Orca Slicer - en to sv translation catalogue (1552 entries)

en:  (Repair)
sv:  (Reparera)

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
sv:  är för nära uteslutningsområdet, och kollisioner kommer att orsakas.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
sv: är för nära andra och kollisioner kan orsakas.

en:  plate %1%:
sv:  platta %1%:

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
sv[0]: %1$d Objektet har färgläggning.@%1$d Objekten har färgläggning.
sv[1]: %1$d Objektet har färgläggning.@%1$d Objekten har färgläggning.

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
sv[0]: %1$d Objektet har custom support.@%1$d Objekten har custom support.
sv[1]: %1$d Objektet har custom support.@%1$d Objekten har custom support.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
sv[0]: %1$d fel åtgärdat@%1$d felen åtgärdade
sv[1]: %1$d fel åtgärdat@%1$d felen åtgärdade

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
sv[0]: %1$d inte mångfaldig kant@%1$d inte mångfaldiga kanter
sv[1]: %1$d inte mångfaldig kant@%1$d inte mångfaldiga kanter

en: %1% Preset
sv: %1% Förinställning

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
sv: %1% ifyllnads mönster stöds ej 100%% densitet.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
sv: %1% är för nära andra och kan orsaka kollisioner.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
sv: %1% är för hög, och kollisioner kommer att uppstå.

en: %1% was replaced with %2%
sv: %1% ersättes med %2%

en: %d triangles
sv: %d trianglar

en: %s
    Do you want to continue?
sv: %s
    Vill du fortsätta?

en: %s Update
sv: %s Uppdatering

en: %s can't be percentage
sv: %s kan inte vara procent

en: %s error
sv: %s fel

en: %s has a warning
sv: %s har en varning

en: %s has encountered an error
sv: %s har stött på ett fel

en: %s warning
sv: %s varning

en: &About %s
sv: &Om %s

en: &File
sv: &Fil

en: &Help
sv: &Hjälp

en: &Open G-code
sv: &Öppna G-kod

en: &Quit
sv: &Avsluta

en: &View
sv: &Visa

en: (Undefined)
sv: (Oidentifierad)

en: 3D Mouse disconnected.
sv: 3D mus bortkopplad.

en: 3Dconnexion settings
sv: 3Dconnexion inställningar

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
sv: En G-kod väg passerar över byggplattans begränsningar.

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
sv: Ett fel uppstod. För lite system minne eller en bugg i programmet

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
sv: Mellanrum mellan innersta brim linjen och objektet kan underlätta vid borttagande av brim

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
sv: Ett nytt konfigurations paket finns tillgängligt, Installera?

en: A new version is available
sv: En ny version är tillgänglig

en: A problem occured during calibration. Click to view the solution.
sv: Ett problem uppstod vid kalibrering. Tryck för att se åtgärd.

en: AMS Settings
sv: AMS Inställningar

en: AMS filaments
sv: AMS-filament

en: Abnormal print file data. Please slice again
sv: Onormal utskrifts fil data. Vänligen bered igen

en: About %s
sv: Om %s

en: Acceleration limitation
sv: Accelerations begränsning

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
sv: Utskrifts acceleration för första lager. Ett lägre värde kan förbättra objektets fäste på byggplattan

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
sv: Acceleration av fyllning av toppytan. Att använda ett lägre värde kan förbättra ytkvaliteten

en: Access violation
sv: Åtkomstfel

en: Accessory
sv: Tillbehör

en: Adaptive Cubic
sv: Adaptiv Cubic

en: Adaptive layer height
sv: Adaptiv lagerhöjd

en: Add
sv: Lägg till

en: Add Models
sv: Lägg till modeller

en: Add Modifier
sv: Lägg till Modifierare

en: Add Primitive
sv: Lägg till Primitiv

en: Add line number
sv: Lägg till rad nummer

en: Add modifier
sv: Lägg till modifierare

en: Add negative part
sv: Lägg till negativ del

en: Add part
sv: Lägg till del

en: Add plate
sv: Lägg till byggplata

en: Add settings
sv: Lägg till inställning

en: Add support blocker
sv: Lägg till support blockerare

en: Add support enforcer
sv: Lägg till support förstärkning

en: Add/Remove presets
sv: Lägg till/Ta bort förinställningar

en: Additional process preset
sv: Ytterligare process inställning

en: Advance
sv: Avancerat

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Aligned
sv: Linjerad

en: All
sv: Allt

en: All changes will be discarded.
sv: Alla ändringar överges.

en: All changes will not be saved
sv: Ändringarna sparas ej

en: All objects will be removed, continue?
sv: Alla objekt kommer att raderas, fortsätta?

en: All solid layer
sv: Alla solida lager

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
sv: Alla valda objekt är på den låsta plattan,
    det går inte att auto-placera dessa objekten.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
sv: Alla valda objekt är på den låsta plattan,
    det går inte att auto-placera dessa objekten.

en: All walls
sv: Alla väggar

en: Allow multiple materials on same plate
sv: Tillåt multipla material på samma byggplatta

en: Along X axis
sv: Längs med X Axis

en: Along Y axis
sv: Längs med Y Axis

en: Along Z axis
sv: Längs med Z Axis

en: Alt + Mouse wheel
sv: Alt + mushjul

en: An object is layed over the boundary of plate.
sv: Ett objekt är placerad över byggplattans begränsningar.

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
sv: Vinkeln för sparsam ifyllnads mönster, som styr start- eller huvudriktningen för linjer

en: Another export job is running.
sv: En annan exportering pågår.

en: Application is closing
sv: Begäran avslutas

en: Apply
sv: Applicera

en: Arc fitting
sv: Arc passning

en: Are you sure to %1% the selected preset?
sv: Välja %1% den valda förinställningen?

en: Arrange
sv: Arrangera

en: Arrange Options
sv: Placera Val

en: Arrange all objects
sv: Ordna alla objekt

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
sv: Placering misslyckades. Avvikelser hittades när objektets geometri bearbetades.

en: Arrange objects on selected plates
sv: Ordna alla objekt på vald platta

en: Arrange options
sv: Arrangera val

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
sv: Placera val: 0-inaktivera, 1-aktivera, andra-auto

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
sv: Följande objekt har inte placerats då de inte får plats på plattan:
    %s

en: Arranging canceled.
sv: Placering avbruten.

en: Arranging done.
sv: Placering klar.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
sv: Placering klar, några objekt kan inte placeras. Minska avståndet emellan dessa och försök igen.

en: Arranging...
sv: Placerar...

en: Arrow Down
sv: Pil Ner

en: Arrow Left
sv: Pil Vänster

en: Arrow Right
sv: Pil Höger

en: Arrow Up
sv: Pil Upp

en: Asia-Pacific
sv: Asien-Stillahavsområdet

en: Assemble
sv: Montera

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
sv: Montera de valda objekten till ett objekt med multipla delar

en: Assemble the selected objects to an object with single part
sv: Montera de valda objekten till ett objekt med en enda del

en: Assemble the selected parts to a single part
sv: Montera den valda delen till en enda del

en: Assembly
sv: Montering

en: Assembly Guide
sv: Monterings Guide

en: Assembly Info
sv: Monterings Info

en: Assembly Return
sv: Monterings retur

en: Assembly View
sv: Monterings vy

en: Associate .3mf files to OrcaSlicer
sv: Associerade .3mf files till Orca Slicer

en: Associate .step/.stp files to OrcaSlicer
sv: Associera .step/.stp-filer till BambuStudio

en: Associate .stl files to OrcaSlicer
sv: Associerade .stl filer till Orca Slicer

en: Associate files to OrcaSlicer
sv: Associerade filer till Orca Slicer

en: Attention!
sv: Observera!

en: Auto Orientation options
sv: Auto Placerings val

en: Auto Rotate
sv: Auto Rotera

en: Auto Segment
sv: Automatisk Segment

en: Auto bed leveling
sv: Auto justera byggplattan

en: Auto orient
sv: Auto placera

en: Auto orient the object to improve print quality.
sv: Auto placera objektet för att förbättra utskriftskvaliteten.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
sv: Auto placera valda objekt eller alla objekt. Om det finns valda objekt så placeras endast dem. Alternativt så placeras alla objekt på nuvarande disk.

en: Auto orientation
sv: Auto placera

en: Auto rotate for arrangement
sv: Auto rotera  för arrangemang

en: Auto support threshold angle:
sv: Automatisk support tröskelsvinkel:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
sv: Automatisk synkronisering av användarens förinställningar (skrivare/filament/process)

en: Auto-Backup
sv: Auto Säkerhetskopiera

en: Auto-Calc
sv: Autoberäkna

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
sv: Automatiskt kombinera sparsam ifyllnad av flera lager att skrivas ut tillsammans för att minska tiden. Väggar skrivs fortfarande ut med vald lagerhöjd.

en: Auxiliary part cooling fan
sv: Extra del kylnings fläkt

en: Avoid extrusion calibration region
sv: Undvik kalibrerings området

en: Back
sv: Tillbaka

en: Backup
sv: Säkerhetskopiering

en: Backup interval
sv: Säkerhetskopierings intervall

en: Bamabu Engineering Plate
sv: Bambu Engineering Plate

en: Bamabu High Temperature Plate
sv: Bambu High Temperature Plate

en: Base pattern
sv: Botten mönster

en: Base pattern spacing
sv: Basens mönster mellanrum

en: Basic Info
sv: Grundläggande information

en: Basic information
sv: Allmän information

en: Bed
sv: Byggplattan

en: Bed Leveling
sv: Justering av Byggplattan

en: Bed Shape
sv: Byggplattans Form

en: Bed adhension
sv: Byggplattans vidhäftningsförmåga

en: Bed exclude area
sv: Utesluten yta av byggplattan

en: Bed temperature
sv: Byggplattans temperatur

en: Bed temperature difference
sv: Byggplattans temperatur skillnad

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Ett värde på 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för lager förutom det första. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på High Temp Plate.

en: Bed temperature of other layer is lower than bed temperature of initial layer for more than %d degree centigrade.
    This may cause model broken free from build plate during printing
sv: Byggplattans temperatur för andra lager är mindre än temperaturen för första lager med mer än %d grader celsius.
    Detta kan medföra att utskriften släpper ifrån byggplattan under utskriften

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur för första lager. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på High Temp Plate.

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur när Cool Plate är installerad. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Cool Plate.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur när Engineering Plate är installerad. Ett värde på 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på Engineering Plate.

en: Bed temperature when high temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
sv: Detta är byggplattans temperatur när High Temp Plate är installerad. Värdet 0 betyder att filamentet inte stöder utskrift på High Temp Plate.

en: Bed type
sv: Typ av byggplatta

en: Bed types supported by the printer
sv: Byggplattans typ stöds av skrivaren

en: Before layer change G-code
sv: Före lagerskifte G-kod

en: Bill of Materials
sv: Materialförteckning

en: Block supports
sv: Blockera support

en: Bottom
sv: Botten

en: Bottom Minimum Shell Thickness
sv: Minsta Botten Skal Tjocklek

en: Bottom Solid Layers
sv: Massiva Botten Lager

en: Bottom View
sv: Vy Botten

en: Bottom interface layers
sv: Botten gränssnitts lager

en: Bottom interface spacing
sv: Botten gränssnitts mellanrum

en: Bottom shell layers
sv: Botten skal lager

en: Bottom shell thickness
sv: Bottenskals tjocklek

en: Bottom surface
sv: Botten yta

en: Bottom surface pattern
sv: Botten ytans mönster

en: Brass
sv: Mässing

en: Bridge
sv: Bridge/bro

en: Bridge flow
sv: Bridge/Brygg flöde

en: Brim type
sv: Brim typ

en: Brim width
sv: Brim bredd

en: Brim-object gap
sv: Avstånd mellan brim och modell

en: Brush
sv: Pensel

en: Bucket fill
sv: Hinkfyllning

en: Busy
sv: Upptagen

en: By layer
sv: Per lager

en: By object
sv: Per objekt

en: CRC check failed
sv: CRC kontroll misslyckad

en: Calibrate again
sv: Kalibrera igen

en: Calibrating
sv: Kalibrerar

en: Calibrating AMS...
sv: Kalibrerar AMS...

en: Calibrating Micro Lidar
sv: Kalibrerar Micro Lidar

en: Calibrating extrusion
sv: Kalibrerar extrudering

en: Calibrating extrusion flow
sv: Kalibrerar extruderings flödet

en: Calibrating the micro lida
sv: Kalibrerar Micro Lidar

en: Calibration
sv: Kalibrering

en: Calibration Flow
sv: Kalibrerings Flöde

en: Calibration program
sv: Kalibrerings program

en: Camera Angle - Left side
sv: Kamera vy - Vänster sida

en: Camera Angle - Right side
sv: Kamera vy - Höger sida

en: Camera view - Behind
sv: Kamera vy - Bakom

en: Camera view - Bottom
sv: Kamera vy - Botten

en: Camera view - Default
sv: Kamera vy - Standard

en: Camera view - Front
sv: Kamera vy - Fram

en: Camera view - Top
sv: Kamera vy - Topp

en: Can not add models when in preview mode!
sv: Det gick inte att lägga till modeller i förhandsvisningsläge

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
sv: Multipla filament som har större temperatur skillnader kan inte skrivas ut tillsammans. Extruder och nozzel kan blockeras eller skadas under utskrift

en: Can't apply when proccess preview.
sv: Kan inte tillämpas när processen förhandsgranskas.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancel calibration
sv: Avbryt kalibrering

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
sv: Det går inte att skicka utskriftsuppgiften när uppgraderingen pågår

en: Capabilities
sv: Förmågor

en: Change Filament
sv: Byta Filament

en: Change filament
sv: Byta filament

en: Change filament G-code
sv: Byta filament G-kod

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
sv: Ändra dessa inställningar automatiskt? 
    JA -Ändra dessa inställningar och möjliggör Spiral läge automatiskt
    NEJ  -Avbryt Spiral läge denna gång

en: Change type
sv: Ändra typ

en: Changing application language
sv: Byter språk

en: Changing filament
sv: Byter filament

en: Changing the region will log out your account.
sv: Om du ändrar regionen loggas du ut från ditt konto.

en: Check for Update
sv: Sök efter Uppdatering

en: Checking extruder temperature
sv: Kontrollerar extruderings temperatur

en: Checking support necessity
sv: Kontrollera supportens nödvändighet

en: China
sv: Kina

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
sv: Välj fil att importera byggplattans textur från (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filiament.
sv: Välj ett AMS fack tryck sedan "Ladda eller "Mata ur" knappen för att automatiskt mata eller mata ut filament.

en: Choose an STL file to import bed model from:
sv: Välj  en STL fil att importera byggplattans model från:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
sv: Välj en STL fil för att importera bygglattans form ifrån:

en: Choose filament
sv: Välj filament

en: Choose files
sv: Välj filer

en: Choose one file (3mf):
sv: Välj en fil (3mf):

en: Choose part type
sv: Välj en del typ

en: Circle
sv: Cirkel

en: Circular
sv: Cirkulär

en: Cleaning nozzle tip
sv: Rengör nozzle spetsen

en: Click the icon to edit color painting of the object
sv: Klicka på ikonen för att redigera färgläggningen av objektet

en: Click the icon to edit support painting of the object
sv: Klicka på ikonen för att redigera support färgläggningen av objektet

en: Click the icon to reset all settings of the object
sv: Klicka på ikonen för att återställa alla objekts inställningar

en: Click the icon to toggle printable property of the object
sv: Klicka på ikonen för att bläddra igenom utskriftens egenskaper

en: Click the right mouse button to display the full text.
sv: Högerklicka för att se hela texten.

en: Click to download new version in default browser: %s
sv: Tryck på ladda ner ny version ifrån standard webbläsaren: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
sv: Klicka för att släppa aktuell modifiering och återställa till sparat värde.

en: Click to edit preset
sv: Tryck för att redigera inställningar

en: Click to pick filament color
sv: Tryck för att välja filament färg

en: Click to reset current value and attach to the global value.
sv: Klicka för att återställa aktuellt värde och koppla till det övergripande värdet.

en: Clone
sv: Klona

en: Clone copies of selections
sv: Kopiera markeringen

en: Clone selected
sv: Kopia vald

en: Close
sv: Stäng

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
sv: Stoppa alla kylfläktar vid det första valda lager. Kylfläkten ska vara stängd vid första lager för att förbättra fästet på byggplattan

en: Closing Application while some presets are modified.
sv: Stänger Begäran medans vissa inställningar ändrats.

en: Cloud service connection failed. Please try again.
sv: Anslutningen till molntjänsten misslyckades. Försök igen.

en: Collapse/Expand the sidebar
sv: Dölj/Visa meny

en: Color
sv: Färg

en: Color Painting
sv: Färgläggning

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Color change
sv: Färg byte

en: Color painting
sv: Färgläggning

en: Colour
sv: Färg

en: Common
sv: Vanlig

en: Compare presets
sv: Jämför inställningar

en: Compatible machine
sv: Kompatibel maskin

en: Compatible machine condition
sv: Kompatibel maskin status

en: Compatible process profiles
sv: Kompatibla process profiler

en: Compatible process profiles condition
sv: Kompatibla process profilers status

en: Concentric
sv: Koncentrisk

en: Cone
sv: Kon

en: Configuration can update now.
sv: Ny konfiguration upptäckt! Uppdatera nu?

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
sv: Konfigurations fil “%1%” har laddats, men vissa värden känns inte igen.

en: Configuration incompatible
sv: Ej kompatibel konfiguration

en: Configuration package changed
sv: Konfigurations paketet är ändrat

en: Configuration package updated to
sv: Konfigurations paket uppdaterat till

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
sv: Konfigurations paketet har laddats, men vissa värden känns inte igen.

en: Configuration update
sv: Konfigurerings uppdatering

en: Configuration updates
sv: Konfigurationen uppdateras

en: Confirm
sv: Acceptera

en: Connect failed [%d]!
sv: Sammankoppling misslyckades [%d]

en: ConnectPrinter(LAN)
sv: Anslut skrivare (LAN)

en: Connecting to server
sv: Ansluter till server

en: Connecting...
sv: Sammankopplar...

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
sv: Objektets kontur kommer att krympa eller öka i XY planet med konfigurerat värde. Positivt värde ökar och negativt värde minskar konturens storlek. Denna funktion används för att justera storleken något när det finns monterings svårigheter

en: Control
sv: Kontroll

en: Convert Unit
sv: Konvertera enhet

en: Convert from inch
sv: Konvertera ifrån inch

en: Convert from meter
sv: Konvertera ifrån meter

en: Convert the units of model
sv: Konvertera modellens enheter

en: Cool plate
sv: Kall platta

en: Cooling
sv: Kylning

en: Cooling for specific layer
sv: Kylning för valda lager

en: Cooling overhang threshold
sv: Överhängs kylningens tröskel

en: Copies of the selected object
sv: Kopior av det valda objektet

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy selection to clipboard
sv: Kopiera markeringen till urklipp

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
sv: Kopierar fil %1% till %2% misslyckade: %3%

en: Copyright
sv: Upphovsrätt

en: Cost
sv: Kostnad

en: Cover
sv: Skydd

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
sv: Täcker den övre kontaktytan av support med öglor. Den är inaktiverad som standard.

en: Creating a new project
sv: Skapar nytt projekt

en: Critical error
sv: Kritiskt fel

en: Ctrl + Mouse wheel
sv: Ctrl + Mushjul

en: Cube
sv: Kub

en: Cubic
sv: Kubisk

en: Custom G-code
sv: Custom G-kod

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
sv: Custom support och färgläggning raderades innan reparation.

en: Cut
sv: Beskär

en: Cut filament
sv: Skär filament

en: Cut selection to clipboard
sv: Klipp ut markeringen till urklipp

en: Cut to parts
sv: Beskär till delar

en: DEBUG settings have saved successfully!
sv: FELSÖKNINGS inställningarna har sparats!

en: Deadzone:
sv: Upphör:

en: Debug Info
sv: Felsöknings Information

en: Debug level
sv: Felsökningsnivå

en: Decimate ratio
sv: Decimera förhållandet

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
sv: Minska detta värde något (tex 0.9) för att minska material åtgång för bridges/bryggor, detta för att förbättra kvaliteten

en: Default
sv: Standard

en: Default View
sv: Standard Vy

en: Default filament profile
sv: Standard filament profil

en: Default filament profile when switch to this machine profile
sv: Standard filament profil vid byte till denna maskinens profil

en: Default line width if some line width is set to be zero
sv: Standard linjebredd för linjebredder är satt till 0

en: Default process profile
sv: Standard process profil

en: Default process profile when switch to this machine profile
sv: Standard process profil vid byte till denna maskinens profil

en: Delete
sv: Radera

en: Delete All
sv: Radera Allt

en: Delete all
sv: Radera allt

en: Delete objects, parts, modifiers
sv: Radera objekten, delarna och anpassningar

en: Delete selected
sv: Radera vald

en: Delete the selected object
sv: Radera det valda objektet

en: Delete this preset
sv: Radera denna förinställning

en: Deletes all objects
sv: Radera alla objekt

en: Deletes the current selection
sv: Radera vald markering

en: Deleting the last solid part is not allowed.
sv: Ej tillåtet att radera den senaste fasta delen.

en: Density
sv: Densitet

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
sv: Densiteten av ifyllnad. 100%% betyder att objektet blir solid rakt igenom

en: Density of the first raft or support layer
sv: Densiteten av första raft eller support lager

en: Deretraction Speed
sv: Åter retraktions hastighet

en: Description:
sv: Förklaring:

en: Deselect all
sv: Avmarkera allt

en: Deselects all objects
sv: Avmarkera alla objekt

en: Detached
sv: Fristående

en: Detail level
sv: Detaljnivå

en: Detail.
sv: Detalj.

en: Detect narrow internal solid infill
sv: Upptäck tight inre solid ifyllnad

en: Detect overhang wall
sv: Upptäck överhängs vägg

en: Detect the overhang percentage relative to line width and use different speed to print. For 100%% overhang, bridge speed is used.
sv: Upptäck överhängs procenten i förhållande till linjebredden och använd olika hastigheter för att skriva ut. Vid 100%% överhäng, bridge/brygg hastighet användas.

en: Detect thin wall
sv: Upptäck tunna väggar

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
sv: Upptäck tunna väggar som inte kan ha två linjer och använder en linje för att skrivas ut. Utskrifts kvaliteten begränsas efter som det inte är en sluten slinga

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
sv: Undvik väggar vid förflyttning, för att undvika att filament droppar på ytan

en: Develop mode
sv: Utvecklingsläge

en: Device
sv: Enhet

en: Diameter of nozzle
sv: Diametern på nozzeln

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
sv: Diametern av byggplattan. Det utgår ifrån (0,0) är lokaliserad i centrum.

en: Discard
sv: Överge

en: Discard or Keep changes
sv: Överge eller Behåll ändringar

en: Discribe how long the nozzle will move along the last path when retracting
sv: Detta beskriver hur länge nozzeln kommer att röra sig längs den sista banan medan den retrakterar

en: Display
sv: Visa

en: Distance from model to the outermost brim line
sv: Avståndet från modellen till yttersta brim linjen

en: Distance from skirt to brim or object
sv: Avståndet ifrån skirt till brim eller objektet

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
sv: Avståndet av  0,0 G-code koordineras ifrån främre vänstra hörnet av rektangeln.

en: Divide by zero
sv: Dela med noll

en: Do you want to continue?
sv: Fortsätta?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
sv: Spara ändringarna till "%1%"?

en: Don't create support on model surface, only on build plate
sv: Inställningen skapar bara support som utgår ifrån byggplattan

en: Don't save
sv: Spara inte

en: Don't show again
sv: Visa inte igen

en: Don't support bridges
sv: Ingen support vid bridges/bryggor

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
sv: Detta inaktiverar support vid bridges/bryggor för att minska mängden av support. Bridges/Bryggor kan vanligtvis skrivas ut utan support om de inte är för långa avstånd

en: Download
sv: Ladda ner

en: Downloading
sv: Laddar ner

en: Downloading failed.
sv: Nedladdning misslyckad.

en: Downloading...
sv: Laddar ner...

en: Drop project file
sv: Släpp projekt filen

en: Dump video
sv: Lämna video

en: Edge detection
sv: Kant detektering

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit preset
sv: Redigera förinställningar

en: Edit print parameters for a single object
sv: Redigera utskriftsinställningar för ett enda objekt

en: Elephant foot compensation
sv: Elefant fots kompensation

en: Empty
sv: Tom

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
sv: Tomma lager runt botten ersätts med närmast normala lager.

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable rotation
sv: Aktivera rotation

en: Enable support
sv: Aktivera support

en: Enable support generation.
sv: Aktivera support generering.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
sv: Aktivera detta val om maskinen har extra kylfläkt

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
sv: Aktivera detta val för att optimisera del kylningens hastighet för överhäng och bridge/bryggor

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
sv: Aktivera detta val för att sänka hastigheten för olika överhängs grader

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
sv: Aktivera detta val för att sänka utskifts hastigheten för att göra den sista lager tiden inte kortare än lager tidströskeln "Max fläkthastighets tröskel", detta så att lager kan kylas under en längre tid. Detta kan förbättra kylnings kvaliteten för små detaljer

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
sv: Aktivera detta för att lägga till rad nummer(Nx) i början av varje G-kod rad

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
sv: Aktivera detta för att låta kameran i skrivaren kontrollera kvaliteten på det första lager

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is same with resolution
sv: Aktivera detta för att få en G-kod med G2 och G3 drag. Passnings toleransen är densamma som upplösningen

en: End G-code
sv: Slut G-kod

en: End G-code when finish the printing of this filament
sv: Lägg till slut G-kod när utskriften har avslutas med detta filament

en: End G-code when finish the whole printing
sv: Lägg till slut G-kod när utskriften har avslutas

en: Enforce supports
sv: Tvinga support

en: Enter new name
sv: Skriv in nytt namn

en: Erase
sv: Radera

en: Erase all painting
sv: Radera all färgläggning

en: Error
sv: FEL

en: Error in zip archive
sv: Fel i zip arkiv

en: Error loading shaders
sv: Fel vid laddning av skuggor

en: Error occurs while loading G-code file
sv: Fel uppstod vid laddningen av G-kod

en: Error!
sv: Fel!

en: Error! Invalid model
sv: Fel! Ogiltlig model

en: Error! Unable to create thread!
sv: Fel! Det går inte att skapa tråden!

en: Error:
sv: Fel:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
sv[0]: Fel: %1$d inte mångfaldig kant.@Fel: %1$d inte mångfaldiga kanter.
sv[1]: Fel: %1$d inte mångfaldig kant.@Fel: %1$d inte mångfaldiga kanter.

en: Error: Please close all toolbar menus first
sv: FEL: Stäng alla verktygsmenyer först

en: Estimated time
sv: Uppskattad tid

en: Europe
sv: Europa

en: Exception
sv: Undantag

en: Exit %s
sv: Avsluta %s

en: Expand all raft layers in XY plane
sv: Öka alla raft lager i XY planet

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
sv: Öka första raft eller support lager för att förbättra fäste emot byggplattan

en: Explosion Ratio
sv: Explosions Förhållande

en: Export
sv: Exportera

en: Export &Configs
sv: Exportera konfiguration

en: Export &Toolpaths as OBJ
sv: Exportera &Toolpaths som OBJ

en: Export 3MF
sv: Exportera 3mf

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
sv: Exportera 3mf fil utan några 3mf-tillägg

en: Export G-code
sv: Exportera G-kod

en: Export Generic 3MF
sv: Exportera generisk 3mf

en: Export STL file:
sv: Exportera STL-fil:

en: Export Settings
sv: Exportera inställningar

en: Export all objects as STL
sv: Exportera Alla Objekt som STL

en: Export as STL
sv: Exportera som STL

en: Export project as 3MF.
sv: Exportera projekt som3mf.

en: Export result
sv: Export resultat

en: Export settings to a file.
sv: Exportera inställningar till en fil.

en: Export toolpaths as OBJ
sv: Exportera toolpaths som OBJ

en: Exporting 3mf file failed
sv: Export av 3mf filen misslyckades

en: Exporting G-code
sv: Exporterar G-kod

en: Exporting objects
sv: Exporterar objekten

en: Exporting.
sv: Exporterar.

en: Extra high
sv: Extra hög

en: Extra low
sv: Extra låg

en: Extruder Color
sv: Extruder Färg

en: Extruders count
sv: Extruder kalkylering

en: Extrusion Width
sv: Extruderings Bredd

en: Face recognition
sv: Ansiktsigenkänning

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
sv: Laddning av fil misslyckades "%1%". En ogiltlig konfiguration hittades.

en: Failed loading objects.
sv: Misslyckades att ladda objekten.

en: Failed processing of the filename_format template.
sv: Skapande av filnamn_format template misslyckades.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
sv: Misslyckades att kalkylera linjebredden av %1%. Kan inte få värdet av “%2%”

en: Failed to connect to the printer
sv: Uppkoppling till printern misslyckades

en: Failed to connect to the server
sv: Uppkoppling till servern misslyckades

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
sv: Misslyckades att skapa G-kod för ogiltlig custom G-kod.

en: Failed to get ticket
sv: Misslyckades med att få en kvittering

en: Failed to initialize the WinRT library.
sv: Start av WinRT biblioteket misslyckades.

en: Failed to log out.
sv: Utloggning misslyckades.

en: Failed to repair folowing model object | Failed to repair folowing model objects
sv[0]: Reparationen av följande modellobjekt misslyckades@Reparation av de följande modellobjekten misslyckades
sv[1]: Reparationen av följande modellobjekt misslyckades@Reparation av de följande modellobjekten misslyckades

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
sv: Misslyckades att spara gcode fil.
    Felmeddelande: %1%.
    Source file %2%.

en: Failed uploading print file
sv: Uppladdning av utskrifts filen misslyckades

en: Failure of bind
sv: Fel vid sammankoppling

en: Failure of printer login
sv: Fel i inloggningen till skrivaren

en: Fan Speed
sv: Fläkt Hastighet

en: Fan Speed (%)
sv: Fläkt hastighet (%)

en: Fan speed
sv: Fläkt hastighet

en: Fan speed for overhang
sv: Fläkthastighet för överhäng

en: Fatal
sv: Allvarligt

en: Fatal error
sv: Allvarligt fel

en: Fatal error, exception catched: %1%
sv: Allvarligt fel, undantag hittat: %1%

en: Filament Changes
sv: Filament byten

en: Filament Settings
sv: Filament Inställningar

en: Filament change times
sv: Filament bytes tider

en: Filament changes
sv: Filament byten

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
sv: Filamentåtgången överstiger det maximala antalet som målningsverktyget stöder, bara det första %1% filamentet kommeratt vara tillgängligt i färgläggnings verktyget.

en: Filament density. For statistics only
sv: Filament densitet, endast för statistiska ändamål

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
sv: Filament diametern används för att beräkna extruderingen i G-kod, viktigt att detta är rätt

en: Filament end G-code
sv: Filament stop G-kod

en: Filament load time
sv: Inmatningstid för filament

en: Filament price. For statistics only
sv: Filament pris, endast för statistiska ändamål

en: Filament settings
sv: Filament inställningar

en: Filament start G-code
sv: Filament start G-kod

en: Filament to print internal sparse infill.
sv: Filamentet är avsett för sparsam ifyllnad.

en: Filament unload time
sv: Utmatningstid för filament

en: Filaments
sv: Filamenter

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
sv: Filament i AMS facken har fastställts. Du kan klicka på ett filament ovan för att ändra dess plats i AMS facken

en: File
sv: Fil

en: File is missing
sv: Filen saknas

en: Filename format
sv: Filnamns format

en: Fill
sv: Fyll

en: Fix model
sv: Fixa modell

en: Floating reserved operand
sv: Reservations operand med flytande värde

en: Flow
sv: Flöde

en: Flow Calibration
sv: Flödes Kalibrering

en: Flow ratio
sv: Flödesförhållande

en: Flush into objects' infill
sv: Rensa in i föremålens ifyllnad

en: Flush into objects' support
sv: Rensa in i objektets support

en: Flush into this object
sv: Rensa in i det här objektet

en: Flush multiplier
sv: Rensnings multiplikator

en: Flush options
sv: Rensnings alternativ

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
sv: Rensnings volym (mm³) för varje filament.

en: Flushing volumes
sv: Rensnings volymer

en: Flushing volumes for filament change
sv: Rensnings volym för filament byte

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
sv[0]: Följande linje %s innehåller reserverade nyckelord.
    Radera den, annars påverkas G-kodens visualisering och den uppskattade utskriftstiden.
sv[1]: Följande linjer %s innehåller reserverade nyckelord.
    Radera dem, annars påverkas G-kodens visualisering och den uppskattade utskriftstiden.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
sv[0]: Följande modellobjekt har reparerats@Följande modellobjekt har reparerats
sv[1]: Följande modellobjekt har reparerats@Följande modellobjekt har reparerats

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
sv[0]: Följande förinställning raderas också.@Följande förinställningar raderas också.
sv[1]: Följande förinställning raderas också.@Följande förinställningar raderas också.

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
sv: För "%1%", lägg till "%2%" som ny förinställning

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
sv: För "%1%", byta "%2%" till "%3%"

en: Force a retraction when changes layer
sv: Tvinga retraktion vid lager byte

en: Force cooling for overhang and bridge
sv: Tvinga kylning av överhäng och bridge/bryggor

en: Force part cooling fan to be this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
sv: Tvinga del kylningsfläkten att hålla denna hastighet när utskrift av bridge/bryggor eller överhäng som är större än överhängs graderna skrivs ut. Tvingande kylning för överhäng och bridge/bryggor kan ge bättre kvalitet på dessa delar

en: Frequent
sv: Återkommande

en: From
sv: Från

en: Front
sv: Framifrån

en: Front View
sv: Vy Framifrån

en: Full fan speed at layer
sv: Full fläkthastighet vid lager

en: Fuzzy Skin
sv: Ojämn Yta

en: Fuzzy skin point distance
sv: Fuzzy skin punktavstånd

en: Fuzzy skin thickness
sv: Fuzzy skin tjocklek

en: G-code files can not be loaded with models together!
sv: G-kod filer och modeller kan inte laddas tillsammans!!

en: G-code flavor
sv: G-kod smak

en: G-code loading
sv: Laddar G-kod

en: G-code path is genereated after simplifing the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
sv: G-kods vägen genereras efter förenkling av modellens konturer för att undvika för många punkter och G-kod linjer. Mindre värden betyder högre upplösning och mer tid krävs för att bereda

en: Gap infill
sv: Mellanrums ifyllnad

en: Gcode path overlap
sv: G-kodens rutt överlappar

en: General
sv: Allmän

en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

en: Generating G-code
sv: Skapar G-kod

en: Generating G-code: layer %1%
sv: Skapar G-kod: lager %1%

en: Generating geometry index data
sv: Genererar geometrisk index data

en: Generating geometry vertex data
sv: Genererar geometrisk vertex data

en: Generating infill regions
sv: Skapa ifyllnads område

en: Generating infill toolpath
sv: Skapa ifyllnadens verktygsbana

en: Generating skirt & brim
sv: Skapar Skirt & Brim

en: Generating support
sv: Skapa support

en: Generating walls
sv: Skapa väggar

en: Generic
sv: Allmän

en: Global shortcuts
sv: Övergripande genvägar

en: Goto download page.
sv: Besök nedladdnings sidan.

en: Group Operations
sv: Grupp Åtgärder

en: Hardened steel
sv: Härdat stål

en: Heatbed preheating
sv: Byggplattan förvärms

en: Heating hotend
sv: Värmer hotend

en: Height Range
sv: Höjd intervall

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhension
sv: Första lagerhöjd. Högre första lager kan förbättra objektets fäste på byggplattan

en: Height range
sv: Höjd intervall

en: Height to lid
sv: Höjd till locket

en: Height to rod
sv: Höjd till axel

en: Help
sv: Hjälp

en: High
sv: Hög

en: Highlight faces according to overhang angle.
sv: Markera ytor enligt överhängs vinkeln.

en: Highlight overhang areas
sv: Markera områden med överhäng

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
sv: Objektets hål kommer att krympa eller öka i XY planet med valt värde. Positivt värde ökar och negativt värde minskar hålets storlek. Denna funktion används för att justera storleken något när det finns monterings svårigheter

en: Home page and daily tips
sv: Hemsida och dagliga förslag

en: Homing toolhead
sv: Nollställer verktygshuvudet

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
sv: Horisontell reglage - Flytta aktivt tryck Vänster

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
sv: Horisontell reglage - Flytta aktivt tryck Höger

en: Host Setting
sv: Värd Inställning

en: Identifying build plate type
sv: Identifiering av byggplatta

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stoped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stoping
sv: Om den här inställningen aktiveras, kommer en del kylfläkten aldrig stoppas och den kommer att åtminstone gå på lägsta hastighet för att minska frekvensen av start och stopp

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .3mf files
sv: Om aktiverad, väljs Orca Slicer som standard att öppna .3mf filer

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .step files
sv: Om aktiverad, väljs Orca Slicer som standard att öppna .step filer

en: If enabled, sets OrcaSlicer as default application to open .stl files
sv: Om aktiverad, väljs Orca Slicer som standard att öppna .stl filer

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
sv: Om den första valda delen är en del, så bör den andra delen tillhöra samma objekt.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
sv: Om den första valda delen är ett objekt, så bör även den andra vara ett objekt.

en: Illegal instruction
sv: Ogiltligt kommando

en: Imperial
sv: Brittisk standard

en: Import
sv: Importera

en: Import 3mf file failed
sv: Importen av 3mf filen misslyckades

en: Import Configs
sv: Importera konfiguration

en: Import geometry only
sv: Importera endast geometrin

en: Import result
sv: Importera resultat

en: Incompatible 3mf
sv: Ej kompatibel 3mf

en: Incompatible presets
sv: Ej giltliga förinställningar

en: Independent support layer height
sv: Oberoende support lagerhöjd

en: Infill
sv: Ifyllnad

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
sv: Detta gör att ifyllnads området kan förstoras något för att överlappa väggarna för bättre vidhäftning.Det procentuella värdet är i förhållande till linjebredden för sparsam ifyllnad

en: Infill combination
sv: Ifyllnads kombination

en: Infill density(%)
sv: Ifyllnads densitet(%)

en: Infill direction
sv: Ifyllnads riktning

en: Infill/Wall overlap
sv: Ifyllnad/Vägg överlapp

en: Initial layer
sv: Första lager

en: Initial layer bed temperature
sv: Byggplattans första lager temperatur

en: Initial layer density
sv: Första lager densitet

en: Initial layer expansion
sv: Första lager expansion

en: Initial layer height
sv: Första lagerhöjd

en: Initial layer infill
sv: Första lager ifyllnad

en: Initial layer nozzle temperature
sv: Nozzel temperatur för första lager

en: Initial layer speed
sv: Hastighet på första lager

en: Initialize failed (No Device)!
sv: Start misslyckad (Ingen Enhet)!

en: Initializing...
sv: Startar...

en: Inner wall
sv: Inre vägg

en: Input access code
sv: Inmatning av åtkomstkod

en: Insertion update
sv: Infoga uppdatering

en: Inspecting first layer
sv: Inspekterar första lager

en: Integration failed.
sv: Integrationen misslyckades.

en: Integration was successful.
sv: Integrationen lyckades.

en: Interface pattern
sv: Gränssnitts mönster

en: Interface use loop pattern
sv: Loop mönstrets gränssnitt

en: Internal solid infill
sv: Invändig solid fyllnad

en: Invalid data
sv: Ogiltlig data

en: Invalid file format.
sv: Ogiltligt fil-format.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
sv: Ogiltligt format. Förväntat vector format: "%1%"

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
sv: Ogiltligt namn, följande tecken är inte tillåtna:

en: Invalid number
sv: Ogiltligt nummer

en: Invalid numeric.
sv: Ogiltig siffra.

en: Ironing
sv: Strykning

en: Ironing Type
sv: Stryknings typ

en: Ironing flow
sv: Strykningsflöde

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
sv: Strykning använder ett litet flöde för att skriva ut på samma höjd av en yta för att göra plana ytor jämnare. Inställningen kontrollerar vilket lager som ska strykas

en: Ironing line spacing
sv: Strykning linjens mellanrum

en: Ironing speed
sv: Stryknings hastighet

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
sv: Det är %s%% eller %s %s?
    JA för %s%%, 
    NEJ för %s %s.

en: Jerk limitation
sv: Jerk begränsning

en: Jump to
sv: Hoppa till

en: Jump to model publish web page
sv: Växla till modell publicerings hemsidan

en: Jump to webpage
sv: Växla till hemsidan

en: Keep fan always on
sv: Behåll alltid fläkten på

en: Keep lower part
sv: Behåll lägre del

en: Keep the selected options.
sv: Behåll de valda alternativen.

en: Keep upper part
sv: Behåll övre del

en: Key 1~9
sv: Nyckel 1~9

en: Keyboard Shortcuts
sv: Kortkommando

en: Lamp
sv: Lampa

en: Language
sv: Språk

en: Language selection
sv: Språkval

en: Lay on face
sv: Lägg på yta

en: Layer
sv: Lager

en: Layer Height
sv: Lagerhöjd

en: Layer Height (mm)
sv: Lagerhöjd (mm)

en: Layer change G-code
sv: Lagerskifte G-kod

en: Layer height
sv: Lager höjd

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
sv: Lagerhöjden kan inte överstiga nozzel diametern

en: Layer height limits
sv: Lagerhöjds begränsning

en: Layer time
sv: Lager tid

en: Layers
sv: Lager

[ctx: Layers]
en: Bottom
sv: Bottenlager

[ctx: Layers]
en: Top
sv: Topplager

en: Left
sv: Vänster

en: Left View
sv: Vy Vänster

en: Left mouse button
sv: Vänster musknapp

en: Length
sv: Längd

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: License
sv: Licens

en: Line
sv: Linje

en: Line Type
sv: Linje typ

en: Line Width
sv: Linjebredd

en: Line Width (mm)
sv: Linje Bredd (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
sv: Linjemönster för sparsam ifyllnad

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
sv: Botten ytans ifyllnads linjemönster, inte bridge/brygg ifyllnad

en: Line pattern of support
sv: Supportens linje mönster

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
sv: Linje mönster för support gränssnittsytan .Standardmönstret för olösligt (material) support gränssnittet är Räta medan standardmönstret för lösligt(material) stödgränssnittet är koncentriskt

en: Line pattern of top surface infill
sv: Linjemönster för topp ytans ifyllnad

en: Line width
sv: Linjebredd

en: Line width for top surfaces
sv: Linjebredd för topp ytor

en: Line width of initial layer
sv: Linjebredd för första lager

en: Line width of inner wall
sv: Linjebredd för inre vägg

en: Line width of internal solid infill
sv: Linjebredd med inre solid ifyllnad

en: Line width of internal sparse infill
sv: Linjebredd för sparsam ifyllnad

en: Line width of outer wall
sv: Linjebredd på yttre vägg

en: Line width of support
sv: Linjebredd för support

en: Load Filament
sv: Ladda Filament

en: Load Filament Settings
sv: Ladda filament inställningar

en: Load General Settings
sv: Ladda allmänna inställningar

en: Load a model
sv: Ladda modell

en: Load configs
sv: Ladda konfiguration

en: Load failed [%d]!
sv: Laddning misslyckad [%d]!

en: Load filament settings from the specified file list
sv: Ladda filament inställningar ifrån vald fil

en: Load process/machine settings from the specified file
sv: Ladda process/maskin inställningar ifrån vald fil

en: Load project
sv: Ladda projekt

en: Load shape from STL...
sv: Ladda form ifrån STL...

en: Load these files as a single object with multiple parts?
sv: Ladda dessa filer som ett enkelt objekt med multipla delar?

en: Load...
sv: Ladda...

en: Loading
sv: Laddar

en: Loading G-codes
sv: Laddar G-koder

en: Loading a mode view
sv: Laddar modell vy

en: Loading configuration
sv: Konfigurationen laddas

en: Loading current presets
sv: Laddar nuvarande inställningar

en: Loading file
sv: Laddar fil

en: Loading file list...
sv: Laddar fil lista...

en: Loading file: %s
sv: Laddar fil: %s

en: Loading repaired objects
sv: Laddar de reparerade objekten

en: Loading user preset
sv: Laddar användarens förinställning

en: Loading...
sv: Laddar...

en: Lock
sv: Lås

en: Log Level
sv: Logg Nivå

en: Log in printer
sv: Logga in skrivare

en: Log in successful.
sv: Inloggningen lyckades.

en: Log out printer
sv: Logga ut skrivaren

en: Log out successful.
sv: Utloggning lyckades.

en: Logging
sv: Loggar

en: Logging in
sv: Loggar in

en: Login
sv: Logga in

en: Login Region
sv: Logga in Region

en: Login failed
sv: Inloggning misslyckades

en: Login information expired. Please login again.
sv: Inloggningsinformationen har löpt ut. Logga in igen.

en: Low
sv: Låg

en: Ludicrous
sv: Galet

en: M400 pause
sv: M400 paus

en: Machine
sv: Maskin

en: Machine end G-code
sv: Maskin stop G-kod

en: Machine gcode
sv: Maskin G-kod

en: Machine limits
sv: Maskin begränsningar

en: Machine start G-code
sv: Maskin start G-kod

en: MainBoard
sv: Moderkort

en: Manual
sv: Manuell

en: Material becomes soft at this temperature. Thus the heatbed cannot be hotter than this tempature
sv: Materialet mjuknar vid denna temperatur. Därför får inte byggplattan vara varmare än denna temperatur

en: Max bridge length
sv: Max bridge/brygg längd

en: Max fan speed threshold
sv: Max fläkt hastighets gräns

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
sv: Maxlängd för bridge/brygga som inte behöver support. Ange 0 om du vill att alla bridges/bryggor ska få support, och ett mycket stort värde om du inte vill att några bridges/bryggor ska få support.

en: Max volumetric speed
sv: Max volymetrisk hastighet

en: Maximum E speed
sv: Max E hastighet

en: Maximum X speed
sv: Max X hastighet

en: Maximum Y speed
sv: Max Y hastighet

en: Maximum Z speed
sv: Max Z hastighet

en: Maximum acceleration E
sv: Max acceleration E

en: Maximum acceleration X
sv: Max acceleration X

en: Maximum acceleration Y
sv: Max acceleration Y

en: Maximum acceleration Z
sv: Max acceleration Z

en: Maximum acceleration for extruding
sv: Max acceleration för extrudering

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
sv: Max acceleration för extrudering (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
sv: Max acceleration för retraktion

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
sv: Max acceleration för retraktion (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
sv: Max acceleration för förflyttning

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
sv: Max acceleration för förflyttning (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
sv: Max acceleration på E-axis

en: Maximum acceleration of the X axis
sv: Max acceleration på X-axis

en: Maximum acceleration of the Y axis
sv: Max acceleration på Y-axis

en: Maximum acceleration of the Z axis
sv: Max acceleration på Z-axis

en: Maximum jerk E
sv: Max jerk E

en: Maximum jerk X
sv: Max jerk X

en: Maximum jerk Y
sv: Max jerk Y

en: Maximum jerk Z
sv: Max jerk Z

en: Maximum jerk of the E axis
sv: Max jerk på E-axis

en: Maximum jerk of the X axis
sv: Max jerk på X-axis

en: Maximum jerk of the Y axis
sv: Max jerk på Y-axis

en: Maximum jerk of the Z axis
sv: Max jerk på Z-axis

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
sv: Maximala utskriftshöjd begränsas av skrivarens mekanism

en: Maximum speed E
sv: Max hastighet E

en: Maximum speed X
sv: Max hastighet X

en: Maximum speed Y
sv: Max hastighet Y

en: Maximum speed Z
sv: Max hastighet Z

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
sv: Delar av objektet på dessa höjder är för tunna eller så har objektet en felaktig mesh

en: Medium
sv: Medel

en: Mesh name
sv: Mesh namn

en: Metric
sv: Metrisk

en: Min fan speed threshold
sv: Min fläkt hastighets gräns

en: Min print speed
sv: Min utskrifts hastighet

en: Minimal purge on wipe tower
sv: Minimal purge på wipe torn

en: Minimum sparse infill threshold
sv: Min sparsam ifyllnads gräns

en: Minimum speed for extruding
sv: Min hastighet för extrudering

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
sv: Min hastighet för extrudering (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
sv: Min hastighet för del kylfläkten

en: Minimum travel speed
sv: Min förflyttnings hastighet

en: Minimum travel speed (M205 T)
sv: Min förflyttnings hastighet (M205 T)

en: Mirror
sv: Spegelvänd

en: Mirror Object
sv: Spegelvänd Objektet

en: Mirror along the X axis
sv: Spegelvänd längs med X Axis

en: Mirror along the Y axis
sv: Spegelvänd längs med Y Axis

en: Mirror along the Z axis
sv: Spegelvänd längs med Z Axis

en: Mirror object
sv: Spegelvänd objektet

en: Model
sv: Modell

en: Model Name
sv: Modell Namn

en: Model printing time
sv: Utskriftstid för modellen

en: Modifier
sv: Modifierare

en: Modifying the device name
sv: Ändra enhetens namn

en: Monotonic
sv: Monoton

en: Monotonic line
sv: Monoton linje

en: Month
sv: Månad

en: More
sv: Mer

en: Motion ability
sv: Rörelseförmåga

en: Mouse click
sv: Mus klick

en: Mouse wheel reverses when zooming
sv: Reversera mushjulet för att zooma

en: Move
sv: Flytta

en: Move Object
sv: Flytta Objektet

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
sv: Detta flyttarnozzeln längs den sista extruderingsbanan när det retrakterar för att rengöra eventuellt läckt material på nozzeln. Detta kan minimera blobbar när du skriver ut en ny del efter förflyttning

en: Move of view
sv: Panoreringsvy

en: Move selection 10 mm in negative X direction
sv: Flytta markeringen 10mm i negativ X riktning

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
sv: Flytta markeringen 10mm i negativ Y riktning

en: Move selection 10 mm in positive X direction
sv: Flytta markeringen 10mm i positiv X riktning

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
sv: Flytta markeringen 10mm i positiv Y riktning

en: Move slider 5x faster
sv: Flytta reglage 5x snabbare

en: Move: press to snap by 1mm
sv: Flytta: tryck för att låsa med 1mm

en: Movement in camera space
sv: Rörelse i kamera område

en: Movement step set to 1 mm
sv: Rörelse steg är vald till 1mm

en: Movement:
sv: Rörelse:

en: Multicolor Print
sv: Multifärgs Utskrift

en: Multiple
sv: Flertalet

en: My Device
sv: Min Enhet

en: Name
sv: Namn

en: Name is invalid;
sv: Namnet är ogiltligt;

en: Name is unavailable.
sv: Namnet ej tillgängligt.

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
sv: Komponent namnet i step filen är inte UTF8 format!

en: Nearest
sv: Närmaste

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
sv: Kontrollera ej sparade ändringar innan konfigureringen uppdateras.

en: Negative Part
sv: Negativ Del

en: New Project
sv: Nytt Pojekt

en: New Value
sv: Nytt värde

en: New version of Orca Slicer
sv: Ny version av Orca Slicer

en: Newer 3mf version
sv: Nyare 3mf version

en: No
sv: Nej

en: No arrangable objects are selected.
sv: Inga placerbara objekt är valda.

en: No auto support
sv: Ingen auto support

en: No cooling for the first
sv: Ingen kylning vid första

en: No extrusions under current settings.
sv: Nuvarande inställning har ingen extrudering.

en: No files
sv: Inga filer

en: No ironing
sv: Ingen strykning

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
sv: Inget inloggningskonto, bara skrivare i LAN-läge visas

en: No object can be printed. Maybe too small
sv: Inget objekt kan skrivas ut. Det kan vara för litet

en: No printer
sv: Ingen skrivare

en: No printers.
sv: Ingen printer.

en: No to All
sv: Nej till allt

en: No updates available.
sv: Inga uppdateringar tillgängliga.

en: No-brim
sv: Ingen Brim

en: None
sv: Ingen

en: Normal mode
sv: Normalt läge

en: Normal printing
sv: Normal utskrift

en: North America
sv: Nordamerika

en: Not found:
sv: Ej funnen:

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patiant.
sv: Notera: Förberedelserna kan ta flera minuter. Vänligen vänta.

en: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
sv: Observera: Om nytt filament sätts in under utskrift kommer AMS inte automatiskt att läsa av någon information förrän utskriften är avslutad.

en: Notice
sv: Iakttag

en: Nozzle
sv: Nozzel

en: Nozzle
    Temperature
sv: Nozzle 
    temperatur

en: Nozzle diameter
sv: Nozzel diameter

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
sv: Nozzeln kan blockeras när temperaturen är utanför rekommenderad intervall.
    Säkerställ om temperaturen ska användas vid utskrift.

en: Nozzle temperature
sv: Nozzel temperatur

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
sv: Nozzel temperatur efter första lager

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
sv: Nozzel temperatur för första lager med detta filament

en: Nozzle temperature when printing
sv: Nozzel temperatur vid utskrift

en: Nozzle type
sv: Nozzel typ

en: Nozzle volume
sv: Nozzle volym

en: Number of copies:
sv: Antal kopior:

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
sv: Antal skirt varv. 0 betyder att skirt är inaktiverad

en: Number of top interface layers
sv: Antal topp gränssnitts lager

en: Number of walls of every layer
sv: Antal väggar för varje lager

en: Object
sv: Objekt

en: Object Operations
sv: Objekt Åtgärder

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
sv: Ett objekt har tomma lager mellan %1% och %2% utskrift ej möjlig.

en: Object name: %1%
sv: Objektets namn: %1%

en: Object too small
sv: För litet objekt

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
sv: Objekt kommer att höjas med detta antal support lager. Använd denna funktion för att undvika warping vid utskrift av ABS

en: Object with multiple parts was detected
sv: Ett objekt med multipla delar har upptäckts

en: Object/Part Setting
sv: Objekt/Del Inställningar

en: Object: %1%
sv: Objekt: %1%

en: Objects
sv: Objekten

en: Objects List
sv: Objekts lista

en: Objects list
sv: Objektlista

en: Objects with zero volume removed
sv: Objekt utan volym raderade

en: Old Value
sv: Gammalt värde

en: On build plate only
sv: Endast på byggplattan

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
sv: På/Av 1 lager läge för det vertikala reglaget

en: One object has empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
sv: Ett objekt har ett tomt första lager och kan inte skrivas ut.Skär ut botten eller aktivera support.

en: Only Windows 10 is supported.
sv: Endast Windows 10 stöds.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
sv: Endast en G-kod kan öppnas åt gången.

en: Only one wall on top surfaces
sv: Endast en vägg på topp ytan

en: Only the object being edit is visible.
sv: Bara objektet som editeras är synligt.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
sv: Aktivera endast retraktion när förflyttnings sträckan är längre än denna gräns

en: Only used as a visual help on UI
sv: Används endast som visuell hjälp på UI

en: Open
sv: Öppna

en: Open Folder.
sv: Öppna Mapp.

en: Open G-code file:
sv: Öppna G-kod fil:

en: Open Project
sv: Öppna Projekt

en: Open a G-code file
sv: Öppna en G-kod fil

en: Open a project file
sv: Öppna en projekt fil

en: Open as project
sv: Öppna som projekt

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
sv: Åtgärden avbryts redan. Vänligen vänta.

en: Optimize orientation
sv: Optimisera placering

en: Optimize support interface area
sv: Optimisera support områdets gränssnitts yta

en: Optimizing toolpath
sv: Optimerar verktygsbanan

en: Options
sv: Val

en: Options:
sv: Val:

en: Orca Slicer GUI initialization failed
sv: Orca Slicer GUI-initiering misslyckades

en: Orca Slicer is licensed under
sv: Orca Slicer är licensierad under

en: Order of inner wall/outer wall/infil
sv: Ordning på inre vägg/yttre vägg/ifyllnad

en: Orient
sv: Placera

en: Orient the model
sv: Orientera modellen

en: Orienting...
sv: Placerar...

en: Origin
sv: Ursprung

en: Other
sv: Andra

en: Other Device
sv: Andra Enheter

en: Other layers
sv: Andra lager

en: Other layers speed
sv: Hastighet på övriga lager

en: Others
sv: Andra

en: Outer wall
sv: Yttre vägg

en: Output Model Info
sv: Mata ut modell information

en: Output directory
sv: Mata ut katalog

en: Output directory for the exported files.
sv: Mata ut katalogen för exporterade filer.

en: Output the model's information.
sv: Mata ut modellens information.

en: Outside
sv: Utsida

en: Overflow
sv: Överflöde

en: Overhang speed
sv: Hastighet vid överhäng

en: Overhang wall
sv: Överhängs vägg

en: Overwrite a system profile is not allowed
sv: Ej tillåtet att skriva över system profilen

en: Overwrite file
sv: Skriv över fil

en: Packing data to 3mf
sv: Packar data till 3mf

en: Packing project data into 3mf file
sv: Packa projekt data till 3mf fil

en: Paint
sv: Färglägga

en: Paint Toolbar
sv: Färgläggningsverktyg

en: Painted using: Filament %1%
sv: Färgläggning använder: Filament %1%

en: Parameter validation
sv: Parameter validering

en: Part
sv: Del

en: Part cooling fan
sv: Del kylningsfläkten

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
sv: Del kylfläktens hastighet kan ökas när automatisk kylning är aktiverad. Detta är max hastighets begränsning för en del kylfläkt

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
sv: Del kylfläktens hastighet kommer att vara max när den beräknade lagringstiden är kortare än inställningsvärdet

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
sv: Del kylfläktens hastigheten kommer att börja gå med min hastighet när den beräknade lagringstiden inte är längre än lagringstiden i inställningarna.När lager tiden är kortare än gräns värdet, ställer fläkthastigheten sig mellan lägsta och högsta fläkthastighet enligt lagrets utskriftstid

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
sv: Del kylfläkten kommer att aktiveras för lager vars beräknade tid är kortare än detta värde. Fläkthastigheten interpoleras mellan den lägsta och högsta fläkthastigheten enligt utskriftstiden för lager

en: Part name: %1%
sv: Delens namn: %1%

en: Paste
sv: Klistra in

en: Paste clipboard
sv: Klistra in urklipp

en: Paste from clipboard
sv: Klistra in ifrån urklipp

en: Pattern angle
sv: Mönster vinkel

en: Pause
sv: Paus

en: Pause G-code
sv: Paus G-kod

en: Pause of front cover falling
sv: Paus av front luckan faller

en: Paused due to filament runout
sv: Pausad på grund av filament slut

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
sv: Pausad på grund av fel i byggplattans temperatur

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
sv: Pausad på grund av fel i nozzle temperaturen

en: Pen shape
sv: Penn form

en: Pen size
sv: Penn storlek

en: Percent
sv: Procent

en: Perform
sv: Utför

en: Perform Recognition
sv: Utför igenkänning

en: Perform cut
sv: Utför beskärning

en: Pictures
sv: Bilder

en: Plate
sv: Platta

en: Plater
sv: Plätering/Förgyllning

en: Playing...
sv: Spelar...

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
sv: Kontrollera custom G-kod elleranvänd standard custom G-kod.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
sv: Välj en åtgärd med "%1%" förinställning efter det sparats.

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
sv: Klicka på varje filament ovan för att ange dess plats i AMS-facken innan du skickar utskriftsjobbet

en: Please input the printer access code:
sv: Ange skrivarens åtkomstkod:

en: Please log in first.
sv: Logga in först.

en: Please note that saving action will replace this preset
sv: Observera att om du sparar kommer den aktuella förinställningen att skrivas över

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
sv: Lös berednings felen och publicera igen.

en: Please save project and restart the program.
sv: Spara projekt och starta om programmet.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
sv: Kontrollera "Per objekt" utskrifts sekvens för att skriva ut multipla objekt i Vase läge.

en: Please select a file
sv: Välj en fil

en: Please select an action
sv: Välj en åtgärd

en: Please upgrade your graphics card driver.
sv: Uppdatera grafikkortets drivrutiner.

en: Portions copyright
sv: Information om licens

en: Power on update
sv: Slå på uppdatering

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Preferences sync
sv: Synkronisera inställningar

en: Prepare
sv: Förbered

en: Prepare time
sv: Förbered tid

en: Preparing print job
sv: Förbereder utskriftsjobb

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
sv: Förinställning "%1%" finns redan och fungerar inte med nuvarande skrivare.

en: Preset "%1%" already exists.
sv: Förinställning "%1%" finns redan.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" är inte kompatibel med den nya skrivarens profil och innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
sv: Förinställningen "%1%" är inte kompatibel med den nya process profilen och innehåller följande osparade ändringar:

en: Preset sync
sv: Förinställd synkronisering

[ctx: PresetName]
en: Copy
sv: Kopiera

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
sv: Tidigare osparat projekt upptäckt, återställa det?

en: Price
sv: Pris

en: Prime Tower
sv: Prime Torn

en: Prime tower
sv: Prime torn

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
sv: Prime Torn fungerar inte med Adaptiv Lagerhöjd aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Adaptiv Lagerhöjd

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
sv: Prime torn fungerar inte med Adaptiv Lagerhöjd eller när Oberoende Lagerhöjd på Support är aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Adaptiv Lagerhöjd och Oberoende Lagerhöjd på Support

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
sv: Prime Torn fungerar inte med  Oberoende Lagerhöjd på support är aktiverad.
    Vilken ska behållas?
    JA - Behåll Prime Torn
    NEJ  - Behåll Oberoende Lagerhöjd på support

en: Prime volume
sv: Prime volym (volymen av ut pressat material)

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
sv: Skriv ut per Objekt:
    Rekommenderar att auto-placering för att undvika kollisioner under utskrift.

en: Print a tower to prime material in nozzle after switching to a new material.
sv: Detta alternativ gör det möjligt att skriva ut ett torn för att pressa ut (prime) material i nozzeln efter byte till ett nytt material.

en: Print all
sv: Skriv ut allt

en: Print file not found, please slice again
sv: Det gick inte att hitta utskrifts filen, vänligen bered igen

en: Print sequence
sv: Utskrifts sekvens

en: Print sequence of inner wall, outer wall and infill.
sv: Utskriftsordning på inre vägg, yttre vägg och ifyllnad.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
sv: Utskrifts sekvens, lager för lager eller objekt för objekt

en: Print settings
sv: Utskrifts inställningar

en: Print speed of ironing lines
sv: Utskrifts hastighet för strykning

en: Print temperature
sv: Utskrifts temperatur

en: Printable
sv: Utskriftsbar

en: Printable area
sv: Utskriftsbar yta

en: Printable height
sv: Utskriftsbar höjd

en: Printable space
sv: Utskriftsbar yta

en: Printer
sv: Skrivare

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
sv: Skrivare "%1%" är vald med förinställning "%2%"

en: Printer preset names
sv: Namn på förinställda skrivare

en: Printer settings
sv: Skrivarens inställningar

en: Printing List
sv: Utskrifts Lista

en: Printing Progress
sv: Utskriftsförlopp

en: Printing was paused by the user
sv: Utskriften pausades av användaren

en: Process
sv: Bearbeta

en: Process Settings
sv: Processinställningar

en: Processing G-Code from Previous file...
sv: Processera G-Code från Föregående fil…

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
sv: Processar modell '%1%' med mer än 1M trianglar kan ta lång tid. Det rekommenderas att förenkla modellen.

en: Product host
sv: Produktvärd

en: Project
sv: Projekt

en: Project Inside Preset
sv: Projekt förinställning

en: Project-inside presets
sv: Projekt förinställningar

en: Publish
sv: Publicera

en: Publish was cancelled
sv: Publiceringen avbröts

en: Pull back current filament
sv: Reversera nuvarande filament

en: Purge old filament
sv: Rensa gammalt filament

en: Purging volumes
sv: Rensnings volym

en: Quality
sv: Kvalitet

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit %s
sv: Avsluta %s

en: Radius
sv: Radie

en: Raft contact Z distance
sv: Raft kontakt Z avstånd

en: Raft layers
sv: Raft lager

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
sv: Inställningen gör att verktygshuvudet skakar slumpmässigt vid utskrift av väggar så att ytan får ett strävt utseende. Denna inställning styr fuzzy position

en: Range
sv: Räckvidd

en: Re&load from Disk
sv: Ladda om från disk

en: Rear
sv: Bakom

en: Rear View
sv: Vy Bakifrån

en: Rebuild
sv: Återskapa

en: Recent projects
sv: Senaste projekten

en: Recommended nozzle temperature
sv: Rekommenderad nozzel temperatur

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
sv: Rekommenderad nozzel temperatur med denna filament typ är [%d, %d] grader celius

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
sv: Rekommenderat nozzel temperaturs område för detta filament. 0 betyder inte fastställt

en: Recommended temperature range
sv: Rekommenderat nozzel temperaturs område

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Rectilinear
sv: Räta linjer

en: Rectilinear grid
sv: Rät linjärt nät

en: Redo
sv: Gör om

en: Reduce infill retraction
sv: Minska ifyllnads retraktionen

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Region selection
sv: Val av region

en: Reload the plater from disk
sv: Ladda om plattan från disken

en: Remaining errors
sv: Kvarstående fel

en: Remember my choice
sv: Kom ihåg mina val

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove painted color
sv: Ta bort färgläggning

en: Remove parameter
sv: Ta bort parameter

en: Remove the selected plate
sv: Radera den valda plattan

en: Rename
sv: Döp om

en: Renaming
sv: Byter namn

en: Repair canceled
sv: Reparation avbruten

en: Repair failed.
sv: Reparation misslyckades.

en: Repair finished
sv: Reparation klar

en: Repaired 3mf file contains more than one object
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller mer än ett objekt

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller mer än en volym

en: Repaired 3mf file does not contain any object
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller inga objekt

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
sv: Den reparerade 3mf filen innehåller ingen volym

en: Repairing model object
sv: Reparerar modell objektet

en: Repairing object by Windows service
sv: Reparerar objekt med Windows service

en: Repairing was canceled
sv: Reparation avbruten

en: Reserved keywords found
sv: Hittade reserverade nyckelord

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset Position
sv: Återställ Position

en: Reset Rotation
sv: Återställ Rotation

en: Reset parameter
sv: Återställ parameter

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Restore
sv: Återställ

en: Restore to inch
sv: Återställ till inch

en: Restore to meter
sv: Återställ till meter

en: Resume
sv: Återuppta

en: Retract
sv: Reversera

en: Retract amount before wipe
sv: Retraktions mängd innan wipe

en: Retract when change layer
sv: Retraktera vid lager byte

en: Retraction
sv: Reduktion

en: Retraction Length
sv: Retraktions längd

en: Retraction Speed
sv: Retraktions hastighet

en: Retraction when switching material
sv: Reduktion vid material byte

en: Right
sv: Höger

en: Right View
sv: Vy Höger

en: Right button click the icon to drop the object printable property
sv: Höger klicka på ikonen för att släppa objektets utskrifts egenskaper

en: Right button click the icon to drop the object settings
sv: Höger klicka på ikonen för att släppa objekts inställningarna

en: Right click the icon to fix model object
sv: Höger klicka på ikonen för att reparera modell objektet

en: Right mouse button
sv: Höger musknapp

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate of view
sv: Rotera vy

en: Save
sv: Spara

en: Save %s as
sv: Spara %s som

en: Save G-code file as:
sv: Spara G-kod som:

en: Save Project
sv: Spara Projekt

en: Save Project as
sv: Spara Projekt som

en: Save Sliced file as:
sv: Spara beredningen som:

en: Save current %s
sv: Spara nuvarande %s

en: Save current project as
sv: Spara nuvarande projekt som

en: Save current project to file
sv: Spara nuvarande projekt till fil

en: Save file as:
sv: Spara fil som:

en: Save preset
sv: Spara förinställning

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
sv: Spara de valda alternativen för förinställning 
    "%1%".

en: Save the selected options.
sv: Spara de valda alternativen.

en: Saving objects into the 3mf failed.
sv: Sparande av objektet till 3mf misslyckades.

en: Scale
sv: Skala

en: Scale an object to fit the build volume
sv: Anpassa skalning av ett objekt till byggvolymen

en: Scale ratios
sv: Skalnings förhållande

en: Scale the model by a float factor
sv: Skala modellen med en plus faktor

en: Scale to build volume
sv: Skala till bygg volymen

en: Scan first layer
sv: Skanna första lager

en: Scanning bed surface
sv: Skannar byggplattan

en: Seam
sv: Söm

en: Seam position
sv: Söm position

en: Seams
sv: Sömmar

en: Second
sv: Andra

en: Section view
sv: Sektionsvy

en: Select All
sv: Välj Alla

en: Select Plate
sv: Välj Byggplatta

en: Select a G-code file:
sv: Välj en G-kod fil:

en: Select all
sv: Välj allt

en: Select all objects
sv: Välj alla objekt

en: Select multiple objects
sv: Välj flera objekt

en: Select objects by rectangle
sv: Välj objekt efter rektangel

en: Select settings
sv: Välj inställningar

en: Select the language
sv: Välj språk

en: Select the object/part and mouse click to change the name
sv: Välj objektet/delen och mus klicka för att ändra namnet

en: Select the object/part and press space to change the name
sv: Välj objektet/delen och tryck space för att ändra namnet

en: Selection conflicts
sv: Urvalskonflikt

en: Selects all objects
sv: Välj alla objekt

en: Send
sv: Skicka

en: Send G-code
sv: Skicka G-kod

en: Send print job to
sv: Skicka utskriftsjobb till

en: Send to printer
sv: Skicka till skrivare

en: Sending print configuration
sv: Skicka utskrifts konfiguration

en: Sending print job over LAN
sv: Skicka utskriftsjobb via LAN

en: Sending print job through cloud service
sv: Skicka utskriftsjobb via molntjänst

en: Sequence
sv: Sekvens

en: Serious
sv: Allvarlig

en: Set
sv: Välj

en: Set Filament for selected items
sv: Välj Filament för valda delar

en: Set Orientation
sv: Ställ in Orientering

en: Set Position
sv: Ställ in Position

en: Set Printable
sv: Ange utskrivbar

en: Set Scale
sv: Ställ in Skala

en: Set Unprintable
sv: Ange ej utskrivbar

en: Set as an individual object
sv: Ställ in som ett enskilt objekt

en: Set as cover
sv: Ställ in som skydd

en: Set as individual objects
sv: Ställ in som enskilda objekt

en: Set extruder number for the objects and parts
sv: Välj extruder nummer för objekten och delarna

en: Set filament for selected items
sv: Välj filament för valda objekt

en: Sets debug logging level. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace
sv: Välj felsöknings nivå. 0:allvarlig, 1:fel, 2:varning, 3:info, 4:felsök, 5:spåra

en: Setting Overrides
sv: Åsidosätter inställningar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Setup Wizard
sv: Installationsguide

en: Shape
sv: Form

en: Shell
sv: Skal

en: Shift + Left mouse button
sv: Shift + Vänster musknapp

en: Shortcut Key
sv: Snabbkommando

en: Show Configuration Folder
sv: Visa Konfigurations Mapp

en: Show command help.
sv: Visa kommandohjälp.

en: Show home page on startup
sv: Visa hemsida vid uppstart

en: Show keyboard shortcuts list
sv: Visa tangentbordets genvägs lista

en: Show the list of the keyboard shortcuts
sv: Visa lista över kortkommandon

en: Show wireframe
sv: Visa trådram

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
sv: Minska första lager på byggplattan för att kompensera elefant fots effekten

en: Silent
sv: Tyst

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
sv: Förenkling är för tillfället endast accepterat när en  enkel del är vald

en: Simplify
sv: Förenkla

en: Simplify model
sv: Förenkla modellen

en: Simply switch to "%1%"
sv: Byta till "%1%"

en: Size
sv: Storlek

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
sv: X & Y storlek av den rektangulära plattan.

en: Size:
sv: Storlek:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
sv: Storlek: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
sv: Storlek: %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skirt distance
sv: Skirt avstånd

en: Skirt loops
sv: Skirt varv

en: Slice
sv: Bered

en: Slice all
sv: Bered allt

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
sv: Bered alla plattor för att mottaga tid och filament uppskattning

en: Slice ok.
sv: Beredning klar.

en: Slice plate
sv: Bered plattan

en: Slice the plates: 0-all plates, i-plate i, others-invalid
sv: Bered plattorna: 0-alla plattor, i-platta i, andra-ogiltiga

en: Sliced Info
sv: Berednings Info

en: Slicing
sv: Bereder

en: Slicing Plate %d
sv: Bereder plattan %d

en: Slicing Plate 1
sv: Beredningsplatta 1

en: Slicing complete
sv: Beredning komplett

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
sv: Lagerhöjd för varje lager. Mindre lagerhöjd ger mer exakt tolerans men ökar även utskriftstiden

en: Slicing mesh
sv: Bereder mesh

en: Slow down for overhang
sv: Sakta ner vid överhäng

en: Slow printing down for better layer cooling
sv: Sakta ner utskrift för bättre kylning av lager

en: Smart fill
sv: Smart fyllnad

en: Smart fill angle
sv: Smart fyllningsvinkel

en: Snug
sv: Tight

en: Software has New version.
sv: En uppdatering finns tillgänglig.

en: Soluble material
sv: Lösligt material

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
sv: Lösligt material används vanligtvis som utskrifts support och supportets gränsyta

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
sv: En del av materialet i extrudern dras tillbaka för att undvika dropp under långa förflyttningar. Sätt på 0 för att inaktivera retraktion

en: Some presets are modified.
sv: Några inställningar har ändrats.

en: Some values have been replaced. Please check them:
sv: Några värde har ersatts. Kontrollera dem:

en: Space
sv: Mellanslag

en: Spacing
sv: Mellanrum

en: Spacing between support lines
sv: Mellanrum mellan support linjer

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
sv: Mellanrummet på botten gränssnittets linjer. 0 betyder solid gränssnitt

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
sv: Avstånd mellan gränssnitts linjer. 0 betyder solid gränssnitt

en: Sparse infill
sv: Sparsam ifyllnad

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
sv: Sparsam ifyllnads ytor som är mindre än detta gränsvärde ersätts med inre solid ifyllnad

en: Sparse infill density
sv: Sparsam ifyllnads densitet

en: Sparse infill pattern
sv: Sparsam ifyllnads mönster

en: Special mode
sv: Special läge

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed (mm/s)
sv: Hastighet (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
sv: Laddnings hastighet för filamentet in i extrudern efter en retraktion; om du ställer in detta till 0 betyder det att det blir samma hastighet som retraktionen

en: Speed limitation
sv: Hastighets begränsning

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers
sv: Hastigheten på extra del kylfläkten. Extra fläkten kommer att köras med denna hastighet under utskrift förutom de lager som definieras som inga kyl lager

en: Speed of bridge and completely overhang wall
sv: Hastighet för bridges/bryggor och hela överhängs väggar

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
sv: Hastigheten för fyllning av mellanrum. Mellanrum har vanligtvis oregelbunden linjebredd och bör skrivas ut långsammare

en: Speed of initial layer except the solid infill part
sv: Hastigheten för det första lagret förutom för solida ifyllnads sektioner

en: Speed of inner wall
sv: Hastighet för inre vägg

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
sv: Hastighet för inre solid ifyllnad, förrutom topp och botten ytorna

en: Speed of internal sparse infill
sv: Hastighet för sparsam ifyllnad

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
sv: Hastigheten på yttre vägg som är mest synlig. Denna bör vara långsammare än hastigheten på inner vägg för att uppnå bättre kvalitet.

en: Speed of retractions
sv: Hastighet för retraktion

en: Speed of solid infill part of initial layer
sv: Hastigheten för fasta ifyllnadsdelar av det första lagret

en: Speed of support
sv: Support hastighet

en: Speed of support interface
sv: Support gränssnittets hastighet

en: Speed of top surface infill which is solid
sv: Hastighet för solida topp ytors ifyllnad

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
sv: Förflyttnings hastighet

en: Speed:
sv: Hastighet:

en: Sphere
sv: Sfär

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
sv: Möjliggör spiral bildning, vilket jämnar ut Z-rörelserna på den yttre konturen och förvandlar en solid modell till en enkelväggig utskrift med solida bottenlager. Den slutgiltligt genererade modellen har ingen söm

en: Split
sv: Dela

en: Split the selected object
sv: Dela det valda objektet

en: Split the selected object into multiple objects
sv: Dela det valda objektet till multipla objekt

en: Split the selected object into multiple parts
sv: Dela det valda objektet till multipla delar

en: Split the selected object into mutiple objects
sv: Dela det valda objektet till multipla objekt

en: Split the selected object into mutiple parts
sv: Dela det valda objektet till multipla delar

en: Split to objects
sv: Dela upp till objekt

en: Split to parts
sv: Dela upp i delar

en: Stack overflow
sv: Lagra överflöde

en: Stainless steel
sv: Rostfritt stål

en: Start Calibration
sv: Starta Kalibrering

en: Start G-code
sv: Starta G-kod

en: Start G-code when start the printing of this filament
sv: Starta G-kod när utskrift startar med detta filament

en: Start G-code when start the whole printing
sv: Starta G-kod när utskrift startar

en: Start a new project
sv: Skapa nytt projekt

en: Stop
sv: Stopp

en: Stopped.
sv: Avbruten.

en: Strength
sv: Styrka

en: Style
sv: Stil

en: Succeed to export G-code to %1%
sv: Success! G-code exporterades till %1%

en: Support Blocker
sv: Support Blockerare

en: Support Enforcer
sv: Support Förstärkare

en: Support Generated
sv: Support skapad

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
sv: Tvingande support används men support är inte aktiverad. Aktivera support.

en: Support interface
sv: Support kontaktyta

en: Support material is commonly used to print support and support interface
sv: Support material används ofta för att skriva ut support och stödja gränssnittet

en: Support painting
sv: Support färgläggning

en: Support transition
sv: Support övergång

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
sv: Support skapas för överhäng vars sluttning är under denna gräns.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
sv: Support/Färgläggning: justera penn radie

en: Support/Color Painting: adjust section position
sv: Support/Färgläggning:justera sektions positionen

en: Support/object xy distance
sv: Support/objekt xy distans

en: Support: detect overhangs
sv: Support: upptäck överhäng

en: Support: draw polygons
sv: Support: rita polygoner

en: Support: fix holes at layer %d
sv: Support: åtgärda hål vid lager %d

en: Support: generate contact points
sv: Support: generera kontaktpunkter

en: Support: generate polygons at layer %d
sv: Support: generera polygoner vid lager %d

en: Support: generate toolpath
sv: Support: generera verktygsbana

en: Support: generate toolpath at layer %d
sv: Support: generera verktygsbana vid lager %d

en: Support: propagate branches
sv: Support: föröka grenar

en: Support: propagate branches at layer %d
sv: Support: föröka grenar vid lager %d

en: Supports Painting
sv: Färgläggning av Support

en: Supports silent mode
sv: Tyst läge

en: Swap Y/Z axes
sv: Byta Y/Z axes

en: Sweeping XY mech mode
sv: Sveper XY mech-läge

en: Switch to normal mode
sv: Ändra till normal läge

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
sv: Ändra till per objekt inställningsläge till redigerings inställningar.

en: Switch to silent mode
sv: Ändra till tyst läge

en: Switching application language
sv: Byt applikationsspråk

en: Switching application language while some presets are modified.
sv: Byter språk medans inställningarna ändras.

en: Switching the language requires application restart.
sv: Byte av språk krävs för omstart.

en: Sync settings
sv: Sync inställningar

en: Synchronization
sv: Synkronisering

en: Synchronizing device information
sv: Synkroniserar enhetsinformation

en: Synchronizing device information time out
sv: Time-out för synkronisering av enhetsinformation

en: System presets
sv: Systemets förinställningar

en: Task canceled
sv: Uppgift avbruten

en: Temperature
sv: Temperatur

en: Temperature (°C)
sv: Temperatur (°C)

en: Temperature of vitrificaiton
sv: Kristalliserings temperatur

en: Temperature variation
sv: Temperatur variation

en: Texture
sv: Textur

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
sv: AMS läser automatiskt filament informationen när du sätter in ett nytt Bambu Lab-filament. Det tar ungefär 20 sekunder.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
sv: AMS läser automatiskt informationen om insatt Bambu Lab filament vid uppstart. Det tar cirka 1 minut. Läsprocessen kommer att rulla filamentspolarna.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
sv: AMS kommer inte att automatiskt läsa informationen ifrån imatat filament under uppstart och senast använd information kommer att användas.

en: The Orca Slicer needs an upgrade
sv: Orca Slicer behöver uppdateras

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
sv: Denna mängd av material kommer att extruderas under strykningen. Den är relativ till flödet av normal lagerhöjd. För högt värde resulterar i över extrudering på ytan

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
sv: Begäran kan inte köras normalt för att OpenGL version är lägre än 2.0.

en: The average diatance between the random points introducded on each line segment
sv: Den genomsnittliga distansen mellan de slumpmässiga punkter som införts på varje linjesegment

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
sv: Kalibreringsprogrammet avläser status på enheten för att automatiskt minimera avvikelser. 
    Detta gör att enheten kan fungera optimalt.

en: The configuration is up to date.
sv: Konfigurationen är aktuell.

en: The configuration may be generated by a newer version of BambuStudio.
sv: Konfigurationen kan skapas av en nyare version av Orca Slicer.

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
sv: Konfigurations paketet är ändrat i föregående  Kofigurations Guide

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
sv: Konfigurations paketet är ej kompatibel med nuvarande applicering.
    %s uppdaterar konfigurations paketet för att möjliggöra start

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
sv: Nuvarande projekt har ej sparade ändringar, spara innan du går vidare?

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
sv: Standard acceleration för både normal utskrift och förflyttning förrutom första lager

en: The distance between the lines of ironing
sv: Avståndet mellan linjerna när strykning utförs

en: The file does not contain any geometry data.
sv: Filen innehåller ingen geometrisk data.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
sv: Inmatningsvärdet ska vara större än %1% och mindre än %2%

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
sv: Högsta utskrivbara lagerhöjd för extrudern: detta används för att begränsa den maximala lagerhöjden när adaptiv lagerhöjd är aktiverad

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
sv: Detta är längden av snabb retraktion före en wipe, i förhållande till retraktions längden

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
sv: Den lägsta utskrivbara lagerhöjden för extrudering. Används tp begränsas den lägsta lagerhöjden när adaptiv lagerhöjd aktiveras

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
sv: Materialets volym kan ha ändrats efter byte mellan smält och kristalliserat tillstånd.Denna inställning ändrar alla inställningar för extruderings flödet för detta filament proportionellt i G-koden. Det rekommenderade värdet är mellan 0.95 och 1.05. Du kan finjustera detta värde för att få en fin flat yta när visst överflöde eller underflöde finns

en: The material type of filament
sv: Filament material

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
sv: Nozzelns metalliska material avgör munstyckets nötningsbeständighet och vilken typ av filament som kan skrivas ut

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
sv: Min utskrifts hastighet vid nedsänkning för kylning

en: The name "%1%" already exists.
sv: Namnet "%1%" finns redan.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
sv: Namnet får inte vara samma som förinställt namn.

en: The name is not allowed to be empty.
sv: Namn fältet får inte vara tomt.

en: The name is not allowed to end with space character.
sv: Namnet får inte avslutas med mellanrum.

en: The name is not allowed to start with space character.
sv: Namnet får inte börja med mellanrum.

en: The name may show garbage characters!
sv: På grund av textkodning som inte stöds så kan skräptecken visas!

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
sv: Antal solida botten lager ökar om tjockleken beräknas om bottenskals lager är tunnare än detta värde. Detta kan undvikas genom att ha tunnare väggar när lagerhöjden är liten. 0 betyder att denna inställningen är inaktiverad och bottenskalets tjocklek är styrd av bottenskalets lager

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
sv: Antal solida övre lager ökas när tjockleken kalkyleras och övre skalet är tunnare än detta värde. Detta kan undvika att ha för tunt skal när lagerhöjden är liten. 0 betyder att den här inställningen är inaktiverad och tjockleken på det övre skalet bestäms av de övre skal lagerna

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
sv: Objektets fil %s är för litet, det är kanske i meter eller inches.
    Skala om till millimeter?

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
sv: Ett Prime Torn stöds inte i "Per objekt" utskrift.

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
sv: Ett Prime Torn stöds inte med adaptiv lagerhöjd är aktiverad. Det kräver att samtliga objekt har samma lagerhöjd.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
sv: Ett Prime Torn kräver att "mellanrums ifyllnaden" är av multipla lager höjder

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
sv: Ett Prime Torn kräver att alla objekt skrivs ut med samma antal Raft lager

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
sv: Ett Prime Torn kräver att alla object är beredda med samma lagerhöjd.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
sv: Ett Prime Torn kräver att alla objekt har samma lagerhöjd

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
sv: Ett Prime Torn kräver att  support har samma lagerhöjd som objektet.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again
sv: Utskrifts filen överskrider den högsta tillåtna storleken (1 GB). Förenkla modellen och bered igen

en: The printer is busy on other print job
sv: Skrivaren är upptagen med ett annat utskriftsjobb.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
sv: Skrivaren utför instruktioner. Vänligen starta utskriften igen när den är avslutad.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
sv: Utskriftshastigheten i exporterad G-kod kommer att saktas ner när den beräknade lager tiden är kortare än detta värde för att få bättre kylning för dessa lager

en: The project is no longer available.
sv: Detta projekt är inte tillgängligt.

en: The region parameter is incorrrect
sv: Region parametern är felaktig.

en: The selected file
sv: Den valda filen

en: The selected file contains no geometry.
sv: Den valda filen saknar geometri.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
sv: Den valda filen innehåller flera osammanhängande område. Denna fil stöds inte.

en: The selected object couldn't be split.
sv: Det valda objektet kan inte delas.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
sv: Spiral Vase läge fungerar inte när objektet innehåller mer än ett material.

en: The start position to print each part of outer wall
sv: Utskriftens start position för varje del av yttre väggen

en: The target object contains only one part and can not be splited.
sv: Det valda objektet innehåller endast en del och kan inte delas.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
sv: Den sista fasta objekts delen ska inte ändras.

en: The version of Bambu studio is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
sv: Versionen av Bambu studio är för låg och behöver uppdateras till den senaste versionen innan den kan användas normalt

en: The volume of material to prime extruder on tower.
sv: Material volymen att (pressa ut) genom extrudern på tornet.

en: The volume of the object is zero
sv: Objektet är utan volym

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
sv: Bredd på skakning: Det rekommenderas att hålla denna lägre än den yttre vägglinjens bredd

en: The z gap between the top support interface and object
sv: Detta bestämmer Z-avståndet mellan det övre support gränssnittet och objektet

en: There are warnings after slicing models:
sv: Varningar efter beredning:

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
sv: Problem uppstod vid sammankoppling till skrivaren. Försök igen.

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
sv: Denna G-kod används för varje lager innan Z axis lyfts

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
sv: G-koden sätts in vid filament byte, inklusive T kommando som aktiverar verktygs byte

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
sv: Denna G-kod infogas vid varje lagerbyte efter lyft av Z axis

en: This is the newest version.
sv: Det är den senaste versionen.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
sv: Antal solida lager av bottenskalet, detta inkluderar botten lager. När tjockleken beräknas av detta värde som är tunnare än bottenskalets tjocklek, så kommer bottenskalets lagerantal att öka

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
sv: Antal solida topp lager på topp skal, inkluderar topp ytans lager. När tjockleken kalkyleras av detta värde och det är tunnare än topp skalets tjocklek, kommer toppskalets lager att öka

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
sv: Detta är hastigheten för varierande överhängs grader. Överhängs graderna uttrycks som en procent av linjebredden. Hastigheten 0 betyder att den inte minskar för överhängs gradernas område och hastigheten för väggarna används

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
sv: Detta val kommer att auto upptäcka tight inre solid ifyllnads område. Om aktiverat kommer det koncentriska mönstret att användas för området för att påskynda utskriften. Annars kommer mönstret med räta linjer att användas som standard.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
sv: Denna plattan är låst,
    det går inte att auto-placera på denna plattan.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
sv: Denna plattan är låst,
    det går inte att auto-placera på denna plattan.

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
sv: Inställningen bestämmer avståndet mellan närliggande tree support punkter.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
sv: Inställningen bestämmer inledande diameter på support punkterna.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
sv: Inställningen bestämmer max överhängs vinkel som grenarna i tree support tillåts att ha. Om vinkeln ökas, kan grenarna skrivas ut mer horisontellt och nå längre.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
sv: Den här inställningen används endast för optimering av modellstorlek med litet värde i vissa fall.
    Till exempel när modellstorleken har små fel och svåra att montera.
    För justering av stor storlek, använd modellskalnings funktionen.
    
    Värdet kommer att återställas till 0.

en: This setting specifies whether to add infill inside large hollows of tree support
sv: Inställningen bestämmer om det ska läggas till ifyllnad i stora hålrum av tree support

en: This setting specify the count of walls around tree support
sv: Inställningen bestämmer antal väggar runt tree support

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
sv: Denna programvara använder komponenter med öppen källkod vars upphovsrätt och andra äganderätt tillhör respektive ägare

en: Threshold angle
sv: Gräns vinkel

en: Time
sv: Tid

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
sv: Ladda nytt filament vid byte av filament, endast för statistiska ändamål

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
sv: Ladda ur gammalt filament vid byte av filament, endast för statistiska ändamål

en: To
sv: Till

en: To objects
sv: Till objekten

en: To parts
sv: Till delarna

en: Too large elefant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
sv: För stor elefantfots kompensation är orimlig.
    Om det finns en elefantfotseffekt, kontrollera andra inställningar.
    Till exempel, byggytans temperatur kan vara för hög.
    
    Värdet kommer att återställas till 0.

en: Too large line width
sv: För stor linjebredd

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
sv: För litet avstånd för strykning.
    Återställ till 0.1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
sv: För liten lagerhöjd.
    Den har återställts till 0.2

en: Too small line width
sv: För liten linjebredd

en: Tool
sv: Verktyg

en: Tool Move
sv: Verktygs Förflyttning

en: Tool type
sv: Verktygs typ

en: Tool-Lay on Face
sv: Ytplacerings verktyg

en: Toolbar
sv: Verktygsfält

en: Top
sv: Topplager

en: Top Minimum Shell Thickness
sv: Minsta Top Skal Tjocklek

en: Top Solid Layers
sv: Massiva Top Lager

en: Top View
sv: Vy Top

en: Top Z distance
sv: Topp Z-distans

en: Top interface layers
sv: Översta gränssnitts lager

en: Top interface spacing
sv: Topp gränssnitts avstånd

en: Top shell layers
sv: Övre skal lager

en: Top shell thickness
sv: Övre skalets tjocklek

en: Top solid layers
sv: Solida topp lager

en: Top surface
sv: Topp yta

en: Top surface pattern
sv: Topp ytans mönster

en: Top surfaces
sv: Top ytor

en: Top/bottom shells
sv: Topp/botten skal

en: Topmost surface
sv: Endast högsta ytan

en: Total
sv: Totalt

en: Total Estimation
sv: Total Uppskattning

en: Total Volume:
sv: Total Volym:

en: Transfer
sv: Överför

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
sv: Överför de valda alternativen till den nyligen valda förinställningen 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
sv: Överför de valda alternativen till den nyligen valda förinställningen.

en: Translate
sv: Översätt

en: Travel
sv: Flytta

en: Travel distance threshold
sv: Förflyttningsavståndets gräns

en: Travel speed
sv: Förflyttnings hastighet

en: Tree support branch angle
sv: Tree support grenarnas vinkel

en: Tree support branch diameter
sv: Tree support grenarnas diameter

en: Tree support branch distance
sv: Tree support grenarnas avstånd

en: Tree support wall loops
sv: Tree support vägg varv

en: Tree support with infill
sv: Tree support med ifyllnad

en: Triangle
sv: Triangel

en: Triangles
sv: Trianglar

en: Triangles: %1%
sv: Trianglar: %1%

en: Type
sv: Typ

en: Type:
sv: Typ:

en: Unable to load shaders:
    %s
sv: Kan inte ladda skuggor:
    %s

en: Undef
sv: Oidentifierad

en: Undefined
sv: Oidentifierad

en: Underflow
sv: Underflöde

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo integration failed.
sv: Återställande av integrationen misslyckades.

en: Undo integration was successful.
sv: Återställande av integrationen lyckades.

en: Units
sv: Enheter

en: Unknown
sv: Okänd

en: Unknown Failure
sv: Okänt fel

en: Unknown error when export G-code.
sv: Okänt fel vid exportering av G-code.

en: Unload
sv: Mata ut

en: Unload Filament
sv: Mata ut

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unretract
sv: Reversera Ej

en: Unsaved Changes
sv: Ej sparade ändringar

en: Unsupported OpenGL version
sv: OpenGL version stöttas ej

en: Untitled
sv: Ej namngiven

en: Update
sv: Uppdatera

en: Update failed.
sv: Uppdatering misslyckades.

en: Update successful.
sv: Uppdateringen lyckades.

en: Upload task timed out. Please check the network problem and try again
sv: Uppladdningsuppgiften tog timeout. Kontrollera nätverksproblemet och försök igen

en: Uploading 3mf
sv: Laddar upp 3mf

en: Use Orthogonal View
sv: Använd Ortogonal Vy

en: Use Perspective View
sv: Använd Perspektiv Vy

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
sv: Använd endast en vägg på topp ytan, för att ge mer utrymme till det övre ifyllningsmönstret

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
sv: Använd den här inställningen för att rotera support mönstret i horisontalplanet.

en: Used Filament (g)
sv: Filament Åtgång (g)

en: Used Filament (m)
sv: Filament Åtgång (m)

en: Used Filament (mm³)
sv: Filament Åtgång (mm³)

en: Used Materials
sv: Material Åtgång

en: Used filament
sv: Använt filament

en: User Preset
sv: Användar förinställning

en: User Sync
sv: Användar synkronisering

en: User authorization timeout
sv: Timeout för användarauktorisering

en: User can self-define the project file name when export
sv: Användaren kan bestämma projekt namn när den ska exporteras

en: User presets
sv: Användarens förinställningar

en: User sync
sv: Användar synkronisering

en: Value %s is out of range, continue?
sv: Värdet %s är utanför intervallet, fortsätta?

en: Value is out of range.
sv: Värdet är utanför intervallet.

en: Verification failed.
sv: Verifikation misslyckade.

en: Vertical slider - Move active thumb Down
sv: Vertikal reglage - Flytta aktivt tryck Ner

en: Vertical slider - Move active thumb Up
sv: Vertikal reglage - Flytta aktivt tryck Upp

en: View
sv: Vy

en: View all object's settings
sv: Se alla objektens inställningar

en: View control settings
sv: Kontroll inställningar

en: Volume Operations
sv: Volym Åtgärder

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
sv: Volymen av nozzlen mellan skäraren och nozzlens ände

en: Volume:
sv: Volym:

en: Volume: %1% in³
sv: Volym: %1% i³

en: Volume: %1% mm³
sv: Volym: %1% mm³

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
sv: Volymetrisk flödeshastighet (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
sv: Volumetrisk hastighets begränsning

en: WARNING:
sv: VARNING:

en: Wall loops
sv: Antal väggar

en: Walls
sv: Väggar

en: Warning
sv: Varning

en: Warning:
sv: Varning:

en: What kind of gcode the printer is compatible with
sv: Vilken typ av G-kod är skrivaren kompatibel med

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
sv: Vid matning av nytt filament, AMS läser inte av dess information automatiskt utan lämnar det blankt för dig att fylla i manuellt.

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
sv: När det är en retraktion lyfts nozzel en aning för att skapa ett spel mellan nozzel och utskriften. Detta förhindrar att nozzel träffar utskriften när den förflyttas. Att använda spirallinjer för att lyfta z kan förhindra strängning

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
sv: Om maskinen stöder tyst läge där maskinen använder lägre acceleration för att skriva ut

en: Width
sv: Bredd

en: Width of prime tower
sv: Prime tornets bredd

en: Wipe
sv: Torka

en: Wipe Distance
sv: Avskrapnings avstånd

en: Wipe options
sv: Avstryknings val

en: Wipe while retracting
sv: Avskrapa medans retraktering

en: World coordinates
sv: Världskoordinater

en: Would you like to log in this printer with current account?
sv: Logga in skrivaren till nuvarande konto?

en: Would you like to log out the printer?
sv: Logga ut skrivaren?

en: Wrong Access code
sv: Fel åtkomstkod

en: X-Y contour compensation
sv: X-Y kontur kompenstation

en: X-Y hole compensation
sv: X-Y håls kompensation

en: XCam
sv: X Kamera

en: XY separation between an object and its support
sv: XY avstånd mellan objektet och support

en: Year
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: Yes to All
sv: Ja till allt

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
sv: Du hittar den i ”Inställningar> Nätverk> Anslutningskod”
    på skrivaren, som visas i figuren:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
sv: Fortsätt med redigerings inställningarna till nytt projekt eller avfärda dem

en: You can keep the modifield presets to the new project, discard or save changes as new presets.
sv: Fortsätt med redigerings inställningarna till nytt projekt, avfärda dem eller spara som ny inställning.

en: You'd better upgrade your software.
sv: Uppdatera mjukvaran.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
sv: Modellen behöver support ! Aktivera support inställningarna.

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
sv: Där finns Z mellanrum mellan ett objekt och en raft. Detta ignoreras för lösliga gränssnitt

en: Z hop when retract
sv: Z hopp vid retraktion

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
sv: Noll som första lagerhöjd är ogiltligt.
    
    Första lagerhöjden återställs till 0.2.

en: Zoom
sv: Zooma

en: Zoom of view
sv: Zoomvy

en: above
sv: över

en: active
sv: aktiv

en: allocation failed
sv: tilldelning misslyckad

en: archive too large
sv: för stort arkiv

en: arrange current plate
sv: Arrangera plattan

en: auto rotate current plate
sv: auto rotera plattan

en: buffer too small
sv: bufferten för liten

en: compression failed
sv: kompression misslyckad

en: current
sv: nuvarande

en: debug
sv: felsök

en: debug save button
sv: Spar knappen för felsökning

en: decompression failed
sv: dekompression misslyckad

en: default
sv: standard

en: delete all objects on current plate
sv: Radera alla objekt på plattan

en: does not contain valid gcode.
sv: Innehåller ingen giltlig G-kod.

en: error
sv: fel

en: failed finding central directory
sv: centrala katalogen hittades ej

en: fatal
sv: allvarlig

en: file close failed
sv: filavslutning misslyckad

en: file create failed
sv: skapande av fil misslyckad

en: file not found
sv: filen hittades inte

en: file open failed
sv: öppen fil misslyckad

en: file read failed
sv: filläsning misslyckad

en: file seek failed
sv: filsökning misslyckad

en: file stat failed
sv: filstatistik misslyckad

en: file too large
sv: filen är för stor

en: file write failed
sv: filskrivning misslyckad

en: from
sv: från

en: illegal characters:
sv: Ogiltliga tecken:

en: illegal suffix:
sv: Ogiltlig ändelse:

en: in
sv: i

en: infill/inner/outer
sv: ifyllnad/inre/yttre

en: infill/outer/inner
sv: ifyllnad/yttre/inre

en: inner/outer/infill
sv: inre/yttre/ifyllnad

en: internal error
sv: internt fel

en: invalid filename
sv: ogiltligt filnamn

en: invalid header or corrupted
sv: ogiltig rubrik eller skadad

en: invalid parameter
sv: ogiltig parameter

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
sv: tangentbord 1-9: fastställer filament för objekt/del

en: layers
sv: lager

en: loaded
sv: laddad

en: money/kg
sv: pris/kg

en: multiple cells copy is not supported
sv: Kopiering av flertalet celler stöds ej

en: normal(auto)
sv: normal (auto)

en: not a ZIP archive
sv: inte ett ZIP arkiv

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
sv: En cell kan endast kopieras till en eller flertalet celler i samma kolumn

en: outer/inner/infill
sv: yttre/inre/ifyllnad

en: return
sv: tillbaka

en: save debug settings
sv: spara felsöknings knappen

en: select all objects on current plate
sv: Välj alla objekt på plattan

en: send completed
sv: Skicka komplett

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
sv: konfigurations paketet är ej kompatibel med nuvarande version av Bambu Studio.

en: the configuration package is incompatible with current application.
sv: konfigurations paketet är ej kompatibel med nuvarande applicering.

en: to
sv: till

en: too many files
sv: för många filer

en: trace
sv: spåra

en: travel
sv: flytta

en: tree(auto)
sv: träd(auto)

en: undefined error
sv: Oidentifierat fel

en: unexpected decompressed size
sv: ej förväntad dekompressions storlek

en: uniform scale
sv: enhetlig skala

en: unloaded
sv: utmatad

en: unsupported central directory size
sv: centrala katalogens storlek stöds ej

en: unsupported encryption
sv: avkodningen stöds inte

en: unsupported feature
sv: fuktionen stöds inte

en: unsupported method
sv: metoden stöds inte

en: unsupported multidisk
sv: Spara till RAID stöds ej

en: up to
sv: upp till

en: validation failed
sv: validering misslyckad

en: warning
sv: varning

en: warnings
sv: varningar

en: write callback failed
sv: skriv återuppringning misslyckad

en: °C
sv: ° C
