП

en: AMS filament backup is not enabled, please enable it in the AMS settings.
ru: Резервирование материала АСПП не включено, пожалуйста, включите его в настройках АСПП.

en: AMS filaments
ru: Прутки АСПП

en: AMS not connected
ru: АСПП не подключена

en: AMS slot used for this filament
ru: Слот АСПП используемый для этого прутка

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
ru: АСПП автоматически переключится на другую катушку с тем же типом материала, когда текущий закончится.

en: API Key / Password
ru: API-ключ/Пароль

en: API key
ru: API-ключ

en: Abnormal print file data. Please slice again
ru: Неправильные данные файла печати. Пожалуйста, нарежьте ещё раз.

en: Abnormal print file data. Please slice again.
ru: Неправильные данные файла печати. Пожалуйста, нарежьте ещё раз.

en: About %s
ru: О %s

en: About this calibration
ru: О данном виде калибровки

en: Acceleration
ru: Ускорение

en: Acceleration limitation
ru: Ограничение ускорений

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
ru: Ускорение на первом слое. Использование более низкого значения может улучшить адгезию к столу.

en: Acceleration of inner walls. 0 means using normal printing acceleration
ru: Ускорение на внутренних периметрах. Установите 0 для использования значения ускорения по умолчанию.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
ru: Ускорение на внешнем периметре. Использование более низкого значения может улучшить качество.

en: Acceleration of sparse infill. If the value is expressed as a percentage (e.g. 100%), it will be calculated based on the default acceleration.
ru: Ускорение на разреженном заполнении. Если задано в процентах, то значение вычисляться относительно ускорения по умолчанию.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
ru: Ускорение на верхней поверхности. Использование меньшего значения может улучшить качество верхней поверхности.

en: Accept
ru: Принять

en: Access Code
ru: Код доступа

en: Access violation
ru: Нарушение прав доступа

en: Accessory
ru: Аксессуары

en: Accurate
ru: Точность

en: Action
ru: Действие

en: Activate air filtration
ru: Включить фильтрацию воздуха

en: Activate for better air filtration
ru: Активировать для лучшей фильтрации воздуха

en: Adaptive
ru: Адаптивная

en: Adaptive Cubic
ru: Динамический куб

en: Add
ru: Добавить

en: Add Custom G-code
ru: Добавить пользовательской G-код

en: Add Custom Template
ru: Добавить пользовательский шаблон

en: Add Filament Preset under this filament
ru: Добавление профиля прутка под текущий пруток

en: Add File
ru: Добавить файл

en: Add Models
ru: Добавить модель

en: Add Modifier
ru: Добавление модификатора

en: Add Pause
ru: Добавить паузу

en: Add Photo
ru: Добавить фото

en: Add Preset
ru: Добавить профиль

en: Add Primitive
ru: Добавить примитив

en: Add connector
ru: Добавить соединение

en: Add connector to selection
ru: Добавить соединение к выбранному

en: Add connectors
ru: Добавить соединения

en: Add detail
ru: Увеличить детализацию

en: Add height range
ru: Добавление диапазон высот слоёв

en: Add line number
ru: Добавить номер строки

en: Add modifier
ru: Добавить модификатор

en: Add negative part
ru: Добавить объём для вычитания

en: Add one filament
ru: Добавить пластиковую нить

en: Add part
ru: Добавить элемент

en: Add plate
ru: Добавить стол

en: Add preset for new printer
ru: Добавление профиля для нового принтера

en: Add settings
ru: Добавить настройки

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
ru: Добавление сплошного заполнения вблизи наклонных поверхностей для обеспечения вертикальной толщины оболочки (верхний+нижний сплошные слои).

en: Add support blocker
ru: Добавить блокировщик поддержки

en: Add support enforcer
ru: Добавить принудительную поддержку

en: Add/Remove filaments
ru: Добавить/удалить пруток

en: Add/Remove materials
ru: Добавить/удалить материал

en: Add/Remove presets
ru: Добавить/удалить профиль

en: Additional process preset
ru: Доп. настройки профиля процесса

en: Address
ru: Адрес

en: Advance
ru: Расширенный

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: After cut
ru: После разрезания

en: After using Flow Dynamics Calibration, there might still be some extrusion issues, such as:
    1. Over-Extrusion: Excess material on your printed object, forming blobs or zits, or the layers seem thicker than expected and not uniform.
    2. Under-Extrusion: Very thin layers, weak infill strength, or gaps in the top layer of the model, even when printing slowly.
    3. Poor Surface Quality: The surface of your prints seems rough or uneven.
    4. Weak Structural Integrity: Prints break easily or don't seem as sturdy as they should be.
ru: После проведения калибровки динамики потока всё ещё могут возникать некоторые проблемы с экструзией, такие как:
    1. Избыточная экструзия. Это приводит к образованию на модели капель или сгустков, слои кажутся толще и неравномерными, чем ожидалось.
    2. Недоэкструзия. Очень тонкие слои, слабая прочность заполнения или пробелы на верхнем слое модели, даже при медленной печати.
    3. Низкое качество поверхности. Поверхность деталей кажется шероховатой или неровной.
    4. Слабая конструкционная прочность. Напечатанное легко ломается или кажется не таким прочным, как должно быть.

en: Align to Y axis
ru: Выравнивать по оси Y

en: Aligned
ru: По краю

en: Aligned Rectilinear
ru: Выровн. прямолинейн.

en: All
ru: Все

en: All Files
ru: Все файлы

en: All changes will be discarded.
ru: Все изменения будут потеряны.

en: All changes will not be saved
ru: Все изменения не будут сохранены

en: All inputs in the custom printer vendor or model are spaces. Please re-enter.
ru: В поле ввода производителя/модели принтера введены пробелы. 
    Пожалуйста, введите нормальное имя.

en: All inputs in the custom vendor or serial are spaces. Please re-enter.
ru: В поле ввода производителя/серии пластиковой нити введены пробелы. 
    Пожалуйста, введите нормальное имя.

en: All objects will be removed, continue?
ru: Все модели будут удалены, продолжить?

en: All solid layer
ru: Все сплошные поверхности

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
ru: Авторасстановка недоступна,
    т.к. все выбранные модели находятся на заблокированном столе.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
ru: Автоориентация недоступна,
    т.к. все выбранные модели находятся на заблокированном столе.

en: All walls
ru: Все периметры

en: Allow Prompt Sound
ru: Разрешить звуковые уведомления

en: Allow multiple materials on same plate
ru: Разрешить использование нескольких материалов на одном столе

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
ru: Позволяет рисовать на выбранных гранях, используя: "%1%"

en: Along X axis
ru: Вдоль оси X

en: Along Y axis
ru: Вдоль оси Y

en: Along Z axis
ru: Вдоль оси Z

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
ru: Синхронизация уже выполнена. Хотите синхронизировать только изменения или заново синхронизировать всё?

en: Alt + Mouse wheel
ru: Alt + Колесо мыши

en: Alt+Left mouse button
ru: Alt + Левая кнопка мыши

en: Alt+Mouse wheel
ru: Alt + Колесо мыши

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
ru: Перед печатью через локальную сеть необходимо вставить SD-карту.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
ru: Перед печатью необходимо вставить SD-карту.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
ru: Перед отправкой на SD-карту, сначала вставьте её в принтер.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
ru: Перед отправкой на принтер необходимо вставить SD-карту.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
ru: Для записи таймлапсов необходимо вставить SD-карту.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
ru: Было обнаружено важное обновление, которое необходимо установить перед продолжением печати. Хотите обновиться сейчас? Обновление можно выполнить и позже, нажав «Обновить прошивку».

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
ru: Модель выходит за границы стола или превышает высоту печати.
    Пожалуйста, устраните проблему, уместив всю модель в границы стола (или за пределы стола) и убедитесь, что высота модели находится в пределах область построения.

en: An object is layed over the boundary of plate.
ru: Модель выходить за границы печатного стола.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
ru: Коррекция горизонтальных размеров модели не будет действовать, поскольку для этой модели была выполнена операция окрашивания.
    Коррекция горизонтальных размеров модели не может использоваться в сочетании с функцией раскрашивания.

en: Angle
ru: Угол

en: Angle for ironing, which controls the relative angle between the top surface and ironing
ru: Выбор угла разглаживания поверхности.

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
ru: Базовый угол для ориентации шаблона заполнения, который определяет начало или основное направление линий.

en: Another export job is running.
ru: Уже идёт другой процесс экспорта.

en: Another virtual camera is running.
    Bambu Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
ru: Уже работает одна виртуальная камера.
    Bambu Studio поддерживает только одну виртуальную камеру.
    Хотите остановить эту виртуальную камеру?

en: Application is closing
ru: Закрытие приложения

en: Apply
ru: Применить

en: Arc fitting
ru: Поддержка движения по дуге окружности

en: Archimedean Chords
ru: Хорды Архимеда

en: Are you sure to %1% the selected preset?
ru: %1% выбранный профиль?

en: Are you sure to cancel the current calibration and return to the home page?
ru: Вы уверены, что хотите отменить текущую калибровку и вернуться на главную страницу?

en: Are you sure you want to cancel this print?
ru: Вы уверены, что хотите отменить эту печать?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
ru: Вы уверены, что хотите удалить информацию о пластиковой нити?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
ru: Вы уверены, что хотите обновить? Это займёт около 10 минут. Не выключайте питание во время обновления принтера.

en: Arrange
ru: Расставить

en: Arrange all objects
ru: Расставить все модели

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
ru: Ошибка расстановки. Обнаружены некоторые исключения при обработке геометрии моделей.

en: Arrange objects on selected plates
ru: Расставить выбранные модели на выбранных столах

en: Arrange options
ru: Параметры расстановки

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
ru: При расстановке были проигнорированы следующие модели, которые не помещаются на одном столе:
    %s

en: Arranging
ru: Расстановка

en: Arranging canceled.
ru: Расстановка отменена.

en: Arranging done.
ru: Расстановка выполнена.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
ru: Расстановка завершена, но не всё уместилось на столе. Уменьшите интервал расстановки и повторите попытку.

en: Arranging...
ru: Расстановка...

en: Arrow Down
ru: Стрелка вниз

en: Arrow Left
ru: Стрелка влево

en: Arrow Right
ru: Стрелка вправо

en: Arrow Up
ru: Стрелка вверх

en: Asia-Pacific
ru: Азиатско-Тихоокеанский

en: Assemble
ru: Объединить в сборку

en: Assemble Control
ru: Управление сборкой

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
ru: Объединение выбранных объектов в модель, состоящую из несколько частей.

en: Assemble the selected objects to an object with single part
ru: Объединение выбранных моделей в единую.

en: Assembly
ru: Сборка

en: Assembly Guide
ru: Памятка по сборке

en: Assembly Info
ru: Информация о сборке

en: Assembly Return
ru: Выйти из сборки

en: Assembly View
ru: Сборочный вид

en: Assign the part to the other side
ru: Переназначение стороны части модели

en: Associate .3mf files to BambuStudio
ru: Ассоциировать файлы .3mf с BambuStudio

en: Associate .step/.stp files to BambuStudio
ru: Ассоциировать файлы .step/.stp с BambuStudio

en: Associate .stl files to BambuStudio
ru: Ассоциировать файлы .stl с BambuStudio

en: Associate files to BambuStudio
ru: Сопоставление типов файлов с BambuStudio

en: At least one successful print record of this print profile is required 
    to give a positive rating(4 or 5stars).
ru: Для выставления положительной оценки (4 или 5 звезд) требуется хотя бы одна успешная запись о печати данным профилем печати.

en: Attention!
ru: Внимание!

en: Author
ru: Автор

en: Authorization Type
ru: Тип авторизации

en: Auto
ru: Автоматич.

en: Auto Brim
ru: Автокайма

en: Auto Flow Rate Calibration utilizes Bambu Lab's Micro-Lidar technology, directly measuring the calibration patterns. However, please be advised that the efficacy and accuracy of this method may be compromised with specific types of materials. Particularly, filaments that are transparent or semi-transparent, sparkling-particled, or have a high-reflective finish may not be suitable for this calibration and can produce less-than-desirable results.
    
    The calibration results may vary between each calibration or filament. We are still improving the accuracy and compatibility of this calibration through firmware updates over time.
    
    Caution: Flow Rate Calibration is an advanced process, to be attempted only by those who fully understand its purpose and implications. Incorrect usage can lead to sub-par prints or printer damage. Please make sure to carefully read and understand the process before doing it.
ru: Автоматическая калибровка скорости потока использует технологию микролидара Bambu Lab, непосредственно измеряя калибровочные шаблоны. Однако имейте ввиду, что эффективность и точность этого метода может быть снижена при использовании определенных типов материалов. В частности, прозрачные или полупрозрачные материалы, материалы с блестящими частицами или с высокоотражающим покрытием могут не подойти для данной калибровки и привести к нежелательным результатам.
    
    
    Результаты калибровки могут различаться от калибровки к калибровке или от материала к материалу. Мы продолжаем улучшать точность и совместимость этой калибровки путем обновления прошивки принтера.
    
    Внимание: калибровка скорости потока - это сложный процесс, к которому следует прибегать только тем, кто полностью понимает её назначение и последствия. Неправильное использование может привести к некачественной печати или повреждению принтера. Пожалуйста, внимательно прочитайте и поймите суть процесса, прежде чем приступать к его выполнению.

en: Auto Orientation options
ru: Параметры автоориентации

en: Auto Refill
ru: Автодозаправка

en: Auto Rotate
ru: Автоповорот

en: Auto Segment
ru: Автосегментация

en: Auto bed leveling
ru: Автовыравнивание стола

en: Auto orient
ru: Автоориентация

en: Auto orient the object to improve print quality.
ru: Автоориентация модели для улучшения качества печати.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
ru: Автоориентация выбранных или всех моделей. При выбранных моделях, ориентируются только они, противном случае ориентируются все модели на текущем столе.

en: Auto orientation
ru: Автоориентация

en: Auto rotate for arrangement
ru: Разрешить вращение при расстановке

en: Auto support threshold angle:
ru: Пороговый угол автоподдержки:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
ru: Автосинхронизация пользовательских профилей (принтера/прутка/процесса)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
ru: Авторасстановка
    Знаете ли вы, что можно автоматически расставить все модели на вашем столе?

en: Auto-Backup
ru: Автосоздание резервной копии

en: Auto-Calc
ru: Авторасчёт

en: Auto-Calibration
ru: Автокалибровка

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
ru: Автоориентация
    Знаете ли вы, что можно повернуть модели в оптимальную для печати ориентацию простым щелчком мыши?

en: Auto-record Monitoring
ru: Автозапись мониторинга

en: Auto-recovery from step loss
ru: Автовосстановление после потери шагов

en: Automatic flow calibration using Micro Lidar
ru: Автокалибровка потока с помощью микролидара

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
ru: Для сокращения времени печати есть возможность печатать заполнение не на каждом слое, а на двух слоях сразу. 
    Периметры по-прежнему печатаются с исходной высотой слоя.

en: Aux
ru: Вспом.

en: Auxiliary part cooling fan
ru: Вспомогательный вентилятор для охлаждения моделей

en: Avoid crossing wall
ru: Избегать пересечения периметров

en: Avoid crossing wall - Max detour length
ru: Избегать пересечения периметров - Макс. длина обхода

en: Avoid extrusion calibration region
ru: Избегать зону калибровки экструзии

en: Avoid warping
    Did you know that when printing materials that are prone to warping such as ABS, appropriately increasing the heatbed temperature can reduce the probability of warping.
ru: Предотвращение коробления материала
    Знаете ли вы, что при печати материалами, склонными к короблению, таких как ABS, повышение температуры подогреваемого стола может снизить вероятность коробления?

en: Back
ru: Сзади

en: Back Page 1
ru: Вернуться на 1-ю страницу

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
ru: Периодическое создание резервной копии проекта для восстановления после непредвиденного сбоя программы.

en: Balanced
ru: Баланс

en: Bambu Cool Plate
ru: Не нагреваемая пластина Bambu

en: Bambu Cube
ru: Куб Bambu

en: Bambu Cube V2
ru: Куб Bambu V2

en: Bambu Network plug-in not detected.
ru: Сетевой плагин Bambu не обнаружен.

en: Bambu PET-CF/PA6-CF is not supported by AMS.
ru: Печать Bambu PET-CF/PA6-CF с помощью АСПП не поддерживается.

en: Bambu Studio GUI initialization failed
ru: Ошибка инициализации графического интерфейса приложения

en: Bambu Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
ru: Bambu Studio также использовала некоторые идеи из программы Cura компании Ultimaker.

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
ru: Bambu Studio основана на PrusaSlicer от компании Prusa Research, которая в свою очередь основана на Slic3r от Alessandro Ranellucci и разработках сообщества RepRap.

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
ru: Bambu Studio основана на PrusaSlicer от компании PrusaResearch и Super Slicer от пользователя Merill (supermerill).

en: Bambu Studio is licensed under
ru: Bambu Studio распространяется под лицензией

en: BambuStudio configuration file may be corrupted and is not abled to be parsed.Please delete the file and try again.
ru: Возможно, файл конфигурации BambuStudio повреждён и не может быть обработан. Пожалуйста, удалите файл и повторите попытку.

en: BambuStudio got an unhandled exception: %1%
ru: Неизвестная ошибка BambuStudio: %1%

en: BambuStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
ru: BambuStudio завершит работу из-за ошибки локализации. Будем признательны, если вы сообщите о конкретном сценарии возникновения этой проблемы.

en: BambuStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
ru: BambuStudio завершает работу из-за нехватки памяти. Возможно, это баг программы. Будем признательны, если вы сообщите о проблеме нашей команде.

en: Base pattern
ru: Шаблон поддержки

en: Base pattern spacing
ru: Плотность поддержки

en: Basic Info
ru: Общая информация

en: Basic Information
ru: Основная информация

en: Basic information
ru: Общая информация

en: Batch manage files.
ru: Пакетное управление файлами.

en: Bed
ru: Стол

en: Bed Leveling
ru: Выравнивание
    стола

en: Bed Shape
ru: Форма стола

en: Bed Temperature
ru: Температура стола

en: Bed Type
ru: Тип стола

en: Bed adhension
ru: Адгезия к столу

en: Bed custom model
ru: Пользовательская модель стола

en: Bed custom texture
ru: Пользовательская текстура стола

en: Bed exclude area
ru: Область исключения

en: Bed filling canceled.
ru: Заполнение стола отменено.

en: Bed filling done.
ru: Заполнение стола закончено.

en: Bed leveling
ru: Выравнивание стола

en: Bed temperature
ru: Температура стола

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ru: Температура стола для всех слоёв, кроме первого. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ru: Температура стола для всех слоёв, кроме первого. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ru: Температура стола для всех слоёв, кроме первого. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ru: Температура стола для всех слоёв, кроме первого. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ru: Температура стола для первого слоя. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature when Smooth PEI Plate/High temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Smooth PEI Plate/High Temp Plate
ru: Температура стола при установленной гладкой PEI/высокотемпературный печатной пластине. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
ru: Температура стола при установленной текстурированной пластите с PEI покрытием. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
ru: Температура не подогреваемого стола. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
ru: Температура стола при установленной инженерной печатной пластине. 0 означает, что пластиковая нить не поддерживает печать на этой печатной пластине.

en: Bed type
ru: Тип стола

en: Bed types supported by the printer
ru: Типы столов, поддерживаемые принтером

en: Before layer change G-code
ru: G-код выполняемый перед сменой слоя

en: Best auto arranging position in range [0,1] w.r.t. bed shape.
ru: Наилучшее расположение модели при авторасстановке в диапазоне [0,1] относительно формы стола.

en: Best object position
ru: Наилучшее расположение модели

en: Beta Version
ru: Бета-версия

en: Between Object Gcode
ru: G-код выполняемый между моделями

en: Bill of Materials
ru: Список материалов

en: Block seam
ru: Блокировка шва

en: Block supports
ru: Блокировка поддержки

en: Bottom
ru: Снизу

en: Bottom View
ru: Вид снизу

en: Bottom Z distance
ru: Зазор поддержки снизу

en: Bottom interface layers
ru: Связующих слоёв снизу

en: Bottom interface spacing
ru: Расстояние между линиями связующего слоя снизу

en: Bottom shell layers
ru: Сплошных слоёв снизу

en: Bottom shell thickness
ru: Толщина оболочки снизу

en: Bottom surface
ru: Нижняя поверхность

en: Bottom surface pattern
ru: Шаблон заполнения нижней поверхности

en: Bottom:
ru: Низ:

en: Bowden
ru: Боуден

en: Brass
ru: Латунь

en: Bridge
ru: Мосты

en: Bridge direction
ru: Угол печати мостов

en: Bridge flow
ru: Поток при печати мостов

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
ru: Переопределение угла печати мостов. Если задано 0, угол печати мостов рассчитывается автоматически. В противном случае заданный угол будет использоваться для наружных мостов. Для нулевого угла установите 180°.

en: Brim
ru: Кайма

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
ru: Кайма для лучшей адгезии
    Знаете ли вы, что при печати модели имеющей небольшой контакт с поверхностью стола, рекомендуется использовать кайму?

en: Brim type
ru: Тип каймы

en: Brim width
ru: Ширина каймы

en: Brim-object gap
ru: Смещение каймы

en: Bring All to Front
ru: Всё на передний план

en: Browse
ru: Обзор

en: Brush
ru: Кисть

en: Brush shape
ru: Форма кисти

en: Brush size
ru: Размер кисти

en: Bucket fill
ru: Заливка

en: Bulge
ru: Выпуклость

en: Busy
ru: Занят

en: By Layer
ru: Одновременно

en: By Object
ru: По очереди

en: By layer
ru: Одновременно

en: By object
ru: По очереди

en: CANCELED
ru: ОТМЕНЕНО

en: CF/GF filaments are hard and brittle, It's easy to break or get stuck in AMS, please use with caution.
ru: CF/GF пластиковые нити твердые и хрупкие, легко ломаются или застревают в АСПП, поэтому используйте их с осторожностью.

en: COMPLETED
ru: ЗАВЕРШЕНО

en: CRC check failed
ru: Ошибка проверки контрольной суммы

en: Cabin humidity
ru: Влажность внутри

en: Calibrate
ru: Калибровка

en: Calibrate again
ru: Повторить калибровку

en: Calibrating
ru: Калибровка

en: Calibrating AMS...
ru: Калибровка АСПП...

en: Calibrating Micro Lidar
ru: Калибровка микролидаром

en: Calibrating extrusion
ru: Калибровка экструзии

en: Calibrating extrusion flow
ru: Калибровка потока экструзии

en: Calibrating the micro lida
ru: Калибровка микролидаром

en: Calibrating... %d%%
ru: Калибровка... %d%%

en: Calibration
ru: Калибровка

en: Calibration Flow
ru: Калибровка потока

en: Calibration Type
ru: Тип калибровки

en: Calibration completed
ru: Калибровка завершена

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
ru: Калибровка завершена. Теперь найдите наиболее равномерно экструдированную линию на столе, как показано на рисунке ниже, и введите это значение в поле ввода коэффициента K.

en: Calibration error
ru: Ошибка калибровки

en: Calibration help
ru: Помощь в калибровке

en: Calibration not supported
ru: Калибровка не поддерживается

en: Calibration program
ru: Программа калибровки

en: Calibration step selection
ru: Выбор шага калибровки

en: Calibration1
ru: Калибровка 1

en: Calibration2
ru: Калибровка 2

en: Camera
ru: Камера

en: Camera Angle - Left side
ru: Камера слева

en: Camera Angle - Right side
ru: Камера справа

en: Camera Setting
ru: Настройки камеры

en: Camera view - Behind
ru: Камера сзади

en: Camera view - Bottom
ru: Камера снизу

en: Camera view - Default
ru: Камера по умолчанию

en: Camera view - Front
ru: Камера спереди

en: Camera view - Top
ru: Камера сверху

en: Can not add models when in preview mode!
ru: В режиме предпросмотра добавление моделей недоступно!

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
ru: Не допускается совместная печать несколькими материалами, имеющими большую разницу в температуре печати. Это может привести к засорению и повреждению сопла и экструдера.

en: Can't apply when proccess preview.
ru: Невозможно применить при предпросмотре.

en: Can't find my devices?
ru: Не удаётся найти свои принтеры?

en: Can't find my printer model
ru: Мой принтер отсутствует в списке

en: Can't find vendor I want
ru: Производитель отсутствует в списке

en: Can't start this without SD card.
ru: Невозможно запустить без SD-карты.

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cancel calibration
ru: Отменить калибровку

en: Cancel print
ru: Отмена печати

en: Cancel selected
ru: Отменить выбранное

en: Cancel upload
ru: Отменить отправку

en: Canceled
ru: Отменено

en: Cancelled
ru: Отменено

en: Cancelling
ru: Отмена

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
ru: Не удаётся считать информацию о пластиковой нити. Пластиковая нить загружена в голову, пожалуйста, выгрузите её и повторите попытку.

en: Cannot send the print job for empty plate
ru: Невозможно отправить задание на печать, так как стол пуст.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
ru: Невозможно отправить задание печати на принтер, прошивка которого нуждается в обновлении.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
ru: Невозможно отправить задание на печать, при обновлении прошивки принтера.

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
ru: Во время обновления невозможно отправить задание на печать

en: Capabilities
ru: Характеристики принтера

en: Caution to use! Flow calibration on Textured PEI Plate may fail due to the scattered surface.
ru: Внимание! Калибровка потока на текстурированной пластине с PEI покрытием может быть неудачной из-за шероховатой поверхности.

en: Center
ru: По центру

en: Cham
ru: Выдув

en: Chamber temperature
ru: Температура термокамеры

en: Change Filament
ru: Сменить пруток

en: Change filament
ru: Сменить пруток

en: Change filament G-code
ru: G-код выполняемый при смене прутка

en: Change filament at the beginning of this layer.
ru: Сменить пластиковую нить в начале этого слоя.

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
ru: Изменить эти настройки автоматически? 
    Да - Изменить эти настройки и включить режим «Спиральная ваза»
    Нет - Отказаться от использования режима «Спиральная ваза»

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
ru: Изменить эти настройки автоматически? 
    Да - Изменить эти настройки автоматически
    Нет - Не изменять эти настройки

en: Change type
ru: Изменить тип

en: Changing application language
ru: Изменение языка приложения

en: Changing filament
ru: Смена прутка

en: Changing the region will log out your account.
ru: Смена региона приведёт к выходу из вашей учётной записи.

en: Check filament location
ru: Проверка расположения прутка

en: Check for Update
ru: Проверка обновления

en: Check the current status of the bambu server by clicking on the link above.
ru: Проверить текущий статус сервера Bambu можно перейдя по указанной выше ссылке.

en: Check the reason
ru: Выяснить причину

en: Check the status of current system services
ru: Проверка состояния текущих системных служб

en: Checking extruder temperature
ru: Проверка температуры экструдера

en: Checking support necessity
ru: Проверка необходимости поддержки

en: China
ru: Китай

en: Choose Download Directory
ru: Выбор папки загрузки

en: Choose SLA archive:
ru: Выберите SLA архив:

en: Choose a directory
ru: Выберите папку

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
ru: Выберите файл для импорта текстуры стола из PNG/SVG:

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filiament.
ru: Выберите слот АСПП, затем нажмите кнопку «Загрузить» или «Выгрузить» для автоматической загрузки или выгрузки прутка.

en: Choose an STL file to import bed model from:
ru: Выберите STL файл для импорта формы стола из:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
ru: Выберите STL файл для импорта формы стола из:

en: Choose filament
ru: Выберите пруток

en: Choose files
ru: Выберите файлы

en: Choose one file (3mf):
ru: Выберите один файл (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
ru: Выберите один файл (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
ru: Выберите один или несколько файлов (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):
ru: Выберите один или несколько файлов (3mf/step/stl/svg/obj/amf/usd*/abc/ply):

en: Choose part type
ru: Выберите тип элемента

en: Circle
ru: Окружность

en: Circular
ru: Круглая

en: Classic
ru: Классический

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
ru: Движок классического генератора периметров создаёт их с постоянной шириной экструзии, а для очень тонких участков используется параметр «Заполнение пробелов». Движок Arachne же создает периметры с переменной шириной экструзии.

en: Cleaning nozzle tip
ru: Очистка кончика сопла

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear my choice on the unsaved presets.
ru: Очистить мой выбор от несохранённых профилей.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
ru: Очистить мой выбор от несохранённых проектов.

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
ru: Безопасное расстояние вокруг экструдера. Используется для предотвращения столкновений при печати отдельно стоящих моделей.

en: Click OK to update the Network plug-in when Bambu Studio launches next time.
ru: Нажмите OK, чтобы обновить сетевой плагин при следующем запуске Bambu Studio.

en: Click here if you can't connect to the printer
ru: Нажмите здесь, если вы не можете подключиться к принтеру

en: Click here to download it.
ru: Нажмите здесь, чтобы загрузить его.

en: Click the icon to edit color painting of the object
ru: Нажмите на значок, чтобы изменить цвет модели

en: Click the icon to edit support painting of the object
ru: Нажмите на значок, чтобы отредактировать рисунок поддержки этой модели

en: Click the icon to reset all settings of the object
ru: Нажмите на значок, чтобы сбросить все настройки модели

en: Click the icon to shift this object to the bed
ru: Нажмите на значок, чтобы переместить эту модель на стол

en: Click the icon to toggle printable property of the object
ru: Нажмите на значок, чтобы разрешить/запретить печать модели

en: Click the right mouse button to display the full text.
ru: Нажмите правой кнопкой мыши, чтобы отобразить полный текст.

en: Click to download new version in default browser: %s
ru: Нажмите OK, чтобы загрузить последнюю версию в браузере по умолчанию: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
ru: Нажмите, чтобы сбросить текущее изменение к сохраненному значению.

en: Click to edit preset
ru: Нажмите, чтобы изменить профиль

en: Click to pick filament color
ru: Нажмите, чтобы выбрать цвет нити

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
ru: Нажмите, чтобы сбросить все настройки до последнего сохраненного профиля.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
ru: Нажмите, чтобы сбросить текущее значение до глобального значения.

en: Click to select AMS slot manually
ru: Нажмите, чтобы выбрать слот АСПП вручную

en: Clone
ru: Сделать копию

en: Clone copies of selections
ru: Сделать копию выбранного

en: Clone selected
ru: Копия выбранного

en: Close
ru: Закрыть

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
ru: Вы можете задать положительное значение, чтобы отключить все вентиляторы охлаждения модели при печати первых нескольких слоёв, чтобы не ухудшить адгезию к столу.

en: Close holes
ru: Закрытие отверстий

en: Closing Application while some presets are modified.
ru: Закрытие приложения, при имеющихся изменениях в профилях.

en: Cloud Slicing...
ru: Облачная нарезка...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
ru: Не удалось подключиться к облачному сервису. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Collapse/Expand the sidebar
ru: Свернуть/Развернуть боковую панель

en: Color
ru: Цвет

en: Color Painting
ru: Покраска

en: Color Scheme
ru: Цветовая схема

en: Color change
ru: Смена цвета

en: Color painting
ru: Покраска

en: Colour
ru: Цвет

en: Comfirm Save As
ru: Подтвердить сохранение как

en: Comment
ru: Комментарий

en: Common
ru: Обычный

en: Compare presets
ru: Сравнение профилей

en: Compatible machine
ru: Совместимые принтеры

en: Compatible machine condition
ru: Состояние совместимой машины

en: Compatible process profiles
ru: Совместимые профили процессов

en: Compatible process profiles condition
ru: Состояние совместимых профилей процессов

en: Complete Calibration
ru: Калибровка завершена

en: Complete print
ru: Печать завершена

en: Completed
ru: Завершено

en: Concentric
ru: Концентрический

en: Cone
ru: Конус

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
ru: Задайте слот АСПП, который должен использоваться для прутка, используемого в текущем задании.

en: Configuration can update now.
ru: Конфигурация может быть обновлена сейчас.

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
ru: Файл конфигурации "%1%" был загружен, но некоторые значения не были распознаны.

en: Configuration incompatible
ru: Несовместимая конфигурация

en: Configuration package changed
ru: Пакет конфигурации изменён

en: Configuration package updated to
ru: Пакет конфигурации обновлён до

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
ru: Пакет конфигурации был загружен, но некоторые значения не были распознаны.

en: Configuration update
ru: Обновление конфигурации

en: Configuration updates
ru: Обновления конфигурации

en: Confirm
ru: Подтвердить

en: Confirm and Update Nozzle
ru: Подтвердить и обновить сопло

en: Confirm connectors
ru: Подтвердить

en: Confirm extruded
ru: Подтверждение экструзии

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
ru: В G-коде на %d слое обнаружен конфликт путей. Пожалуйста, разместите конфликтующие модели дальше друг от друга (%s <-> %s).

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
ru: Сбой подключения к %s! [Серийный №:%s, код=%s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
ru: Соединять линию заполнения с внутренним периметром с помощью короткого отрезка дополнительного периметра (привязок). Если выражено в процентах, то она вычисляется по ширине экструзии заполнения. Слайсер пытается соединить две ближайшие линии заполнения с коротким отрезком периметра. Если не найдено такого отрезка периметра короче «Максимальной длины привязок разреженного заполнения» (anchor_length_max), то линия заполнения соединяется с отрезком периметра только с одной стороны, а длина отрезка периметра ограничена этим параметром, но не больше «Максимальной длины привязок разреженного заполнения» (anchor_length_max).
    Установите этот параметр равным нулю для отключения привязок периметров, соединённых с одной линии заполнения.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
ru: Соединять линию заполнения с внутренним периметром с помощью короткого отрезка дополнительного периметра (привязок). Если выражено в процентах, то она вычисляется по ширине экструзии заполнения. Слайсер пытается соединить две ближайшие линии заполнения с коротким отрезком периметра. Если не найдено такого отрезка периметра короче этого параметра, линия заполнения соединяется с отрезком периметра только с одной стороны, а длина отрезка периметра ограничена значением «Длина привязок разреженного заполнения» (infill_anchor), но не больше этого параметра.
    Установите 0 для отключения привязок.

en: Connect failed [%d]!
ru: Ошибка подключения [%d]!

en: ConnectPrinter(LAN)
ru: Подключение принтера (локальная сеть)

en: Connecting to printer
ru: Подключением к принтеру

en: Connecting to printer...
ru: Подключение к принтеру...

en: Connecting to server
ru: Подключение к серверу

en: Connecting to the printer. Unable to cancel during the connection process.
ru: Подключение к принтеру. Невозможно отменить во время процесса подключения.

en: Connecting...
ru: Подключение...

en: Connection
ru: Подключиться

en: Connection failed! If your IP and Access Code is correct, 
    please move to step 3 for troubleshooting network issues
ru: Не удалось подключиться! Если ваш IP-адрес и код доступа верные,
    тогда перейдите к шагу 3 для устранения проблем с сетью.

en: Connection failed, please double check IP and Access Code
ru: Не удалось подключиться, пожалуйста, перепроверьте IP-адрес и код доступа

en: Connection lost. Please retry.
ru: Соединение потеряно. Пожалуйста, повторите попытку.

en: Connection to printer failed
ru: Не удалось подключиться к принтеру

en: Connector
ru: Соединение

en: Connectors
ru: Соединения

en: Contour
ru: Внешний периметр

en: Contour and hole
ru: Внешний периметр и отверстия

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ru: Параметр отвечает за смещение границы контура печатаемой модели в плоскости XY на заданное значение. Положительное значение увеличивает контур. Отрицательное значение уменьшает контур. Эта функция используется для небольшой корректировки размера, когда возникают проблемы со сборкой.

en: Control
ru: Управление

en: Convert from inch
ru: Преобразовать размеры из дюймов

en: Convert from meter
ru: Преобразовать размеры из метров

en: Convert the retraction moves to G10 and G11 gcode
ru: Преобразование движений отката в команды G10 и G11.

en: Cool Plate / PLA Plate
ru: Не нагреваемая/PLA пластина

en: Cooling
ru: Охлаждение

en: Cooling chamber
ru: Охлаждение камеры

en: Cooling for specific layer
ru: Обдув определенного слоя

en: Cooling overhang threshold
ru: Порог включения обдува на нависаниях

en: Copies of the selected object
ru: Количество копий выбранной модели

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy current filament preset
ru: Скопировать текущий профиль прутка

en: Copy preset from filament
ru: Копировать профиль из прутка

en: Copy selection to clipboard
ru: Скопировать выделенное в буфер обмена

en: Copy to clipboard
ru: Скопировать в буфер обмена

en: Copying directory %1% to %2% failed: %3%
ru: Не удалось скопировать папку %1% в %2%: %3%

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
ru: Не удалось скопировать файл %1% в %2%: %3%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
ru: Не удалось скопировать временный G-код в местонахождение выходного файла G-кода

en: Cost
ru: Стоимость

en: Cover
ru: Обложка

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
ru: Печатать контактный слой связующего слоя поддержки петлями. По умолчанию отключено.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
ru: Трещины, меньше чем 2-кратный радиус закрытия пробелов, будут заполняться во время нарезки треугольной сетки. Операция закрытия пробелов может привести к снижению конечного разрешение печати, поэтому рекомендуется выставлять это значение достаточно низким.

en: Creat Filament
ru: Создание пластиковой нити

en: Create
ru: Создать

en: Create Filament Successful
ru: Профиль прутка успешно создан

en: Create Nozzle for existing printer
ru: Создать сопло для выбранного принтера

en: Create Printer
ru: Создать принтер

en: Create Printer Successful
ru: Профиль принтера успешно создан

en: Create Printer/Nozzle
ru: Создать принтер/сопло

en: Create Type
ru: Создать тип

en: Create based on current filamet
ru: Создать на основе выбранного прутка

en: Create based on current printer
ru: Создать на основе выбранного принтера

en: Create filament presets failed. As follows:
ru: Не удалось создать профиль прутка. Причины:

en: Create from template
ru: Создать из шаблона

en: Create printer
ru: Создать принтер

en: Create process presets failed. As follows:
ru: Не удалось создать профиль процесса. Причины:

en: Creating a new project
ru: Создание нового проекта

en: Critical error
ru: Критическая ошибка

en: Ctrl + Mouse wheel
ru: Ctrl + Колесо мыши

en: Ctrl+Any arrow
ru: Ctrl + Любая стрелка

en: Ctrl+Left mouse button
ru: Ctrl + Левая кнопка мыши

en: Ctrl+Mouse wheel
ru: Ctrl + Колесо мыши

en: Cube
ru: Куб

en: Cubic
ru: Кубический

en: Current chamber temperature is higher than the material's safe temperature,it may result in material softening and clogging.The maximum safe temperature for the material is %d
ru: Текущая температура в камере превышает безопасную температуру для этого материала, что может привести к размягчению материала или засорению экструдера. Безопасная температура текущего материала составляет %d.

en: Current flowrate cali param is invalid
ru: Текущая величина калибровки скорости потока недопустима

en: Current vendor has no models, please reselect.
ru: У текущего производителя отсутствуют модели принтеров, пожалуйста, выберите заново.

en: Custom
ru: Пользовательский

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
ru: Для подключений по HTTPS к OctoPrint укажите пользовательский файл корневого сертификата в формате crt/pem. Если оставить поле пустым, будет использоваться хранилище сертификатов ОС по умолчанию.

en: Custom Color
ru: Пользовательский цвет

en: Custom G-code
ru: Пользовательский G-код

en: Custom G-code:
ru: Пользовательский G-код:

en: Custom Template:
ru: Пользовательский шаблон:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
ru: Пользовательские поддержки и раскраска были удалены перед починкой.

en: Custom vendor is not input, please input custom vendor.
ru: Не задан производитель, пожалуйста, введите производителя.

en: Customize
ru: Настроить

en: Customized Preset
ru: Пользовательский профиль

en: Cut
ru: Разрезать

en: Cut Connectors information
ru: Информация о вырезанных соединениях

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
ru: Режущий инструмент
    Знаете ли вы, что можно разрезать модель под любым углом с помощью режущего инструмента?

en: Cut connectors
ru: Вырезанные соединения

en: Cut filament
ru: Отрезка прутка

en: Cut selection to clipboard
ru: Вырезать выбранное в буфер обмена

en: Cut to parts
ru: Разрезать на части

en: Cylinder
ru: Цилиндр

en: DEBUG settings have saved successfully!
ru: Настройки отладки успешно сохранены!

en: DNS Server:
ru: DNS-сервер:

en: Daily Tips
ru: Ежедневные советы

en: Damp PVA will become flexible and get stuck inside AMS,please take care to dry it before use.
ru: Влажный PVA становится гибким и застревает внутри АСПП, поэтому перед использованием его необходимо просушить.

en: Dark Mode
ru: Тёмная тема

en: Deadzone:
ru: Мёртвая зона:

en: Debug Info
ru: Отладочная информация

en: Decides the size of thumbnail stored in gcode files
ru: Определяет размер эскизов, хранящихся в файлах G-кода.

en: Decimate ratio
ru: Коэффициент упрощения

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
ru: Параметр задаёт количество пластика, затрачиваемое для построения мостов. В большинстве случаев настроек по умолчанию достаточно, тем не менее, при печати некоторых моделей уменьшение параметра может сократить провисание пластика при печати мостов.

en: Default
ru: По умолчанию

en: Default View
ru: Вид по умолчанию

en: Default color
ru: Цвет по умолчанию

en: Default filament color
ru: Цвет пластиковой нити по умолчанию

en: Default filament profile
ru: Профиль прутка по умолчанию

en: Default filament profile when switch to this machine profile
ru: Профиль пластиковой нити по умолчанию при переключении на этот профиль принтера.

en: Default jerk
ru: Рывок по умолчанию

en: Default line width if some line width is set to be zero
ru: Ширина линии по умолчанию, если какая-либо ширина линии установлена равной нулю.

en: Default process profile
ru: Профиль процесса по умолчанию

en: Default process profile when switch to this machine profile
ru: Профиль процесса по умолчанию при переключении на этот профиль принтера.

en: Delete
ru: Удалить

en: Delete All
ru: Удалить всё

en: Delete Custom G-code
ru: Удалить пользовательский G-код

en: Delete Custom Template
ru: Удалить пользовательский шаблон

en: Delete Filament
ru: Удалить пруток

en: Delete Filament Change
ru: Удалить команду смены прутка

en: Delete Pause
ru: Удалить паузу печати

en: Delete Photo
ru: Удалить фото

en: Delete Plate
ru: Удалить стол

en: Delete Preset
ru: Удалить профиль

en: Delete all
ru: Удалить всё

en: Delete all connectors
ru: Удалить все соединения

en: Delete connector from object which is a part of cut
ru: Удаление соединения из модели, которое является частью разреза

en: Delete filament
ru: Удаление прутка

en: Delete filament?
    Delete filament would deleted all the attatched filament presets
ru: Удалить пруток?
    Удаление прутка приведёт к удалению всех связанных профилей прутка.

en: Delete file
ru: Удалить файл

en: Delete files
ru: Удалить файлы

en: Delete input
ru: Удалить исходные

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
ru: Удаление объёма для вычитания из модели, которая является частью разреза

en: Delete object which is a part of cut object
ru: Удаление детали, являющейся частью разрезанной модели

en: Delete objects, parts, modifiers
ru: Удаление моделей, частей, модификаторов

en: Delete selected
ru: Удалить выбранное

en: Delete selected files from printer.
ru: Удалить выбранные файлы с принтера.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
ru: Удаление твердотельной части из модели, которая является частью разреза

en: Delete the selected object
ru: Удаление выбранных моделей

en: Delete this preset
ru: Удалить этот профиль

en: Deletes all objects
ru: Удалить все модели

en: Deletes the current selection
ru: Удалить текущие выбранные модели

en: Deleting the last solid part is not allowed.
ru: Удаление последней твердотельной части не допускается.

en: Density
ru: Плотность

en: Density of the first raft or support layer
ru: Плотность первого слоя подложки или первого слоя поддержки.

en: Depth
ru: Глубина

en: Depth ratio
ru: Глубина

en: Deretraction Speed
ru: Скорость заправки при откате

en: Description:
ru: Описание:

en: Deselect All
ru: Снять выбор со всего

en: Deselect all
ru: Снять выбор со всего

en: Deselects all objects
ru: Снять выбор со всех моделей

en: Desiccant status
ru: Состояние влагопоглотителя

en: Detached
ru: Отсоединён

en: Detail level
ru: Уровень детализации

en: Detail.
ru: Подробности.

en: Details
ru: Подробности

en: Detect narrow internal solid infill
ru: Обнаруживать узкую область сплошного заполнения

en: Detect overhang wall
ru: Определять нависающие периметры

en: Detect overhangs for auto-lift
ru: Обнаружение нависаний для автоподъёма

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100 percent overhang, bridge speed is used.
ru: Определяет процент нависания относительно ширины линии и использует разную скорость печати. Для 100%-го свеса используется скорость печати мостов.

en: Detect thin wall
ru: Обнаружение тонких стенок

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
ru: Обнаружение тонких стенок (стенки одинарной ширины), которые можно напечатать только в один проход экструдера. Возможно, будет напечатано не очень хорошо, так как это не замкнутый контур.

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
ru: Объезжать и избегать пересечения периметров, для предотвращения образования дефектов на поверхности модели.

en: Develop mode
ru: Режим разработчика

en: Device
ru: Принтер

en: Device UI
ru: URL-адрес хоста

en: Diameter
ru: Диаметр

en: Diameter of nozzle
ru: Диаметр сопла

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
ru: Диаметр стола. Предполагается, что начало координат (0,0) находится в центре.

en: Difference
ru: Разность

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
ru: Различные типы поддержек
    Знаете ли вы, что можно выбрать один из нескольких типов поддержек? Древовидная поддержка отлично подходит для органических моделей, экономя при этом материал, уменьшая время печати.

en: Direct drive
ru: Директ

en: Disable AMS
ru: Отключить АСПП

en: Disc
ru: Диск

en: Discard
ru: Не сохранять

en: Discard or Keep changes
ru: Отклонить или сохранить изменения

en: Discribe how long the nozzle will move along the last path when retracting
ru: Задаёт расстояние перемещения, добавленное после печати внешней стенки при совершении отката, чтобы сделать шов по оси Z менее заметным.

en: Display
ru: Видимость

en: Distance from model to the outermost brim line
ru: Расстояние от модели до внешней линии каймы.

en: Distance from skirt to brim or object
ru: Расстояние между юбкой и каймой, или моделью.

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
ru: Расстояние до точки начало координат. Отсчёт от левого переднего угла прямоугольного стола.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
ru: Расстояние от кончика сопла до крышки. Значение важно при печати моделей «По очереди» для предотвращения столкновений.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
ru: Расстояние от кончика сопла до нижнего вала. Значение важно при печати моделей «По очереди» для предотвращения столкновений.

en: Divide by zero
ru: Деление на ноль не допускается

en: Do not Enable AMS
ru: Не включать АСПП

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
ru: Не запускать никакие проверки валидности, такие как проверка на конфликт путей в G-коде.

en: Do you want to continue?
ru: Хотите продолжить?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
ru: Удалить файл '%s' с принтера?

en: Do you want to replace it
ru: Хотите заменить его

en: Do you want to save changes to "%1%"?
ru: Вы хотите сохранить изменения в "%1%"?

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
ru: Вы хотите синхронизировать свои данные с Bambu Cloud? 
    В облаке содержится следующая информация:
    1. Профили процесса
    2. Профили пластиковых нитей
    3. Профили принтера

en: Don't create support on model surface, only on build plate
ru: Создавать поддержку только от стола.

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
ru: Отключает откат, когда перемещения полностью совершаются в области заполнения (и, таким образом, любые подтёки скорее всего будут не заметны). Это поможет снизить количество откатов при печати сложной модели и сэкономить время печати, но увеличит время нарезки и генерации G-кода.

en: Don't save
ru: Не сохранять

en: Don't show again
ru: Больше не показывать

en: Don't support bridges
ru: Не печатать поддержки под мостами

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
ru: Опция, препятствующая печати поддержки под мостами. Мост обычно можно печатать без поддержки, если он не очень длинный.

en: Don't use support interface filament to print support body
ru: Не использовать пруток связующего слоя поддержки для печати тела поддержки

en: Done
ru: Готово

en: Dovetail
ru: Ласточкин хвост

en: Dowel
ru: Штифт

en: Download
ru: Скачать

en: Download Models
ru: Загрузить модели

en: Download failed
ru: Ошибка загрузки

en: Download finished
ru: Загрузка завершена

en: Download selected files from printer.
ru: Скачать выбранные файлы с принтера.

en: Download waiting...
ru: Ожидание загрузки...

en: Downloading
ru: Загрузка

en: Downloading %d%%...
ru: Загрузка %d%%...

en: Downloading Bambu Network Plug-in
ru: Загрузка сетевого плагина для принтеров Bambu

en: Downloading Virtual Camera Tools
ru: Загрузка Virtual Camera Tools

en: Downloading failed.
ru: Ошибка загрузки.

en: Downloading...
ru: Загрузка...

en: Downloads
ru: Загрузки

en: Drag
ru: Перетащить

en: Drag to move the cut plane
ru: Двигайте, чтобы переместить секущую плоскость

en: Drag to move the cut plane
    Right-click a part to assign it to the other side
ru: Двигайте, чтобы переместить секущую плоскость
    Правая кнопка мыши на части модели для переназначения стороны

en: Drop project file
ru: Операции с файлами проекта

en: During print
ru: Во время печати

en: Dynamic flow Calibration
ru: Калибровка динамики потока

en: Dynamic flow calibration
ru: Калибровка динамики потока

en: ERROR
ru: ОШИБКА

en: Edge detection
ru: Обнаружение граней

en: Edit
ru: Правка

en: Edit Custom G-code
ru: Изменить пользовательский G-код

en: Edit Filament
ru: Изменение прутока

en: Edit Flow Dynamics Calibration
ru: Редактировать калибровку динамики потока

en: Edit Plate Name
ru: Изменить имя печатной пластины

en: Edit Preset
ru: Изменить профиль

en: Edit Process Settings
ru: Редактировать настройки процесса печати

en: Edit Text
ru: Изменить текст

en: Edit connectors
ru: Редактировать соединения

en: Edit in Parameter Table
ru: Редактирование таблицы параметров

en: Edit preset
ru: Изменить профиль

en: Edit print parameters for a single object
ru: Редактировать параметры печати для одной модели

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
ru: Не удалось извлечь устройство %s(%s).

en: Elephant foot compensation
ru: Компенсация «слоновьей ноги»

en: Embeded
ru: Проникновение

en: Embeded
    depth
ru: Глубина
    проникновения

en: Empty
ru: Пусто

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
ru: Пустые слои обнаруженные на дне модели были заменены ближайшими нормальными слоями.

en: Enable
ru: Включить

en: Enable AI monitoring of printing
ru: Контроль процесса печати с помощью ИИ

en: Enable AMS
ru: Включить АСПП

en: Enable Dark mode
ru: Включить тёмную тему

en: Enable SSL(FTP)
ru: Включить SSL(FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
ru: Включить SSL(MQTT)

en: Enable accel_to_decel
ru: Вкл. ограничение ускорения зигзагов

en: Enable detection of build plate position
ru: Определение положения печатной пластины

en: Enable pressure advance
ru: Включить Pressure advance

en: Enable pressure advance, auto calibration result will be overwriten once enabled. Useless for Bambu Printer
ru: Включить Pressure advance (Прогнозирование давления). Результат автокалибровки будет перезаписан после включения. Бесполезная функция для принтера Bambu.

en: Enable rotation
ru: Разрешить вращение

en: Enable support
ru: Включить поддержку

en: Enable support generation.
ru: Включить генерацию поддержки.

en: Enable this if printer support air filtration
ru: Если принтер поддерживает фильтрацию выдуваемого воздуха, включите эту опцию.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
ru: Если в принтере имеет вспомогательный вентилятор для охлаждения моделей, можете включить эту опцию.

en: Enable this option to add EXCLUDE OBJECT command in g-code for klipper firmware printer
ru: Включите эту опцию, чтобы добавить команду EXCLUDE OBJECT (исключения моделей) в g-код для принтера с прошивкой Klipper.

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
ru: Включите, чтобы оптимизировать скорость вентилятора охлаждения моделей для нависаний и мостов для обеспечения лучшего их охлаждения.

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
ru: Включение динамического управления скоростью печати нависаний.

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
ru: Включите эту опцию для разрешения замедления скорости печати в зависимости от времени печати слоя, чтобы слой мог охлаждаться дольше. Это позволяет улучшить качество охлаждения острых концов и мелких деталей.

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
ru: При включении, в начало каждой строки G-кода, будет добавляться номер строки (Nx).

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
ru: При включении, камера принтера будет проверять качество первого слоя.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is same with resolution
ru: Включите, если хотите использовать в G-коде команды перемещения по дуге окружности G2/G3. Значение допуска траектории такое же как разрешение G-кода выше.

en: Enabling traditional timelapse photography may cause surface imperfections. It is recommended to change to smooth mode.
ru: Включение обычного режима таймлапса может привести к появлению дефектов поверхности, поэтому рекомендуется изменить режим на плавный.

en: End G-code
ru: Завершающий G-код

en: End G-code when finish the printing of this filament
ru: Завершающий G-код при окончании печати этой пластиковой нитью.

en: End G-code when finish the whole printing
ru: Завершающий G-код при окончании всей печати.

en: End PA:
ru: Конечный коэффициент PA:

en: End retraction length:
ru: Конечная длина отката:

en: End speed:
ru: Конечная скорость:

en: End temp:
ru: Конечная температура:

en: End volumetric speed:
ru: Конечная объёмная скорость:

en: Enforce seam
ru: Принудительный шов

en: Enforce supports
ru: Принудительная поддержка

en: Engineering Plate
ru: Инженерная пластина

en: Enqueued
ru: Поставлено в очередь

en: Ensure vertical shell thickness
ru: Обеспечивать верт. толщину оболочки

en: Enter Custom G-code used on current layer:
ru: Введите пользовательский G-код для текущего слоя:

en: Enter new name
ru: Введите новое имя

en: Erase
ru: Очистить

en: Erase all painting
ru: Очистить всё

en: Error
ru: Ошибка

en: Error Message
ru: Сообщение об ошибке

en: Error code
ru: Код ошибки

en: Error code: %d
ru: Код ошибки: %d

en: Error desc
ru: Описание ошибки

en: Error during reload
ru: Ошибка во время перезагрузки

en: Error during replace
ru: Ошибка при выполнении замены

en: Error in zip archive
ru: Ошибка с zip-архивом

en: Error loading shaders
ru: Ошибка загрузки шейдеров

en: Error occurs while loading G-code file
ru: Ошибка при загрузке файла G-кода

en: Error uploading to print host:
ru: Ошибка при отправке на хост печати:

en: Error!
ru: Ошибка!

en: Error! Invalid model
ru: Ошибка! Недопустимая модель

en: Error! Unable to create thread!
ru: Ошибка! Не удалось создать поток выполнения!

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
ru[0]: Ошибка: %1$d открытое ребро.
ru[1]: Ошибка: %1$d открытых ребра.
ru[2]: Ошибка: %1$d открытых рёбер.

en: Error: Please close all toolbar menus first
ru: Ошибка: пожалуйста, сначала закройте все меню панели инструментов.

en: Errors
ru: Ошибок

en: Estimated time
ru: Расчётное время печати

en: Europe
ru: Европа

en: Even-odd
ru: Чётный-нечётный

en: Example
ru: Пример

en: Exception
ru: Исключение

en: Exception in obtaining file size, please import again.
ru: Ошибка при получении размера файла, пожалуйста, попробуйте импортировать его ещё раз.

en: Exclude objects
ru: Исключить модели

en: Exhaust fan
ru: Вытяжной вентилятор

en: Exit %s
ru: Выход из %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
ru: Горизонтальное расширение (+) или сужение (-) базовой поддержки в плоскости XY.

en: Expand all raft layers in XY plane
ru: Расширение всех слоёв подложки в плоскости XY.

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
ru: Расширение первого слоя подложки или поддержки в плоскости XY для улучшения адгезии с материалами склонными к отлипанию и закручиванию.

en: Explosion Ratio
ru: Коэффициент разброса

en: Export
ru: Экспорт

en: Export &Configs
ru: Экспорт конфигурации

en: Export &Toolpaths as OBJ
ru: Экспорт траектории &инструмента в OBJ

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
ru: Экспорт в 3mf без использования 3mf-расширений

en: Export AMF file:
ru: Экспорт в AMF файл:

en: Export Configs
ru: Экспорт конфигураций

en: Export G-code
ru: Экспорт в G-код

en: Export G-code file
ru: Экспорт в G-код

en: Export Generic 3MF
ru: Экспорт в общий 3MF

en: Export Log
ru: Журнал экспорта

en: Export OBJ file:
ru: Экспорт в OBJ файл:

en: Export STL file:
ru: Экспорт в STL файл:

en: Export all objects as STLs
ru: Экспорт всех моделей в отдельные STL

en: Export all objects as one STL
ru: Экспорт всех моделей в один STL

en: Export all plate sliced file
ru: Экспорт всех нарезанных столов в файл

en: Export all sliced file
ru: Экспорт всех столов в файл проекта

en: Export as STLs
ru: Экспорт в отдельные STL

en: Export as one STL
ru: Экспорт в один STL

en: Export current configuration to files
ru: Экспортировать текущую конфигурацию в файл

en: Export current plate as G-code
ru: Экспортировать текущие модели со стола в G-код

en: Export current sliced file
ru: Экспортировать текущий нарезанный файл

en: Export plate sliced file
ru: Экспорт стола в файл проекта

en: Export result
ru: Результат экспортирования

en: Export successful
ru: Успешно экспортировано!

en: Export successfully.
ru: Успешно экспортировано.

en: Export toolpaths as OBJ
ru: Экспортировать траекторию инструмента в OBJ

en: Exporting 3mf file failed
ru: Ошибка экспорта 3mf файла

en: Exporting G-code
ru: Экспорт G-кода

en: Exporting objects
ru: Экспорт моделей

en: Exporting.
ru: Экспорт...

en: Ext Spool
ru: Внеш. катушка

en: Extension Board
ru: Плата расширения

en: External Spool
ru: Внешняя катушка

en: Extra high
ru: Очень высокая

en: Extra info
ru: Доп. информация

en: Extra length on restart
ru: Доп. длина подачи перед возобновлением печати

en: Extra low
ru: Очень низкая

en: Extruder
ru: Экструдер

en: Extruder Clearance
ru: Радиус безопасной зоны экструдера

en: Extruder Color
ru: Цвет экструдера

en: Extruder offset
ru: Смещение экструдера по осям X/Y

en: Extruders
ru: Экструдеры

en: Extruders count
ru: Количество экструдеров

en: Extrusion Width
ru: Ширина экструзии

en: Face recognition
ru: Распознавание лицевых граней

en: Factor K
ru: Коэф. K

en: Factor N
ru: Коэф. N

en: Factors of Flow Dynamics Calibration
ru: Коэф. калиб. динам. потока

en: Failed
ru: Неудачно

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
ru: Не удалось загрузить файл "%1%". Обнаружена недопустимая конфигурация.

en: Failed loading objects.
ru: Ошибка загрузки модели.

en: Failed processing of the filename_format template.
ru: Ошибка обработки шаблона filename_format.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
ru: Не удалось вычислить ширину линии %1%. Не удается получить значение "%2%".

en: Failed to connect socket
ru: Не удалось подключить сокет

en: Failed to connect to cloud service
ru: Не удалось подключиться к облачному сервису

en: Failed to connect to the printer
ru: Не удалось подключиться к принтеру

en: Failed to connect to the server
ru: Не удалось подключиться к серверу

en: Failed to create socket
ru: Не удалось создать сокет

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
ru: Не удалось загрузить плагин. Пожалуйста, проверьте настройки брандмауэра и vpn, и повторите попытку.

en: Failed to fetching model infomations from printer.
ru: Не удалось получить информацию о модели с принтера.

en: Failed to generate cali gcode
ru: Не удалось сгенерировать калибровочный G-код

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
ru: Не удалось сгенерировать G-код из-за недопустимого пользовательского G-кода.

en: Failed to get the model data in the current file.
ru: Не удалось получить данные модели из текущего файла.

en: Failed to initialize the WinRT library.
ru: Не удалось инициализировать библиотеку WinRT.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
ru: Не удалось установить плагин. Пожалуйста, проверьте, не заблокирован ли он или не удалён антивирусом.

en: Failed to log out.
ru: Не удалось выйти.

en: Failed to parse login report reason
ru: Не удалось проанализировать причину ошибки входа

en: Failed to parse model infomations.
ru: Не удалось проанализировать информацию о модели.

en: Failed to post ticket to server
ru: Не удалось отправить заявку на сервер

en: Failed to publish login request
ru: Не удалось опубликовать запрос на вход в систему

en: Failed to repair folowing model object | Failed to repair folowing model objects
ru[0]: Не удалось починить следующую часть модели
ru[1]: Не удалось починить следующие части модели
ru[2]: Не удалось починить следующие части модели

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
ru: Не удалось сохранить файл G-кода.
    Сообщение об ошибке: %1%.
    Исходный файл %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
ru: Не удалось сохранить проект.
    Убедитесь, что папка существует и что файл проекта не открыт в другой программе.

en: Failed to send the print job. Please try again.
ru: Не удалось отправить задание на печать. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Failed to start printing job
ru: Не удалось запустить задание на печать.

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
ru: Не удалось загрузить файл на FTP. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
ru: Не удалось загрузить файл печати на FTP. Проверьте состояние сети и повторите попытку.

en: Fan Speed
ru: Скорость вентилятора

en: Fan Speed (%)
ru: Скорость вентилятора (%)

en: Fan Speed:
ru: Скорость вентилятора:

en: Fan speed
ru: Скорость вентилятора

en: Fan speed for overhang
ru: Скорость вентилятора на нависанияx

en: Fatal
ru: Критическая ошибка

en: Fatal error
ru: Критическая ошибка

en: Fatal error, exception catched: %1%
ru: Критическая ошибка, обнаружено исключение: %1%

en: Feed Filament
ru: Подача прутка

en: Fetching model infomations ...
ru: Извлечение информации о модели...

en: Fila.
ru: Прут.

en: Filament
ru: Пруток

en: Filament
ru: Пруток

en: Filament #
ru: Пруток #

en: Filament %d
ru: Пруток %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ru: Материал %s не соответствует материалу в слоте %s АСПП. Обновите прошивку принтера, чтобы получить поддержку функции назначения слотов АСПП.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ru: Количество пластиковых нитей - %s, что превышает количество слотов АСПП. Обновите прошивку принтера, чтобы получить поддержку функции назначения слотов АСПП.

en: Filament Changes
ru: Смена прутка

en: Filament Created
ru: Профиль прутка создан

en: Filament For Calibration
ru: Пруток для калибровки

en: Filament Settings
ru: Настройки прутка

en: Filament bundle(.bbsflmt)
ru: Filament bundle (.bbsflmt) - Пакет конфигурации прутка

en: Filament change times
ru: Время смены прутка

en: Filament changes
ru: Смена прутка

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
ru: Количество пластиковых нитей превышает максимальное количество поддерживаемое инструментом рисования. Только первые %1% материала будут доступны в инструменте для рисования.

en: Filament density. For statistics only
ru: Плотность пластиковой нити (только для статистики)

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
ru: Диаметр пластиковой нити используется для расчёта экструзии, поэтому он важен и должен быть точным

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ru: Материал не соответствует материалу в слоте АСПП. Обновите прошивку принтера, чтобы получить поддержку функции назначения слотов АСПП.

en: Filament end G-code
ru: Завершающий G-код прутка

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
ru: Количество пластиковых нитей превышает количество слотов АСПП. Обновите прошивку принтера, чтобы получить поддержку функции назначения слотов АСПП.

en: Filament load time
ru: Время загрузки прутка

en: Filament loading
ru: Загрузка прутка

en: Filament preset
ru: Профиль прутка

en: Filament preset template
ru: Шаблон профиля прутка

en: Filament presets under this filament
ru: Профили прутка под эту пластиковую нить

en: Filament presets(.zip)
ru: Filament presets (.zip) - Профили прутков

en: Filament price. For statistics only
ru: Стоимость пластиковой нити (только для статистики)

en: Filament serial is not inputed, please input serial.
ru: Пожалуйста, введите серию прутка.

en: Filament settings
ru: Настройки прутка

en: Filament start G-code
ru: Стартовый G-код прутка

en: Filament to print internal sparse infill.
ru: Пластиковая нить для печати заполнения.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
ru: Пластиковая нить для печати базовой поддержки и подложки. Значение «По умолчанию» означает, что для поддержки используется текущая пластиковая нить.

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
ru: Пластиковая нить для печати связующего слоя поддержки. Значение «По умолчанию» означает, что для связующего слоя поддержки используется текущая пластиковая нить.

en: Filament type
ru: Тип прутка

en: Filament type is not selected, please reselect type.
ru: Не выбран тип прутка, пожалуйста, выберите его заново.

en: Filament unload time
ru: Время выгрузки прутка

en: Filament unloading
ru: Выгрузка прутка

en: Filament used in this print job
ru: Пруток используемый в этом задании

en: Filaments
ru: Прутки

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
ru: Соответствия между материалами и слотами АСПП были установлены. Вы можете нажать на пластиковую нить выше, чтобы вручную задать для неё нужный слот АСПП.

en: File
ru: Файл

en: File '%s' was lost! Please download it again.
ru: Файл '%s' потерян! Пожалуйста, загрузите его снова.

en: File checksum error. Please retry.
ru: Ошибка контрольной суммы файла. Повторите попытку.

en: File for the replace wasn't selected
ru: Файл для замены не выбран

en: File is missing
ru: Файл отсутствует

en: File not exists.
ru: Файл не существует.

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename format
ru: Формат имени файла

en: Fill
ru: Заливка

en: Fill bed with copies
ru: Заполнить весь стол копиями

en: Fill in the value above the block with smoothest top surface
ru: Заполните значение над блоком с самой гладкой верхней поверхностью

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
ru: Заполнить оставшуюся область печатного стола копиями выбранной модели.

en: Filling bed
ru: Заполнение стола

en: Filter out gaps smaller than the threshold specified. This setting won't affact top/bottom layers
ru: Небольшие промежутки меньше указанного порога не будут заполняться. Этот параметр не влияет на верхнюю/нижнюю поверхность.

en: Filter out tiny gaps
ru: Игнорировать небольшие пробелы

en: Fine Calibration based on flow ratio
ru: Точная калибровка на основе коэффициента потока

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
ru: Точная настройка потока
    Знаете ли вы, что поток можно точно настроить для получения ещё более качественной печати? В зависимости от материала можно внести некоторые корректировки, чтобы улучшить общее качество печати.

en: Finish
ru: Завершить

en: Finished
ru: Завершено

en: Firmware Retraction
ru: Откат из прошивки

en: First Layer Inspection
ru: Проверка первого слоя

en: First layer
ru: Первый слой

en: First layer filament sequence
ru: Последовательность прутков на первом слое

en: First layer print sequence
ru: Последовательность печати первого слоя

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems on the Windows system?
ru: Починка модели
    Знаете ли вы, что можно починить повреждённую модель в системе Windows, чтобы избежать множества проблем при нарезке?

en: Fix model
ru: Починить модель

en: Flap Angle
ru: Угол наклона

en: Fliament Tangle Detect
ru: Обнаружение запутывания прутка

en: Flip
ru: Перевернуть

en: Floating reserved operand
ru: Плавающий зарезервированный операнд

en: Flow
ru: Поток

en: Flow Dynamics
ru: Динамика потока

en: Flow Dynamics Calibration
ru: Калибровка
    динамики потока

en: Flow Dynamics Calibration Result
ru: Результаты калибровки динамики потока

en: Flow Dynamics Calibration result has been saved to the printer
ru: Результат калибровки динамики потока был сохранён на принтере

en: Flow Rate
ru: Скорость потока

en: Flow Rate Calibration
ru: Калибровка скорости потока

en: Flow Rate Calibration measures the ratio of expected to actual extrusion volumes. The default setting works well in Bambu Lab printers and official filaments as they were pre-calibrated and fine-tuned. For a regular filament, you usually won't need to perform a Flow Rate Calibration unless you still see the listed defects after you have done other calibrations. For more details, please check out the wiki article.
ru: Калибровка скорости потока измеряет соотношение ожидаемого и фактического объёмов экструзии. На принтерах Bambu Lab с официальными материалами, стандартные настройки работают хорошо, так как они были предварительно откалиброваны и тщательно настроены. Для обычного материала обычно не требуется выполнять калибровку скорости потока, если только после выполнения других калибровок вы всё ещё видите перечисленные дефекты. Более подробную информацию можно найти на нашем вики-сайте.

en: Flow Ratio
ru: Коэффициент потока

en: Flow rate
ru: Скорость потока

en: Flow rate calibration result has been saved to preset
ru: Результат калибровки динамики потока был сохранён в профиль

en: Flow rate test - Pass 1
ru: Тест скорости потока - 1-ый проход

en: Flow rate test - Pass 2
ru: Тест скорости потока - 2-ой проход

en: Flow ratio
ru: Коэффициент потока

en: Flow:
ru: Поток:

en: Flush Options
ru: Опции очистки

en: Flush into objects' infill
ru: Очистка в заполнение модели

en: Flush into objects' support
ru: Очистка в поддержку

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
ru: Очистка в поддержку/модель/заполнение
    Знаете ли вы, что при смене пластиковой нити, можно сохранить материал, который иначе попал бы на черновую башню, сбросив его в поддержку/модель/заполнение?

en: Flush into this object
ru: Очистка в модель

en: Flush multiplier
ru: Множитель очистки

en: Flush options
ru: Параметры очистки

en: Flushed
ru: Очищено

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
ru: Объём очистки (мм³), необходимый для переключения 
    между двумя материалами.

en: Flushing volumes
ru: Объём очистки

en: Flushing volumes for filament change
ru: Объёмы очистки при смене пластиковой нити

en: Flushing volumes: Auto-calculate everytime the color changed.
ru: Объём очистки: автопересчёт при каждом изменении цвета.

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
ru[0]: Следующая строка %s содержит зарезервированные ключевые слова.
    Пожалуйста, удалите их, иначе будет нарушена визуализация G-кода и оценка времени печати.
ru[1]: Следующие строки %s содержат зарезервированные ключевые слова.
    Пожалуйста, удалите их, иначе будет нарушена визуализация G-кода и оценка времени печати.
ru[2]: Следующие строки %s содержат зарезервированные ключевые слова.
    Пожалуйста, удалите их, иначе будет нарушена визуализация G-кода и оценка времени печати.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
ru[0]: Следующая часть модели успешно отремонтирована
ru[1]: Следующие части модели успешно отремонтированы
ru[2]: Следующие части модели успешно отремонтированы

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
ru[0]: Следующий профиль также будет удалён.
ru[1]: Следующие профили также будут удалены.
ru[2]: Следующие профили также будут удалены.

en: Font
ru: Шрифт

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
ru: Для "%1%" добавить "%2%" как новый шаблон

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
ru: Для "%1%" сменить "%2%" на "%3%"

en: For "Tree Strong" and "Tree Hybrid" styles, we recommend the following settings: at least 2 interface layers, at least 0.1mm top z distance or using support materials on interface.
ru: Для стилей «Крепкий (древ. поддержка)» и «Гибридный (древ. поддержка)» 
    мы рекомендуем следующие параметры: 
    не менее 2-х связующих слоёв, 
    зазор поддержки сверху не менее 0,1 мм 
    или использование «материалов для поддержек» в качестве связующего слоя.

en: For more information, please check out Wiki
ru: Более подробно читайте сайте -

en: Force a retraction when changes layer
ru: Эта опция включает принудительный откат при переходе со слоя на слой.

en: Force cooling for overhang and bridge
ru: Принудительный обдув навесов и мостов

en: Force part cooling fan to be this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
ru: Заставляет вентилятор обдува модели работать на этой скорости при печати мостов или нависающих периметров, имеющих большую степень свеса. Принудительное охлаждение позволяет повысить качество печати этих частей.

en: Frequent
ru: Частые

en: From
ru: С

en: From Volumetric Speed
ru: От объёмной скорости

en: From k Value
ru: Начальное значение коэф. K

en: Front
ru: Спереди

en: Front View
ru: Вид спереди

en: Frustum
ru: Усечённый конус

en: Full fan speed at layer
ru: Полная скорость вентилятора на слое

en: Fuzzy Skin
ru: Нечёткая оболочка

en: Fuzzy skin point distance
ru: Расстояние «дрожания» при печати нечёткой оболочки

en: Fuzzy skin thickness
ru: Толщина нечёткой оболочки

en: G-code files can not be loaded with models together!
ru: Одновременная загрузка файла G-кода и модели не возможна!

en: G-code flavor
ru: Тип G-кода

en: G-code loading
ru: Загрузка G-кода

en: G-code output
ru: Выходной G-код

en: G-code path is genereated after simplifing the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
ru: Разрешение G-кода. Путь G-кода создаётся после упрощения контура модели, чтобы избежать слишком большого количества точек и линий в G-коде. Меньшее значение означает более высокое разрешение и больше времени для нарезки.

en: GNU Affero General Public License, version 3
ru: GNU Affero General Public третьей версии

en: Gap
ru: Зазор

en: Gap Fill
ru: Заполнение пробелов

en: Gap area
ru: Площадь пробела

en: Gap fill
ru: Заполнение пробелов

en: Gap infill
ru: Заполнение пробелов

en: Gcode path overlap
ru: Перекрытие пути G-кода

en: General
ru: Общие

en: General Settings
ru: Общие настройки

en: Generating G-code
ru: Генерация G-кода

en: Generating G-code: layer %1%
ru: Генерация G-кода: слой %1%

en: Generating geometry index data
ru: Генерация данных индекса геометрии

en: Generating geometry vertex data
ru: Генерация данных индекса вершин

en: Generating infill regions
ru: Генерация областей заполнения

en: Generating infill toolpath
ru: Генерация траектории заполнения

en: Generating skirt & brim
ru: Генерация юбки и каймы

en: Generating support
ru: Генерация поддержки

en: Generating walls
ru: Генерация периметров

en: Generic
ru: Базовый примитив

en: Get oss config failed.
ru: Не удалось получить конфигурацию OSS.
    
    Ошибка получения конфигурации OSS.

en: Get ticket from device timeout
ru: Тайм-аут при получении заявки с устройства

en: Get ticket from server timeout
ru: Тайм-аут получения заявки с сервера

en: Gizmo
ru: Гизмо

en: Gizmo FDM paint-on seam
ru: Гизмо рисования шва (FDM)

en: Gizmo Place face on bed
ru: Гизмо поверхностью на стол

en: Gizmo SLA support points
ru: Гизмо точки SLA поддержки

en: Gizmo cut
ru: Гизмо разреза

en: Gizmo move
ru: Гизмо перемещения

en: Gizmo rotate
ru: Гизмо поворота

en: Gizmo scale
ru: Гизмо масштаба

en: Global
ru: Общие

en: Global shortcuts
ru: Глобальные горячие клавиши

en: Go Home
ru: На главную

en: Go Live
ru: Запустить трансляцию

en: Goto download page.
ru: Перейти на страницу загрузки.

en: Grab new filament
ru: Загрузка нового прутка

en: Green means that AMS humidity is normal, orange represent humidity is high, red represent humidity is too high.(Hygrometer: lower the better.)
ru: Зелёный цвет означает, что влажность в системе АСПП нормальная, оранжевый - высокая, красный - слишком высокая. Чем ниже значение гигрометра, тем лучше.

en: Grid
ru: Сетка

en: Groove
ru: Паз

en: Groove Angle
ru: Угол скоса

en: Group
ru: Группа

en: Group Operations
ru: Групповые манипуляции

en: Group files by month, recent first.
ru: Группировать файлы по месяцам (по убыванию)

en: Group files by year, recent first.
ru: Группировать файлы по годам (по убыванию)

en: Group manipulation
ru: Групповые манипуляции

en: Guide
ru: Инстр.

en: Gyroid
ru: Гироидный

en: HMS
ru: Здоровье принтера

en: HTTP digest
ru: HTTP digest-авторизация

en: HTTPS CA File
ru: Файл корневого сертификата HTTPS

en: Hardened Steel
ru: Закаленная сталь

en: Hardened steel
ru: Закаленная сталь

en: Heat the nozzle
ru: Нагрев сопла

en: Heatbed preheating
ru: Преднагрев стола

en: Heating hotend
ru: Нагрев хотэнда

en: Height
ru: Высота

en: Height Range
ru: Диапазон высоты слоёв

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhension
ru: Высота первого слоя. Незначительное увеличение толщины первого слоя может улучшить сцепление со столом.

en: Height range
ru: Диапазон высоты слоёв

en: Height range Modifier
ru: Модификатор диапазона высоты слоёв

en: Height ranges
ru: Диапазон высот слоёв

en: Height to lid
ru: Высота до крышки

en: Height to rod
ru: Высота до вала

en: Height:
ru: Высота:

en: Help
ru: Помощь

en: Hexagon
ru: Шестиугольник

en: Hide
ru: Скрыть

en: Hide BambuStudio
ru: Скрыть BambuStudio

en: Hide Others
ru: Скрыть остальное

en: High
ru: Высокая

en: High temperature Plate
ru: Высокотемпературная пластина

en: Higher chamber temperature can help suppress or reduce warping and potentially lead to higher interlayer bonding strength for high temperature materials like ABS, ASA, PC, PA and so on.At the same time, the air filtration of ABS and ASA will get worse.While for PLA, PETG, TPU, PVA and other low temperature materials,the actual chamber temperature should not be high to avoid cloggings, so 0 which stands for turning off is highly recommended
ru: Более высокая температура в камере может помочь уменьшить или даже исключить коробление материала. Так же это улучшает межслойное соединения у высокотемпературных материалов, таких как ABS, ASA, PC, PA и т.д. (в то же время фильтрация воздуха при печати ABS и ASA сделает её хуже). Для низкотемпературных материалов, таких как PLA, PETG, TPU, PVA и т. д., фактическая температура в камере не должна быть слишком высокой, чтобы избежать засорения сопла, поэтому настоятельно рекомендуется установить температуру в камере равной 0°C.

en: Highlight faces according to overhang angle.
ru: Выделение граней по углу свеса.

en: Highlight overhang areas
ru: Выделение свеса по углу

en: Hilbert Curve
ru: Кривая Гильберта

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
ru: Отверстия модели будут увеличены или уменьшены в плоскости XY на заданное значение. Положительное значение увеличивает отверстия, отрицательное - уменьшает. Эта функция используется для небольшой корректировки размера, когда возникают проблемы со сборкой.

en: Hollow
ru: Полость

en: Home page and daily tips
ru: Домашняя страница и ежедневные советы

en: Homing toolhead
ru: Парковка головы

en: Honeycomb
ru: Медовые соты

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
ru: Горизонтальный ползунок - Сдвинуть активный ползунок влево

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
ru: Горизонтальный ползунок - Сдвинуть активный ползунок вправо

en: Horizontal text
ru: Горизонтальный текст

en: Host
ru: Хост

en: Host Setting
ru: Настройка хоста

en: Host Type
ru: Тип хоста

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Hostname, IP or URL
ru: Имя хоста, IP/URL-адрес

en: Hot Bed STL
ru: Модель стола

en: Hot Bed SVG
ru: Текстура стола

en: How do you like this printing file?
ru: На сколько вы оцениваете этот напечатанный файл?

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
ru: Количество слоёв юбки. Обычно только один слой.

en: How to use calibration result?
ru: Как использовать результаты калибровки?

en: How to use keyboard shortcuts
    Did you know that Bambu Studio offers a wide range of keyboard shortcuts and 3D scene operations.
ru: Использование горячих клавиш
    Знаете ли вы, что в Bambu Studio имеется большой список горячих клавиш для облегчения и ускорения работы с программой?

en: IP and Access Code Verified! You may close the window
ru: IP-адрес и код доступа подтверждены! Вы можете закрыть окно.

en: Identifying build plate type
ru: Определение типа стола

en: Idle
ru: Простой

en: Idling...
ru: Простой...

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stoped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stoping
ru: Если включено, вентилятор охлаждения модели никогда не будет останавливаться и будет работать на минимальной скорости, чтобы сократить частоту его запуска и остановки.

en: If enabled, Studio will generate support loops under the contours of internal bridges.These support loops could prevent internal bridges from extruding over the air and improve the top surface quality, especially when the sparse infill density is low.This value determines the thickness of the support loops. 0 means disable this feature
ru: Если включено, под контурами внутренних мостов будут создаваться петли поддержки. Эти петли поддержки могут препятствовать выдавливанию внутренних мостов в воздух и улучшить качество поверхности сверху, особенно при низкой плотности заполнения. Это значение определяет толщину петель поддержки. Установите 0 для отключения.

en: If enabled, auto-calculate everytime the color changed.
ru: Если включено, выполняется автоматический перерасчет объёма очистки при каждом изменении цвета.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
ru: Если включено, мосты печатаются более надежные и на большие расстояния. Если отключено, мосты выглядят лучше, но они надежны только на коротких расстояниях.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .3mf files
ru: Если включено, назначает BambuStudio в качестве приложения по умолчанию для открытия .3mf файлов.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .step files
ru: Если включено, назначает BambuStudio в качестве приложения по умолчанию для открытия .step файлов.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .stl files
ru: Если включено, назначает BambuStudio в качестве приложения по умолчанию для открытия .stl файлов.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
ru: Если первый выбранный элемент является частью, то второй должен быть частью той же модели.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
ru: Если первый выбранный элемент является моделью, то второй также должен быть моделью.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
ru: Если выбран плавный или обычный режим записи, то при каждой печати будет создаваться ускоренное видео печати. После печати каждого слоя встроенная камера делает снимок и по её завершении все эти снимки объединяются в единое ускоренное видео. Если включён плавный режим, то после печати каждого слоя головка перемещается к лотку для удаления излишков, а уже затем делается снимок. Очистка сопла на черновой башне обязательна, т.к. при плавном режиме возможно вытекание материалы из сопла когда делается снимок.

en: If there are two identical filaments in AMS, AMS filament backup will be enabled. 
    (Currently supporting automatic supply of consumables with the same brand, material type, and color)
ru: При наличии в АСПП двух одинаковых материалов включается функция резервирования материала (автодозаправка). 
    (В настоящее время поддерживается автоматическая дозаправка материала только одного производителя, типа и цвета)

en: If this value is positive, Z hop will only come into effect when Z is above the parameter: "Z hop lower boundary" and is below this value
ru: Если указать положительное значение, ось Z будет подниматься только выше (после) заданной здесь высоты (высота считается от стола). Таким образом вы можете отключить подъём оси Z при печати на первых слоях (в начале печати).

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
ru: Если вы хотите обработать выходной G-код с помощью пользовательских скриптов, просто перечислите здесь абсолютные пути к ним. Разделяйте скрипты точкой с запятой. Скриптам будет передан абсолютный путь к файлу G-кода в качестве первого аргумента, и они смогут получить доступ к настройкам конфигурации, читая переменные окружения.

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Must use relative e distance for Bambu printer
ru: Если ваша прошивка требует относительных координаты для экструдера (E), установите этот флажок, в противном не ставьте. На принтерах BambuLab она всегда должна быть включена.

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
ru: Игнорировать проверки отзыва HTTPS сертификата

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
ru: Игнорировать проверки отзыва HTTPS сертификата в случае его отсутствия или автономности точек распространения. Можно включить эту опцию для самоподписанных сертификатов в случае сбоя подключения.

en: Illegal instruction
ru: Недопустимая инструкция

en: Imperial
ru: Имперская СИ

en: Import
ru: Импорт

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
ru: Импортировать 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
ru: Сбой импорта 3mf файла

en: Import Configs
ru: Импортировать конфигурацию

en: Import File
ru: Импорт файла

en: Import file
ru: Импорт файла

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
ru: Импорт геометрических данных из STL/STEP/3MF/OBJ/AMF файлов

en: Import geometry only
ru: Импортировать только геометрию

en: Import model and profile
ru: Импортировать модель и профиль

en: Import model only
ru: Импортировать только модель

en: Import profile only
ru: Импортировать только профиль

en: Import result
ru: Импортировать результат

en: Importing Model
ru: Импортирование модели

en: Importing SLA archive
ru: Импорт SLA архива

en: Importing canceled.
ru: Импорт отменен.

en: Importing done.
ru: Импорт завершён.

en: Importing to Bambu Studio failed. Please download the file and manually import it.
ru: Не удалось импортировать в Bambu Studio. Загрузите файл и импортируйте его вручную.

en: Improt Preset
ru: Импорт профиля

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
ru: Увеличение прочности
    Знаете ли вы, что для повышения прочности модели можно увеличить количество периметров и плотность заполнения?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
ru: Количество заданий в очереди на облачной нарезке: %s.

en: In addition, Flow Rate Calibration is crucial for foaming materials like LW-PLA used in RC planes. These materials expand greatly when heated, and calibration provides a useful reference flow rate.
ru: Кроме того, калибровка скорости потока крайне важна для вспенивающихся материалов, таких как LW-PLA, используемых при печати деталей для радиоуправляемых самолетов. Эти материалы сильно расширяются при нагревании, а калибровка позволяет получить эталонную скорости потока.

en: In order to reduce the visibility of the seam in a closed loop extrusion, the loop is interrupted and shortened by a specified amount.
    This amount as a percentage of the current extruder diameter. The default value for this parameter is 15
ru: Чтобы уменьшить видимость шва при печати замкнутого контура, контур будет укорачиваться на заданную величину.
    Это величина задаётся в процентах от текущего диаметра сопла. Значение по умолчанию - 15%.

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
ru: В сообществе 3D-печатников мы учимся на успехах и неудачах друг друга, чтобы корректировать свои собственные параметры и настройки нарезки. Система %s работает по тому же принципу и использует машинное обучение для улучшения своей работы на основе успехов и неудач огромного количества отпечатков наших пользователей. Мы обучаем %s быть умнее, предоставляя ему данные из реального мира. По вашему желанию эта служба получит доступ к информации из журналу ошибок и журналу использования, которая может включать информацию, описанную в Политике конфиденциальности. Мы не будем собирать никаких персональных данных, по которым можно прямо или косвенно идентифицировать физическое лицо, включая, помимо прочего, имена, адреса, платежную информацию или номера телефонов. Включая данную услугу, вы соглашаетесь с данными условиями и заявлением о Политике конфиденциальности.

en: InFo
ru: Информация

en: Incompatible
ru: Несовместимы

en: Incompatible presets
ru: Несовместимые профили

en: Incorrect password
ru: Неверный пароль

en: Increase/decrease edit area
ru: Увелич. /уменьш. области редактирования

en: Independent support layer height
ru: Независимая высота слоя поддержки

en: Infill
ru: Заполнение

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
ru: Параметр указывает на сколько процентов заполнение будет перекрываться с периметром для лучшего соединения друг с другом.

en: Infill combination
ru: Комбинированное заполнение

en: Infill density(%)
ru: Плот. заполнения (%)

en: Infill direction
ru: Угол печати заполнения

en: Infill/Wall overlap
ru: Перекрытие линий заполнения с линиями периметра

en: Info
ru: Информация

en: Information
ru: Информация

en: Initial layer
ru: Первый слой

en: Initial layer bed temperature
ru: Температура стола для первого слоя

en: Initial layer density
ru: Плотность первого слоя

en: Initial layer expansion
ru: Расширение первого слоя

en: Initial layer flow ratio
ru: Коэффициент потока на первом слое

en: Initial layer height
ru: Высота первого слоя

en: Initial layer infill
ru: Заполнение первого слоя

en: Initial layer nozzle temperature
ru: Температура сопла на первом слое

en: Initial layer speed
ru: Скорость печати первого слоя

en: Initialize failed (%s)!
ru: Ошибка инициализации (%s)!

en: Initialize failed (Device connection not ready)!
ru: Ошибка инициализации (подключённое устройство не готово)!

en: Initialize failed (Missing LAN ip of printer)!
ru: Ошибка инициализации (отсутствует IP-адрес принтера в локальной сети)!

en: Initialize failed (No Camera Device)!
ru: Ошибка инициализации (камера не обнаружена)!

en: Initialize failed (No Device)!
ru: Ошибка инициализации (устройство не обнаружено)!

en: Initialize failed (Not accessible in LAN-only mode)!
ru: Ошибка инициализации (Недоступно в режиме «Только LAN»)!

en: Initialize failed (Not supported on the current printer version)!
ru: Ошибка инициализации (не поддерживается текущей версией принтера)!

en: Initializing...
ru: Инициализация...

en: Inner brim only
ru: Кайма только внутри

en: Inner wall
ru: Внутренние периметры

en: Input Value
ru: Входное значение

en: Input access code
ru: Введите код доступа

en: Input custom model
ru: Введите свою модель

en: Input custom vendor
ru: Введите своего производителя

en: Input text
ru: Введите текст

en: Insert Gcode between objects. This parameter will only come into effect when you print your models object by object
ru: G-код выполняемый между моделями. Этот код будет действовать только при печати моделей «По очереди».

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
ru: Вставить команду паузы в начале этого слоя.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
ru: Вставить пользовательский G-код в начале этого слоя.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
ru: Вставить пользовательский шаблон G-кода в начале этого слоя.

en: Insertion update
ru: Обновление при вставке материала

en: Inspecting first layer
ru: Проверка первого слоя

en: Install failed
ru: Ошибка установки.

en: Install successfully.
ru: Установка успешно завершена.

en: Installing
ru: Установка

en: Instance manipulation
ru: Манипуляция с копиями

en: Integration failed.
ru: Не удалось выполнить интеграцию.

en: Integration was successful.
ru: Интеграция прошла успешно.

en: Interface pattern
ru: Шаблон связующего слоя

en: Interface use loop pattern
ru: Связующий слой петлями

en: Interlocking depth of a segmented region
ru: Глубина взаимосвязи сегментированной области

en: Interlocking depth of a segmented region. Zero disables this feature.
ru: Глубина взаимосвязи сегментированной области. Установите 0 для отключения этой функции.

en: Internal Error
ru: Внутренняя ошибка

en: Internal Version
ru: Внутренняя версия

en: Internal bridge support thickness
ru: Толщина поддержки внутреннего моста

en: Internal developer mode
ru: Режим внутреннего разработчика

en: Internal solid infill
ru: Сплошное заполнение

en: Internal solid infill pattern
ru: Шаблон сплошного заполнения

en: Intersection
ru: Пересечение

en: Invalid connectors detected
ru: Обнаружены недопустимые соединения

en: Invalid data
ru: Неверные данные

en: Invalid file format.
ru: Неверный формат файла.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
ru: Недопустимый формат. Ожидаемый векторный формат: "%1%"

en: Invalid input.
ru: Неверный ввод.

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
ru: Недопустимое имя файла. Следующие символов не разрешены:

en: Invalid number
ru: Неправильное числовое значение

en: Invalid numeric.
ru: Неправильное числовое значение.

en: Invalid state. 
    No one part is selected for keep after cut
ru: Недопустимое состояние.
    Не выбрана ни одна из частей для сохранения после выполнения разреза

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
ru: Недопустимое значение при включенном режиме спиральной вазы:

en: Invalid values found in the 3mf:
ru: В файле 3mf найдены недопустимые значения:

en: Invalidate cut info
ru: Удалить информацию о разрезе

en: Ironing
ru: Разглаживание

en: Ironing Pattern
ru: Шаблон разглаживания

en: Ironing Type
ru: Тип разглаживания

en: Ironing flow
ru: Поток

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
ru: При разглаживании сопло выполняет вторую фазу заполнения на том же слое (с небольшим потоком), чтобы заполнить отверстия и сгладить выступающие части пластика. Этот параметр контролирует, какой слой необходимо сгладить.

en: Ironing line spacing
ru: Расстояние между линиями разглаживания

en: Ironing speed
ru: Скорость разглаживания

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
ru: Это %s%% или %s %s?
    ДА для %s%%, 
    НЕТ для %s %s.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
ru: Похоже, что у модели %s имеются замечания - %s. 
    Переориентируйте её или включите генерацию поддержки.

en: Jerk limitation
ru: Ограничение рывка

en: Jerk of first layer
ru: Рывок для первого слоя.

en: Jerk of infill
ru: Рывок для заполнения.

en: Jerk of inner walls
ru: Рывок для внутренних периметров.

en: Jerk of outer walls
ru: Рывок для внешних периметров.

en: Jerk of top surface
ru: Рывок для верхней поверхности.

en: Jerk of travel
ru: Рывок при перемещении.

en: Jerk(XY)
ru: Рывок (XY)

en: Jump to
ru: Перейти к

en: Jump to Layer
ru: Перейти к слою

en: Jump to layer
ru: Перейти к слою

en: Jump to model publish web page
ru: Перейти на веб-страницу публикации модели

en: Jump to webpage
ru: Перейти на страницу

en: Keep fan always on
ru: Вентилятор включён всегда

en: Keep min
ru: Сохранять минимумы

en: Keep orientation
ru: Сохранить ориентацию

en: Keep the selected options.
ru: Сохранить выбранные параметры.

en: Key 1~9
ru: Клавиша 1~9

en: Keyboard Shortcuts
ru: Горячие клавиши

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted automatically
ru: Значение Klipper-а max_accel_to_decel (ограничение ускорения зигзагов) будет скорректировано автоматически

en: Klipper's max_accel_to_decel will be adjusted to this percent of acceleration
ru: Значение Klipper-а max_accel_to_decel (ограничение ускорения зигзагов) будет скорректировано на данный процент ускорения

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
ru: Сбой подключения к локальной сети (не удалось запустить просмотр в реальном времени)

en: LAN Connection Failed (Sending print file)
ru: Сбой подключения к локальной сети (отправка файла на печать)

en: Lamp
ru: Свет

en: Language
ru: Язык

en: Language selection
ru: Выбор языка

en: Last Step
ru: Последний шаг

en: Latest version
ru: Последняя версия

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
ru: Поверхностью на стол
    Знаете ли вы, что можно быстро сориентировать модель так, чтобы одна из её граней лежала на столе? Используйте функцию «Поверхностью на стол» или нажмите клавишу <b>F</b>.

en: Lay on face
ru: Поверхностью на стол

en: Layer
ru: Слой

en: Layer Height
ru: Высота слоя

en: Layer Height (mm)
ru: Высота слоя (мм)

en: Layer Time
ru: Время печати слоя

en: Layer Time (s)
ru: Время печати слоя (с)

en: Layer Time:
ru: Время печати слоя:

en: Layer change G-code
ru: G-код выполняемый при смене слоя

en: Layer height
ru: Высота слоя

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
ru: Высота слоя не может быть больше диаметра сопла

en: Layer height cannot exceed the limit in Printer Settings -> Extruder -> Layer height limits
ru: Высота слоя не может превышать ограничения установленные в настройках принтера -> Экструдер -> Ограничение высоты слоя.

en: Layer height limits
ru: Ограничение высоты слоя

en: Layer range Settings to modify
ru: Изменение параметров диапазона слоёв

en: Layer time
ru: Время слоя

en: Layer: %d/%d
ru: Слой: %d/%d

en: Layer: %s
ru: Слой: %s

en: Layer: N/A
ru: Слой: Н/Д

en: Layers
ru: Слои

[ctx: Layers]
en: Bottom
ru: Снизу

[ctx: Layers]
en: Top
ru: Сверху

en: Left
ru: Слева

en: Left View
ru: Вид слева

en: Left click
ru: Левая кнопка мыши

en: Left drag
ru: Линия левой кнопкой мыши

en: Left mouse button
ru: Левая кнопка мыши

en: Left mouse button:
ru: Левая кнопка мыши:

en: Length
ru: Длина

en: Length of sparse infill anchor
ru: Длина привязок разреженного заполнения

en: Libraries
ru: Библиотеки

en: License
ru: Лицензии

en: Lightning
ru: Молния

en: Line
ru: Линии

en: Line Type
ru: Тип линии

en: Line Width
ru: Ширина экструзии

en: Line Width (mm)
ru: Ширина экструзии (мм)

en: Line pattern for internal sparse infill
ru: Шаблон разреженного заполнения.

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
ru: Шаблон заполнения нижней поверхности, кроме мостов.

en: Line pattern of internal solid infill. if the detect nattow internal solid infill be enabled, the concentric pattern will be used for the small area.
ru: Шаблон печати внутреннего сплошного заполнения. Если включена функция «Обнаруживать узкую область сплошного заполнения», то для небольшой области будет использоваться концентрический шаблон заполнения.

en: Line pattern of support
ru: Шаблон печати поддержки.

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
ru: Шаблон, по которому будет происходить печать связующего слоя поддержки. При выборе по умолчанию, шаблон для нерастворимой связующей поддержки - прямолинейный, для растворимой - концентрический.

en: Line pattern of top surface infill
ru: Шаблон заполнения верхней поверхности.

en: Line width
ru: Ширина экструзии

en: Line width for top surfaces
ru: Ширина экструзии для верхней поверхности

en: Line width of initial layer
ru: Ширина экструзии для первого слоя

en: Line width of inner wall
ru: Ширина экструзии внутренних периметров

en: Line width of internal solid infill
ru: Ширина экструзии для сплошного заполнения

en: Line width of internal sparse infill
ru: Ширина экструзии для заполнения

en: Line width of outer wall
ru: Ширина экструзии для внешнего периметра

en: Line width of support
ru: Ширина экструзии для поддержки

en: Load 3mf
ru: Загрузка 3mf

en: Load Filament
ru: Загрузить

en: Load a model
ru: Загрузка модели

en: Load configs
ru: Загрузка настроек

en: Load failed [%d]
ru: Ошибка загрузки [%d]

en: Load failed [%d]!
ru: Ошибка загрузки [%d]!

en: Load project
ru: Загрузить проект

en: Load these files as a single object with multiple parts?
ru: Загрузить эти файлы как единую модель состоящую из нескольких частей?

en: Load...
ru: Загрузить…

en: Loading
ru: Загрузка

en: Loading G-codes
ru: Загрузка G-кода

en: Loading a mode view
ru: Загрузка режима отображения

en: Loading configuration
ru: Загрузка настроек

en: Loading current presets
ru: Загрузка текущих профилей

en: Loading file
ru: Загрузка файла

en: Loading file list...
ru: Загрузка списка файлов...

en: Loading file: %s
ru: Загрузка файла: %s

en: Loading of a model file failed.
ru: Не удалось загрузить файл модели.

en: Loading repaired objects
ru: Загрузка отремонтированной модели.

en: Loading user preset
ru: Загрузка пользовательского профиля

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: Lock
ru: Заблокировать

en: Log Info
ru: Журнал сведений

en: Log Level
ru: Уровень ведения журнала

en: Log Out
ru: Выход

en: Log in printer
ru: Войти в принтер

en: Log in successful.
ru: Вход успешный.

en: Log out printer
ru: Выйти из принтера

en: Log out successful.
ru: Выход выполнен успешно.

en: Logging
ru: Авторизация

en: Logging in
ru: Авторизация

en: Login
ru: Войти

en: Login Region
ru: Регион входа

en: Login failed
ru: Ошибка авторизации

en: Login information expired. Please login again.
ru: Срок действия данных для входа истек. Пожалуйста, авторизуйтесь снова.

en: Low
ru: Низкая

en: Low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is loaded in the extruder.In order to avoid extruder clogging,it is not allowed to set the chamber temperature above 45℃.
ru: В экструдер загружается низкотемпературная пластиковая нить (PLA/PETG/TPU). Чтобы избежать засорения экструдера, запрещается устанавливать температуру в камере выше 45℃.

en: Ludicrous
ru: Сумасшедший

en: M400 pause
ru: M400 (пауза)

en: MC
ru: Плата управления

en: Machine
ru: Принтер

en: Machine end G-code
ru: Завершающий G-код принтера

en: Machine gcode
ru: G-код принтера

en: Machine limits
ru: Ограничения принтера

en: Machine start G-code
ru: Стартовый G-код принтера

en: MainBoard
ru: Материнская плата

en: Manage Result
ru: Управление результатами

en: Manual Calibration
ru: Ручная калибровка

en: Max
ru: Макс.

en: Max Radius
ru: Макс. радиус

en: Max Volumetric Speed
ru: Макс. объёмная скорость

en: Max Volumetric Speed Calibration
ru: Калибровка макс. объёмной скорости

en: Max Volumetric Speed calibration is recommended when you print with:
ru: Калибровка максимальной объёмной скорости рекомендуется при печати с использованием:

en: Max bridge length
ru: Максимальная длина моста

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
ru: Максимальный расстояние вокруг экструдера. Используется для предотвращения столкновений при печати отдельно стоящих моделей.

en: Max fan speed threshold
ru: Порог макс. скорости вентилятора

en: Max flowrate
ru: Макс. скорость потока

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
ru: Максимальная длина мостов, не нуждающихся в поддержке. Установите 0, если требуется поддержка всех мостов, или очень большое значение, если поддержка мостов не требуется.

en: Max print height
ru: Максимальная высота печати

en: Max volumetric speed
ru: Макс. объёмная скорость

en: Max volumetric speed calibration result has been saved to preset
ru: Результат калибровки максимальной объёмной скорости сохранен в профиль

en: Max volumetric speed test
ru: Тест макс. объёмной скорости

en: Maximum E speed
ru: Максимальная скорость подачи у экструдера (E)

en: Maximum X speed
ru: Максимальная скорость перемещения по X

en: Maximum Y speed
ru: Максимальная скорость перемещения по Y

en: Maximum Z speed
ru: Максимальная скорость перемещения по Z

en: Maximum acceleration E
ru: Максимальное ускорение подачи экструдера (E)

en: Maximum acceleration X
ru: Максимальное ускорение по X

en: Maximum acceleration Y
ru: Максимальное ускорение по Y

en: Maximum acceleration Z
ru: Максимальное ускорение по Z

en: Maximum acceleration for extruding
ru: Максимальное ускорение при печати

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
ru: Максимальное ускорение при печати (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
ru: Максимальное ускорение отката

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
ru: Максимальное ускорение отката (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
ru: Максимальное ускорение при перемещении

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
ru: Максимальное ускорение при перемещении (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
ru: Максимальное ускорение подачи у экструдера (E).

en: Maximum acceleration of the X axis
ru: Максимальное ускорение по оси X.

en: Maximum acceleration of the Y axis
ru: Максимальное ускорение по оси Y.

en: Maximum acceleration of the Z axis
ru: Максимальное ускорение по оси Z.

en: Maximum count of recent projects
ru: Максимальное количество проектов отображаемое в списке недавних проектов.

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
ru: Максимальное расстояние обхода сопла от модели во избежание пересечения периметров при движении. Если расстояние обхода превышает это значение, то для данного маршрута эта опция не применяется. Длина обхода может быть задана как в абсолютном значении, так и в процентах (например, 50%) от прямого пути перемещения. 0 - отключено.

en: Maximum jerk E
ru: Максимальный рывок у экструдера (E)

en: Maximum jerk X
ru: Максимальный рывок по X

en: Maximum jerk Y
ru: Максимальный рывок по Y

en: Maximum jerk Z
ru: Максимальный рывок по Z

en: Maximum jerk of the E axis
ru: Максимальный рывок у экструдера (E).

en: Maximum jerk of the X axis
ru: Максимальный рывок по оси X.

en: Maximum jerk of the Y axis
ru: Максимальный рывок по оси Y.

en: Maximum jerk of the Z axis
ru: Максимальный рывок по оси Z.

en: Maximum length of sparse infill anchor
ru: Максимальная длина привязок разреженного заполнения

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
ru: Максимальная высота печати, которая ограничена механикой принтера.

en: Maximum recent projects
ru: Максимальное количество недавних проектов

en: Maximum speed E
ru: Максимальная скорость подачи у экструдера (E)

en: Maximum speed X
ru: Максимальная скорость перемещения по X

en: Maximum speed Y
ru: Максимальная скорость перемещения по Y

en: Maximum speed Z
ru: Максимальная скорость перемещения по Z

en: Maximum width of a segmented region
ru: Максимальная ширина сегментированной области

en: Maximum width of a segmented region. Zero disables this feature.
ru: Максимальная ширина сегментированной области. Установите 0 для отключения этой функции.

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
ru: Возможно, части модели на этой высоте слишком тонкие, или она имеет дефектную сетку.

en: Medium
ru: Средняя

en: Mesh Boolean
ru: Булевы операции

en: Mesh boolean
ru: Булевы операции

en: Mesh boolean operations including union and subtraction
ru: Булевы операции с сеткой, включая объединение и вычитание

en: Mesh name
ru: Имя сетки

en: Message
ru: Сообщение

en: Method
ru: Метод

en: Metric
ru: Метрическая СИ

en: Micro lidar calibration
ru: Калибровка микролидаром

en: Min
ru: Мин.

en: Min fan speed threshold
ru: Порог мин. скорости вентилятора

en: Min print speed
ru: Минимальная скорость печати

en: Minimal purge on wipe tower
ru: Мин. объём сброса на черновой башне

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
ru: Минимальная твёрдость материала сопла (HRC), необходимая для печати пластиковой нитью. 0 - отключение контроля сопел на твёрдость.

en: Minimum feature size
ru: Минимальный размер элемента

en: Minimum sparse infill threshold
ru: Мин. порог разреженного заполнения

en: Minimum speed for extruding
ru: Минимальная скорость перемещения при печати

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
ru: Минимальная скорость перемещения при печати (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
ru: Минимальная скорость вентилятора обдува модели.

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ru: Минимальная толщина тонких элементов. Элементы модели, которые тоньше этого значения, не будут напечатаны, в то время как элементы, толщина которых превышает «Минимальный размер элемента», будут расширены до минимальной ширины периметра. Выражается в процентах от диаметра сопла.

en: Minimum travel speed
ru: Минимальная скорость перемещения без печати

en: Minimum travel speed (M205 T)
ru: Минимальная скорость перемещения без печати (M205 T)

en: Minimum wall width
ru: Минимальная ширина периметра

en: Mirror
ru: Отразить

en: Mirror Object
ru: Отразить модель

en: Mirror along the X axis
ru: Отразить модель вдоль оси X

en: Mirror along the Y axis
ru: Отразить модель вдоль оси Y

en: Mirror along the Z axis
ru: Отразить модель вдоль оси Z

en: Mirror object
ru: Отразить модель

en: Mode
ru: Режим

en: Model
ru: Модели

en: Model Name
ru: Имя модели

en: Model file downloaded.
ru: Файл модели скачан.

en: Model printing time
ru: Расчётное время печати

en: Model:
ru: Модель:

en: Modified G-codes
ru: Модифицированный G-код

en: Modifier
ru: Модификатор

en: Modifying the device name
ru: Изменение имени принтера

en: Monotonic
ru: Монотонный

en: Monotonic line
ru: Монотонная линия

en: Month
ru: Месяц

en: More
ru: Подробнее

en: More calibrations
ru: Больше калибровок

en: More...
ru: Дополнительно...

en: Motion ability
ru: Ограничения принтера

en: Motor noise calibration
ru: Калибровка шума двигателя

en: Motor noise cancellation
ru: Шумоподавление двигателя

en: Motor noise showoff
ru: Результат калибровки шума двигателя

en: Mouse click
ru: Щелчок мышью

en: Mouse wheel
ru: Колесо мыши

en: Mouse wheel reverses when zooming
ru: Менять направление масштабирования с помощью колеса мыши

en: Mouse wheel:
ru: Колесо мыши:

en: Move
ru: Перемещение

en: Move Object
ru: Перемещение модели

en: Move connector
ru: Переместить соединение

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
ru: Позволяет соплу совершать движение очистки во время отката, перемещая его вдоль последнего пути экструзии. Это может снизить появление дефектов (каплей, пупырышек) при печати новой детали после перемещения.

en: Move of view
ru: Перемещение камеры

en: Move selection 10 mm in negative X direction
ru: Перемещение выбранного на 10 мм по оси X-

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
ru: Перемещение выбранного на 10 мм по оси Y-

en: Move selection 10 mm in positive X direction
ru: Перемещение выбранного на 10 мм по оси X+

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
ru: Перемещение выбранного на 10 мм по оси Y+

en: Move slider 5x faster
ru: Перемещение ползунка быстрее в 5 раз

en: Move: press to snap by 1mm
ru: Перемещение: Фиксация перемещения на 1 мм

en: Movement
ru: Перемещение

en: Movement in camera space
ru: Перемещение выбранного по отношению к камере

en: Movement step set to 1 mm
ru: Зафиксировать шаг перемещения на 1 мм

en: Movement:
ru: Перемещение:

en: Multi-part object detected
ru: Обнаружена модель, состоящая из нескольких частей

en: Multicolor Print
ru: Многоцветная печать

en: Multiple
ru: Множитель

en: Multiplier
ru: Множитель

en: My Device
ru: Мой принтер

en: N/A
ru: Н/Д

en: Name
ru: Имя

en: Name is invalid;
ru: Некорректное имя;

en: Name is unavailable.
ru: Имя недоступно.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
ru: Имена компонентов внутри step файла не в формате UTF8!

en: Name of the printer
ru: Название принтера

en: Names of presets related to the physical printer
ru: Имена профилей, связанных с физическим принтером

en: Nearest
ru: Ближайшая

en: Need select printer
ru: Нужно выбрать принтер

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
ru: Перед обновлением конфигурации необходимо проверить несохранённые изменения.

en: Negative Part
ru: Объём для вычитания

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
ru: Сетевой плагин не обнаружен. Функции, связанные с сетью, недоступны.

en: Network Test
ru: Проверка сети

en: Network lookup
ru: Поиск по сети

en: Network plug-in update
ru: Обновление сетевого плагина

en: Network unreachable
ru: Сеть недоступна

en: New Folder
ru: Новая папка

en: New Project
ru: Новый проект

en: New Value
ru: Новое значение

en: New Window
ru: Новое окно

en: New network plug-in available.
ru: Доступно обновление сетевого плагина.

en: New printer config available.
ru: Доступна новая конфигурация принтера.

en: New version of Bambu Studio
ru: Доступна новая версия Bambu Studio

en: Newer 3mf version
ru: Новая версия 3mf

en: Next
ru: Далее

en: No
ru: Нет

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
ru: АСПП недоступна. Пожалуйста, выберите принтер 
    на странице «Принтер», чтобы загрузить информацию о АСПП.

en: No History Result
ru: Журнал результатов пуст

en: No Printer Connected!
ru: Принтер не подключён!

en: No SD Card
ru: Отсутствует SD-карта

en: No arrangable objects are selected.
ru: Не выбрано моделей для расстановки.

en: No auto support
ru: Откл. автоподдержку

en: No check
ru: Без проверки

en: No cooling for the first
ru: Не включать вентилятор на первых

en: No extrusions under current settings.
ru: При текущих настройках экструзия отсутствует.

en: No files [%d]
ru: Файлы отсутствуют [%d]

en: No interface filament for body
ru: Не исп. связующий пруток для тела поддержки

en: No ironing
ru: Без разглаживания

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
ru: Слоёв не обнаружено. Возможно, требуется починить STL файл(ы) или проверить размер/толщину и повторить попытку.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
ru: Без входа в учётную запись, отображаются только принтеры в локальной сети.

en: No object can be printed. Maybe too small
ru: Печать моделей невозможна. Возможно, они слишком маленькие.

en: No printer
ru: Принтер не выбран

en: No printers.
ru: Принтеры отсутствуют.

en: No step selected
ru: Шаг не задан

en: No to All
ru: Нет для всех

en: No updates available.
ru: Обновления отсутствуют.

en: No warnings when loading 3MF with modified G-codes
ru: Отключить предупреждения при загрузке 3MF с модифицированным G-кодом

en: No-brim
ru: Без каймы

en: None
ru: Нет

en: Normal
ru: Обычный

en: Normal Support expansion
ru: Горизонтальное расширение поддержки

en: Normal mode
ru: Нормальный режим

en: Normal printing
ru: Ускорение по умолчанию

en: North America
ru: Северная Америка

en: Not apply
ru: Отключено

en: Not found:
ru: Не найдено:

en: Not supported on the current printer version.
ru: Не поддерживается в текущей версии принтера.

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
ru: Замечание: можно выбирать только слоты АСПП с одинаковым типом материала.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patiant.
ru: Примечание: подготовка может занять несколько минут. Пожалуйста, наберитесь терпения.

en: Note: When the lid is open or the desiccant pack is changed, it can take hours or a night to absorb the moisture. Low temperatures also slow down the process. During this time, the indicator may not represent the chamber accurately.
ru: Примечание: при открытой крышке или заменённом влагопоглотителе, может потребоваться несколько часов или ночь для поглощения влаги. Кроме того, процесс может замедлиться из-за низкой температуры окружающей среды. В течение этого времени значения индикатора могут быть неточными.

en: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
ru: Примечание: если во время печати вставляется новая пластиковая нить, АСПП автоматически считает информацию о ней только по завершению печати.

en: Notice
ru: Примечание

en: Nozzle
ru: Сопло

en: Nozzle
    Temperature
ru: Температура
    сопла

en: Nozzle Diameter
ru: Диаметр сопла

en: Nozzle diameter
ru: Диаметр сопла

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
ru: Сопло может засориться, если температура превышает рекомендуемый диапазон.
    Пожалуйста, убедитесь, что вы задали нужную температуру для печати.

en: Nozzle temperature
ru: Температура сопла

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
ru: Температура сопла при печати для слоёв после первого.

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
ru: Температура сопла для печати первого слоя при использовании данной пластиковой нити.

en: Nozzle temperature when printing
ru: Температура сопла при печати

en: Nozzle type
ru: Тип сопла

en: Nozzle volume
ru: Объём сопла

en: Number of bottom interface layers
ru: Количество связующих слоёв снизу.

en: Number of copies:
ru: Количество копий:

en: Number of currently selected objects: %1%
ru: Количество выбранных моделей: %1%

en: Number of currently selected parts: %1%
ru: Количество выбранных частей: %1%

en: Number of images successfully uploaded
ru: Количество успешно загруженных изображений

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
ru: Количество юбок вокруг модели. 0 - отключение юбки.

en: Number of top interface layers
ru: Количество связующих слоёв сверху.

en: Number of walls of every layer
ru: Количество периметров на каждом слое модели.

en: Object
ru: Модель

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
ru: Список моделей
    Знаете ли вы, что можно просматривать все модели/части в списке и изменять настройки для каждой из них?

en: Object Operations
ru: Операции с моделями

en: Object Settings to modify
ru: Параметры модели для изменения

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
ru: Модель не может быть напечатан из-за пустого слоя между %1% и %2%.

en: Object flow ratio
ru: Коэффициент потока модели

en: Object manipulation
ru: Манипуляция над моделями

en: Object name: %1%
ru: Имя модели: %1%

en: Object too large
ru: Модель слишком большая

en: Object too small
ru: Модель слишком мала

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
ru: Параметр устанавливает высоту подложки в слоях, тем самым поднимая модель на заданное количество слоёв от стола. Используйте эту функцию, чтобы избежать деформации при печати ABS пластиком.

en: Object with multiple parts was detected
ru: Обнаружена модель, состоящая из нескольких частей

en: Object/Part Setting
ru: Настройка для модели/частей

en: Object: %1%
ru: Модель: %1%

en: Objects
ru: Модели

en: Objects List
ru: Список моделей

en: Objects list
ru: Список моделей

en: Objects with zero volume removed
ru: Модели с нулевым объёмом удалены

en: Octagram Spiral
ru: Спиральная октаграмма

en: OctoPrint version
ru: Версия OctoPrint

[ctx: OfFile]
en: Size
ru: Размер

en: Offline
ru: Не в сети

en: Old Value
ru: Старое значение

en: On build plate only
ru: Поддержка только от стола

en: On overhangs only
ru: Только на свесах

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
ru: Включение/Отключение функции «Режим одного слоя» у вертикального ползунка

en: Ongoing uploads
ru: Текущие загрузки

en: Online
ru: В сети

en: Online Models
ru: Онлайн-модели

en: Only Windows 10 is supported.
ru: Поддерживается только Windows 10.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
ru: Создание поддержек только для критических областей, включая острые концы, консоли (горизонтально выступающие элементы) и т.д.

en: Only display printer names with changes to printer, filament, and process presets.
ru: Будут отображаться только профили принтеров, пластиковых нитей и процессов, которые были изменены.

en: Only display the filament names with changes to filament presets.
ru: Будут отображаться только изменённые профили пластиковых нитей.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
ru: Одновременно можно открыть только один файл G-кода.

en: Only one of the results with the same name will be saved. Are you sure you want to overrides the other results?
ru: Будет сохранен только один из результатов с таким же именем. Вы уверены, что хотите перезаписать другие результаты?

en: Only one wall on first layer
ru: Только один периметр на первом слое

en: Only one wall on top surfaces
ru: Только один периметр на верхней поверхности

en: Only printer names with changed process presets will be displayed, 
    and all user process presets in each printer name you select will be exported as a zip.
ru: Будут отображаться только профили принтеров с изменёнными профилями процесса. 
    Все пользовательские профили процессов для каждого выбранного профиля принтера будут экспортированы в zip-файл.

en: Only printer names with user printer presets will be displayed, and each preset you choose will be exported as a zip.
ru: Будут отображаться только пользовательские профили принтеров. 
    Каждый выбранный профиль будет экспортирован в zip-файл.

en: Only the filament names with user filament presets will be displayed, 
    and all user filament presets in each filament name you select will be exported as a zip.
ru: Будут отображаться только пользовательские профили пластиковых нитей.
    Все они будут экспортированы в zip-файл.

en: Only the object being edit is visible.
ru: При редактировании, те модели с которыми вы не работаете скрываются.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
ru: Откат будет срабатывать только в том случае, если расстояние перемещения превысит этот порог.

en: Only used as a visual help on UI
ru: Используется только в качестве визуальной помощи в пользовательском интерфейсе

en: Open
ru: Открыть

en: Open &Studio
ru: Открыть &Studio

en: Open Documentation in web browser.
ru: Открыть документацию в браузере.

en: Open Folder
ru: Открыть папку

en: Open Folder.
ru: Открыть папку.

en: Open G-code file:
ru: Выберите G-код файл:

en: Open Network Test
ru: Проверка сети

en: Open Preferences.
ru: Открыть настройки приложения.

en: Open Project
ru: Открыть проект

en: Open Studio
ru: Открыть Studio

en: Open a G-code file
ru: Выберите файл G-кода

en: Open a new window
ru: Открыть новое окно

en: Open a project file
ru: Открыть файл проекта

en: Open as project
ru: Открыть как проект

en: Open next tip.
ru: Следующий совет.

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
ru: Операция уже отменена. Пожалуйста, подождите несколько секунд.

en: Optimize orientation
ru: Оптимизация положения модели

en: Optimize support interface area
ru: Оптимизация области связующего слоя

en: Optimizing toolpath
ru: Оптимизация траектории инструмента

en: Options
ru: Параметры

en: Options:
ru: Опции:

en: Order of wall/infill. false means print wall first.
ru: Последовательность печати периметров/заполнения. Обычно сначала печатается периметр, а потом заполнение. Включив этот параметр, сначала будет печататься заполнение, а потом периметр.

en: Order of walls
ru: Порядок печати периметров

en: Orient
ru: Ориентация

en: Orienting
ru: Ориентация

en: Orienting...
ru: Ориентация...

en: Origin
ru: Начало координат

en: Other
ru: Прочее

en: Other Color
ru: Другой цвет

en: Other Device
ru: Другое устройство

en: Other layers
ru: Последующие слои

en: Other layers speed
ru: Скорость печати других слоёв

en: Others
ru: Прочее

en: Outer and inner brim
ru: Кайма снаружи и внутри

en: Outer brim only
ru: Кайма только снаружи

en: Outer wall
ru: Внешний периметр

en: Outer wall speed
ru: Скор. внеш. периметра

en: Outside
ru: Вне стола

en: Over-extrusion or under extrusion
ru: Избыточная или недостаточная экструзия

en: Overflow
ru: Переполнение

en: Overhang speed
ru: Скорость печати нависаний

en: Overhang wall
ru: Нависающие периметры

en: Overwrite a system profile is not allowed
ru: Перезапись системного профиля запрещена

en: Overwrite file
ru: Перезаписать файл

en: PA Calibration
ru: Калибровка PA

en: PA Line
ru: Линии

en: PA Pattern
ru: Шаблон

en: PA Profile
ru: Профиль PA

en: PA Tower
ru: Башня

en: PA step:
ru: Шаг коэффициента PA:

en: PLA Plate
ru: PLA пластина

en: Packing data to 3mf
ru: Упаковка данных в 3mf

en: Packing project data into 3mf file
ru: Упаковка данных проекта в файл формата 3mf

en: Paint
ru: Рисовать

en: Paint Toolbar
ru: Панель рисования

en: Painted using: Filament %1%
ru: Окрашено с использованием прутка %1%

en: Pan View
ru: Перемещение камеры

en: Parameter validation
ru: Проверка корректности параметра

en: Part
ru: Модель

en: Part 1
ru: Элемент 1

en: Part 2
ru: Элемент 2

en: Part Settings to modify
ru: Параметры элемента для изменения

en: Part cooling fan
ru: Вентилятор обдува модели

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
ru: Скорость вентилятора охлаждения моделей может быть увеличена, если включено автоматическое охлаждение. Это максимальное ограничение скорости вентилятора для охлаждения моделей.

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
ru: Скорость вентилятора для охлаждения детали будет максимальной, если расчётное время печати слоя меньше установленного значения.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
ru: Вентилятор для охлаждения моделей начнет работать с минимальной скоростью, когда расчётное время печати слоя не превышает заданное время печати слоя. Если время печати слоя меньше порогового значения, скорость вентилятора интерполируется между минимальной и максимальной скоростью вентилятора в зависимости от времени печати слоя.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
ru: Вентилятор охлаждения моделей будет включён для слоёв, расчётное время которых меньше этого значения. Скорость вентилятора интерполируется между минимальной и максимальной скоростями вентилятора зависимости от времени печати слоя.

en: Part manipulation
ru: Манипуляция с частями

en: Part name: %1%
ru: Имя части: %1%

en: Part of the calibration failed! You may clean the plate and retry. The failed test result would be dropped.
ru: Часть калибровки выполнена неудачно! Вы можете очистить печатную пластину и повторить попытку. Результат неудачного теста будет удалён.

en: Pass 1
ru: Проход 1

en: Pass 2
ru: Проход 2

en: Password
ru: Пароль

en: Paste
ru: Вставить

en: Paste clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: Paste from clipboard
ru: Вставить из буфера обмена

en: Pattern
ru: Шаблон

en: Pattern angle
ru: Угол печати шаблона поддержки

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause G-code
ru: G-код паузы печати

en: Pause of front cover falling
ru: Пауза при падения передней крышки с головы

en: Pause:
ru: Пауза:

en: Paused by the Gcode inserted by user
ru: Печать приостановлена G-кодом, вставленным пользователем

en: Paused due to AMS lost
ru: Печать приостановлена из-за потери связи с АСПП

en: Paused due to chamber temperature control error
ru: Печать приостановлена из-за ошибки контроля температуры в камере

en: Paused due to filament runout
ru: Пауза при окончании прутка

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
ru: Пауза при неисправности температуры стола

en: Paused due to low speed of the heat break fan
ru: Печать приостановлена из-за низкой скорости вращения вентилятора головы

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
ru: Пауза при неисправности температуры сопла

en: Pen shape
ru: Форма кисти

en: Pen size
ru: Размер кисти

en: Percent
ru: %

en: Perform
ru: Выполнить

en: Perform Recognition
ru: Выполнить распознавание

en: Perform cut
ru: Выполнить разрез

en: Pictures
ru: Изображения

en: Place on cut
ru: Срезом на стол

en: Planar
ru: Плоский

en: Plate
ru: Стол

en: Plate %d: %s does not support filament %s
ru: Печатная пластина %d: %s не поддерживает пруток %s

en: Plate Settings
ru: Настройки печатной пластины

en: Plate Type
ru: Типа печатной пластины

en: Plate name
ru: Имя печатной пластины

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
ru: Не рекомендуется использовать печатную пластину% d (%s) для печати прутком %s (%s). Если вы всё же хотите сделать это, то установите температуру стола для этого прутка на ненулевое значение.

en: Plater
ru: Печатная пластина

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Playing...
ru: Воспроизведение...

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
ru: Пожалуйста, проверьте пользовательский G-код или используйте пользовательский G-код по умолчанию.

en: Please check the following:
ru: Пожалуйста, проверьте следующую информацию:

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
ru: Пожалуйста, проверьте сетевое подключение принтера с BambuStudio.

en: Please check the printer network connection.
ru: Пожалуйста, проверьте сетевое подключение принтера.

en: Please check your object list before preset changing.
ru: Пожалуйста, проверьте список моделей перед изменением профиля.

en: Please choose a block with smoothest top surface
ru: Выберите блок с самой гладкой верхней поверхностью

en: Please choose a block with smoothest top surface.
ru: Выберите блок с самой гладкой верхней поверхностью.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
ru: Пожалуйста, выберите действие с профилем "%1%" после сохранения.

en: Please choose the filament colour
ru: Пожалуйста, выберите цвет прутка

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
ru: Перед отправкой задания на печать, нажмите на каждую пластиковую нить, чтобы вручную задать для неё нужный слот АСПП.

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
ru: Для просмотра состояния статуса сервиса нажмите на вышерасположенную ссылку

en: Please click on the star first.
ru: Пожалуйста, сначала нажмите на звездочку.

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
ru: Нажмите кнопку подтверждения, если всё ещё хотите продолжить печать.

en: Please confirm that the G-codes within these presets are safe to prevent any damage to the machine!
ru: Во избежании повреждения принтера убедитесь, что G-код в этих профилях безопасен!

en: Please confirm that these modified G-codes are safe to prevent any damage to the machine!
ru: Пожалуйста, подтвердите, что этот модифицированный G-код безопасен во избежание повреждения принтера!

en: Please correct them in the param tabs
ru: Пожалуйста, исправьте их на вкладках параметров

en: Please enter the layer number
ru: Пожалуйста, введите номер слоя

en: Please enter the name of the preset you want to save.
ru: Введите имя профили, который хотите сохранить.

en: Please enter the name you want to save to printer.
ru: Введите имя, который хотите сохранить на принтере.

en: Please find the best line on your plate
ru: Пожалуйста, найдите лучшую линию на столе

en: Please find the best object on your plate
ru: Пожалуйста, найдите лучшую модель на своей столе

en: Please find the cornor with perfect degree of extrusion
ru: Пожалуйста, найдите угол с идеальной степенью экструзии

en: Please find the details of Flow Dynamics Calibration from our wiki.
    
    Usually the calibration is unnecessary. When you start a single color/material print, with the "flow dynamics calibration" option checked in the print start menu, the printer will follow the old way, calibrate the filament before the print; When you start a multi color/material print, the printer will use the default compensation parameter for the filament during every filament switch which will have a good result in most cases.
    
    Please note there are a few cases that will make the calibration result not reliable: using a texture plate to do the calibration; the build plate does not have good adhesion (please wash the build plate or apply gluestick!) ...You can find more from our wiki.
    
    The calibration results have about 10 percent jitter in our test, which may cause the result not exactly the same in each calibration. We are still investigating the root cause to do improvements with new updates.
ru: Подробную информацию про калибровку динамики потока можно найти на нашем вики-сайте.
    
    При обычных обстоятельствах калибровка не требуется. 
    Если при запуске печати одним цветом/материалом в меню запуска печати отмечена опция «Калибровка динамики потока», то калибровка пластиковой нити будет производится старым способом. 
    При запуске печати несколькими цветами/материалами, принтер будет использовать параметр компенсации по умолчанию для материала при каждой его смене, что в большинстве случаев позволяет получить хороший результат.
    
    Обратите внимание, что есть несколько случаев, когда результат калибровки будет недостоверным. Это использование для калибровки текстурированной печатной пластины и когда у печатной пластины плохая адгезия с материалом. Более подробную информацию можно найти на нашем вики-сайте.
    
    По нашим тестам, результаты калибровки имеют погрешность примерно 10%, что может приводить к разным результатам при каждой калибровке. Мы продолжаем выяснять причину, чтобы улучшить ситуацию в новых обновлениях.

en: Please go to printer settings to edit your presets
ru: Для редактирования настроек профиля перейдите в настройки принтера!

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading filament.
ru: Пожалуйста, перед загрузкой нити, нагрейте сопло до температуры выше 170 градусов.

en: Please home all axes (click
ru: Пожалуйста, припаркуйте все оси в начало координат (нажав

en: Please input a valid value (0 <= Max Volumetric Speed <= 60)
ru: Введите допустимое значение (0 <= Макс. объёмная скорость <= 60)

en: Please input a valid value (0.0 < flow ratio < 2.0)
ru: Введите допустимое значение (0.0 < коэффициент потока < 2.0)

en: Please input a valid value (K in 0~0.3)
ru: Пожалуйста, введите допустимое значение (K в диапазоне 0~0.3)

en: Please input a valid value (K in 0~0.3, N in 0.6~2.0)
ru: Пожалуйста, введите допустимое значение (K в диапазоне 0~0.3, N в диапазоне 0.6~2.0)

en: Please input the printer access code:
ru: Пожалуйста, введите код доступа к принтеру:

en: Please input valid values:
    Start PA: >= 0.0
    End PA: > Start PA
    PA step: >= 0.001)
ru: Введите допустимые значения:
    Начальный коэффициент PA: >= 0.0
    Конечный коэффициент PA: > Start PA
    Шаг коэффициента PA: >= 0.001)

en: Please input valid values:
    Start temp: <= 350
    End temp: >= 180
    Start temp > End temp + 5)
ru: Введите допустимые значения:
    Начальная температура: <= 350
    Конечная температура: >= 180
    Начальная температура > Конечная температура + 5)

en: Please input valid values:
    Start value: >= %.1f
    End value: <= %.1f
    End value: > Start value
    Value step: >= %.3f)
ru: Введите допустимое значение:
    Начальное: >= %.1f
    Конечное: <= %.1f
    Конечное: > Начальное
    Шаг: >= %.3f)

en: Please input valid values:
    start > 0 step >= 0
    end > start + step)
ru: Введите допустимые значения:
    start > 0 step >= 0
    end > start + step)

en: Please input valid values:
    start > 10 step >= 0
    end > start + step)
ru: Введите допустимые значения:
    start > 10 step >= 0
    end > start + step)

en: Please log in first.
ru: Пожалуйста, сначала авторизуйтесь.

en: Please note that saving action will replace this preset
ru: Обратите внимание, что при сохранении произойдёт замена текущего профиля.

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
ru: Пожалуйста, устраните ошибки нарезки и попробуйте опубликовать снова.

en: Please save project and restart the program.
ru: Пожалуйста, сохраните проект и перезапустите программу.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
ru: Выберите последовательность печати «По очереди», для поддержки печати несколько моделей в режиме спиральной вазы.

en: Please select a file
ru: Пожалуйста, выберите файл

en: Please select a type you want to export
ru: Пожалуйста, выберите то, что вы хотите экспортировать

en: Please select an AMS slot before calibration
ru: Пожалуйста, выберите слот АСПП перед калибровкой

en: Please select an action
ru: Пожалуйста, выберите действие с

en: Please select at least one filament for calibration
ru: Выберите хотя бы один пруток для калибровки

en: Please select at least one printer or filament.
ru: Пожалуйста, выберите хотя бы один принтер или пластиковую нить.

en: Please select filament to calibrate.
ru: Пожалуйста, выберите пруток для калибровки.

en: Please upgrade your graphics card driver.
ru: Пожалуйста, обновите драйвер вашей видеокарты.

en: Plot cut plane
ru: Провести произвольно секущую плоскость

en: Plug
ru: Шип-паз

en: Portions copyright
ru: С использованием разработок

en: Position
ru: Позиция

en: Post-processing Scripts
ru: Скрипты постобработки

en: Post-processing scripts
ru: Скрипты постобработки

en: Power on update
ru: Обновление при включении принтера

en: Precision
ru: Точность

en: Preferences
ru: Параметры

en: Preferences sync
ru: Синхронизация настроек

en: Prepare
ru: Подготовка

en: Prepare time
ru: Время подготовки

en: Preparing print job
ru: Подготовка задания на печать

en: Preset
ru: Профиль

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
ru: Профиль "%1%" уже существует и несовместим с текущим принтером.

en: Preset "%1%" already exists.
ru: Профиль "%1%" уже существует.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
ru: Профиль "%1%" имеет следующие несохранённые изменения:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
ru: Профиль "%1%" несовместим с новым профилем принтера, и имеет следующие несохранённые изменения:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
ru: Профиль "%1%" несовместим с новым профилем процесса, и имеет следующие несохранённые изменения:

en: Preset path is not find, please reselect vendor.
ru: Не найдет путь к предустановленному профилю, пожалуйста, повторно выберите производителя.

en: Preset sync
ru: Синхронизация профилей

[ctx: PresetName]
en: Copy
ru: Копировать

en: Presets
ru: Профили

en: Presets inherited by other presets can not be deleted
ru: Профили, наследуемые от других профилей, не могут быть удалены.

en: Presets inherited by other presets can not be deleted!
ru: Профили, наследуемые от других профилей, не могут быть удалены!

en: Pressure advance
ru: Коэф. Pressure advance

en: Pressure advance(Klipper) AKA Linear advance factor(Marlin). Useless for Bambu Printer
ru: Pressure advance (Прогнозирование давления) в прошивки Klipper, это одно и тоже что Linear advance в прошивке Marlin. Бесполезная функция для принтера Bambu.

en: Prev
ru: Назад

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ru: Предотвращает переход туда и обратно между одним лишним периметром и одним недостающим. Это поле расширяет диапазон значений ширины экструзии, который определяется как [Минимальная ширина периметра - Поле, 2 * Минимальная ширина периметра + Поле]. Расширение этого поля позволяет сократить количество переходов, что в свою очередь позволяет сократить количество запусков/остановок экструдирования и время перемещения. Однако большой разброс значений ширины экструзии может привести к проблемам недо/переэкструзии материала. Если задано в процентах, то расчёт производится относительно диаметра сопла.

en: Preview
ru: Предпросмотр нарезки

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
ru: Режим только предпросмотра:
    Загруженный файл содержит только G-код, поэтому переход на страницу «Подготовка» невозможен.

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
ru: Обнаружен предыдущий несохраненный проект. Хотите восстановить его?

en: Price
ru: Стоимость

en: Prime Tower
ru: Черновая башня

en: Prime tower
ru: Черновая башня

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
ru: Черновая башня не работает, когда включена функция «Переменная высота слоёв».
    Что вы хотите сохранить?
    Да - Сохранить черновую башню
    Нет - Сохранить переменную высоту слоёв

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
ru: Черновая башня не работает, когда включена функция «Переменная высота слоёв» или «Независимая высота слоя поддержки»
    Что вы хотите сохранить?
    ДА - Сохранить черновую башню
    НЕТ - Сохранить переменную высоту слоя и независимую высоту слоя поддержки

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
ru: Черновая башня не работает, если включена функция «Независимая высота слоя поддержки»
    Что вы хотите сохранить?
    ДА - Сохранить черновую башню
    НЕТ - Сохранить независимую высоту слоя поддержки

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
ru: Для плавного таймлапса требуется черновая башня. На модели без использования черновой башни могут быть дефекты. Вы хотите включить черновую башню?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
ru: Для плавного таймлапса требуется черновая башня. На модели без использования черновой башни могут быть дефекты. Вы уверены, что хотите отключить черновую башню?

en: Prime volume
ru: Объём сброса на черновой башни

en: Print
ru: Печать

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
ru: Печать по очереди: 
    Рекомендуется использовать автоматическую расстановку, чтобы избежать столкновений при печати.

en: Print Options
ru: Настройки печати

en: Print all
ru: Распечатать все столы

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
ru: Файл печати не найден. Пожалуйста, нарежьте его ещё раз и отправьте на печать.

en: Print file not found. please slice again.
ru: Файл для печати не найден, нарежьте ещё раз.

en: Print host upload queue
ru: Очередь загрузки на хост печати

en: Print infill first
ru: Сначала печатать заполнение

en: Print numbers
ru: Печатать цифры

en: Print plate
ru: Распечатать стол

en: Print sequence
ru: Последовательность печати

en: Print sequence of inner wall and outer wall.
ru: Последовательность печати внутреннего и внешнего периметров.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
ru: Выбор последовательности печати моделей - одновременно или по очереди.

en: Print settings
ru: Настройки печати

en: Print speed of ironing lines
ru: Скорость разглаживания

en: Print task sending times out.
ru: Время отправки задания на печать истекло.

en: Print temperature
ru: Температура печати

en: Print using materials mounted on the back of the case
ru: Печать с использованием материала, установленного на задней части корпуса

en: Print with filaments in ams
ru: Печать пластиковыми
    нитями из АСПП

en: Print with filaments in the AMS
ru: Печать пластиковыми нитями из АСПП.

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
ru: Печать материалами, установленными на задней части корпуса.

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
ru: Печать материалом, установленным на задней части корпуса.

en: Printable
ru: Для печати

en: Printable Space
ru: Область печати

en: Printable area
ru: Область печати

en: Printable height
ru: Высота печати

en: Printable space
ru: Область печати

en: Printer
ru: Профиль принтера

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
ru: Принтер "%1%" выбран с профилем "%2%"

en: Printer Created
ru: Профиль принтера создан

en: Printer Setting
ru: Настройка принтера

en: Printer and all the filament&process presets that belongs to the printer. 
    Can be shared with others.
ru: Принтер и все профили пластиковых нитей и процесса, принадлежащие выбранному принтеру. 
    Можно будет поделиться с другими пользователями.

en: Printer config bundle(.bbscfg)
ru: Printer config bundle (.bbscfg) - Пакет конфигурации принтеров

en: Printer is busy downloading, Please wait for the downloading to finish.
ru: Принтер занят загрузкой. Дождитесь завершения загрузки.

en: Printer is not connected yet.
ru: Принтер ещё не подключен.

en: Printer local connection failed, please try again.
ru: Не удалось установить локальное соединение с принтером, попробуйте ещё раз.

en: Printer preset
ru: Профиль принтера

en: Printer preset names
ru: Имена профиля принтера

en: Printer presets(.zip)
ru: Printer presets(.zip) - Профили принтера

en: Printer settings
ru: Настройки принтера

en: Printer structure
ru: Кинематика принтера

en: Printing
ru: Печать

en: Printing Parameters
ru: Параметры печати

en: Printing Progress
ru: Прогресс печати

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
ru: Печать блестящей пластиковой нитью
    Знаете ли вы, что блестящая пластиковая нить требует особого внимания для успешной печати? Для достижения наилучшего результата рекомендуется более высокая температура и более низкая скорость печати.

en: Printing by object G-code
ru: Печать G-кода по очереди

en: Printing was paused by the user
ru: Печать приостановлена пользователем

en: Privacy Policy
ru: Политика конфиденциальности

en: Privacy Policy Update
ru: Обновление политики конфиденциальности

en: Prizm
ru: Призма

en: Process
ru: Процесс

en: Process Settings
ru: Настройки процесса

en: Process preset template
ru: Шаблон профиля процесса

en: Process presets(.zip)
ru: Process presets (.zip) - Профили процесса

en: Processing G-Code from Previous file...
ru: Обработка G-кода из предыдущего файла...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
ru: Обработка модели '%1%' с более чем 1 млн. треугольников может быть медленной. Настоятельно рекомендуется упростить модель.

en: Product host
ru: Хост принтера

en: Progress
ru: Прогресс

en: Project
ru: Проект

en: Project Inside Preset
ru: Внутрипроектный профиль

en: Project downloaded %d%%
ru: Проект загружен %d%%

en: Project-inside presets
ru: Внутрипроектные профили

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
ru: PrusaSlicer основан на проекте Slic3r от Alessandro Ranellucci.

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Publish was cancelled
ru: Публикация была отменена

en: Pull back current filament
ru: Извлечение текущего прутка

en: Purge old filament
ru: Очистка от старого материала

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ru: Очистка сопла после смены материала будет производиться в заполнение модели. Это снижает количество отходов и сокращает время печати. Эта функция работает только при включенной черновой башне.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ru: Очистка сопла после смены материала будет производиться в поддержку модели. Это снижает количество отходов и сокращает время печати. Эта функция работает только при включенной черновой башне.

en: Purging volumes
ru: Объём очистки

en: Push new filament into extruder
ru: Вставка нового прутка в экструдер

en: Quality
ru: Качество

en: Quality / Speed
ru: Качество / Скорость

en: Quick
ru: Скорость

en: Quit
ru: Выйти

en: Quit %s
ru: Выйти из %s

en: Quit BambuStudio
ru: Выйти из BambuStudio

en: Radius
ru: Радиус

en: Raft
ru: Подложка

en: Raft contact Z distance
ru: Расстояние от подложки до модели по вертикали

en: Raft expansion
ru: Расширение подложки

en: Raft layers
ru: Слоёв в подложке

en: Random
ru: Случайно

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
ru: Случайное дрожание сопла при печати внешнего периметра для создания эффекта шероховатой поверхности. Эта настройка определяет положение нечетной оболочки.

en: Range
ru: Диапазон

en: Rate
ru: Оценка

en: Rate the Print Profile
ru: Оценить профиль печати

en: Rate this print
ru: Оценить эту печать

en: Re&load from Disk
ru: Пере&загрузить с диска

en: Re-calculate
ru: Пересчитать

en: Read and accept
ru: Прочитать и принять

en: Rear
ru: Сзади

en: Rear View
ru: Вид сзади

en: Rebuild
ru: Пересоздание

en: Recalibration
ru: Перекалибровка

en: Receive login report timeout
ru: Таймаут получения отчета о входе

en: Recent projects
ru: Недавние проекты

en: Recommended nozzle temperature
ru: Рекомендуемая температура сопла

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
ru: Рекомендуемая температура сопла для данного типа пластиковой нити составляет [%d, %d] градусов Цельсия.

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
ru: Рекомендуемый диапазон температуры сопла для данной пластиковой нити. 0 значит не задано.

en: Record Factor
ru: Запись коэффициента

en: Rectangle
ru: Прямоугольник

en: Rectangular
ru: Прямоугольная

en: Rectilinear
ru: Прямолинейный

en: Rectilinear Interlaced
ru: Прямолинейный (чередование направлений)

en: Rectilinear grid
ru: Прямолинейная сетка

en: Redo
ru: Повтор действия

en: Reduce infill retraction
ru: Уменьшать отката при заполнении

en: Refresh
ru: Обновить

en: Refreshing the historical Flow Dynamics Calibration records
ru: Обновление записей истории калибровки динамики потока

en: Region selection
ru: Выделение области

en: Regular
ru: Обычный

en: Release Note
ru: Информация о версии

en: Reload from disk
ru: Перезагрузить с диска

en: Reload from:
ru: Перезагрузка из:

en: Reload the plater from disk
ru: Перезагрузить стол с диска

en: Reload the selected parts from disk
ru: Перезагрузить выбранные модели с диска

en: Remaining errors
ru: Осталось ошибок

en: Remember my choice
ru: Запомнить выбор

en: Remember my choice.
ru: Запомнить выбор

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Window from Set
ru: Удалить окно из набора

en: Remove connector
ru: Удалить соединение

en: Remove connector from selection
ru: Удалить соединение из выбранного

en: Remove connectors
ru: Удалить соединения

en: Remove detail
ru: Уменьшить детализацию

en: Remove height range
ru: Удаление диапазона высот слоёв

en: Remove last filament
ru: Удалить предыдущую добавленную пластиковую нить

en: Remove painted color
ru: Удаление окрашенного участка

en: Remove parameter
ru: Удалить параметр

en: Remove selection
ru: Удаление выделенного

en: Remove small overhangs
ru: Игнорировать небольшие нависания

en: Remove small overhangs that possibly need no supports.
ru: Не печатать поддержку под небольшими нависаниями, которые, как вам казалось, нуждаются в них.

en: Remove the selected plate
ru: Удалить выбранный стол

en: Rename
ru: Переименовать

en: Renaming
ru: Переименование

en: Repair canceled
ru: Починка модели отменена.

en: Repair failed.
ru: Не удалось починить модель.

en: Repair finished
ru: Починка модели завершена.

en: Repaired 3mf file contains more than one object
ru: Отремонтированный 3MF файл содержит более одной модели

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
ru: Отремонтированный 3MF файл содержит более одного объёма

en: Repaired 3mf file does not contain any object
ru: Отремонтированный 3MF файл не содержит никаких моделей

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
ru: Отремонтированный 3MF файл не содержит объёма

en: Repairing model object
ru: Починка модели

en: Repairing object by Windows service
ru: Починка модели службой Windows.

en: Repairing was canceled
ru: Ремонт был отменён

en: Replace Tiled Window
ru: Заменить окно-плитку

en: Replace from:
ru: Заменить из:

en: Replace the selected part with new STL
ru: Заменить выбранный объект другим STL файлом

en: Replace with STL
ru: Заменить на другую STL

en: Report issue
ru: Сообщить о проблеме

en: Required nozzle HRC
ru: Необходимая твёрдость сопла

en: Reserved keywords found
ru: Найдены зарезервированные ключевые слова

en: Reset
ru: Сброс

en: Reset Position
ru: Сброс позиции

en: Reset Rotation
ru: Сброс вращения

en: Reset direction
ru: Сброс направления

en: Reset parameter
ru: Сброс параметра

en: Reset to base
ru: Сброс до базовой высоты слоя

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Restore
ru: Восстановить

en: Restore to inch
ru: Восстановить размеры в дюймы

en: Restore to meter
ru: Восстановить размеры в метры

en: Result can be read by human eyes.
ru: Результат калибровки может быть визуально оценен человеческим глазом.

en: Resume
ru: Продолжить

en: Resync
ru: Всё

en: Retract
ru: Откат

en: Retract amount before wipe
ru: Величина отката перед очисткой

en: Retract when change layer
ru: Откат при смене слоя

en: Retraction
ru: Откат

en: Retraction Length
ru: Длина отката

en: Retraction Speed
ru: Скорость извлечения при откате

en: Retraction test
ru: Тест откатов

en: Retraction when switching material
ru: Откат при смене материала

en: Retry
ru: Повтор

en: Right
ru: Справа

en: Right View
ru: Вид справа

en: Right button click the icon to drop the object printable property
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на значок, чтобы разрешить/запретить печать модели

en: Right button click the icon to drop the object settings
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на значок, чтобы изменить настройки модели

en: Right click
ru: Правая кнопка мыши

en: Right click the icon to fix model object
ru: Нажмите правой кнопкой мыши на значок, чтобы починить модель

en: Right mouse button
ru: Правая кнопка мыши

en: Right mouse button:
ru: Правая кнопка мыши:

en: Rotate
ru: Поворот

en: Rotate View
ru: Вращение камеры

en: Rotate of view
ru: Вращение камеры

en: Rotate text
ru: Поворот текста

en: Rotation
ru: Вращение

en: Running post-processing scripts
ru: Запуск скриптов постобработки

en: SD Card
ru: SD-карта

en: SD Card Abnormal
ru: Неисправность SD-карты

en: SN
ru: Серийный №

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    Bambu Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
ru: STEP
    Знаете ли вы, что можно улучшить качество печати, используя STEP файлы вместо STL?
    Bambu Studio поддерживает нарезку STEP файлов, что обеспечивает более точное представление геометрии, чем при нарезке STL файлов.

en: Safely remove hardware.
ru: Безопасное извлечение устройства.

en: Same as Global Bed Type
ru: Аналогично глобальному типу стола

en: Same as Global Plate Type
ru: Аналогично глобальному типу пластины

en: Same as Global Print Sequence
ru: Аналогично глобальной последовательности печати

en: Same as top
ru: Как и сверху

en: Save
ru: Сохранить

en: Save %s as
ru: Сохранить %s как

en: Save G-code file as:
ru: Сохранить файл G-кода как:

en: Save Project
ru: Сохранить проект

en: Save Project as
ru: Сохранить проект как

en: Save SLA file as:
ru: Сохранить SLA файл как:

en: Save Sliced file as:
ru: Сохранить нарезанный файл как:

en: Save current %s
ru: Сохранить текущий %s

en: Save current project as
ru: Сохранить текущий проект как

en: Save current project to file
ru: Сохранить текущий проект в файл

en: Save file as:
ru: Сохранить файл как:

en: Save preset
ru: Сохранить профиль

en: Save project
ru: Сохранение проекта

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
ru: Сохранить выбранные параметры в профиль 
    "%1%".

en: Save the selected options.
ru: Сохранить выбранные параметры.

en: Save to Filament Preset
ru: Сохранить в профиль прутка

en: Saving objects into the 3mf failed.
ru: Произошла ошибка при сохранении моделей в 3mf файл.

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale an object to fit the build volume
ru: Отмасштабировать выбранную модель до объёма стола

en: Scale ratios
ru: Коэф. масштаба

en: Scale to build volume
ru: Отмасштабировать под область печати

en: Scan first layer
ru: Проверка первого слоя

en: Scanning bed surface
ru: Сканирование поверхности стола

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
ru: Планирование загрузки на `%1%`. Смотрите Окна -> Очередь загрузки на хост печати

en: Seam
ru: Шов

en: Seam gap
ru: Зазор шва

en: Seam painting
ru: Рисование шва

en: Seam position
ru: Позиция шва

en: Seams
ru: Швы

en: Search in preset
ru: Поиск в профиле

en: Search plate, object and part.
ru: Поиск печатной пластины, модели или части модели.

en: Searching for devices
ru: Поиск устройств

en: Second
ru: секунд

en: Section View
ru: Отсечение вида

en: Section view
ru: Отсечение вида

en: Select
ru: Выбрать

en: Select All
ru: Выбрать всё

en: Select Filament Preset
ru: Выбор профиля прутка

en: Select Plate
ru: Выбор печатной пластины

en: Select Type
ru: Тип прутка

en: Select Vendor
ru: Выбор производителя

en: Select a G-code file:
ru: Выберите файл G-кода:

en: Select a new file
ru: Выберите новый файл

en: Select a part
ru: Выбор части модели

en: Select all
ru: Выбрать всё

en: Select all connectors
ru: Выбрать все соединения

en: Select all objects
ru: Выбрать все модели

en: Select filament preset
ru: Выбор профиля прутка

en: Select model
ru: Выбор модели

en: Select multiple objects
ru: Выбор нескольких моделей

en: Select objects by rectangle
ru: Выбор прямоугольником

en: Select presets to compare
ru: Выберите профили для сравнения

en: Select printer
ru: Выбор принтера

en: Select profile to load:
ru: Выберите профиль для загрузки:

en: Select settings
ru: Выберите параметры

en: Select the language
ru: Выбор языка

en: Select the object/part and mouse click to change the name
ru: Выберите модель/часть и щелкните клавишей мыши, чтобы изменить имя

en: Select the object/part and press space to change the name
ru: Выберите модель/часть и нажмите пробел, чтобы изменить имя

en: Select vendor
ru: Выбор производителя

en: Select/Remove printers(system presets)
ru: Выбор/удаление принтеров (системные профили)

en: Selected diameter and machine diameter do not match
ru: Выбранный диаметр и диаметр профиля принтера не совпадают

en: Selection conflicts
ru: Конфликты при выборе

en: Selects all objects
ru: Выбрать все модели

en: Send
ru: Отправить G-код стола на SD-карту

en: Send G-code
ru: Отправить G-код

en: Send all
ru: Отправить G-код всех столов на SD-карту

en: Send print job to
ru: Отправка задания на печать

en: Send to Printer SD card
ru: Отправить на SD-карту принтера

en: Send to print
ru: Отправить на печать

en: Send to printer
ru: Отправить на принтер

en: Sending gcode file over LAN
ru: Отправка файла G-кода по локальной сети

en: Sending gcode file to sdcard
ru: Отправка файла G-кода на SD-карту

en: Sending print configuration
ru: Отправка конфигурации печати

en: Sending print job over LAN
ru: Отправка задания на печать по локальной сети

en: Sending print job through cloud service
ru: Отправка задания на печать через облачную службу

en: Sensitivity of pausing is
ru: Чувствительность

en: Sequence
ru: Последовательность

en: Serial
ru: Серия

en: Serial:
ru: Серийный номер:

en: Serious
ru: Серьезный

en: Serious warning:
ru: Серьезное предупреждение:

en: Service Unavailable
ru: Сервис недоступен

en: Service name
ru: Имя службы

en: Services
ru: Службы

en: Set
ru: Выбор

en: Set Filament for selected items
ru: Задать пруток для выбранных элементов

en: Set Orientation
ru: Задание поворота

en: Set Position
ru: Задание позиции

en: Set Scale
ru: Задание масштаба

en: Set as an individual object
ru: Задать как отдельную модель

en: Set as cover
ru: Задать в качестве обложки

en: Set as individual objects
ru: Задать как отдельные модели

en: Set extruder number for the objects and parts
ru: Задать номер экструдера для моделей/частей

en: Set filament for selected items
ru: Задать пруток для выбранных элементов

en: Set filaments to use
ru: Выбор пластиковой нити

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
ru: Задание параметров для нескольких моделей
    Знаете ли вы, что можно задать параметры нарезки сразу для всех выбранных моделей?

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
ru: Изменение информации о слотах АСПП во время печати не поддерживается

en: Setting Overrides
ru: Переопределение параметров

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
ru: Настройка информации виртуального слота во время печати не поддерживается

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings for height range
ru: Настройки для диапазона высот слоёв

en: Setup Wizard
ru: Мастер настройки

en: Shape
ru: Форма

en: Shell
ru: Оболочка

en: Shift + Left mouse button
ru: Shift + Левая кнопка мыши

en: Shift + Left mouse button:
ru: Shift + Левая кнопка мыши:

en: Shift + Mouse move up or dowm
ru: Shift + Мышь вверх или вниз

en: Shift + Right mouse button:
ru: Shift + Правая кнопка мыши:

en: Shift+Any arrow
ru: Shift + Любая стрелка

en: Shift+Left mouse button
ru: Shift + Левая кнопка мыши

en: Shift+Mouse wheel
ru: Shift + Колесо мыши

en: Shortcut Key
ru: Горячая клавиша

en: Show
ru: Показать

en: Show "Live Video" guide page.
ru: Показать страницу руководства «Прямая трансляция».

en: Show &Labels
ru: Показать &имена файлов

en: Show &Overhang
ru: Показать &нависания

en: Show All
ru: Показать всё

en: Show Configuration Folder
ru: Показать конфигурационную папку

en: Show Labels
ru: Показать имена файлов

en: Show Tip of the Day
ru: Показать полезный совет

en: Show all files, recent first.
ru: Показать все файлы (недавние первые)

en: Show all presets (including incompatible)
ru: Показать все профили (включая несовместимые)

en: Show error message
ru: Показать сообщение об ошибке

en: Show home page on startup
ru: Показывать домашнюю страницу при запуске

en: Show keyboard shortcuts list
ru: Показать список сочетаний клавиш

en: Show object labels in 3D scene
ru: Показать имена моделей в 3D-сцене

en: Show object overhang highlight in 3D scene
ru: Подсвечивать навиcания у модели в 3D сцене

en: Show online staff-picked models on the home page
ru: Показывать на главной странице модели из сети отобранные
    сотрудниками компании

en: Show the list of the keyboard shortcuts
ru: Показать список сочетаний клавиш

en: Show wireframe
ru: Показывать каркас

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
ru: Показать/Скрыть диалоговое окно настроек 
    устройств 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
ru: Уменьшение первого слоя в плоскости XY на заданное значение, чтобы компенсировать эффект слоновьей ноги.

en: Silent
ru: Тихий

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
ru: В настоящее время упрощение работает только при выборе одной модели.

en: Simplify
ru: Упрощение полигональной сетки

en: Simplify Model
ru: Упростить полигональную сетку

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
ru: Упростить сетку модели
    Знаете ли вы, что можно уменьшить количество треугольников в полигональной сетке, используя функцию упрощения сетки? Щелкните правой кнопкой мыши на модели и выберите «Упростить полигональную сетку». Подробнее читайте в документации.

en: Simplify model
ru: Упростить полигональную сетку

en: Simply switch to "%1%"
ru: Просто переключиться на "%1%"

en: Simulate
ru: Cэмулировать

en: Size
ru: Размер

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
ru: Размеры прямоугольного стола в XY координатах.

en: Size:
ru: Размер:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
ru: Размер: %1% x %2% x %3% дюйм

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
ru: Размер: %1% x %2% x %3% мм

en: Skip
ru: Пропустить

en: Skip AMS blacklist check
ru: Пропуск проверки материалов в АСПП из файла чёрного списка

en: Skip Calibration2
ru: Пропустить калибровку 2

en: Skip step pause
ru: Пропуск команды паузы

en: Skip this Version
ru: Пропустите эту версию

en: Skirt distance
ru: Расстояние до юбки

en: Skirt height
ru: Слоёв юбки

en: Skirt loops
ru: Юбок вокруг модели

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
ru: Slic3r может загружать файл G-кода на хост принтера. Это поле должно содержать тип хоста.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
ru: Slic3r может загружать файл G-кода на хост принтера. Это поле должно содержать API ключ или пароль, необходимые для проверки подлинности.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
ru: Slic3r может загружать файл G-кода на хост принтера. В этом поле нужно указать имя хоста, IP-адрес или URL-адрес хост-экземпляра печати. Доступ к узлу печати на основе HAProxy с включенной базовой аутентификацией можно получить, указав имя пользователя и пароль в поле URL-адрес в следующем формате: https://username:password@your-octopi-address

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
ru: Slic3r был создан Alessandro Ranellucci совместно с многими другими участниками сообщества.

en: Slice all
ru: Нарезать все столы

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
ru: Нарезка всех столов для получения примерного времени печати и расчёта необходимого количества материала.

en: Slice gap closing radius
ru: Радиус закрытия пробелов при нарезке

en: Slice ok.
ru: Нарезка завершена.

en: Slice plate
ru: Нарезать стол

en: Sliced Info
ru: Информация о нарезке

en: Slicing
ru: Нарезка

en: Slicing Canceled
ru: Нарезка отменена

en: Slicing Mode
ru: Режим нарезки

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
ru: Таблица параметров нарезки
    Знаете ли вы, что можно просмотреть все модели/части в таблице и изменить параметры печати для каждой из них?

en: Slicing Plate %d
ru: Нарезка стола %d

en: Slicing Plate 1
ru: Нарезка стола 1

en: Slicing complete
ru: Нарезка завершена

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
ru: Высота каждого слоя. Чем меньше значение, тем лучше качество, но требуется больше времени для печати, и наоборот.

en: Slicing mesh
ru: Нарезка сетки

en: Slope
ru: Наклонный

en: Slow down for overhang
ru: Замедляться при печати нависаний

en: Slow printing down for better layer cooling
ru: Замедлять печать для лучшего охлаждения слоёв

en: Smart fill
ru: Умная заливка

en: Smart fill angle
ru: Угол для умной заливки

en: Smooth
ru: Сгладить

en: Smooth PEI Plate / High Temp Plate
ru: Гладкая PEI/высокотемпер. пластина

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
ru: Плавный режим таймлапса не поддерживается, когда включена последовательность печати моделей по очереди.

en: Smoothing
ru: Сглаживание

en: Snap
ru: Клипса

en: Snap global parameters
ru: Глобальные параметры привязки

en: Snug
ru: Аккуратный

en: Softening temperature
ru: Температура размягчения

en: Software has New version.
ru: Доступна новая версия приложения.

en: Soluble material
ru: Растворимый материал

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
ru: Растворимый материал обычно используется для печати поддержки и связующего слоя поддержки.

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
ru: Некоторое количество материала в экструдере откатывается назад, чтобы избежать его течи при длительном перемещении. 0 - отключение отката.

en: Some connectors are overlapped
ru: Имеются пересекающие соединения

en: Some existing presets have failed to be created, as follows:
ru: При создании некоторых имеющихся профилей произошла ошибка, а именно:

en: Some of your images failed to upload. Would you like to redirect to the webpage for rating?
ru: Некоторые из ваших изображений не удалось загрузить. Хотите перейти на страницу для выставления оценки?

en: Some presets are modified.
ru: В некоторых профилях имеются изменения.

en: Some values have been replaced. Please check them:
ru: Некоторые значения были заменены. Пожалуйста, проверьте их:

en: Source Volume
ru: Исходный объём

en: Space
ru: Пробел

en: Spacing
ru: Интервал

en: Spacing between support lines
ru: Расстояние между линиями поддержки.

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
ru: Расстояние между линиями связующего слоя снизу. Установите 0, чтобы получить сплошной слой.

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
ru: Расстояние между линиями связующего слоя сверху. Установите 0, чтобы получить сплошной слой.

en: Sparse infill
ru: Заполнение

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
ru: Область с разреженным заполнением, размер которого меньше этого порогового значения, заменяется сплошным заполнением.

en: Sparse infill density
ru: Плотность заполнения

en: Sparse infill pattern
ru: Шаблон заполнения

en: Special mode
ru: Специальные режимы

en: Specify the URL of your device user interface if it's not same as print_host
ru: Укажите URL-адрес пользовательского интерфейса вашего устройства, если он не совпадает с print_host

en: Speed
ru: Скорость

en: Speed (mm/s)
ru: Скорость (мм/с)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
ru: Скорость возврата материала при откате. Если оставить 0, будет использоваться та же скорость что и при извлечении.

en: Speed limitation
ru: Максимальная скорость

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers
ru: Скорость вращения вспомогательного вентилятора для охлаждения моделей. Он всегда будет работать с этой скоростью, за исключением первых нескольких слоёв, которые обычно настроены на работу без охлаждения.

en: Speed of bridge and completely overhang wall
ru: Скорость печати мостов и периметров с полным нависанием.

en: Speed of exhuast fan after printing completes
ru: Скорость вытяжного вентилятора после завершения печати

en: Speed of exhuast fan during printing.This speed will overwrite the speed in filament custom gcode
ru: Скорость вытяжного вентилятора во время печати. Эта скорость будет переопределять скорость в пользовательском стартовом G-коде материала

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
ru: Скорость заполнения пробелов. Пробелы обычно имеют неравномерную ширину линии и должен печататься медленнее.

en: Speed of initial layer except the solid infill part
ru: Скорость печати первого слоя, кроме сплошного заполнения.

en: Speed of inner wall
ru: Скорость печати внутренних периметров.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
ru: Скорость печати внутреннего сплошного заполнения, за исключением верхней и нижней поверхностей.

en: Speed of internal sparse infill
ru: Скорость заполнения

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
ru: Скорость печати внешнего периметра (видимого). Для улучшения качества, эту скорость делают ниже скорости внутренних периметров.

en: Speed of retractions
ru: Скорость извлечения материала при откате.

en: Speed of solid infill part of initial layer
ru: Скорость печати сплошного заполнения на первом слое.

en: Speed of support
ru: Скорость печати поддержки.

en: Speed of support interface
ru: Скорость печати связующего слоя поддержки.

en: Speed of top surface infill which is solid
ru: Скорость печати верхних сплошных поверхностей.

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
ru: Скорость перемещения экструдера при позиционировании без печати.

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
ru: Ускорение печати с функцией «Переменная высота слоёв»
    Знаете ли вы, что можно печатать ещё быстрее, используя функцию «Переменная высота слоёв». Попробуйте!

en: Speed:
ru: Скорость:

en: Speed:
ru: Скорость:

en: Sphere
ru: Сфера

en: Spiral
ru: Спиральный

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
ru: Для режима печати «Спиральная ваза» необходимо чтобы соблюдались следующие условия:
    - одностеночный периметр
    - отсутствие поддержки
    - отсутствие верхних сплошных слоёв
    - плотность заполнения 0%
    - отключено «Обнаружение тонких стенок»
    - Режим записи таймлапсов - обычный режим

en: Spiral vase
ru: Спиральная ваза

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
ru: Печать спиральных и пустотелых, а также тонкостенных моделей. Модель печатается в одну стенку без верней поверхности, заполнения и поддержки. При этом сопло движется вдоль периметра непрерывно постепенно поднимаясь, так получаются ровные красивые вазы без видимых швов.

en: Split
ru: Разделить

en: Split the selected object
ru: Разделить выбранную модель

en: Split the selected object into multiple objects
ru: Разделить выбранную модель на отдельные модели

en: Split the selected object into multiple parts
ru: Разделить выбранную модель на отдельные части

en: Split the selected object into mutiple objects
ru: Разделить выбранную модель на отдельные модели

en: Split the selected object into mutiple parts
ru: Разделить выбранную модель на отдельные части

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
ru: Разделение на модели/части
    Знаете ли вы, что можно разделить большую модель на маленькие для удобства раскрашивания или печати?

en: Split to objects
ru: Разделить на модели

en: Split to parts
ru: Разделить на части

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
ru: Распределение печатаемого на другие столы
    Знаете ли вы, что модель, состоящую из большого количества частей, можно распределить на несколько столов? Это упрощает процесс отслеживания всех деталей при печати.

en: Sport
ru: Спортивный

en: Square
ru: Квадрат

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
ru: Объединение моделей
    Знаете ли вы, что можно объединить несколько моделей в единую? Используйте для этого команду «Объединить в сборку», выбрав несколько моделей.

en: Stack overflow
ru: Переполнение стека

en: Stainless Steel
ru: Нержавеющая сталь

en: Stainless steel
ru: Нержавеющая сталь

en: Standard
ru: Стандартный

en: Start Calibration
ru: Запустить калибровку

en: Start G-code
ru: Стартовый G-код

en: Start G-code when start the printing of this filament
ru: Стартовый G-код выполняемый при запуске печати с текущей пластиковой нитью.

en: Start G-code when start the whole printing
ru: G-код выполняемый при каждом запуске печати.

en: Start PA:
ru: Начальный коэффициент PA:

en: Start Test Multi-Thread
ru: Запуск многопоточного теста

en: Start Test Single-Thread
ru: Запуск однопоточного теста

en: Start a new project
ru: Начать новый проект

en: Start a new window
ru: Открыть новое окно

en: Start calibration
ru: Запустить калибровку

en: Start end points
ru: Начальные и конечные точки

en: Start retraction length:
ru: Начальная длина отката:

en: Start speed:
ru: Начальная скорость:

en: Start temp:
ru: Начальная температура:

en: Start volumetric speed:
ru: Начальная объёмная скорость:

en: Statement about User Experience Improvement Program
ru: Заявление о программе улучшения пользовательского опыта

en: Statement on User Experience Improvement Plan
ru: Заявление о плане улучшения взаимодействия с пользователем

en: Statistics of All Plates
ru: Статистика по всем столам

en: Status
ru: Статус

en: Step
ru: Шаг

en: Step 1, please confirm Bambu Studio and your printer are in the same LAN.
ru: Шаг 1. Пожалуйста, убедитесь, что Bambu Studio и ваш принтер находятся в одной локальной сети.

en: Step 2, if the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
ru: Шаг 2. Если приведенный ниже IP-адрес и код доступа отличаются от фактических значений на вашем принтере, пожалуйста, исправьте их.

en: Step 3: Ping the IP address to check for packet loss and latency.
ru: Шаг 3. Пропингуйте IP-адрес, чтобы проверить потерю пакетов и задержку.

en: Still load
ru: Ещё загружается

en: Still print by object?
ru: Продолжить печать по очереди?

en: Still unload
ru: Ещё выгружается

en: Stop
ru: Остановить

en: Stop them and continue anyway?
ru: Остановить их и продолжить?

en: Stopped [%d]!
ru: Остановлено [%d]!

en: Stopped.
ru: Остановлено.

en: Storage unavailable, insert SD card.
ru: Накопитель недоступен, вставьте SD-карту.

en: Strength
ru: Прочность

en: Studio Version:
ru: Версия программы:

en: Studio would re-calculate your flushing volumes everytime the filaments color changed. You could disable the auto-calculate in Bambu Studio > Preferences
ru: Программа будет пересчитывать объёмы очистки каждый раз при изменении цвета пластиковых нитей. Это можно отключить в меню Bambu Studio > Параметры.

en: Style
ru: Стиль

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material (default), while hybrid style will create similar structure to normal support under large flat overhangs.
ru: Стиль и форма создаваемой поддержки.
    
    Стиль «Сетка» создаёт более устойчивые опоры. Стиль «Аккуратный» экономит материал и уменьшает образование дефектов на моделях.
    
    Для древовидной поддержки, при стройном стиле происходит более агрессивное объединение ветвей и экономия материала (по умолчанию). В то время как гибридный стиль создаёт структуру, схожую с обычную поддержкой при больших плоских нависаниях.

en: Submit
ru: Отправить

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in Bambu Studio. Read more in the documentation.
ru: Вычитание объёмов
    Знаете ли вы, что можно вычесть одну сетку из другой с помощью модификатора «Объём для вычитания»? Таким образом, например, отверстия в модели можно создавать непосредственно в Bambu Studio. Подробнее читайте в документации.

en: Subtract from
ru: Главный

en: Subtract with
ru: Вычитаемый

en: Succeed to export G-code to %1%
ru: Файл G-кода экспортирован в %1%

en: Success to get history result
ru: История успешных результатов калибровки

en: Successfully sent. Close current page in %s s
ru: Успешно отправлено. Закрытие текущей страницы через %s с.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
ru: Успешно отправлено. Автоматический переход на страницу устройства через %s с.

en: Successfully sent. Will automatically jump to the next page in %ss
ru: Успешно отправлено. Автоматический переход на следующую страницу через %s с.

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
ru: Размонтирование прошло успешно. Теперь устройство %s(%s) может быть безопасно извлечено из компьютера.

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
ru: Рекомендуемый объём очистки в диапазоне [%d - %d]

en: Support
ru: Поддержка

en: Support Blocker
ru: Блокировщик поддержки

en: Support Cubic
ru: Динам. куб. поддержка

en: Support Enforcer
ru: Принудительная поддержка

en: Support Generated
ru: Поддержка сгенерирована

en: Support air filtration
ru: Фильтрация выдуваемого воздуха

en: Support control chamber temperature
ru: Контроль температуры в термокамере

en: Support critical regions only
ru: Поддержка только критических областей

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
ru: Используется принудительная поддержка, но её генерация не включена. Пожалуйста, включите генерацию поддержки в настройках слайсера.

en: Support filament
ru: Пруток для поддержки

en: Support interface
ru: Связующий слой

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
ru: Слои поддержки будут иметь высоту слоя, отличную от высоты слоя модели. Это необходимо для настройки зазора между моделью и поддержкой для экономии времени печати. Опция неактивна, когда включена черновая башня.

en: Support material
ru: Поддержка

en: Support material is commonly used to print support and support interface
ru: «Материал для поддержки» обычно используется для печати поддержки и связующего слоя поддержки.

en: Support painting
ru: Рисование поддержек

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
ru: Рисование поддержек
    Знаете ли вы, что можно прямо на модели рисовать где будет размещаться принудительная поддержка, а где поддержка будет заблокирована? Используйте для этого функцию «Рисование поддержек».

en: Support transition
ru: Переход поддержки

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
ru: Для нависаний, угол наклона которых ниже заданного порогового значения, будут использоваться поддержки.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
ru: Рисование поддержки/Шва/Покраски: регулировка радиуса кисти

en: Support/Color Painting: adjust section position
ru: Рисование поддержки/Шва/Покраски: регулировка положения сечения

en: Support/object xy distance
ru: Зазор между моделью и поддержкой по XY

en: Support/raft base
ru: Базовая поддержка/подложка

en: Support/raft interface
ru: Связующий слой поддержки/подложки

en: Support: detect overhangs
ru: Поддержка: обнаружение нависаний

en: Support: draw polygons
ru: Поддержка: рисование полигонов

en: Support: fix holes at layer %d
ru: Поддержка: ремонт отверстий на слое %d

en: Support: generate contact points
ru: Поддержка: генерация точек контакта

en: Support: generate polygons at layer %d
ru: Поддержка: генерация полигонов на слое %d

en: Support: generate toolpath
ru: Поддержка: генерация траектории инструмента

en: Support: generate toolpath at layer %d
ru: Поддержка: генерация траектории инструмента на слое %d

en: Support: precalculate avoidance
ru: Поддержка: предварительный расчёт столкновений

en: Support: propagate branches
ru: Поддержка: построение ветвей

en: Support: propagate branches at layer %d
ru: Поддержка: построение ветвей на слое %d

en: Supports Painting
ru: Рисование поддержек

en: Supports silent mode
ru: Поддержка тихого режима

en: Surface
ru: На поверхности

en: Swap Y/Z axes
ru: Поменять местами оси Y/Z

en: Sweeping XY mech mode
ru: Режим проверки XY-механики

en: Switch cloud environment, Please login again!
ru: Смена облачной среды, пройдите повторную аутентификацию!

en: Switch table page
ru: Переключение между вкладками

en: Switch to 3mf model files.
ru: Переключиться на файлы моделей в формате 3mf

en: Switch to normal mode
ru: Переключиться на обычный режим

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
ru: Переключение в режим редактирования настроек печати каждой модели для изменения настроек модификатора.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
ru: Переключение в режим редактирования настроек печати каждой модели.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automaticlly
    No  - reset density to default non 100% value automaticlly
ru: Переключиться на прямолинейный (rectilinear) шаблон?
    Да - переключиться на прямолинейный шаблон
    Нет - сбросить плотность заполнения до значения по умолчанию (отличного от 100%)

en: Switch to silent mode
ru: Переключиться на бесшумный режим

en: Switch to timelapse files.
ru: Переключиться на файлы таймлапсов.

en: Switch to video files.
ru: Переключиться на видеофайлы.

en: Switching application language
ru: Изменение языка приложения

en: Switching application language while some presets are modified.
ru: Смена языка приложения при изменении некоторых профилей.

en: Switching the language requires application restart.
ru: Для смены языка требуется перезапуск приложения.

en: Sync
ru: Только изменения

en: Sync filaments with AMS
ru: Синхронизация прутка с АСПП

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
ru: При синхронизации пластиковых нитей с АСПП все текущие выбранные профили прутков и цвета будут сброшены. Продолжить?

en: Sync settings
ru: Настройки синхронизации

en: Sync user presets
ru: Синхронизация пользовательских профилей

en: Synchronization
ru: Синхронизация

en: Synchronize filament list from AMS
ru: Синхронизировать список материалов из АСПП

en: Synchronizing device information
ru: Синхронизация информации об устройстве

en: Synchronizing device information time out
ru: Время ожидания синхронизации информации об устройстве истекло

en: Synchronizing the printing results. Please retry a few seconds later.
ru: Синхронизация результатов печати. Повторите попытку через несколько секунд.

en: System Sync
ru: Синхронизация системных данных.

en: System Version:
ru: Версия ОС:

en: System presets
ru: Системные профили

en: TPU is not supported by AMS.
ru: Печать TPU с помощью АСПП не поддерживается.

en: TPU is not supported for Flow Dynamics Auto-Calibration.
ru: Автоматическая калибровка динамики потока для TPU не поддерживается

en: Task canceled
ru: Задание отменено

en: Task canceled.
ru: Задание отменено.

en: Temp step:
ru: Шаг температуры:

en: Temperature
ru: Температура

en: Temperature (°C)
ru: Температура (°C)

en: Temperature Calibration
ru: Калибровка температуры

en: Temperature calibration
ru: Калибровка температуры

en: Temperature variation
ru: Колебания температуры

en: Temperature:
ru: Температура:

en: Template
ru: Шаблон

en: Template Custom G-code
ru: Пользовательский шаблон G-кода

en: Terms and Conditions
ru: Условия использования

en: Test
ru: Тест

en: Test BambuLab
ru: Тест BambuLab

en: Test BambuLab:
ru: Тест BambuLab:

en: Test Bing.com
ru: Тест Bing.com

en: Test HTTP
ru: Тест HTTP

en: Test HTTP Service:
ru: Тест HTTP сервера:

en: Test Plugin Download:
ru: Тест загрузки плагина:

en: Test Storage Download:
ru: Тест накопителя (загрузка):

en: Test Storage Upgrade:
ru: Тест накопителя (обновление):

en: Test Storage Upload
ru: Тест накопителя (отправка)

en: Test Storage Upload:
ru: Тест накопителя (отправка):

en: Test bing.com:
ru: Тест bing.com:

en: Test plugin download
ru: Тест загрузки плагина

en: Test storage
ru: Тест накопителя

en: Test storage download
ru: Тест накопителя (загрузка)

en: Test storage upgrade
ru: Тест накопителя (обновление)

en: Text Gap
ru: Межбуквенный 
    интервал

en: Text shape
ru: Форма текста

en: Texture
ru: Текстура

en: Textured PEI Plate
ru: Текстурированная PEI пластина

en: Thank you for purchasing a Bambu Lab device.Before using your Bambu Lab device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policyand Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.
ru: Перед использованием устройства Bambu Lab ознакомьтесь с правилами и условиями. Нажимая на кнопку "Согласие на использование устройства Bambu Lab", вы соглашаетесь соблюдать Политику конфиденциальности и Условия использования (далее - "Условия"). Если вы не соблюдаете или не согласны с Политикой конфиденциальности Bambu Lab, пожалуйста, не пользуйтесь оборудованием и услугами Bambu Lab.

en: The '%s' folder already exists in the current directory. Do you want to clear it and rebuild it.
    If not, a time suffix will be added, and you can modify the name after creation.
ru: Файл '%s' уже существует в текущем каталоге. Хотите перезаписать его?
    Если нет, то к имени будет добавлен временной суффикс.

en: The .gcode.3mf file contains no G-code data.Please slice it whthBambu Studio and export a new .gcode.3mf file.
ru: Файл .gcode.3mf не содержит G-кода. Пожалуйста, нарежьте его в программе Bambu Studio и экспортируйте новый файл .gcode.3mf.

en: The 3mf has following customized filament or printer presets:
ru: В этом 3mf файле содержаться следующие пользовательские профили прутка или принтера:

en: The 3mf has following modified G-codes in filament or printer presets:
ru: В профиле прутка или принтера этого 3mf файла содержится следующий модифицированный G-код:

en: The 3mf is generated by old Bambu Studio, load geometry data only.
ru: Этот 3mf создан в старой версии Bambu Studio, поэтому загрузятся только данные геометрии.

en: The 3mf is not from Bambu Lab, load geometry data only.
ru: Этот 3mf создан не в Bambu Lab, поэтому загрузятся только данные геометрии.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
ru: АСПП автоматически считывает информацию о материале при установке новой катушки Bambu. Это занимает около 20 секунд.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
ru: При каждом включении принтера АСПП будет автоматически считывать информация о вставленных материалах. Это занимает приблизительно одну минуту. В процессе считывания информации о материале катушка вращается.

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
ru: АСПП считывает информацию о расходуемом материале Bambu и рассчитывает его остаточную ёмкость на катушке. Остаточная ёмкость обновляется автоматически в процессе печати.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
ru: При каждом включении принтера, считывание информации о вставленных материалах АСПП будет отключено. Будет использоваться информация, полученная перед последним выключением.

en: The Bambu Studio needs an upgrade
ru: Bamboo Studio нуждается в обновлении.

en: The Bambu Studio version is too old to enable cloud service. Please download the latest version from Bambu Lab website.
ru: Версия Bambu Studio слишком устарела для включения облачного сервиса. Пожалуйста, загрузите последнюю версию с сайта Bambu Lab.

en: The Config can not be loaded.
ru: Конфигурация не может быть загружена.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
ru: Архив SLA не содержит никаких профилей. Пожалуйста, сначала активируйте какой-нибудь профиль SLA принтера, прежде чем импортировать этот SLA архив.

en: The Wipe option is not available when using the Firmware Retraction mode.
    
    Shall I disable it in order to enable Firmware Retraction?
ru: Параметр прочистки недоступен при использовании отката из прошивки.
    
    Отключить его для включения отката из прошивки?

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
ru: Реальные объёмы очистки равны множителю очистки, умноженному на объёмы очистки указанные в таблице.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
ru: Количество материала, которое необходимо выдавить во время разглаживания относительно потока при нормальной высоте слоя.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
ru: Приложение не может работать нормально, так как версия OpenGL ниже 2.0.

en: The average diatance between the random points introducded on each line segment
ru: Среднее расстояние между случайно вставленными точками при генерации нечётной оболочки.

en: The beginning of the vendor can not be a number. Please re-enter.
ru: Имя производителя не может начинаться с числа. Пожалуйста, введите нормальное имя.

en: The brim width around tree support. 0 means auto.
ru: Ширина каймы вокруг древовидной поддержки. Установите 0 для автонастройки.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
ru: Программа калибровки автоматически определяет состояние вашего принтера, чтобы свести к минимуму ошибки оборудования.
    Это обеспечивает оптимальную работу устройства.

en: The configuration is up to date.
ru: Текущая конфигурация не требует обновления.

en: The configuration may be generated by a newer version of BambuStudio.
ru: Возможно, эта конфигурация создана в более новой версии Bambu Studio.

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
ru: Пакет конфигурации был изменён при предыдущем запуске мастера настройки.

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
ru: Пакет конфигурации несовместим с текущим приложением.
    %s обновит пакет конфигурации, иначе он не сможет запуститься.

en: The current chamber temperature or the target chamber temperature exceeds 45℃.In order to avoid extruder clogging,low temperature filament(PLA/PETG/TPU) is not allowed to be loaded.
ru: Текущая температура в камере или целевая температура в камере превышает 45℃. Чтобы избежать засорения экструдера, запрещается загрузка низкотемпературной печатной нити (PLA/PETG/TPU).

en: The current firmware version of the printer does not support calibration.
    Please upgrade the printer firmware.
ru: Текущая версия прошивки принтера не поддерживает калибровку.
    Обновите прошивку принтера.

en: The current hot bed temperature is relatively high. The nozzle may be clogged when printing this filament in a closed enclosure. Please open the front door and/or remove the upper glass.
ru: Текущая температура стола довольно высока. При печати этим материалом в закрытом корпусе возможно засорение сопла. Откройте переднюю дверцу и/или верхнюю крышку принтера.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
ru: В текущем проекте имеются несохранённые изменения. 
    Сохранить их перед продолжением?

en: The custom printer or model is not inputed, place input.
ru: Пожалуйста, введите имя пользовательского принтера или модель.

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
ru: Ускорение по умолчанию для обычной печати и перемещения, кроме первого слоя.

en: The distance between the lines of ironing
ru: Расстояние между линиями разглаживания.

en: The failed test result has been dropped.
ru: Результат неудачного теста был удалён.

en: The filament choice not find filament preset, please reselect it
ru: При выборе прутка не найден профиль прутка, выберите его повторно.

en: The file %s already exists
    Do you want to replace it?
ru: Файл %s уже существует.
    Хотите заменить его?

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
ru: Файл %s отправлен в память принтера и может быть просмотрен на нём.

en: The file contains invalid vertex index.
ru: Файл содержит неверный количество вершин.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
ru: Файл содержит многоугольники с менее чем 2 вершинами.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
ru: Файл содержит многоугольники с более чем 4 вершинами.

en: The file does not contain any geometry data.
ru: Файл не содержит никаких геометрических данных.

en: The file exceeds %d MB, please import again.
ru: Размер файла превышает %d МБ, пожалуйста, попробуйте импортировать его ещё раз.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
ru: Ошибка в версии прошивки. Перед печатью её необходимо исправить и обновить. Хотите обновить сейчас? Вы можете сделать это позже с принтера или при следующем запуске программы.

en: The following characters are not allowed by a FAT file system:
ru: Следующие символы не разрешены файловой системой FAT:

en: The following issues occurred during the process of uploading images. Do you want to ignore them?
ru: В процессе загрузки изображений возникли следующие проблемы. Игнорировать их?

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
ru: Следующая модель(и) имеет пустой начальный слой и не может быть напечатана. Пожалуйста, обрежьте нижнюю часть или включите поддержки.

en: The following presets inherit this preset. | The following preset inherits this preset.
ru[0]: Следующий профиль наследует этот профиль.
ru[1]: Следующие профили наследуют этот профиль.
ru[2]: Следующие профили наследуют этот профиль.

en: The following presets inherits this preset. | The following preset inherits this preset.
ru[0]: Следующий профиль наследует этот профиль.
ru[1]: Следующие профили наследуют этот профиль.
ru[2]: Следующие профили наследуют этот профиль.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
ru: Импортированный SLA архив не содержит никаких профилей. Текущие SLA профили использовались в качестве резервных.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
ru: Введённое значение должно быть больше %1%, но меньше %2%.

en: The input value size must be 3.
ru: Размер входного значения должен быть равен 3.

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
ru: Это наибольшая высота печатаемого слоя для этого экструдера, которая используется для ограничения функции «Переменная высота слоёв».

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
ru: Длина быстрого отката перед очисткой, выраженная в процентах от общей длины отката.

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
ru: Функция обнаружения метки (QR-кода) печатной пластины. Печать приостанавливается, если метка находится не в том месте.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
ru: Это наименьшая высота печатаемого слоя для данного экструдера и в то же время нижний предел для функции «Переменная высота слоёв».

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
ru: Коэффициент пропорционального изменения величины потока подаваемого пластика. Рекомендуемый диапазон значений от 0,95 до 1,05.
    При небольшом переливе или недоливе на поверхности, корректировка этого параметра поможет получить хорошую гладкую поверхность.

en: The material softens at this temperature, so when the bed temperature is equal to or greater than it, it's highly recommended to open the front door and/or remove the upper glass to avoid cloggings.
ru: При этой температуре материал размягчается, поэтому, когда температура стола равна или превышает её, настоятельно рекомендуется открыть переднюю дверцу и/или верхнюю крышку принтера, чтобы избежать засорения сопла.

en: The material type of filament
ru: Тип материала пластиковой нити.

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
ru: Материал сопла. Определяет абразивную стойкость сопла, а также то, каким материалом можно печатать.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
ru: Минимальная скорость печати при которой происходит сброс скорости для лучшего охлаждения.

en: The model has too many empty layers.
ru: Модель имеет слишком много пустых слоев.

en: The model is not fond, place reselect vendor.
ru: Модель не найдена, выберите производителя.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
ru: Множитель должен находиться в диапазоне [%.2f - %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
ru: Имя "%1%" уже существует.

en: The name cannot be empty.
ru: Имя не может быть пустым.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
ru: Имя не должно совпадать с именем предустановленного профиля.

en: The name cannot be the same as the system preset name.
ru: Имя не должно совпадать с именем системного профиля.

en: The name cannot exceed 40 characters.
ru: Максимальная длина имени 40 символов.

en: The name is not allowed to be empty.
ru: Имя не может быть пустым.

en: The name is not allowed to end with space character.
ru: Имя не должно заканчиваться пробелом.

en: The name is not allowed to start with space character.
ru: Имя не должно начитаться с пробела.

en: The name is the same as another existing preset name
ru: Имя совпадает с именем другого существующего профиля

en: The name length exceeds the limit.
ru: Длина имени превышает установленное ограничение.

en: The name may show garbage characters!
ru: В названии могут присутствовать ненужные символы!

en: The nozzle diameter has been synchronized from the printer Settings
ru: Диаметр сопла был синхронизирован с настройками принтера

en: The nozzle diameter is not fond, place reselect.
ru: Диаметр сопла не задан, пожалуйста, выберите заново.

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
ru: Твердость сопла, установленного по умолчанию, не достаточна для печати данной пластиковой нитью. Замените сопло на закаленное или смените пластиковую нить. В противном случае сопло будет изношено или повреждено.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
ru: Температура сопла и максимальная объёмная скорость влияют на результаты калибровки. Введите те же значения, которые вы используете при фактической печати. Их можно заполнить автоматически, выбрав существующий профиль пластиковой нити.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
ru: Минимальная толщина оболочки снизу в мм. Если толщина оболочки, рассчитанная по количеству сплошных слоёв снизу, меньше этого значения, количество сплошных слоёв снизу будет автоматически увеличено при нарезке, для удовлетворения минимальной толщины оболочки. Это позволяет избежать слишком тонкой оболочки при небольшой высоте слоя. 0 означает, что этот параметр отключён, а толщина оболочки снизу полностью задаётся количеством сплошных слоёв снизу.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
ru: Минимальная толщина оболочки сверху в мм. Если толщина оболочки, рассчитанная по количеству сплошных слоёв сверху, меньше этого значения, количество сплошных слоёв сверху будет автоматически увеличено при нарезке, для удовлетворения минимальной толщины оболочки. Это позволяет избежать слишком тонкой оболочки при небольшой высоте слоя. 0 означает, что этот параметр отключён, а толщина оболочки сверху полностью задаётся количеством сплошных слоёв снизу.

en: The number of user presets cached in the cloud has exceeded the upper limit, newly created user presets can only be used locally.
ru: Количество пользовательских профилей, кэшированных в облаке, превысило установленный лимит. Новые создаваемые пользовательские профили можно будет использовать только локально.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
ru: Количество периметров, отсчитываемое от центра, на которые необходимо распространить изменения. Более низкое значение означает, что ширина внешних периметров не изменяется.

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
ru: Модель из файла %s слишком мала. Возможно, её размеры 
    в метрах или дюймах. Внутренней единицей программы 
    являются миллиметры. Пересчитать размеры модели?

en: The peroid of backup in seconds.
ru: Время резервного копирования в секундах.

en: The physical arrangement and components of a printing device
ru: Конструкция физического принтера

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
ru: Черновая башня не поддерживается при печати в режиме «По очереди».

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
ru: Черновой башни не поддерживается, когда включена функция переменной высоты слоя. Требуется, чтобы все модели имели одинаковую высоту слоя.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
ru: Для черновой башни требуется, чтобы все модели имели одинаковую переменную высоту слоя.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
ru: Для черновой башни требуется, чтобы зазор поддержки был кратен высоте слоя.

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
ru: Для черновой башни требуется, чтобы все модели были напечатаны на одинаковом количестве слоёв подложки.

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
ru: Для использования черновой башни требуется, чтобы все модели были нарезаны с одинаковой высотой слоя.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
ru: Для использования черновой башни требуется, чтобы у всех моделей была одинаковая высота слоя.

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
ru: Для черновой башни требуется, чтобы поддержка и модель имели одинаковую высоту слоя.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
ru: Файл для печати превышает максимально допустимый размер (1 ГБ). Пожалуйста, упростите модель и нарежьте ещё раз.

en: The printer does not currently support auto refill.
ru: В настоящее время принтер не поддерживает функцию автодозаправки.

en: The printer does not support sending to printer SD card.
ru: Принтер не поддерживает отправку на SD-карту.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
ru: Текущая прошивка принтера поддерживает только последовательное сопоставление пластиковых нитей => слот АСПП.

en: The printer is busy on other print job
ru: Принтер занят другим заданием

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
ru: Принтер выполняет инструкции. Пожалуйста, перезапустите печать после их завершения.

en: The printer is required to be in the same LAN as Bambu Studio.
ru: Принтер должен находиться в одной локальной сети с Bambu Studio.

en: The printer model was not found, please reselect.
ru: Модель принтера не найдена, пожалуйста, выберите заново.

en: The printer preset is not fond, place reselect.
ru: Профиль принтера не найдена, выберите заново.

en: The printer preset you created already has a preset with the same name. Do you want to overwrite it?
    	Yes: Overwrite the printer preset with the same name, and filament and process presets with the same preset name will be recreated 
    and filament and process presets without the same preset name will be reserve.
    	Cancel: Do not create a preset, return to the creation interface.
ru: Профиль принтера с таким именем уже существует. Хотите перезаписать его?
    	Да: перезаписать профиль принтера. Профили прутка и процесса с теми же именами будут созданы заново, а профили без имени будут зарезервированы.
    	Отмена: не создавать профиль и вернуться на экран создания.

en: The printer timed out while receiving a print job. Please check if the network is functioning properly and send the print again.
ru: Время ожидания принтера при получении задания на печать истекло. Проверьте правильность работы сети и повторно отправьте задание на печать.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
ru: Выбранный профиль принтера в настройках слайсера не совпадает с фактическим принтером. Для нарезки рекомендуется использовать тот же профиль принтера.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
ru: Скорость печати в экспортированном G-коде будет замедлена, если расчётное время печати слоя меньше этого значения, для обеспечения лучшего охлаждения этих слоёв.

en: The project is no longer available.
ru: Проект больше не доступен.

en: The provided file name is not valid.
ru: Указано недопустимое имя файла.

en: The selected file
ru: В выбранном файле

en: The selected file contains no geometry.
ru: Выбранный файл не содержит геометрии.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
ru: Выбранный файл содержит несколько не пересекающихся областей. Такие файлы не поддерживаются.

en: The selected object couldn't be split.
ru: Выбранная модель не может быть разделена.

en: The selected preset is null!
ru: Выбранный профиль пуст!

en: The selected preset: %s is not found.
ru: Выбранный пофиль %s не найден.

en: The selected printer is incompatible with the chosen printer presets.
ru: Выбранный принтер несовместим с выбранными профилями принтера.

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
ru: Размер файла для печати слишком велик. Пожалуйста, уменьшите размер файла и повторите попытку.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
ru: Режим «Спиральная ваза» не работает, когда модель печатается несколькими материалами.

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
ru: Начальная и конечная точки от зоны обрезки до мусорного лотка.

en: The start position to print each part of outer wall
ru: Начальная позиция для печати каждой части внешнего периметра.

en: The start, end or step is not valid value.
ru: Недопустимое значение: начальное, конечное или шаг.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
ru: Предоставленный файл не может быть прочитан, так как он пуст.

en: The target object contains only one part and can not be splited.
ru: Целевая модель едина и не может быть разделена на части.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
ru: Вы не можете изменить тип последнего твердотельного элемента модели.

en: The uploads are still ongoing
ru: Загрузки всё ещё продолжаются

en: The volume of material to prime extruder on tower.
ru: Объём выдавленного материала для заправки экструдера на черновой башне.

en: The volume of the object is zero
ru: Объём модели равен нулю

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
ru: Ширина, в пределах которой будет происходить дрожание. Желательно, чтобы она была меньше ширины линии внешнего периметра.

en: The wipe speed is determined by the speed setting specified in this configuration.If the value is expressed as a percentage (e.g. 80%), it will be calculated based on the travel speed setting above.The default value for this parameter is 80%
ru: Скорость очистки определяется текущей настройкой. Если задано в процентах, то она вычисляться относительно скорости перемещения. 80% - значение по умолчанию.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
ru: Башня очистки используется для очистки сопла от остатков материала и стабилизации давления внутри сопла, чтобы избежать дефектов снаружи печатаемой модели.

en: The z gap between the bottom support interface and object
ru: Вертикальное расстояние между нижней частью модели и связующим слоем поддержки.

en: The z gap between the top support interface and object
ru: Вертикальное расстояние между верхней частью модели и связующим слоем поддержки.

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
ru: Синхронизация не выполнена, ввиду отсутствия совместимых пластиковых нитей.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
ru: В АСПП установлены неизвестные пластиковые нити. Убедитесь, что стоят именно те, что вам нужны. Если всё в порядке, нажмите «Подтвердить», чтобы начать печать.

en: There are some unknown or uncompatible filaments mapped to generic preset. Please update Bambu Studio or restart Bambu Studio to check if there is an update to system presets.
ru: Имеются несколько неизвестных или несовместимых материалов, сопоставленных с общим профилем. Обновите или перезапустите Bambu Studio, чтобы проверить наличие обновлений системных профилей.

en: There are warnings after slicing models:
ru: Предупреждение о нарезке моделей:

en: There is %d config exported. (Only non-system configs) | There are %d configs exported. (Only non-system configs)
ru[0]: Экспортирована %d конфигурация (только не системная).
ru[1]: Экспортировано %d конфигурации (только не системные).
ru[2]: Экспортировано %d конфигураций (только не системные).

en: There is %d config imported. (Only non-system and compatible configs) | There are %d configs imported. (Only non-system and compatible configs)
ru[0]: Импортирована %d конфигурация (только не системная и совместимая).
ru[1]: Импортировано %d конфигурации (только не системные и совместимые).
ru[2]: Импортировано %d конфигураций (только не системные и совместимые).

en: There is already a historical calibration result with the same name: %s. Only one of the results with the same name is saved. Are you sure you want to overrides the historical result?
ru: Результат калибровки с таким именем уже существует: %s. Будет сохранён только один результат с таким же именем. Вы уверены, что хотите перезаписать текущий результат?

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
ru: Многие компоненты программы являются результатом вклада сообщества, поэтому мы не можем перечислить их по одному, вместо этого они будут указаны в соответствующих комментариях к коду.

en: There may be escape characters in the custom printer vendor or model. Please delete and re-enter.
ru: В имени производителя или модели пользовательского принтера могут присутствовать управляющие символы. Пожалуйста, удалите их и введите повторно.

en: There may be escape characters in the vendor or serial input of filament. Please delete and re-enter.
ru: В имени производителя или серии прутка могут присутствовать управляющие символы. Пожалуйста, удалите их и введите повторно.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
ru: Возникла проблема с подключением к принтеру. Пожалуйста, попробуйте ещё раз.

en: Thick bridges
ru: Толстые мосты

en: Thickness
ru: Толщина

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
ru: Этот G-код вставляется при каждой смене слоя, непосредственно перед перемещения оси Z.

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
ru: Этот G-код используется для задания паузы печати. Пользователь может вставить G-код паузы в просмотрщике G-кода.

en: This G-code will be used as a custom code
ru: Этот G-код используется для пользовательского кода.

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
ru: Этот OBJ файл не может быть прочитан, так как он пуст.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut infornation first.
ru: Это действие приведёт к удалению информации о разрезе.
    После этого согласованность модели не может быть гарантирована.
    
    Чтобы манипулировать с твердотельными частями или объёмами для вычитания, необходимо сначала удалить информацию о сделанном разрезе.

en: This calibration does not support the currently selected nozzle diameter
ru: Данная калибровка не поддерживает выбранный диаметр сопла

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
ru: Этот параметр управляет формированием каймы на внешней/внутренней стороне моделей. Авто означает, что ширина каймы анализируется и рассчитывается автоматически.

en: This factor affects the acreage of top area. The small the number the big the top area.
ru: Этот параметр влияет на площадь верхней области модели. Чем меньше значение, тем больше площадь верхней области.

en: This factor affects the amount of material for the initial layer
ru: Этот коэффициент влияет на количество выдавливаемого материала при печати первого слоя модели.

en: This factor affects the amount of material for top solid infill. You can decrease it slightly to have smooth surface finish
ru: Этот параметр задаёт количество выдавливаемого материала для верхнего сплошного слоя заполнения. Вы можете немного уменьшить его, чтобы получить более гладкую поверхность.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
ru: Этот файл содержит несколько моделей, находящихся на разной высоте.
    Следует ли загружать файл как единую модель, состоящий из нескольких
    частей (вместо того, чтобы рассматривать их как несколько моделей)?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
ru: Этот G-код вставляется при смене материала, включая команду T для запуска смены инструмента.

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
ru: Этот G-код вставляется при каждой смене слоя, сразу после перемещения оси Z.

en: This is the newest version.
ru: У вас стоит самая последняя версия.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
ru: Количество сплошных слоёв при печати нижней поверхности модели, включая нижний поверхностный слой. Если толщина, рассчитанная с помощью этого значения, меньше толщины оболочки снизу, количество слоёв оболочки снизу будет увеличено.

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
ru: Количество сплошных слоёв при печати верхней поверхности модели. Если толщина, рассчитанная с помощью этого значения, меньше толщины оболочки сверху, количество сплошных слоёв сверху будет увеличено.

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
ru: Скорость печати нависаний разной степени свеса. Размер этого свеса выражается в процентах от ширины линии. Скорость 0 означает, что для данного диапазона нависаний замедление отсутствует и используется скорость периметра. Скорость для промежуточных значений рассчитывается с помощью линейной интерполяции.

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
ru: Эта модель будет использоваться для очистки сопла после смены материала для его экономии и сокращения времени печати. В результате цвета будут смешиваться. Это не будет действовать, если не будет включена черновая башня.

en: This only takes effect during printing
ru: Применимо только во время печати

en: This option is enabled if machine support controlling chamber temperature
ru: Эта опция включается, если поддерживается контроль температуры в камере.

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
ru: Этот параметр автоматически определяет узкую внутреннюю область сплошного заполнения. Если включено, для ускорения печати будет использоваться концентрический шаблон. В противном случае по умолчанию используется прямолинейный шаблон.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
ru: Этот стол заблокирован.
    Авторасстановка на этом столе невозможна.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
ru: Этот стол заблокирован.
    Автоориентация на этом столе невозможна.

en: This printer does not support printing all plates
ru: Данный принтер не поддерживает печать на всех типах печатных пластин.

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
ru: Этот параметр определяет, насколько далеко должны друг от друга располагаться ветви при касании модели.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
ru: Этот параметр определяет начальный диаметр ветвей, т.е. их диаметр в месте контакта с моделью.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
ru: Этот параметр определяет максимальный угол нависания ветвей древовидной поддержки. При увеличении угла, ветви печатаются более горизонтально, что позволяет им достигать большего охвата. При указании меньшего угла, поддержка будет более вертикальной и устойчивой.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
ru: Этот параметр используется только для точной корректировки размера модели в определенных случаях.
    Например, когда есть небольшая погрешность в размерах модели и её трудно собрать.
    Для более значительной корректировки размеров используйте функцию масштабирования модели.
    
    Это значение будет сброшено на 0.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
ru: Этот параметр определяет, какой объём материала может быть расплавлен и выдавлен в секунду. Скорость печати ограничена максимальной объёмной скоростью в случае слишком высокой и необоснованной установки скорости. Параметр не может быть нулевым.

en: This slicer file version %s is newer than %s's version.
    
    Would you like to update your Bambu Studio software to enable all functionality in this slicer file?
ru: Эта версия нарезанного файла %s новее, чем версия %s.
    
    Хотите обновить программное обеспечение Bambu Studio, чтобы включить поддержку всех функции в этом нарезанном файле?

en: This slicer file version %s is newer than %s's version:
ru: Эта версия нарезанного файла %s новее, чем версия %s:

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
ru: В данном программном обеспечении используются компоненты с открытым исходным кодом, авторские и иные права на которые принадлежат их соответствующим владельцам.

en: Threshold angle
ru: Пороговый угол поддержки

en: Thumbnail size
ru: Размер эскизов

en: Tile Window to Left of Screen
ru: Поместить окно слева

en: Tile Window to Right of Screen
ru: Поместить окно справа

en: Time
ru: Время

en: Time Estimation
ru: Оценка времени

en: Time lapse G-code
ru: G-код таймлапса

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
ru: Время загрузки новой пластиковой нити при её смене. Только для статистики.

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
ru: Время выгрузки старой пластиковой нити при её смене. Только для статистики.

en: Timelapse
ru: Таймлапсы

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
ru: Таймлапсы (ускоренная видеосъёмка)
    Знаете ли вы, что во время печати можно создавать таймлапсы?

en: Timelapse is not supported because Print sequence is set to "By object".
ru: Таймлапс не поддерживается, поскольку для последовательности печати установлено значение «Печать по очереди».

en: Tips
ru: Подсказки

en: Tips for calibration material: 
    - Materials that can share same hot bed temperature
    - Different filament brand and family(Brand = Bambu, Family = Basic, Matte)
ru: Советы по выбору материала для калибровки: 
    - Материалы, которые имеют близкие значения температуры нагреваемого стола
    - Различные марки и семейства расходных материалов (Производитель = Bambu, семейство = Basic - базовый, Matte - матовый)

en: Tips:
ru: Подсказки:

en: Title
ru: Заголовок

en: To
ru: На

en: To Volumetric Speed
ru: К объёмной скорости

en: To k Value
ru: Конечное значение коэф. K

en: To objects
ru: На модели

en: To parts
ru: На части

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
ru: Для сохранения информации о разрезе, вы можете удалить все соединения из всех связанных объектов.

en: Toggle Wireframe
ru: Показать/скрыть каркас

en: Tolerance
ru: Допуск

en: Too large elefant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
ru: Слишком большая компенсация слоновьей ноги нецелесообразна.
    Если имеется серьёзный эффект слоновьей ноги, проверьте другие настройки печати.
    Например, не слишком ли высокая температура стола.
    
    Значение будет сброшено на 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
ru: Слишком большая высота слоя.
    Сбросьте до 0,2.

en: Too large line width
ru: Слишком большая ширина экструзии

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
ru: Слишком маленькое расстояние между линиями разглаживания.
    Сбросьте до 0,1.

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
ru: Слишком маленькая высота слоя.
    Сбросьте до 0,2.

en: Too small line width
ru: Слишком маленькая ширина экструзии

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
ru: Слишком маленькая максимальная объёмная скорость.
    Сбросьте до 0,5.

en: Tool
ru: Инструмент

en: Tool Move
ru: Инструмент перемещения

en: Tool Rotate
ru: Инструмент вращения

en: Tool type
ru: Тип инструмента

en: Tool-Lay on Face
ru: Поверхностью на стол

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Top
ru: Сверху

en: Top View
ru: Вид сверху

en: Top Z distance
ru: Зазор поддержки сверху

en: Top area threshold
ru: Порог верхней области

en: Top interface layers
ru: Связующих слоёв сверху

en: Top interface spacing
ru: Расстояние между линиями связующего слоя сверху

en: Top shell layers
ru: Сплошных слоёв сверху

en: Top shell thickness
ru: Толщина оболочки сверху

en: Top solid layers
ru: Верхних сплошных слоёв

en: Top surface
ru: Верхняя поверхность

en: Top surface flow ratio
ru: Коэффициент потока на верхней поверхности

en: Top surface pattern
ru: Шаблон заполнения верхней поверхности

en: Top surfaces
ru: Все верхние поверхности

en: Top/bottom shells
ru: Горизонтальные оболочки сверху/снизу

en: Topmost surface
ru: Самая верхняя поверхность

en: Torus
ru: Тороид

en: Total
ru: Общее

en: Total Estimation
ru: Общая оценка

en: Total Time Estimation
ru: Оценка общего времени

en: Total Volume:
ru: Общий объём:

en: Total time
ru: Общее время печати

en: Tower
ru: Башня

en: Traditional
ru: Обычный

en: Transfer
ru: Перенести

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
ru: Перенести выбранные параметры во вновь выбранный профиль 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
ru: Перенести выбранные параметры во вновь выбранный профиль.

en: Translate
ru: Перемещение

en: Translation/Zoom
ru: Перемещение/Масштаб

en: Travel
ru: Перемещения

en: Travel distance threshold
ru: Порог перемещения для отката

en: Travel speed
ru: Скорость перемещения

en: Tree Hybrid
ru: Гибридный (древ. поддержка)

en: Tree Organic
ru: Органический

en: Tree Slim
ru: Стройный (древ. поддержка)

en: Tree Strong
ru: Крепкий (древ. поддержка)

en: Tree support branch angle
ru: Угол нависания ветвей древовидной поддержки

en: Tree support branch diameter
ru: Диаметр ветвей древовидной поддержки

en: Tree support branch distance
ru: Расстояние между ветвями древовидной поддержки

en: Tree support brim width
ru: Ширина каймы древовидной поддержки

en: Tri-hexagon
ru: Звёзды

en: Triangle
ru: Треугольник

en: Triangles
ru: Треугольников

en: Triangles: %1%
ru: Треугольников: %1%

en: Tutorial
ru: Руководство

en: Type
ru: Тип

en: Type:
ru: Тип:

en: Unable to calibrate: maybe because the set calibration value range is too large, or the step is too small
ru: Невозможно выполнить калибровку: возможно, установленный диапазон значений калибровки слишком велик или шаг слишком мал.

en: Unable to load shaders:
    %s
ru: Не удалось загрузить шейдеры:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be exported.
ru: Невозможно выполнить булевы операции над сетками модели. Будут экспортированы только положительные части.

en: Unable to perform boolean operation on selected parts
ru: Невозможно выполнить булевую операцию над выбранными элементами.

en: Unable to reload:
ru: Не удалось перезагрузить:

en: Unable to replace with more than one volume
ru: Невозможно заменить более чем одним объём

en: Undef
ru: Не задано

en: Undefine
ru: Не задано

en: Undefined
ru: Не указано

en: Underflow
ru: Ошибка обнуления

en: Undo
ru: Отмена действия

en: Undo integration failed.
ru: Не удалось отменить интеграцию.

en: Undo integration was successful.
ru: Отмена интеграции прошла успешно.

en: Union
ru: Объединение

en: Units
ru: Единицы 
    измерения

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown Failure
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown error when export G-code.
ru: Неизвестная ошибка при экспорте G-кода.

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
ru: Неизвестный формат файла. Входной файл должен иметь расширение *.3mf или *.zip.amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
ru: Неизвестный формат файла. Входной файл должен иметь расширение *.stl, *.obj, *.amf(.xml).

en: Unkown Error.
ru: Неизвестная ошибка.

en: Unload
ru: Выгруз.

en: Unload Filament
ru: Выгрузить

en: Unlock
ru: Разблокировать

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
ru: Непечатаемая область в плоскости XY. Например, в принтерах серии X1 передний левый угол используется для обрезания материала при его замене. Область выражается в виде многоугольника по точкам в следующем формате: "XxY, XxY, ..."

en: Unretract
ru: Подача

en: Unsaved Changes
ru: Несохранённые изменения

en: Unsupported OpenGL version
ru: Неподдерживаемая версия OpenGL

en: Untitled
ru: Без названия

en: Update
ru: Обновление

en: Update built-in Presets automatically.
ru: Обновлять встроенные профили автоматически

en: Update failed.
ru: Сбой обновления.

en: Update firmware
ru: Обновить прошивку

en: Update remaining capacity
ru: Обновлять оставшуюся ёмкость катушки

en: Update successful.
ru: Обновление успешно выполнено.

en: Updating
ru: Обновление

en: Updating failed
ru: Сбой при обновлении

en: Updating successful
ru: Обновление успешно выполнено

en: Upload
ru: Поделиться

en: Upload Models
ru: Отправить модели

en: Upload Pictrues
ru: Отправка изображений

en: Upload failed
ru: Ошибка отправки

en: Upload filename doesn't end with "%s". Do you wish to continue?
ru: Имя загружаемого файла не заканчивается на "%s". Хотите продолжить?

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
ru: Истекло время ожидания отправки задания. Проверьте сетевое подключение и повторите попытку.

en: Upload to Printer Host with the following filename:
ru: Загрузить на хост принтера со следующим именем:

en: Uploading
ru: Отправка

en: Uploading 3mf
ru: Отправка 3mf

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
ru: Режим нарезки «чётный-нечётный» используется для моделей самолетов с ресурса 3DLabPrint. А «Закрытие отверстий» для закрытия всех отверстий в модели.

en: Use Orthogonal View
ru: Ортогональный вид

en: Use Perspective View
ru: Вид в перспективе

en: Use firmware retraction
ru: Использовать откат из прошивки

en: Use forward slashes ( / ) as a directory separator if needed.
ru: При необходимости используйте косую черту ( / ) в качестве разделителя каталогов.

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern. Could be applyed on topmost surface or all top surface.
ru: Печатать только один периметр на верхней поверхности, чтобы оставить больше пространства для верхнего шаблона заполнения. Может быть применено как на самой верхней поверхности, так и на всех верхних поверхностях.

en: Use only one wall on the first layer of model
ru: Использовать только один периметр на первом слое.

en: Use relative E distances
ru: Исп. относительные координаты для экструдера (E)

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
ru: Используйте эту настройку для поворота шаблона поддержки в горизонтальной плоскости.

en: Used Filament (g)
ru: Использовано прутка (г)

en: Used Filament (m)
ru: Использовано прутка (м)

en: Used Filament (mm³)
ru: Использовано прутка (мм³)

en: Used Materials
ru: Использовано материалов

en: Used filament
ru: Использовано прутка

en: User
ru: Пользователь

en: User Preset
ru: Пользовательский профиль

en: User Sync
ru: Синхронизация пользовательских данных.

en: User can self-define the project file name when export
ru: Пользователь может сам задать имя файла проекта при экспорте.

en: User logged out
ru: Пользователь вышел из системы

en: User presets
ru: Пользовательские профили

en: User sync
ru: Синхронизация пользователя

en: User's fillment preset set. 
    Can be shared with others.
ru: Набор пользовательских профилей пластиковых нитей. 
    Можно будет поделиться с другими пользователями.

en: VFA
ru: Тест на вертикальные артефакты (VFA)

en: VFA test
ru: Тест на вертикальные артефакты (VFA)

en: Value %s is out of range, continue?
ru: Значение %s вне диапазона. Продолжить?

en: Value is out of range.
ru: Введённое значение вне диапазона.

en: Value step
ru: Шаг

en: Variable layer height
ru: Переменная высота слоёв

en: Vendor
ru: Производитель

en: Vendor is not find, please reselect.
ru: Производитель не найден, пожалуйста, выберите заново.

en: Vendor is not selected, please reselect vendor.
ru: Не выбран производитель, пожалуйста, выберите его заново.

en: Vendor of filament. For show only
ru: Производитель пластиковой нити (только для статистики).

en: Verification failed.
ru: Ошибка идентификации.

en: Version
ru: Версия

en: Version:
ru: Версия:

en: Vertical slider - Move active thumb Down
ru: Вертикальный ползунок - Сдвинуть активный ползунок вниз

en: Vertical slider - Move active thumb Up
ru: Вертикальный ползунок - Сдвинуть активный ползунок вверх

en: Vibration compensation
ru: Компенсация вибрации

en: Video
ru: Видео

en: View
ru: Вид

en: View all Daily tips
ru: Посмотреть все советы

en: View all object's settings
ru: Просмотр всех настроек модели

en: View control settings
ru: Просмотр настроек управления

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
ru: Для этой задачи потребуется Virtual Camera Tools!
    Хотите установить?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
ru: Не удалось инициализировать виртуальную камеру (%s)!

en: Volume Operations
ru: Булевы операции с объёмами

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
ru: Объём сопла между резцом прутка и кончиком сопла.

en: Volume:
ru: Объём:

en: Volume: %1% in³
ru: Объём: %1% дюйм³

en: Volume: %1% mm³
ru: Объём: %1% мм³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
ru: Объёмная скорость потока (мм³/с)

en: Volumetric speed limitation
ru: Ограничение объёмной скорости

en: WARNING:
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ:

en: Wall distribution count
ru: Счётчик распределений по периметрам

en: Wall generator
ru: Генератор периметров

en: Wall loops
ru: Периметров

en: Wall transition length
ru: Длина перехода к периметру

en: Wall transitioning filter margin
ru: Поле фильтра при переходе между периметрами

en: Wall transitioning threshold angle
ru: Пороговый угол перехода между периметрами

en: Walls
ru: Периметры

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning:
ru: Предупреждение:

en: We ask for your help to improve everyone's printer
ru: Мы просим вашей помощи, чтобы улучшить работу принтера

en: We could create the filament presets for your following printer:
ru: Мы можем создать профили прутка для ваших следующих принтеров:

en: We found the best Flow Dynamics Calibration Factor
ru: Мы нашли лучший коэффициент калибровки динамики потока

en: We found the best flow ratio for you
ru: Мы нашли для вас лучший коэффициент потока

en: We have added an experimental style "Tree Slim" that features smaller support volume but weaker strength.
    We recommend using it with: 0 interface layers, 0 top distance, 2 walls.
ru: Мы добавили экспериментальный стиль «Стройный (древ. поддержка)», который отличается меньшим объёмом поддержки, а следовательно, и меньшей прочностью. Мы рекомендуем использовать его со следующими параметрами: количество связующих слоёв - 0, зазор поддержки сверху - 0, периметров - 2.

en: We now have added the auto-calibration for different filaments, which is fully automated and the result will be saved into the printer for future use. You only need to do the calibration in the following limited cases:
    1. If you introduce a new filament of different brands/models or the filament is damp;
    2. if the nozzle is worn out or replaced with a new one;
    3. If the max volumetric speed or print temperature is changed in the filament setting.
ru: Мы добавили функцию автоматической калибровки для различных материалов, которая полностью автоматизирована, а результат калибровки сохраняется в принтере для дальнейшего использования. Калибровка требуется только в следующих ограниченных случаях:
    1. При использовании нового материала другого производителя/типа или при отсыревании материала;
    2. При износе сопла или его замене на новое;
    3. При изменении в настройках материала максимальной объёмной скорости или температуры печати.

en: We would rename the presets as "Vendor Type Serial @printer you selected". 
    To add preset for more prinetrs, Please go to printer selection
ru: Мы переименуем профиль в "Производитель Тип Серия @выбранный принтер".
    Чтобы добавить профиль для других принтеров, перейдите к выбору принтера.

en: We would use Lidar to read the calibration result
ru: Для считывания результата калибровки будет использоваться лидар.

en: What kind of gcode the printer is compatible with
ru: Выбор типа G-кода совместимым с вашим принтером.

en: When do you need Flow Dynamics Calibration
ru: В каких случаях необходима калибровка динамики потока

en: When enable spiral vase mode, machines with I3 structure will not generate timelapse videos.
ru: При включении режима «Спиральная ваза» принтеры с кинематикой I3 не будут писать таймлапс.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
ru: При вставке новой пластиковой нити, АСПП не будет автоматически считывать информацию о ней, оставляя поле пустым, чтобы пользователь мог ввести данные о ней вручную.

en: When need to print with the printer door opened
    Did you know that opening the printer door can reduce the probability of extruder/hotend clogging when printing lower temperature filament with a higher enclosure temperature. More info about this in the Wiki.
ru: Когда необходимо печатать с открытой дверцей принтера?
    Знаете ли вы, что при печати низкотемпературным материалом при более высокой температуре в камере, открытие дверцы принтера снижает вероятность засорения экструдера/хотэнда? Более подробную информацию читайте на вики-сайте.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
ru: При записи таймлапса без видимости головы рекомендуется добавить «Черновая башня таймлапса». 
    Щелкните правой кнопкой мыши на пустом месте стола и выберите «Добавить примитив» -> «Черновая башня таймлапса».

en: When the current material run out, the printer will continue to print in the following order.
ru: Когда текущий материал закончится, принтер продолжит печать в указанном порядке.

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
ru: Когда требуется создавать переходы между чётным и нечётным количеством периметров. Клиновидная форма с углом, превышающим этот параметр, не будет иметь переходов, и периметры не будут напечатаны в центре для заполнения оставшегося пространства. Уменьшение значения этого параметра позволяет сократить количество и длину этих центральных периметров, но при этом могут остаться зазоры или произойти чрезмерное экструдирование.

en: When to use Flow Rate Calibration
ru: В каких случаях необходима калибровка скорости потока

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ru: При переходе между разным количеством периметров по мере того, как деталь становится тоньше, выделяется определенное пространство для разделения или соединения линий периметров. Выражается в процентах от диаметра сопла.

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, concentric pattern and disable independent support layer height
ru: При использовании «материалов для поддержек» в качестве связующего 
    слоя поддержки, мы рекомендуем следующие параметры:
    зазор поддержки сверху - 0, 
    расстояние между связующими линиями - 0, 
    шаблон связующего слоя - концентрический, 
    отключение независимой высоты слоя поддержки.

en: When you need Max Volumetric Speed Calibration
ru: В каких случаях необходима калибровка максимальной объемной скорости

en: When you set the chamber temperature below 40℃, the chamber temperature control will not be activated. And the target chamber temperature will automatically be set to 0℃.
ru: Если вы установили температура в камере ниже 40℃, то контроль температуры в камере не запустится, а целевая температура в ней будет автоматически установлена ​​на 0℃.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
ru: Здесь задаётся на сколько миллиметров будет каждый раз приподниматься ось Z, когда срабатывает откат. Это предотвращает задевание соплом печатаемой модели при перемещении. Использование спирального типа подъёма оси Z может предотвратить образование паутины.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
ru: Где найти IP-адрес и код доступа к вашему принтеру?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
ru: Поддержка тихого режима, в котором принтер использует меньшее ускорение печати для уменьшения уровня шума.

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
ru: При печати по очереди экструдер может столкнуться с юбкой.
    Чтобы избежать этого, сбросьте значение слоёв юбки до 1.

en: Width
ru: Ширина

en: Width of prime tower
ru: Ширина черновой башни.

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
ru: Ширина периметра, которая заменит тонкие элементы (в соответствии с минимальным размера элемента) модели. Если минимальная ширина периметра меньше толщины элемента, толщина периметра будет приведена к толщине самого элемента. Если задано в процентах, то значение вычисляться относительно диаметра сопла.

en: Width:
ru: Ширина:

en: Wiki
ru: Вики-сайт

en: Window
ru: Окно

en: Wipe
ru: Очистка

en: Wipe Distance
ru: Расстояние очистки внешней стенки

en: Wipe options
ru: Параметры очистки

en: Wipe speed
ru: Скорость очистки

en: Wipe while retracting
ru: Очистка сопла при откате

en: World coordinates
ru: Мировая СК

en: Would you like to log in this printer with current account?
ru: Войти в этот принтер с текущей учётной записью?

en: Would you like to log out the printer?
ru: Выйти из этого принтера?

en: Would you like to update your Bambu Studio software to enable all functionality in this slicer file?
ru: Хотите обновить программное обеспечение Bambu Studio, чтобы включить все функции этого нарезанного файла?

en: X-Y contour compensation
ru: Коррекция размеров модели по XY

en: X-Y hole compensation
ru: Коррекция размеров отверстий по XY

en: XY separation between an object and its support
ru: Зазор между моделью и поддержкой по осям XY.

en: Year
ru: Год

en: Yes
ru: Да

en: Yes to All
ru: Да для всех

en: You are going to delete %u file from printer. Are you sure to continue? | You are going to delete %u files from printer. Are you sure to continue?
ru[0]: Вы собираетесь удалить %u файл с принтера. Вы уверены, что хотите это сделать?
ru[1]: Вы собираетесь удалить %u файла с принтера. Вы уверены, что хотите это сделать?
ru[2]: Вы собираетесь удалить %u файлов с принтера. Вы уверены, что хотите это сделать?

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
ru: Вы можете найти его на принтере в разделе Настройки > Сеть > Код подключения, как показано на рисунке:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
ru: Изменённые профили можно сохранить в новом проекте или отказаться.

en: You can keep the modifield presets to the new project, discard or save changes as new presets.
ru: Вы можете сохранить изменённые профили в новом проекте, отменить или сохранить изменения в новые профили.

en: You can select up to 16 images.
ru: Допускается выбор до 16 изображений.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
ru: Вы не можете загрузить SLA проект с составной моделью на столе

en: You could change the Flow Dynamics Calibration Factor in material editing
ru: Коэффициент калибровки динамики потока можно изменить в настройках материала.

en: You have changed some preset settings. 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
ru: Вы изменили некоторые параметры профиля.
    Хотите сохранить эти изменения (новые значения)?

en: You have changed some settings of preset "%1%". 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
ru: Вы изменили некоторые параметры профиля "%1%". 
    Хотите сохранить эти изменения (новые значения)?

en: You have completed printing the mall model, 
    but the synchronization of rating information has failed.
ru: Вы завершили печать модели торгового центра, 
    но не удалось синхронизировать информацию о рейтинге.

en: You have entered an illegal input in the printable area section on the first page. Please check before creating it.
ru: В разделе «Область печати» на первой странице введено недопустимое значение. Проверьте введение значение перед созданием.

en: You have not selected a printer or preset yet. Please select at least one.
ru: Выберите хотя бы один принтер или профиль.

en: You have not selected the vendor and model or inputed the custom vendor and model.
ru: Вы не выбрали или не ввели производителя и модель принтера.

en: You have not yet chosen which printer preset to create based on. Please choose the vendor and model of the printer
ru: Вы не выбрали на базе какого профиля принтера хотите создать новый профиль принтера. 
    Пожалуйста, выберите производителя и модель принтера.

en: You have not yet selected the printer to replace the nozzle, please choose.
ru: Для замены сопла сначала выберите принтер.

en: You need to select at least one filament preset.
ru: Необходимо выбрать хотя бы один профиль прутка.

en: You need to select at least one process preset.
ru: Необходимо выбрать хотя бы один профиль процесса.

en: You need to select the material type and color first.
ru: Сначала необходимо выбрать тип материала и цвет.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
ru: Вы пытаетесь удалить деталь, являющейся частью разрезанной модели. 
    Это действие приведёт к удалению информации о разрезе. 
    После этого согласованность модели не может быть гарантирована.

en: Your comment result cannot be uploaded due to some reasons. As follows:
    
      error code:
ru: Ваш комментарий не может быть отправлен по некоторым причинам. Причины:
    
    Код ошибки:

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
ru: Вашей модели необходима поддержка, включите её генерацию!

en: Your nozzle diameter in preset is not consistent with memorized nozzle diameter. Did you change your nozzle lately?
ru: Диаметр сопла в профиле не соответствует сохранённому диаметру сопла. Вы недавно сменили сопло?

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
ru: Похоже, ваша модель слишком большая. 
    Хотите автоматически уменьшить её масштаб, 
    чтобы она уместилась на столе?

en: Z Hop Type
ru: Тип подъёма оси Z

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
ru: Зазор между моделью и подложкой. Значение игнорируется при выборе растворимого материала.

en: Z hop lower boundary
ru: Приподнимать ось Z только ниже

en: Z hop upper boundary
ru: Приподнимать ось Z только выше

en: Z hop when retract
ru: Подъём оси Z при откате

en: Z hop will only come into effect when Z is above this value and is below the parameter: "Z hop upper boundary"
ru: Если указать положительное значение, ось Z будет подниматься только ниже (до) заданной здесь высоты (высота считается от стола). Таким образом вы можете запретить подъём оси Z выше установленной высоты.

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
ru: Позиция шва
    Знаете ли вы, что можно изменить расположение шва и даже нарисовать его на модели, чтобы он был менее заметен? Это улучшает общий вид модели. Попробуйте это!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
ru: Нулевая высота первого слоя недопустима.
    
    Высота первого слоя будет сброшена до 0,2.

en: Zoom
ru: Масштаб

en: Zoom View
ru: Масштабирование вида

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
ru: Увеличивать масштаб по направлению к курсору в 3D-виде, а не к центру 2D-окна.

en: Zoom of view
ru: Масштабирование вида

en: Zoom to mouse position
ru: Приближать к положению курсор

en: above
ru: после

en: accel_to_decel
ru: ограничение ускорение зигзагов

en: active
ru: активный

en: add bundle structure file fail
ru: ошибка добавления файла пакета конфигурации

en: add file fail
ru: ошибка добавления файла

en: allocation failed
ru: распределение не удалось

en: and
ru: и

en: archive too large
ru: слишком большой архив

en: arrange current plate
ru: Расстановка моделей на текущем столе

en: auto rotate current plate
ru: Автоповорот моделей на текущем стола

en: buffer too small
ru: буфер слишком мал

en: click here to see more info
ru: нажмите здесь, чтобы увидеть больше информации

en: code
ru: код

en: compression failed
ru: сбой сжатия

en: connector is out of cut contour
ru: соединение выходит за контур модели

en: connector is out of object
ru: соединение находится за пределами модели

en: connectors are out of cut contour
ru: соединения выходят за контур модели

en: connectors is out of object
ru: соединения находится за пределами модели

en: create new preset failed.
ru: не удалось создать новый профиль.

en: current
ru: текущий

en: debug
ru: отладка

en: debug save button
ru: кнопка сохранения отладки

en: decompression failed
ru: сбой распаковки

en: default
ru: По умолчанию

en: delete all objects on current plate
ru: Удаление всех моделей на текущем столе

en: does not contain valid gcode.
ru: G-кода содержатся недопустимые данные.

en: downloading project ...
ru: скачивание проекта...

en: e.g. Basic, Matte, Silk, Marble
ru: например обычная, матовая, шёлковая, мраморная

en: error
ru: ошибка

en: error message:
ru: сообщение об ошибке:

en: every
ru: каждые

en: failed finding central directory
ru: не удалось найти центральный каталог

en: fatal
ru: критическая ошибка

en: filament position
ru: положение прутка

en: file close failed
ru: ошибка закрытия файла

en: file create failed
ru: ошибка создания файла

en: file not found
ru: файл не найден

en: file open failed
ru: ошибка открытия файла

en: file read failed
ru: ошибка чтения файла

en: file seek failed
ru: файл не найден

en: file stat failed
ru: ошибка файла статистики

en: file too large
ru: файл слишком большой

en: file write failed
ru: ошибка записи файла

en: finalize fail
ru: Ошибка записи

en: floating cantilever
ru: нависающий горизонтальный выступ (консоль)

en: floating regions
ru: нависающие части

en: flow ratio : %s
ru: коэффициент потока: %s

en: from
ru: с

en: g/cm³
ru: г/см³

en: illegal characters:
ru: недопустимые символы:

en: illegal suffix:
ru: недопустимый суффикс:

en: in
ru: дюйм

en: info
ru: Информация

en: initialize fail
ru: ошибка инициализации

en: inner wall/outer wall/inner wall
ru: внутренний/внешний/внутренний

en: inner/outer
ru: внутренний/внешний

en: internal error
ru: внутренняя ошибка

en: invalid filename
ru: неверное имя

en: invalid header or corrupted
ru: неверный или поврежденный заголовок

en: invalid parameter
ru: неверный параметр

en: invalid value
ru: недопустимое значение

en: ironing direction
ru: Угол разглаживания

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
ru: Клавиши 1-9: задать пруток для модели/части модели

en: ksr FDMTest
ru: FDM тест от ksr

en: large overhangs
ru: большая области нависания

en: layers
ru: слой(-я)

en: load_obj: failed to parse
ru: load_obj: ошибка обработки

en: loaded
ru: загрузку

en: material with significant thermal shrinkage/expansion, such as...
ru: материалов со значительной термической усадкой/расширением, например...

en: materials with inaccurate filament diameter
ru: материалов с неточным диаметром пластиковой нити

en: max
ru: макс.

en: min
ru: мин.

en: mm
ru: мм

en: mm or %
ru: мм или %

en: mm/mm
ru: мм/мм

en: mm/s
ru: мм/с

en: mm/s²
ru: мм/с²

en: mm/s² or %
ru: мм/с² или %

en: mm²
ru: мм²

en: mm³
ru: мм³

en: mm³/s
ru: мм³/с

en: money/kg
ru: цена/кг

en: multiple cells copy is not supported
ru: копирование нескольких ячеек не поддерживается

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
ru: Создание или открытие файла проекта во время нарезки не допускается!

en: normal(auto)
ru: Обычная (авто)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
ru: Тип поддержки «Обычная (авто)» и «Древовидная (авто)» используются для автоматического создания поддержки. Если выбран тип поддержки «Обычная (вручную)» или «Древовидная (вручную)», генерируется только принудительная поддержка.

en: normal(manual)
ru: Обычная (вручную)

en: not a ZIP archive
ru: это не ZIP архив

en: nozzle in preset: %s %s
ru: сопло в профиле: %s %s

en: nozzle memorized: %.1f %s
ru: сопло сохранённое: %.1f %s

en: obtaining instance_id failed
ru: не удалось получить instance_id

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
ru: Одна ячейка может быть скопирована только в одну или несколько ячеек одного и того же столбца.

en: open zip written fail
ru: Ошибка открытия zip-файла для записи

en: outer/inner
ru: внешний/внутренний

en: parameter name
ru: Имя параметра

en: prepare 3mf file...
ru: подготовка 3mf файла...

en: return
ru: Назад

en: right click
ru: Правая кнопка мыши

en: s
ru: с

en: save debug settings
ru: Сохранить настройки отладки

en: select all objects on current plate
ru: Выбрать все модели на текущем столе

en: selected
ru: выбрано

en: send completed
ru: отправка завершена

en: step:
ru: Шаг изменения:

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
ru: пакет конфигурации несовместим с текущим приложением.

en: the configuration package is incompatible with current application.
ru: пакет конфигурации несовместим с текущим приложением.

en: to
ru: до

en: too large line width
ru: слишком большая ширина экструзии

en: too many files
ru: слишком много файлов

en: trace
ru: трассировка

en: travel
ru: Перемещения

en: tree(auto)
ru: Древовидная (авто)

en: tree(manual)
ru: Древовидная (вручную)

en: undefined error
ru: неопределённая ошибка

en: unexpected decompressed size
ru: непредвиденный распакованный размер

en: uniform scale
ru: Равномерное масштабирование

en: unloaded
ru: выгрузку

en: unsupported central directory size
ru: неподдерживаемый размер центрального каталога

en: unsupported encryption
ru: неподдерживаемое шифрование

en: unsupported feature
ru: неподдерживаемая функция

en: unsupported method
ru: неподдерживаемый метод

en: unsupported multidisk
ru: неподдерживаемый многотомный архив

en: up to
ru: до

en: upward compatible machine
ru: условия для совместимых принтеров

en: validation failed
ru: ошибка проверки

en: version %s update information :
ru: Информация об обновлении версии %s :

en: warning
ru: предупреждение

en: warnings
ru: предупреждения

en: wiki
ru: Wiki-страница

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
ru: будет закрыт перед созданием новой модели. Хотите продолжить?

en: write callback failed
ru: ошибка записи функции обратного вызова

en: you can always update Bambu Studio at your convenience. The slicer file will now be loaded without full functionality.
ru: Вы всегда сможете обновить Bambu Studio в удобное для вас время. Нарезанный файл загрузится, но без поддержки полной функциональности.

en: ⌘+Any arrow
ru: ⌘ + Любая стрелка

en: ⌘+Left mouse button
ru: ⌘ + Левая кнопка мыши

en: ⌘+Mouse wheel
ru: ⌘ + Колесо мыши

en: ⌥+Left mouse button
ru: ⌥ + Левая кнопка мыши

en: ⌥+Mouse wheel
ru: ⌥ + Колесо мыши
