Bambu Studio - en to it translation catalogue (2365 entries)

en:  (Repair)
it: (Ripara)

en:  Click here to install it.
it: Clicca per installarlo.

en:  doesn't work at 100%% density
it:  Non funziona con una densità del 100%%

en:  is too close to exclusion area, and collisions will be caused.
it:  è troppo vicino a un'area di esclusione e si verificheranno collisioni.

en:  is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
it:  è troppo vicino all'area di esclusione, potrebbero verificarsi collisioni durante la stampa.

en:  is too close to others, and collisions may be caused.
it:  è troppo vicino agli altri e possono verificarsi collisioni.

en:  is too close to others, there may be collisions when printing.
it:  è troppo vicino agli altri; potrebbero verificarsi delle collisioni durante la stampa.

en:  not in range
it: Fuori portata

en: "Fix Model" feature is currently only on Windows. Please repair the model on Bambu Studio(windows) or CAD softwares.
it: La funzione "Correggi modello" è attualmente disponibile solo su Windows. Si prega di riparare il modello su Bambu Studio (Windows) o su software CAD.

en: %1$d Object has color painting. | %1$d Objects have color painting.
it[0]: %1$d L'oggetto ha una pittura a colori.
it[1]: %1$d Gli oggetti hanno una pittura a colori.

en: %1$d Object has custom supports. | %1$d Objects have custom supports.
it[0]: %1$d L'oggetto ha supporti personalizzati.
it[1]: %1$d Gli oggetti hanno supporti personalizzati.

en: %1$d error repaired | %1$d errors repaired
it[0]: %1$d Errore riparato
it[1]: %1$d Errori riparati

en: %1$d non-manifold edge | %1$d non-manifold edges
it[0]: %1$d bordo non-manifold
it[1]: %1$d bordi non-manifold

en: %1% infill pattern doesn't support 100%% density.
it: La trama riempimento %1% non supporta il 100%% di densità.

en: %1% is too close to exclusion area, there may be collisions when printing.
it: %1% è troppo vicino all'area di esclusione, potrebbero verificarsi collisioni durante la stampa.

en: %1% is too close to others, and collisions may be caused.
it: %1% è troppo vicino ad altri oggetti e potrebbe causare collisioni.

en: %1% is too tall, and collisions will be caused.
it: %1% è troppo alto e si verificheranno collisioni.

en: %1% was replaced with %2%
it: %1% è stato sostituito con %2%

en: %d triangles
it: %d triangoli

en: %s
    Do you want to continue?
it: %s
    Vuoi continuare?

en: %s Update
it: Aggiorna %s

en: %s can't be percentage
it: %s non può essere una percentuale

en: %s does not support %s
it: %s non supporta %s

en: %s error
it: errore %s

en: %s has a warning
it: %s ha un avviso

en: %s has encountered an error
it: %s ha riscontrato un errore

en: %s info
it: info %s

en: %s information
it: %s informazioni

en: %s is not supported by AMS.
it: %s non è supportato da AMS.

en: %s warning
it: attenzione %s

en: &About %s
it: &informazioni su %s

en: &Help
it: &Aiuto

en: &Open G-code
it: &Apri G-code

en: &Quit
it: &Esci

en: &View
it: &Visualizza

en: (Undefined)
it: (Indefinito)

en: ) to locate the toolhead's position. This prevents device moving beyond the printable boundary and causing equipment wear.
it: ) per individuare la posizione della testa dell'utensile. In questo modo si evita che il dispositivo si sposti oltre il limite stampabile, causando l'usura dell'apparecchiatura.

en: 0 (no open anchors)
it: 0 (senza ancore aperte)

en: 0 (not anchored)
it: 0 (non ancorato)

en: 1000 (unlimited)
it: 1000 (senza limiti)

en: 3D Honeycomb
it: Nido d'ape 3D

en: 3D Mouse disconnected.
it: Mouse 3D disconnesso.

en: 3D Scene Operations
    Did you know how to control view and object/part selection with mouse and touchpanel in the 3D scene?
it: Operazioni sulla scena 3D
    Sapete come controllare la vista e la selezione di oggetti/parti con il mouse e il touch panel nella scena 3D?

en: 3Dconnexion settings
it: Impostazioni 3D connexion

en: A G-code path goes beyond the boundary of plate.
it: Un percorso G-code va oltre il confine del piatto.

en: A config exists with the same name: %s, do you want to override it.
it: Esiste una configurazione con lo stesso nome: %s. Vuoi sovrascriverla?

en: A desiccant status lower than two bars indicates that desiccant may be inactive. Please change the desiccant.(The bars: higher the better.)
it: Uno stato dell'essiccante inferiore a due barre indica che l'essiccante potrebbe essere inattivo. Si prega di sostituire l'essiccante. (Le barre: più sono alte, meglio è).

en: A error occurred. Maybe memory of system is not enough or it's a bug of the program
it: Si è verificato un errore. È possibile che la memoria del sistema sia esaurita o che si sia verificato un bug.

en: A file exists with the same name: %s, do you want to override it.
it: Esiste un file con lo stesso nome: %s. Vuoi sovrascriverlo?

en: A gap between innermost brim line and object can make brim be removed more easily
it: Questo crea un gap tra la linea interna del brim e l'oggetto per rendere il brim più facile da rimuovere

en: A new Network plug-in(%s) available, Do you want to install it?
it: Disponibile nuovo plug-in di rete (%s). Vuoi installarlo?

en: A new configuration package available, Do you want to install it?
it: È disponibile un nuovo pacchetto di configurazione. Vuoi installarlo?

en: A new version is available
it: Una nuova versione è disponibile.

en: A problem occured during calibration. Click to view the solution.
it: Si è verificato un problema durante la calibrazione. Clicca per visualizzare la soluzione.

en: AMS Materials Setting
it: Impostazione materiali AMS

en: AMS Settings
it: Impostazioni AMS

en: AMS Slots
it: Slot AMS

en: AMS filament backup
it: Backup filamento AMS

en: AMS filaments
it: Filamento AMS

en: AMS not connected
it: AMS non collegato

en: AMS slot used for this filament
it: Slot AMS utilizzato per questo filamento

en: AMS will continue to another spool with the same properties of filament automatically when current filament runs out
it: L'AMS passerà automaticamente a un altro filamento con stesse proprietà quando il filamento corrente si esaurisce

en: API Key / Password
it: Chiave API / Password

en: API key
it: Chiave API

en: Abnormal print file data. Please slice again
it: Dati file di stampa anormali. Eseguire nuovamente l'elaborazione

en: Abnormal print file data. Please slice again.
it: Dati anomali del file di stampa. Eseguire nuovamente l'elaborazione

en: About %s
it: Informazioni su %s

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Acceleration limitation
it: Limita Accelerazione

en: Acceleration of initial layer. Using a lower value can improve build plate adhensive
it: Questa è l'accelerazione di stampa per il primo layer. L'uso di un'accelerazione limitata può migliorare l'adesione sul piatto.

en: Acceleration of outer wall. Using a lower value can improve quality
it: Accelerazione della parete esterna: l'utilizzo di un valore inferiore può migliorare la qualità.

en: Acceleration of top surface infill. Using a lower value may improve top surface quality
it: Questa è l'accelerazione del riempimento della superficie superiore. L'utilizzo di un valore inferiore può migliorare la qualità della superficie superiore.

en: Accept
it: Accetta

en: Access Code
it: Codice di accesso

en: Access violation
it: Violazione accesso

en: Accessory
it: Accessori

en: Accurate
it: Accurato

en: Adaptive
it: Adattiva

en: Adaptive Cubic
it: Adattivo Cubico

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Custom G-code
it: Aggiungi G-code personalizzato

en: Add Custom Template
it: Aggiungi template personalizzato

en: Add File
it: Aggiungi file

en: Add Models
it: Aggiungi modelli

en: Add Modifier
it: Aggiungi modificatore

en: Add Pause
it: Aggiungi pausa

en: Add Primitive
it: Aggiungi primitiva

en: Add connector
it: Aggiungi connettore

en: Add connector to selection
it: Aggiungi connettore alla selezione

en: Add connectors
it: Aggiungi connettori

en: Add detail
it: Aggiungi dettaglio

en: Add height range
it: Aggiungi intervallo di altezza

en: Add line number
it: Aggiungi numero di riga

en: Add modifier
it: Aggiungi modificatore

en: Add negative part
it: Aggiungi parte negativa

en: Add one filament
it: Aggiungere un filamento

en: Add part
it: Aggiungi parte

en: Add plate
it: Aggiungi piatto

en: Add settings
it: Aggiungi impostazioni

en: Add solid infill near sloping surfaces to guarantee the vertical shell thickness (top+bottom solid layers)
it: Aggiunge un riempimento solido in prossimità delle superfici inclinate per garantire lo spessore verticale del guscio (layers solidi superiori e inferiori).

en: Add support blocker
it: Aggiungi blocco supporto

en: Add support enforcer
it: Aggiungi rinforzo supporto

en: Add/Remove filaments
it: Aggiungi/rimuovi filamento

en: Add/Remove materials
it: Aggiungi/rimuovi materiali

en: Add/Remove presets
it: Aggiungi/Rimuovi preset

en: Add/Remove printers
it: Aggiungi/Rimuovi stampanti

en: Additional process preset
it: Preset processo aggiuntivo

en: Advance
it: Avanzate

en: Advanced
it: Avanzate

en: After cut
it: Dopo il taglio

en: Aligned
it: Allineato

en: Aligned Rectilinear
it: Rettilineo allineato

en: All
it: Tutto

en: All Files
it: Tutti i file

en: All changes will be discarded.
it: Tutte le modifiche verranno eliminate.

en: All changes will not be saved
it: Nessuna modifica verrà salvata.

en: All objects will be removed, continue?
it: Saranno rimossi tutti gli oggetti, continuare?

en: All solid layer
it: Tutti i layers solidi

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-arrange on these objects.
it: Tutti gli oggetti selezionati si trovano su una piatto bloccato.
    Non è possibile disporre automaticamente questi oggetti.

en: All the selected objects are on the locked plate,
    We can not do auto-orient on these objects.
it: Tutti gli oggetti selezionati si trovano su un piatto bloccato,
    Non è possibile orientare automaticamente questi oggetti.

en: All walls
it: Tutte le pareti

en: Allow multiple materials on same plate
it: Consenti più materiali sullo stesso piatto

en: Allows painting only on facets selected by: "%1%"
it: Consente di pitturare solo sulle sfaccettature selezionate da: "%1%"

en: Along X axis
it: Lungo l'asse X

en: Along Y axis
it: Lungo l'asse Y

en: Along Z axis
it: Lungo l'asse Z

en: Already did a synchronization, do you want to sync only changes or resync all?
it: È già stata effettuata una sincronizzazione; si desidera sincronizzare solo le modifiche o tutto?

en: Alt + Mouse wheel
it: Alt + Rotella del mouse

en: Alt+Left mouse button
it: Alt+tasto sinistro del mouse

en: Alt+Mouse wheel
it: Alt+Rotella del mouse

en: An SD card needs to be inserted before printing via LAN.
it: È necessario inserire una scheda microSD prima di stampare tramite LAN.

en: An SD card needs to be inserted before printing.
it: È necessario inserire una scheda microSD prima di stampare.

en: An SD card needs to be inserted before send to printer SD card.
it: È necessario inserire una scheda MicroSD prima di inviare alla scheda SD della stampante.

en: An SD card needs to be inserted before sending to printer.
it: È necessario inserire una scheda microSD prima di inviarla alla stampante.

en: An SD card needs to be inserted to record timelapse.
it: È necessario inserire una scheda microSD per registrare un timelapse.

en: An important update was detected and needs to be run before printing can continue. Do you want to update now? You can also update later from 'Upgrade firmware'.
it: È stato rilevato un aggiornamento importante che deve essere eseguito prima che la stampa possa continuare. Si desidera aggiornare ora? È possibile effettuare l'aggiornamento anche in un secondo momento da "Aggiorna firmware".

en: An object is laid over the boundary of plate or exceeds the height limit.
    Please solve the problem by moving it totally on or off the plate, and confirming that the height is within the build volume.
it: Un oggetto è posizionato oltre il limite del piatto o supera il limite di altezza.
    Risolvi il problema spostando l'oggetto completamente dentro o fuori il piatto verificando che l'altezza rientri nel volume di costruzione.

en: An object is layed over the boundary of plate.
it: Un oggetto è posizionato oltre il bordo del piatto.

en: An object's XY size compensation will not be used because it is also color-painted.
    XY Size compensation can not be combined with color-painting.
it: La compensazione delle dimensioni XY di un oggetto non verrà utilizzata perché è anche dipinta a colori.
    La compensazione delle dimensioni XY non può essere combinata con la colorazione.

en: Angle
it: Angolo

en: Angle for sparse infill pattern, which controls the start or main direction of line
it: Questo è l'angolo della trama di riempimento che controlla l'inizio o la direzione principale delle linee.

en: Another export job is running.
it: È in esecuzione un altro processo di esportazione.

en: Another virtual camera is running.
    Bambu Studio supports only a single virtual camera.
    Do you want to stop this virtual camera?
it: È in funzione un'altra telecamera virtuale.
    Bambu Studio supporta solo una singola telecamera virtuale.
    Si desidera interrompere questa telecamera virtuale?

en: Application is closing
it: Chiusura applicazione

en: Apply
it: Applica

en: Arc fitting
it: Raccordo ad arco

en: Archimedean Chords
it: Corde di Archimede

en: Are you sure to %1% the selected preset?
it: Sei sicuro di voler %1% il preset selezionato?

en: Are you sure you want to cancel this print?
it: Sei sicuro di voler annullare la stampa?

en: Are you sure you want to clear the filament information?
it: Sei sicuro di voler cancellare le informazioni del filamento?

en: Are you sure you want to update? This will take about 10 minutes. Do not turn off the power while the printer is updating.
it: Sei sicuro di voler aggiornare? Ci vorranno circa 10 minuti. Non spegnere l'alimentazione durante l'aggiornamento della stampante.

en: Arrange
it: Disponi

en: Arrange Options
it: Opzioni disposizione

en: Arrange all objects
it: Disponi tutti gli oggetti

en: Arrange failed. Found some exceptions when processing object geometries.
it: Disposizione fallita. Riscontrate eccezioni durante l'elaborazione delle geometrie degli oggetti

en: Arrange objects on selected plates
it: Disponi gli oggetti sui piatti selezionati

en: Arrange options
it: Opzioni di disposizione

en: Arrange options: 0-disable, 1-enable, others-auto
it: Opzioni di disposizione: 0-disabilita, 1-abilita, altro-auto

en: Arrangement ignored the following objects which can't fit into a single bed:
    %s
it: La disposizione ha ignorato i seguenti oggetti che non possono entrare in un singolo piatto:
    %s

en: Arranging
it: Disposizione

en: Arranging canceled.
it: Disposizione annullata.

en: Arranging done.
it: Disposizione completata.

en: Arranging is done but there are unpacked items. Reduce spacing and try again.
it: Disposizione completata, ma non è stato possibile disporre alcuni oggetti. Ridurre lo spazio e riprovare.

en: Arranging...
it: Disponendo...

en: Arrow Down
it: Freccia Giù

en: Arrow Left
it: Freccia Sinistra

en: Arrow Right
it: Freccia Destra

en: Arrow Up
it: Freccia Su

en: Asia-Pacific
it: Asia-Pacifico

en: Assemble
it: Assembla

en: Assemble Control
it: Controllo assemblaggio

en: Assemble the selected objects to an object with multiple parts
it: Assembla gli oggetti selezionati in un oggetto con più parti

en: Assemble the selected objects to an object with single part
it: Assembla gli oggetti selezionati in un oggetto con una singola parte

en: Assembly
it: Assemblaggio

en: Assembly Guide
it: Guida al montaggio

en: Assembly Info
it: Informazioni sul montaggio

en: Assembly Return
it: Ritorna al montaggio

en: Assembly View
it: Vista montaggio

en: Associate .3mf files to BambuStudio
it: Associa i file .3mf a Bambu Studio

en: Associate .step/.stp files to BambuStudio
it: Associa i file .step/.stp a Bambu Studio

en: Associate .stl files to BambuStudio
it: Associa i file .stl a Bambu Studio

en: Associate files to BambuStudio
it: Associa i file a Bambu Studio

en: Attention!
it: Attenzione!

en: Author
it: Autore

en: Authorization Type
it: Tipo di autorizzazione

en: Auto
it: Automatico

en: Auto Brim
it: Brim automatico

en: Auto Orientation options
it: Opzioni orientamento automatico

en: Auto Rotate
it: Rotazione automatica

en: Auto Segment
it: Segmento automatico

en: Auto bed leveling
it: Livellamento automatico piano

en: Auto orient
it: Orientamento automatico

en: Auto orient the object to improve print quality.
it: Orienta automaticamente l'oggetto per migliorare la qualità di stampa.

en: Auto orientates selected objects or all objects.If there are selected objects, it just orientates the selected ones.Otherwise, it will orientates all objects in the current disk.
it: Questo orienta automaticamente gli oggetti selezionati o tutti gli oggetti. Se ci sono oggetti selezionati, orienta solo quelli selezionati. Altrimenti, orienterà tutti gli oggetti nel piatto corrente.

en: Auto orientation
it: Orientamento automatico

en: Auto rotate for arrangement
it: Ruota automaticamente per disporre

en: Auto support threshold angle:
it: Angolo di soglia per supporto automatico:

en: Auto sync user presets(Printer/Filament/Process)
it: Sincronizzazione automatica preset utente (stampante/filamento/processo)

en: Auto-Arrange
    Did you know that you can auto-arrange all objects in your project?
it: Disposizione automatica
    Sapevi che puoi disporre automaticamente tutti gli oggetti del tuo progetto?

en: Auto-Backup
it: Backup automatico

en: Auto-Calc
it: Calcolo automatico

en: Auto-Orient
    Did you know that you can rotate objects to an optimal orientation for printing by a simple click?
it: Orientamento automatico
    Sapevi che puoi orientare gli oggetti in modo ottimale per la stampa con un semplice clic?

en: Auto-record Monitoring
it: Monitora registrazione automatica

en: Auto-recovery from step loss
it: Recupero automatico perdita passi

en: Automatically Combine sparse infill of several layers to print together to reduce time. Wall is still printed with original layer height.
it: Combina automaticamente il riempimento di più layer per ridurre i tempi. Le pareti vengono comunque stampate con l'altezza originale del layer

en: Aux
it: Ausiliario

en: Auxiliary part cooling fan
it: Ventola di raffreddamento ausiliaria

en: Avoid crossing wall
it: Evita di attraversare le pareti

en: Avoid crossing wall - Max detour length
it: Evitare di attraversare le pareti - Lunghezza massima della deviazione

en: Avoid extrusion calibration region
it: Evitare la regione di calibrazione dell'estrusione

en: Back
it: Posteriore

en: Backup your project periodically for restoring from the occasional crash.
it: Esegui periodicamente il backup del tuo progetto per facilitare il ripristino dopo un crash occasionale.

en: Balanced
it: Bilanciato

en: Bamabu Engineering Plate
it: Bambu Engineering Plate

en: Bamabu High Temperature Plate
it: Bambu High Temperature Plate

en: Bambu Studio GUI initialization failed
it: Inizializzazione della GUI di Bambu Studio non riuscita

en: Bambu Studio also referenced some ideas from Cura by Ultimaker.
it: Bambu Studio ha anche fatto riferimento ad alcune idee di Cura by Ultimaker.

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by Prusa Research, which is from Slic3r by Alessandro Ranellucci and the RepRap community
it: Bambu Studio è basato su PrusaSlicer di Prusa Research, che si basa su Slic3r di Alessandro Ranellucci e sulla community RepRap

en: Bambu Studio is based on PrusaSlicer by PrusaResearch and SuperSlicer by Merill(supermerill).
it: Bambu Studio è basato su PrusaSlicer di PrusaResearch e SuperSlicer di Merill (supermerill).

en: Bambu Studio is licensed under
it: Bambu Studio è concesso in licenza sotto

en: BambuStudio configuration file may be corrupted and is not abled to be parsed.Please delete the file and try again.
it: Il file di configurazione di Bambu Studio non può essere analizzato e potrebbe essere danneggiato. Elimina il file e riprova.

en: BambuStudio got an unhandled exception: %1%
it: BambuStudio ha ricevuto un'eccezione non gestita: %1%

en: BambuStudio will terminate because of a localization error. It will be appreciated if you report the specific scenario this issue happened.
it: Si è verificato un errore nella localizzazione e Bambu Studio verrà chiuso.

en: BambuStudio will terminate because of running out of memory.It may be a bug. It will be appreciated if you report the issue to our team.
it: Bambu Studio ha esaurito la memoria e verrà chiuso. Questo potrebbe essere un bug. Segnala questo errore al supporto tecnico.

en: Base pattern
it: Trama base

en: Base pattern spacing
it: Spazio trama base

en: Basic Info
it: Info di base

en: Basic information
it: Info di base

en: Batch manage files.
it: Gestione batch dei file.

en: Bed
it: Piano

en: Bed Leveling
it: Livellamento piano

en: Bed Shape
it: Forma Piano

en: Bed Temperature
it: Temperatura piano

en: Bed Type
it: Tipo di piano

en: Bed adhension
it: Adesione al piano

en: Bed custom model
it: Modello piano personalizzato

en: Bed custom texture
it: Texture piano personalizzata

en: Bed exclude area
it: Zona piano esclusa

en: Bed filling canceled.
it: Riempimento del piano annullato.

en: Bed filling done.
it: Riempimento del piano completato.

en: Bed leveling
it: Livellamento del piano

en: Bed temperature
it: Temperatura piano

en: Bed temperature difference
it: Differenza di temperatura del piano

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Questa è la temperatura del piano per i layer (tranne il primo). Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul Cool Plate.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Questa è la temperatura del piano per i layer (tranne il primo). Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa su piatto Engineering.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: Questa è la temperatura del piano per i layer (tranne il primo). Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul High Temp.

en: Bed temperature for layers except the initial one. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Temperatura del piano dopo il primo layer. Il valore 0 significa che il filamento non supportata la stampa su piatto Textured PEI.

en: Bed temperature is higher than vitrification temperature of this filament.
    This may cause nozzle blocked and printing failure
    Please keep the printer open during the printing process to ensure air circulation or reduce the temperature of the hot bed
it: La temperatura del piano è superiore alla temperatura di vetrificazione di questo filamento.
    Ciò può causare il blocco del nozzle e il fallimento della stampa.
    Si prega di tenere la stampante aperta durante il processo di stampa per garantire la circolazione dell'aria o ridurre la temperatura del piano.

en: Bed temperature of other layer is lower than bed temperature of initial layer for more than %d degree centigrade.
    This may cause model broken free from build plate during printing
it: La temperatura del piano degli altri layer è inferiore alla temperatura del piano del primo layer di oltre %d gradi centigradi.
    Ciò può far sì che i modelli si stacchino dal piatto durante la stampa.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Questa è la temperatura del piatto del primo layer. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul piatto Cool Plate.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Cool Plate. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa su piatto Engineering.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: Questa è la temperatura del piano del primo layer. Un valore pari a 0 indica che il filamento non supporta la stampa sul piatto High Temp.

en: Bed temperature of the initial layer. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: La temperatura del piano del primo layer a 0 indica che il filamento non è supportato sul piatto Textured PEI.

en: Bed temperature when Textured PEI Plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Textured PEI Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Textured PEI. Il valore 0 significa che il filamento non è supportato sul piatto Textured PEI

en: Bed temperature when cool plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Cool Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Cool Plate. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa su piatto Cool Plate.

en: Bed temperature when engineering plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the Engineering Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto Engineering. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa su piatto Engineering.

en: Bed temperature when high temperature plate is installed. Value 0 means the filament does not support to print on the High Temp Plate
it: Temperatura del piano quando è installato il piatto High Temperature. Il valore 0 significa che il filamento non supporta la stampa su piatto High Temperature.

en: Bed type
it: Tipo di piatto

en: Bed types supported by the printer
it: Tipi di piatti supportati dalla stampante

en: Before layer change G-code
it: G-code prima del cambio layer

en: Bill of Materials
it: Lista materiali

en: Block seam
it: Blocca giunzione

en: Block supports
it: Blocca supporti

en: Bottom
it: Inferiore

en: Bottom View
it: Vista inferiore

en: Bottom Z distance
it: Distanza Z inferiore

en: Bottom interface layers
it: Layer inferiori di interfaccia

en: Bottom interface spacing
it: Spaziatura inferiore interfaccia

en: Bottom shell layers
it: Layer inferiori guscio

en: Bottom shell thickness
it: Spessore del guscio inferiore

en: Bottom surface
it: Superficie inferiore

en: Bottom surface pattern
it: Trama superficie inferiore

en: Brass
it: Ottone

en: Bridge direction
it: Direzione bridge

en: Bridge flow
it: Flusso del Bridge

en: Bridging angle override. If left to zero, the bridging angle will be calculated automatically. Otherwise the provided angle will be used for external bridges. Use 180°for zero angle.
it: Sovrascrivere l'angolo del Bridge. Il valore 0 significa che l'angolo di collegamento verrà calcolato automaticamente. Altrimenti l'angolo fornito verrà utilizzato per i Bridge esterni. Usa 180° per un angolo zero.

en: Brim for better adhesion
    Did you know that when printing models have a small contact interface with the printing surface, it's recommended to use a brim?
it: Brim per una migliore adesione
    Sapevate che quando i modelli stampati hanno una piccola interfaccia di contatto con la superficie di stampa, si consiglia di utilizzare un brim?

en: Brim type
it: Tipo brim

en: Brim width
it: Larghezza brim

en: Brim-object gap
it: Gap brim e oggetto

en: Browse
it: Sfoglia

en: Brush
it: Pennello

en: Brush shape
it: Forma del pennello

en: Brush size
it: Misura del pennello

en: Bucket fill
it: Riempimento Secchio

en: Busy
it: Occupato

en: By Layer
it: Per layer

en: By Object
it: Per oggetto

en: By layer
it: Per layer

en: By object
it: Per oggetto

en: CANCELED
it: ANNULLATO

en: COMPLETED
it: COMPLETATO

en: CRC check failed
it: Controllo CRC non riuscito

en: Cabin humidity
it: Umidità della cabina

en: Cali
it: Calib.

en: Calibrate again
it: Calibra di nuovo

en: Calibrating
it: Calibrazione

en: Calibrating AMS...
it: Calibrazione AMS...

en: Calibrating Micro Lidar
it: Calibrazione Micro Lidar

en: Calibrating extrusion
it: Calibrazione estrusione

en: Calibrating extrusion flow
it: Calibrazione flusso estrusore

en: Calibrating the micro lida
it: Calibrazione micro lidar

en: Calibrating... %d%%
it: Calibrazione in corso... %d%%

en: Calibration
it: Calibrazione

en: Calibration Flow
it: Calibrazione flusso

en: Calibration completed
it: Calibrazione completata

en: Calibration completed. Please find the most uniform extrusion line on your hot bed like the picture below, and fill the value on its left side into the factor K input box.
it: Calibrazione completata. Trova la linea di estrusione più uniforme sul tuo piatto come nell'immagine sotto e inserisci il valore sul lato sinistro nella casella di immissione del fattore K.

en: Calibration of extrusion
it: Calibrazione estrusione

en: Calibration program
it: Programma calibrazione

en: Calibration step selection
it: Seleziona calibrazione

en: Camera Angle - Left side
it: Angolo della camera - Lato sinistro

en: Camera Angle - Right side
it: Angolo della camera - Lato destro

en: Camera Setting
it: Impostazioni camera

en: Camera view - Behind
it: Vista telecamera - Dietro

en: Camera view - Bottom
it: Vista telecamera - Basso

en: Camera view - Default
it: Vista telecamera - Default

en: Camera view - Front
it: Vista telecamera - Fronte

en: Camera view - Top
it: Vista telecamera - In Alto

en: Can not add models when in preview mode!
it: Impossibile aggiungere modelli in modalità anteprima

en: Can not print multiple filaments which have large difference of temperature together. Otherwise, the extruder and nozzle may be blocked or damaged during printing
it: Impossibile stampare filamenti che presentano grandi differenze di temperatura insieme. In caso contrario, l'estrusore e il nozzle potrebbero bloccarsi o danneggiarsi durante la stampa.

en: Can't apply when proccess preview.
it: Non applicabile durante l'elaborazione dell'anteprima.

en: Can't connect to the printer
it: Impossibile connettersi alla stampante

en: Can't find my devices?
it: Non riesci a trovare i dispositivi?

en: Can't start this without SD card.
it: Impossibile iniziare senza scheda MicroSD.

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel calibration
it: Annulla calibrazione

en: Cancel print
it: Annulla la stampa

en: Cancel upload
it: Annulla caricamento

en: Canceled
it: Annullato

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cannot read filament info: the filament is loaded to the tool head,please unload the filament and try again.
it: Impossibile leggere le informazioni sul filamento: il filamento è caricato nella testa di stampa. Scaricare il filamento e riprovare.

en: Cannot send the print job for empty plate
it: Impossibile inviare un lavoro di stampa per una piatto vuoto.

en: Cannot send the print job to a printer whose firmware is required to get updated.
it: Impossibile inviare il lavoro di stampa a una stampante il cui firmware deve essere aggiornato.

en: Cannot send the print job when the printer is updating firmware
it: Impossibile inviare un lavoro di stampa mentre la stampante sta aggiornando il firmware

en: Cannot send the print task when the upgrade is in progress
it: Impossibile inviare attività di stampa quando è in corso un aggiornamento

en: Capabilities
it: Capacità

en: Center
it: Centro

en: Cham
it: Camera

en: Change Filament
it: Cambia filamento

en: Change filament
it: Cambia filamento

en: Change filament G-code
it: G-code cambio filamento

en: Change filament at the beginning of this layer.
it: Cambia filamento all'inizio di questo layer.

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings and enable spiral mode automatically
    No  - Give up using spiral mode this time
it: Modificare queste impostazioni automaticamente? 
    Si - Modifica queste impostazioni ed abilita la modalità spirale/vaso
    No - Annulla l'attivazione della modalità a spirale

en: Change these settings automatically? 
    Yes - Change these settings automatically
    No  - Do not change these settings for me
it: Modificare queste impostazioni automaticamente? 
    Si - Modifica queste impostazioni automaticamente.
    No - Non modificare queste impostatzioni per me

en: Change type
it: Cambia tipo

en: Changing application language
it: Modifica lingua applicazione

en: Changing filament
it: Cambio filamento

en: Changing the region will log out your account.
it: La modifica della regione ti disconnetterà dal tuo account.

en: Check cloud service status
it: Verifica lo stato del servizio cloud

en: Check for Update
it: Verifica aggiornamenti

en: Check the current status of the bambu server by clicking on the link above.
it: Controlla lo stato attuale del server Bambu Lab cliccando sul link qui sopra.

en: Check the normative items.
it: Controlla gli articoli normativi.

en: Check the reason
it: Verifica la causa

en: Check the status of current system services
it: Verifica lo stato attuale dei servizi di sistema.

en: Checking extruder temperature
it: Controllo temperatura dell'estrusore

en: Checking support necessity
it: Verifica necessità di supporto

en: China
it: Cina

en: Choose Download Directory
it: Scegliere la directory di download

en: Choose SLA archive:
it: Seleziona l'archivio SLA:

en: Choose a directory
it: Scegliere una directory

en: Choose a file to import bed texture from (PNG/SVG):
it: Seleziona un file da cui importare la forma del piano di stampa (PNG/SVG):

en: Choose an AMS slot then press "Load" or "Unload" button to automatically load or unload filiament.
it: Seleziona uno slot AMS, premi "Carica" o "Scarica" per caricare o scaricare automaticamente il filamento.

en: Choose an STL file to import bed model from:
it: Scegli un file STL da cui importare il modello del piano:

en: Choose an STL file to import bed shape from:
it: Scegli un file STL da cui importare la forma del piano:

en: Choose filament
it: Scegli filamento

en: Choose files
it: Scegli file

en: Choose one file (3mf):
it: Scegli file (3mf):

en: Choose one file (gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):
it: Scegli file (.gcode/.gco/.g/.ngc/ngc):

en: Choose one or more files (3mf/step/stl/svg/obj/amf):
it: Scegli uno o più file (3mf/step/stl/svg/obj/amf):

en: Choose part type
it: Scegli tipo di parte

en: Circle
it: Cerchio

en: Circular
it: Circolare

en: Classic
it: Classico

en: Classic wall generator produces walls with constant extrusion width and for very thin areas is used gap-fill. Arachne engine produces walls with variable extrusion width
it: La classica generazione di pareti produce pareti con larghezza di estrusione costante e per aree molto sottili viene utilizzato il riempimento degli spazi vuoti. Il motore Arachne produce pareti con larghezza di estrusione variabile.

en: Cleaning nozzle tip
it: Pulizia nozzle

en: Clear
it: Cancella

en: Clear my choice on the unsaved presets.
it: Cancella la mia scelta sui preset non salvati.

en: Clear my choice on the unsaved projects.
it: Cancella la mia scelta sui progetti non salvati.

en: Clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Raggio di sicurezza attorno all'estrusore: utilizzato per evitare collisioni nella stampa per oggetto.

en: Click OK to update the Network plug-in when Bambu Studio launches next time.
it: Clicca su OK per aggiornare il plug-in di rete al prossimo avvio di Bambu Studio.

en: Click the icon to edit color painting of the object
it: Clicca sull'icona per modificare i colori dell'oggetto

en: Click the icon to edit support painting of the object
it: Clicca sull'icona per modificare la pittura del supporto dell'oggetto

en: Click the icon to reset all settings of the object
it: Clicca sull'icona per ripristinare tutte le impostazioni dell'oggetto

en: Click the icon to shift this object to the bed
it: Fare clic sull'icona per spostare l'oggetto sul piano

en: Click the icon to toggle printable property of the object
it: Clicca sull'icona per attivare o disattivare le proprietà stampabili dell'oggetto

en: Click the right mouse button to display the full text.
it: Clicca il pulsante destro del mouse per visualizzare il testo completo.

en: Click to download new version in default browser: %s
it: Fai clic per scaricare la nuova versione nel browser predefinito: %s

en: Click to drop current modify and reset to saved value.
it: Fai clic per eliminare le modifiche correnti e ripristinare il valore salvato.

en: Click to edit preset
it: Clicca per modificare il preset

en: Click to pick filament color
it: Fai click per selezionare il colore del filamento

en: Click to reset all settings to the last saved preset.
it: Clicca per ripristinare tutte le impostazioni dell'ultimo preset salvato.

en: Click to reset current value and attach to the global value.
it: Fare clic per ripristinare il valore corrente e associarlo al valore globale.

en: Click to select AMS slot manually
it: Fai clic per selezionare manualmente lo slot AMS

en: Clone
it: Clona

en: Clone copies of selections
it: Clonare copie delle selezioni

en: Clone selected
it: Clone selezionato

en: Close
it: Chiudi

en: Close all cooling fan for the first certain layers. Cooling fan of the first layer used to be closed to get better build plate adhesion
it: Spegnere tutte le ventole di raffreddamento per i primi layer. Questo può servire a migliorare l'adesione del piatto.

en: Close holes
it: Chiudi fori

en: Closing Application while some presets are modified.
it: Chiusura dell'applicazione durante la modifica di alcuni preset.

en: Cloud Slicing...
it: Slicing in cloud...

en: Cloud service connection failed. Please try again.
it: Connessione al servizio cloud non riuscita. Riprovare.

en: Collapse/Expand the sidebar
it: Riduci/Espandi barra laterale

en: Color
it: Colore

en: Color Painting
it: Pittura a colori

en: Color Scheme
it: Schema Colore

en: Color change
it: Cambio colore

en: Color painting
it: Pittura a colori

en: Colour
it: Colore

en: Common
it: Comune

en: Compare presets
it: Confronta presets

en: Compatible machine
it: Macchina compatibile

en: Compatible machine condition
it: Condizione della macchina compatibile

en: Compatible process profiles
it: Profili di processo compatibili

en: Compatible process profiles condition
it: Condizione dei profili di processo compatibili

en: Completed
it: Completato

en: Concentric
it: Concentrico

en: Cone
it: Cono

en: Config which AMS slot should be used for a filament used in the print job
it: Configura lo slot AMS da usare per un filamento utilizzato nel lavoro di stampa.

en: Configuration can update now.
it: È disponibile una nuova configurazione. Aggiorna adesso?

en: Configuration file "%1%" was loaded, but some values were not recognized.
it: Il file di configurazione "%1%" è stato caricato, ma alcuni valori non sono stati riconosciuti.

en: Configuration incompatible
it: Configurazione non compatibile

en: Configuration package changed
it: Pacchetto di configurazione modificato

en: Configuration package updated to
it: Pacchetto di configurazione aggiornato a

en: Configuration package was loaded, but some values were not recognized.
it: Il pacchetto di configurazione è stato caricato, ma alcuni valori non sono stati riconosciuti.

en: Configuration update
it: Aggiornamento della configurazione

en: Configuration updates
it: Aggiornamenti di configurazione

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm connectors
it: Conferma connettori

en: Conflicts of gcode paths have been found at layer %d. Please separate the conflicted objects farther (%s <-> %s).
it: Sono stati trovati conflitti di percorsi G-code al layer %d. Separare ulteriormente gli oggetti in conflitto (%s <-> %s).

en: Connect %s failed! [SN:%s, code=%s]
it: Connessione %s non riuscita! [SN: %s, codice=%s]

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than infill_anchor_max is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to this parameter, but no longer than anchor_length_max. Set this parameter to zero to disable anchoring perimeters connected to a single infill line.
it: Questo collega una linea di riempimento a un perimetro interno con un breve segmento aggiuntivo. Se espresso come percentuale (esempio: 15%), viene calcolato sulla larghezza della linea di riempimento. Lo slicer cerca di collegare due linee di riempimento vicine a un breve segmento di perimetro. Se non viene trovato un segmento di perimetro più corto di infill_anchor_max, la linea di riempimento viene collegata a un segmento di perimetro solo da un lato e la lunghezza del segmento di perimetro viene limitata a questo parametro, ma non oltre anchor_length_max. Imposta questo parametro a zero per disabilitare l'ancoraggio dei perimetri collegati a una singola linea di riempimento.

en: Connect a sparse infill line to an internal perimeter with a short segment of an additional perimeter. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over sparse infill line width. Slicer tries to connect two close infill lines to a short perimeter segment. If no such perimeter segment shorter than this parameter is found, the infill line is connected to a perimeter segment at just one side and the length of the perimeter segment taken is limited to infill_anchor, but no longer than this parameter. Set this parameter to zero to disable anchoring.
it: Collega una linea di riempimento a un perimetro interno con un breve segmento aggiuntivo. Se espressa come percentuale (esempio: 15%), viene calcolata sulla larghezza della linea di riempimento. Lo slicer cerca di collegare due linee di riempimento vicine a un breve segmento perimetrale. Se non viene trovato un segmento di perimetro più corto di questo parametro, la linea di riempimento viene collegata a un segmento solo da un lato e la lunghezza è limitata da infill_anchor, ma non sarà più lunga di questo parametro. Imposta a zero per disabilitare l'ancoraggio.

en: Connect failed [%d]!
it: Connessione non riuscita [%d]!

en: ConnectPrinter(LAN)
it: Connetti la stampante (LAN)

en: Connecting to server
it: Connessione in corso al server

en: Connecting...
it: Connessione in corso…

en: Connection
it: Connessione

en: Connection to printer failed
it: Connessione stampante fallita

en: Connector
it: Connettore

en: Connectors
it: Connettori

en: Contour
it: Contorno

en: Contour and hole
it: Contorno e foro

en: Contour of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes contour bigger. Negative value makes contour smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: Il contorno degli oggetti viene ingrandito o rimpicciolito nel piano XY in base al valore impostato. I valori positivi ingrandiscono i contorni e quelli negativi li rimpiccioliscono. Questa funzione viene utilizzata per regolare leggermente le dimensioni quando gli oggetti presentano problemi di assemblaggio.

en: Control
it: Controllo

en: Convert Unit
it: Converti unità

en: Convert from inch
it: Converti da pollici

en: Convert from meter
it: Converti da metri

en: Convert the units of model
it: Converti le unità del modello

en: Cooling
it: Raffreddamento

en: Cooling for specific layer
it: Raffreddamento per specifico layer

en: Cooling overhang threshold
it: Soglia di sbalzo per il raffreddamento

en: Copies of the selected object
it: Copie dell'oggetto selezionato

en: Copy
it: Copia

en: Copy selection to clipboard
it: Copia selezione negli appunti

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copying directory %1% to %2% failed: %3%
it: La copia della directory %1% in %2% non è riuscita: %3%.

en: Copying of file %1% to %2% failed: %3%
it: Copia del file %1% su %2% non riuscita: %3%

en: Copying of the temporary G-code to the output G-code failed
it: Copia del G-code temporaneo nel G-code di output non riuscita.

en: Cost
it: Costo

en: Cover
it: Copertina

en: Cover the top contact layer of the supports with loops. Disabled by default.
it: Questo copre i layer superiori di contatto dei supporti con degli anelli. Disabilitato per impostazione predefinita.

en: Cracks smaller than 2x gap closing radius are being filled during the triangle mesh slicing. The gap closing operation may reduce the final print resolution, therefore it is advisable to keep the value reasonably low.
it: Le fessure più piccole di 2X del gap vengono riempite durante lo slicing della mesh del triangolo.
    L'operazione di chiusura della fessura può ridurre la risoluzione di stampa finale.
    Si consiglia di mantenere un valore ragionevolmente basso.

en: Creating a new project
it: Crea un nuovo progetto

en: Critical error
it: Errore critico

en: Ctrl + Mouse wheel
it: Ctrl + Rotella del mouse

en: Ctrl + Shift + Enter
it: Ctrl + Shift + Invio

en: Ctrl+Any arrow
it: Ctrl+qualsiasi freccia

en: Ctrl+Left mouse button
it: Ctrl+Tasto sinistro del mouse

en: Ctrl+Mouse wheel
it: Ctrl+Rotellina del mouse

en: Cube
it: Cubo

en: Cubic
it: Cubico

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom CA certificate file can be specified for HTTPS OctoPrint connections, in crt/pem format. If left blank, the default OS CA certificate repository is used.
it: È possibile specificare un file di certificato CA personalizzato per le connessioni HTTPS di OctoPrint, in formato crt/pem. Se lasciato vuoto, viene utilizzato l'archivio di certificati CA predefinito del sistema operativo.

en: Custom Color
it: Colore personalizzato

en: Custom G-code
it: G-code personalizzato

en: Custom G-code:
it: G-code personalizzato:

en: Custom Template:
it: Template personalizzato:

en: Custom supports and color painting were removed before repairing.
it: I supporti personalizzati e la pittura a colori sono stati rimossi prima della riparazione.

en: Cut
it: Taglia

en: Cut Connectors information
it: Informazioni sui connettori di taglio

en: Cut Tool
    Did you know that you can cut a model at any angle and position with the cutting tool?
it: Strumento di taglio
    Sapevate che è possibile tagliare un modello in qualsiasi angolazione e posizione con l'utensile di taglio?

en: Cut connectors
it: Taglia connettori

en: Cut filament
it: Taglio il filamento

en: Cut selection to clipboard
it: Taglia la selezione negli appunti

en: Cut to parts
it: Taglia le parti

en: Cylinder
it: Cilindro

en: DEBUG settings have saved successfully!
it: Le impostazioni di debug sono state salvate correttamente!

en: Dark Mode
it: Modalità Scura

en: Deadzone:
it: Zona morta:

en: Debug Info
it: Informazioni di debug

en: Debug level
it: Livello di debug

en: Decimate ratio
it: Rapporto di riduzione

en: Decrease this value slightly(for example 0.9) to reduce the amount of material for bridge, to improve sag
it: Diminuire leggermente questo valore (ad esempio 0.9) per ridurre la quantità di materiale per il ponte e migliorare l'abbassamento dello stesso

en: Default
it: Predefinito

en: Default View
it: Vista predefinita

en: Default color
it: Colore predefinito

en: Default filament color
it: Colore predefinito del filamento

en: Default filament profile
it: Profilo filamento predefinito

en: Default filament profile when switch to this machine profile
it: Profilo filamento predefinito quando si passa a questo profilo macchina

en: Default line width if some line width is set to be zero
it: Larghezza di linea predefinita per linee impostate a zero

en: Default process profile
it: Profilo di processo predefinito

en: Default process profile when switch to this machine profile
it: Profilo di processo predefinito quando si passa a questo profilo macchina

en: Delete
it: Elimina

en: Delete All
it: Elimina tutto

en: Delete Custom G-code
it: Elimina G-code personalizzato

en: Delete Custom Template
it: Elimina Template Personalizzato

en: Delete Filament Change
it: Elimina cambio filamento

en: Delete Plate
it: Elimina piatto

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Delete all connectors
it: Elimina tutti i connettori

en: Delete connector from object which is a part of cut
it: Elimina il connettore dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete file
it: Elimina file

en: Delete files
it: Elimina i file

en: Delete negative volume from object which is a part of cut
it: Elimina il volume negativo dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete object which is a part of cut object
it: Elimina l'oggetto che fa parte dell'oggetto tagliato

en: Delete objects, parts, modifiers
it: Cancella oggetti, parti, modificatori

en: Delete selected
it: Elimina selezionato

en: Delete selected files from printer.
it: Elimina i file selezionati dalla stampante.

en: Delete solid part from object which is a part of cut
it: Elimina la parte solida dall'oggetto che fa parte del taglio

en: Delete the selected object
it: Elimina l'oggetto selezionato

en: Delete this preset
it: Elimina questo preset

en: Deletes all objects
it: Elimina tutti gli oggetti

en: Deletes the current selection
it: Elimina la selezione corrente

en: Deleting the last solid part is not allowed.
it: Non è consentita l'eliminazione dell'ultima parte solida.

en: Density
it: Densità

en: Density of internal sparse infill, 100% means solid throughout
it: Questa è la densità del riempimento interno. 100%% significa che l'oggetto sarà in ogni sua parte.

en: Density of the first raft or support layer
it: Questa è la densità del raft o del layer di supporto.

en: Depth ratio
it: Rapporto di profondità

en: Deretraction Speed
it: Velocità di deretrazione

en: Description:
it: Descrizione:

en: Deselect all
it: Deseleziona tutto

en: Deselects all objects
it: Deseleziona tutti gli oggetti

en: Desiccant status
it: Stato dell'essiccante

en: Detached
it: Distaccato

en: Detail level
it: Livello di dettaglio

en: Detail.
it: Altro

en: Details
it: Dettagli

en: Detect narrow internal solid infill
it: Rileva riempimento solido interno stretto

en: Detect overhang wall
it: Rileva parete a sbalzo

en: Detect overhangs for auto-lift
it: Rilevare le sporgenze per il sollevamento automatico

en: Detect thin wall
it: Rileva pareti sottili

en: Detect thin wall which can't contain two line width. And use single line to print. Maybe printed not very well, because it's not closed loop
it: Questo rileva pareti sottili che non possono contenere due righe e utilizza una sola riga per la stampa. Potrebbe non essere stampato altrettanto bene perché non è un circuito chiuso.

en: Detour and avoid to travel across wall which may cause blob on surface
it: Questa deviazione evita di attraversare le pareti, il che può causare la formazione di bolle sulla superficie.

en: Develop mode
it: Modalità sviluppatore

en: Device
it: Dispositivo

en: Diameter
it: Diametro

en: Diameter of nozzle
it: Diametro del nozzle

en: Diameter of the print bed. It is assumed that origin (0,0) is located in the center.
it: Diametro del piano di stampa. Si presume che l'origine (0,0) si trovi al centro.

en: Different types of supports
    Did you know that you can choose from multiple types of supports? Tree supports work great for organic models, while saving filament and improving print speed. Check them out!
it: Diversi tipi di supporto
    Sapevate che potete scegliere tra diversi tipi di supporto? I supporti ad albero funzionano benissimo per i modelli organici, risparmiando filamento e migliorando la velocità di stampa. Scopriteli!

en: Disable AMS
it: Disabilita AMS

en: Discard
it: Cancella

en: Discard or Keep changes
it: Scarta o mantieni le modifiche

en: Discribe how long the nozzle will move along the last path when retracting
it: Descrive per quanto tempo il nozzle si muoverà lungo l'ultimo percorso mentre si ritrae.

en: Distance from model to the outermost brim line
it: Questa è la distanza tra il modello e la linea del brim più esterno.

en: Distance from skirt to brim or object
it: Questa è la distanza dallo skirt al brim o all'oggetto.

en: Distance of the 0,0 G-code coordinate from the front left corner of the rectangle.
it: Distanza della coordinata 0,0 del G-code dall'angolo anteriore sinistro del rettangolo.

en: Distance of the nozzle tip to the lid. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza dalla punta del nozzle al coperchio. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa oggetto per oggetto.

en: Distance of the nozzle tip to the lower rod. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Distanza dalla punta del nozzle all'asta inferiore. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa di oggetto per oggetto.

en: Divide by zero
it: Dividi per zero

en: Do not Enable AMS
it: AMS non abilitato

en: Do not recommend bed temperature of other layer to be lower than initial layer for more than this threshold. Too low bed temperature of other layer may cause the model broken free from build plate
it: Non è consigliabile che la temperatura del piano degli altri layer sia inferiore a quella del primo layer di oltre questa soglia. Una temperatura del piano troppo bassa degli altri layer può causare il distacco dell'oggetto dal piatto.

en: Do not run any validity checks, such as gcode path conflicts check.
it: Non eseguire alcun controllo di validità, come il controllo dei conflitti di percorso del G-code.

en: Do you want to continue?
it: Vuoi continuare?

en: Do you want to delete the file '%s' from printer?
it: Vuoi eliminare il file '%s' dalla stampante?

en: Do you want to save changes to "%1%"?
it: Vuoi salvare le modifiche a "%1%"?

en: Do you want to synchronize your personal data from Bambu Cloud? 
    It contains the following information:
    1. The Process presets
    2. The Filament presets
    3. The Printer presets
it: Vuoi sincronizzare i tuoi dati personali da Bambu Cloud?
    Contiene le seguenti informazioni:
    1. I presets del processo
    2. I presets del filamento
    3. I presets della stampante

en: Don't create support on model surface, only on build plate
it: Questa impostazione genera solo i supporti che poggiano sul piatto.

en: Don't remind me of this version again
it: Non ricordarmi più questa versione.

en: Don't retract when the travel is in infill area absolutely. That means the oozing can't been seen. This can reduce times of retraction for complex model and save printing time, but make slicing and G-code generating slower
it: Non ritrarre quando gli spostamenti si trovano interamente ad un'area di riempimento. Ciò significa che il gocciolamento non verrà visto. Questo può ridurre i tempi di ritrazione per i modelli complessi e far risparmiare tempo di stampa, ma rende lo slicing e la generazione del G-code più lento.

en: Don't save
it: Non salvare

en: Don't show again
it: Non mostrare più

en: Don't support bridges
it: Non supporta i bridge

en: Don't support the whole bridge area which make support very large. Bridge usually can be printing directly without support if not very long
it: Questo disabilita i supporti per i bridge, riducendo la quantità di supporto necessaria. In genere i bridge possono essere stampati direttamente senza supporto per una distanza ragionevole.

en: Done
it: Fine

en: Dowel
it: Tassello

en: Download
it: Scarica

en: Download Models
it: Scarica Modelli

en: Download failed
it: Download non riuscito

en: Download finished
it: Download completato

en: Download selected files from printer.
it: Scarica i file selezionati dalla stampante.

en: Download waiting...
it: Download in attesa...

en: Downloading
it: Scaricando

en: Downloading %d%%...
it: Scaricamento %d%%...

en: Downloading Bambu Network Plug-in
it: Scaricando il plug-in Bambu Network

en: Downloading Virtual Camera Tools
it: Scaricare strumenti telecamera virtuale

en: Downloading failed.
it: Download non riuscito.

en: Downloading...
it: Download in corso…

en: Downloads
it: Scaricati

en: Drop project file
it: Elimina il file di progetto

en: Dynamic flow Calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: Dynamic flow calibration
it: Calibrazione dinamica del flusso

en: ERROR
it: ERRORE

en: Edge detection
it: Rilevamento dei bordi

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Custom G-code
it: Modifica G-code personalizzato

en: Edit Process Settings
it: Modifica le impostazioni del processo

en: Edit Text
it: Modifica testo

en: Edit connectors
it: Modifica connettori

en: Edit in Parameter Table
it: Modifica nella tabella dei parametri

en: Edit preset
it: Modifica preset

en: Edit print parameters for a single object
it: Modifica i parametri di stampa per singolo oggetto

en: Ejecting of device %s(%s) has failed.
it: Espulsione del dispositivo %s (%s) non riuscita.

en: Elephant foot compensation
it: Compensazione zampa d'elefante

en: Embeded
it: Integrato

en: Embeded
    depth
it: Profondità integrata

en: Empty
it: Vuoto

en: Empty layers around bottom are replaced by nearest normal layers.
it: I layers vuoti intorno al fondo sono sostituiti da layers normali più vicini.

en: Enable
it: Abilita

en: Enable AI monitoring of printing
it: Abilita monitoraggio AI della stampa

en: Enable AMS
it: AMS abilitato

en: Enable Dark mode
it: Attiva modalità Scura

en: Enable SSL(FTP)
it: Abilita SSL (FTP)

en: Enable SSL(MQTT)
it: Abilita SSL (MQTT)

en: Enable detection of build plate position
it: Abilita rilevamento posizione del piatto

en: Enable rotation
it: Abilita rotazione

en: Enable support
it: Abilita supporti

en: Enable support generation.
it: Abilita la generazione dei supporti.

en: Enable this option if machine has auxiliary part cooling fan
it: Abilitare questa opzione se la stampante dispone di una ventola di raffreddamento ausiliaria per gli oggetti

en: Enable this option to optimize part cooling fan speed for overhang and bridge to get better cooling
it: Abilita questa opzione per ottimizzare la velocità della ventola di raffreddamento degli oggetti per sporgenze e ponti per ottenere un raffreddamento migliore.

en: Enable this option to slow printing down for different overhang degree
it: Abilita questa opzione per rallentare quando la stampa presenta sporgenze. Le velocità per le diverse percentuali di sporgenza sono indicate di seguito.

en: Enable this option to slow printing speed down to make the final layer time not shorter than the layer time threshold in "Max fan speed threshold", so that layer can be cooled for longer time. This can improve the cooling quality for needle and small details
it: Abilita questa opzione per rallentare la velocità di stampa in modo che il tempo finale del layer non sia inferiore alla soglia di tempo nel valore "Soglia di velocità massima della ventola", in modo che il layer possa essere raffreddato più a lungo.
    Ciò può migliorare la qualità per i piccoli dettagli

en: Enable this to add line number(Nx) at the beginning of each G-Code line
it: Abilita questa opzione per aggiungere il numero di riga (Nx) all'inizio di ogni riga del G-code

en: Enable this to enable the camera on printer to check the quality of first layer
it: Attivare questa opzione per consentire alla fotocamera della stampante di verificare la qualità del primo layer.

en: Enable this to get a G-code file which has G2 and G3 moves. And the fitting tolerance is same with resolution
it: Abilita questa funzione per ottenere un file G-code con gli spostamenti circolari in G2 e G3. La tolleranza di adattamento è la stessa della risoluzione

en: End G-code
it: G-code Finale

en: End G-code when finish the printing of this filament
it: Aggiungi G-code quando si termina la stampa di questo filamento.

en: End G-code when finish the whole printing
it: Aggiungi G-code quando si termina l'intera stampa.

en: Enforce seam
it: Forza la giunzione

en: Enforce supports
it: Rinforzi supporti

en: Ensure vertical shell thickness
it: Garantisci spessore verticale del guscio

en: Enter Custom G-code used on current layer:
it: Inserisci G-code personalizzato utilizzato nel layer corrente:

en: Enter new name
it: Inserisci un nuovo nome

en: Erase
it: Elimina

en: Erase all painting
it: Cancellare tutta la pittura

en: Error
it: Errore

en: Error code
it: Codice di errore

en: Error during replace
it: Errore durante la sostituzione

en: Error in zip archive
it: Errore nell'archivio zip

en: Error loading shaders
it: Errore caricamento shader

en: Error occurs while loading G-code file
it: Si è verificato un errore durante il caricamento del file G-code.

en: Error!
it: Errore!

en: Error! Invalid model
it: Errore: Modello non valido

en: Error! Unable to create thread!
it: Errore. Impossibile creare il processo.

en: Error:
it: Errore:

en: Error: %1$d non-manifold edge. | Error: %1$d non-manifold edges.
it[0]: Errore: %1$d bordo non manifold.
it[1]: Errore: %1$d bordi non-manifold.

en: Error: IP or Access Code are not correct
it: Errore: l'IP o il codice di accesso non sono corretti

en: Error: Please close all toolbar menus first
it: Errore: chiudi prima tutti i menu della barra degli strumenti

en: Errors
it: Errori

en: Estimated time
it: Tempo stimato

en: Europe
it: Europa

en: Even-odd
it: Pari-dispari

en: Example
it: Esempio

en: Exception
it: Eccezione

en: Exit %s
it: Esci %s

en: Expand (+) or shrink (-) the horizontal span of normal support
it: Espandere (+) o restringere (-) la portata orizzontale del supporto normale

en: Expand all raft layers in XY plane
it: Questo espande tutti i layers del raft nel piano XY.

en: Expand the first raft or support layer to improve bed plate adhesion
it: Questo espande il primo raft o layer di supporto per migliorare l'adesione al piatto.

en: Explosion Ratio
it: Rapporto di esplosione

en: Export
it: Esporta

en: Export &Configs
it: Esporta &Configurazioni

en: Export &Toolpaths as OBJ
it: Esporta &percorso strumento come OBJ

en: Export 3MF
it: Esporta 3mf

en: Export 3mf file without using some 3mf-extensions
it: Esporta file 3mf senza usare alcune estensioni 3mf

en: Export G-code
it: Esporta G-code

en: Export G-code file
it: Esporta file G-code

en: Export Generic 3MF
it: Esporta 3mf generico

en: Export STL file:
it: Esporta file STL:

en: Export Settings
it: Esporta impostazioni

en: Export all objects as STL
it: Esporta tutti gli oggetti come STL

en: Export all plate sliced file
it: Esporta tutti i piatti elaborati

en: Export all sliced file
it: Esporta tutti i file elaborati

en: Export as STL
it: Esporta come STL

en: Export current configuration to files
it: Esporta la configurazione corrente in file

en: Export current plate as G-code
it: Esporta piatto corrente come G-code

en: Export current sliced file
it: Esporta il file elaborato corrente

en: Export plate sliced file
it: Esporta il file del piatto elaborato

en: Export project as 3MF.
it: Questo esporta il progetto come file 3mf.

en: Export result
it: Risultato Esportazione

en: Export settings to a file.
it: Questo esporta le impostazioni in un file.

en: Export slicing data
it: Esporta dati elaborati

en: Export slicing data to a folder.
it: Esporta dati elaborati in una cartella

en: Export successfully.
it: Esportato correttamente

en: Export toolpaths as OBJ
it: Esporta percorso strumento come OBJ

en: Exporting 3mf file failed
it: Esportazione del file 3mf non riuscita

en: Exporting G-code
it: Esportazione G-code

en: Exporting objects
it: Esportazione oggetti

en: Exporting.
it: Esportazione

en: Ext Spool
it: Bobina esterna

en: Extension Board
it: Scheda di estensione

en: Extra high
it: Molto alto

en: Extra low
it: Molto basso

en: Extruder
it: Estrusore

en: Extruder Clearance
it: Spazio estrusore

en: Extruder Color
it: Colore estrusore

en: Extruder offset
it: Offset estrusore

en: Extruders
it: Estrusori

en: Extruders count
it: Conteggio estrusori

en: Extrusion Width
it: Larghezza Estrusione

en: Face recognition
it: Riconoscimento facciale

en: Factor K
it: Fattore K

en: Factor N
it: Fattore N

en: Failed
it: Fallito

en: Failed loading file "%1%". An invalid configuration was found.
it: Caricamento del file "%1%" non riuscito. Trovata configurazione non valida.

en: Failed loading objects.
it: Caricamento oggetti fallito.

en: Failed processing of the filename_format template.
it: Elaborazione del modello filename_format non riuscita.

en: Failed to calculate line width of %1%. Can not get value of "%2%"
it: Impossibile calcolare la larghezza della linea di %1%. Impossibile ottenere il valore "%2%"

en: Failed to connect socket
it: Connessione del socket non riuscita

en: Failed to connect to cloud service
it: Connessione al servizio cloud non riuscita

en: Failed to connect to the printer
it: Impossibile connettersi alla stampante

en: Failed to connect to the server
it: Connessione al server non riuscita

en: Failed to create socket
it: Impossibile creare il socket

en: Failed to download the plug-in. Please check your firewall settings and vpn software, check and retry.
it: Impossibile scaricare il plug-in. Controlla le impostazioni del firewall e VPN poi riprova.

en: Failed to fetching model infomations from printer.
it: Impossibile recuperare le informazioni del modello dalla stampante.

en: Failed to generate gcode for invalid custom G-code.
it: Impossibile generare il G-code per G-code personalizzato non valido.

en: Failed to initialize the WinRT library.
it: Impossibile inizializzare la libreria WinRT.

en: Failed to install the plug-in. Please check whether it is blocked or deleted by anti-virus software.
it: Impossibile installare il plug-in. Verificare se è bloccato o se è stato eliminato dall'antivirus.

en: Failed to log out.
it: Disconnessione non riuscita.

en: Failed to parse login report reason
it: Non è stato possibile analizzare la causa del rapporto di login.

en: Failed to parse model infomations.
it: Analisi delle informazioni sul modello non riuscita

en: Failed to post ticket to server
it: Inserimento del ticket sul server non riuscito

en: Failed to publish login request
it: Non è stato possibile pubblicare la richiesta di login

en: Failed to repair folowing model object | Failed to repair folowing model objects
it[0]: Impossibile riparare il seguente oggetto modello
it[1]: Impossibile riparare i seguenti oggetti modello

en: Failed to save gcode file.
    Error message: %1%.
    Source file %2%.
it: Impossibile salvare il file del G-code.
    Messaggio di errore: %1%.
    File sorgente %2%.

en: Failed to save the project.
    Please check whether the folder exists online or if other programs open the project file.
it: Non è stato possibile salvare il progetto.
    Verificare se online la cartella esiste o se altri programmi hanno aperto il file del progetto.

en: Failed to send the print job. Please try again.
it: Impossibile inviare il lavoro di stampa. Riprova.

en: Failed to start printing job
it: Impossibile avviare il processo di stampa

en: Failed to upload file to ftp. Please try again.
it: Caricamento del file in ftp non riuscito. Riprova.

en: Failed to upload print file to FTP. Please check the network status and try again.
it: Impossibile caricare il file di stampa tramite FTP. Controlla lo stato della rete e riprova.

en: Fan Speed
it: Velocità ventola

en: Fan Speed (%)
it: Velocità ventola (%)

en: Fan Speed:
it: Velocità ventola:

en: Fan speed
it: Velocità ventola

en: Fan speed for overhang
it: Velocità della ventola per le sporgenze

en: Fatal
it: Irreversibile

en: Fatal error
it: Errore irreversibile

en: Fatal error, exception catched: %1%
it: Errore irreversibile, eccezione: %1%

en: Fetching model infomations ...
it: Recupero informazioni del modello...

en: Filament
it: Filamento

en: Filament
it: Filamento

en: Filament #
it: Filamento #

en: Filament %d
it: Filamento %d

en: Filament %s does not match the filament in AMS slot %s. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento %s non corrisponde al filamento nello slot AMS %s. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament %s exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento %s supera il numero di slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament Changes
it: Cambi filamento

en: Filament Settings
it: Impostazioni Filamento

en: Filament change times
it: Tempi cambio filamento

en: Filament changes
it: Cambi filamento

en: Filament count exceeds the maximum number that painting tool supports. only the first %1% filaments will be available in painting tool.
it: Il numero di filamenti supera il numero massimo supportato dallo strumento di pittura. Solo il primo %1% dei filamenti sarà disponibile nello strumento di pittura.

en: Filament density. For statistics only
it: Densità filamento, solo a fini statistici.

en: Filament diameter is used to calculate extrusion in gcode, so it's important and should be accurate
it: Il diametro del filamento viene utilizzato per calcolare le variabili di estrusione nel G-code, quindi è importante che sia accurato e preciso.

en: Filament does not match the filament in AMS slot. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento non corrisponde al filamento nello slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament end G-code
it: G-code finale filamento

en: Filament exceeds the number of AMS slots. Please update the printer firmware to support AMS slot assignment.
it: Il filamento supera il numero di slot AMS. Aggiorna il firmware della stampante per supportare l'assegnazione degli slot AMS.

en: Filament load time
it: Durata caricamento filamento

en: Filament price. For statistics only
it: Prezzo del filamento, solo a fini statistici.

en: Filament settings
it: Impostazioni Filamento

en: Filament start G-code
it: G-code avvio filamento

en: Filament to print internal sparse infill.
it: Questo è il filamento per la stampa del riempimento interno.

en: Filament to print support base and raft. "Default" means no specific filament for support and current filament is used
it: Filamento per stampare basi di supporto e raft. "Predefinito" indica che non viene utilizzato alcun filamento specifico per il supporto e viene utilizzato il filamento corrente

en: Filament to print support interface. "Default" means no specific filament for support interface and current filament is used
it: Filamento per la stampa delle interfacce di supporto. "Predefinito" significa che non esiste un filamento specifico per l'interfaccia di supporto e che verrà utilizzato il filamento corrente.

en: Filament unload time
it: Durata scaricamento filamento

en: Filament used in this print job
it: Filamento utilizzato in questa stampa

en: Filaments
it: Filamenti

en: Filaments to AMS slots mappings have been established. You can click a filament above to change its mapping AMS slot
it: La mappatura tra slot AMS e filamenti è stata effettuata. È possibile fare clic su un filamento in alto per modificare il relativo slot AMS

en: File '%s' was lost! Please download it again.
it: Il file "%s" è stato perso! Si prega di scaricarlo di nuovo.

en: File for the replace wasn't selected
it: Il file per la sostituzione non è stato selezionato

en: File is missing
it: File mancante

en: Filename format
it: Formato nome file

en: Fill
it: Riempi

en: Fill bed with copies
it: Riempi il piano di copie

en: Fill the remaining area of bed with copies of the selected object
it: Riempi l'area rimanente del piano con copie dell'oggetto selezionato

en: Filling bed
it: Riempi piano

en: Fine-tuning for flow rate
    Did you know that flow rate can be fine-tuned for even better-looking prints? Depending on the material, you can improve the overall finish of the printed model by doing some fine-tuning.
it: Regolazione precisa del flusso
    Sapevi che la velocità del flusso può essere regolata con precisione per stampe ancora più belle? A seconda del materiale, è possibile migliorare la finitura complessiva del modello stampato effettuando regolazioni precise.

en: Finish
it: Fine

en: Finished
it: Finito

en: First Layer Inspection
it: Ispezione del primo layer

en: Fix Model
    Did you know that you can fix a corrupted 3D model to avoid a lot of slicing problems?
it: Correggi Modello
    Sapevi che puoi correggere un modello 3D danneggiato per evitare molti problemi di slicing?

en: Fix model
it: Correggi il modello

en: Flow
it: Flusso

en: Flow ratio
it: Rapporto di flusso

en: Flow:
it: Flusso:

en: Flush Options
it: Opzioni spurgo

en: Flush into objects' infill
it: Spurga nel riempimento oggetto

en: Flush into objects' support
it: Spurga nei supporti dell'oggetto

en: Flush into support/objects/infill
    Did you know that you can save the wasted filament by flushing them into support/objects/infill during filament change?
it: Spurga nei supporti/oggetti/riempimenti
    Sapevi che puoi ridurre lo spreco di filamento spurgandolo nei supporti/oggetti/riempimenti durante la sostituzione del filamento?

en: Flush into this object
it: Spurga in questo oggetto

en: Flush multiplier
it: Moltiplicatore spurgo

en: Flush options
it: Opzioni spurgo

en: Flushed
it: Spurgo

en: Flushing volume (mm³) for each filament pair.
it: Volume di spurgo (mm³) per ogni coppia di filamento.

en: Flushing volumes
it: Volumi di spurgo

en: Flushing volumes for filament change
it: Volumi di spurgo per il cambio filamento

en: Following line %s contains reserved keywords.
    Please remove it, or will beat G-code visualization and printing time estimation. | Following lines %s contain reserved keywords.
    Please remove them, or will beat G-code visualization and printing time estimation.
it[0]: La riga seguente %s contiene parole chiave riservata.
    Rimuovilo, altrimenti la visualizzazione G-code e la stima del tempo di stampa verranno interrotte.
it[1]: Le righe seguenti %s contengono parole chiavi riservate.
    Rimuovile o la visualizzazione G-code e la stima del tempo di stampa verranno interrotte.

en: Following model object has been repaired | Following model objects have been repaired
it[0]: Il seguente oggetto del modello è stato riparato
it[1]: I seguenti oggetti del modello sono stati riparati

en: Following preset will be deleted too. | Following presets will be deleted too.
it[0]: Verrà eliminato anche il seguente preset:
it[1]: Verranno eliminati anche i seguenti presets:

en: For "%1%", add "%2%" as a new preset
it: Per "%1%", aggiungere "%2%" come nuovo preset

en: For "%1%", change "%2%" to "%3%"
it: Per "%1%", cambia "%2%" con "%3%".

en: For "Tree Strong" and "Tree Hybrid" styles, we recommend the following settings: at least 2 interface layers, at least 0.1mm top z distance or using support materials on interface.
it: Per gli stili "Albero Strong" e "Albero ibrido", si consigliano le seguenti impostazioni: almeno 2 layer interfaccia, distanza z superiore di almeno 0,1 mm o utilizzo di materiali di supporto sull'interfaccia.

en: Force a retraction when changes layer
it: Questo forza una retrazione nei cambi layer.

en: Force cooling fan to be specific speed when overhang degree of printed part exceeds this value. Expressed as percentage which indicides how much width of the line without support from lower layer. 0% means forcing cooling for all outer wall no matter how much overhang degree
it: Forza la ventola di raffreddamento a una velocità specifica quando il grado di sporgenza della parte stampata supera questo valore. Questo valore è espresso in percentuale e indica la larghezza della linea senza il supporto dei layer. 0%% significa forzare il raffreddamento per tutta la parete esterna, indipendentemente dal grado di sporgenza.

en: Force cooling for overhang and bridge
it: Raffreddamento forzato per sbalzo e ponte

en: Force part cooling fan to be this speed when printing bridge or overhang wall which has large overhang degree. Forcing cooling for overhang and bridge can get better quality for these part
it: Forzare la ventola di raffreddamento a questa velocità quando si stampano ponti o sporgenze con un elevato grado di sporgenza. Forzando il raffreddamento per le sporgenze e i ponti si può ottenere una qualità migliore per queste parti.

en: Frequent
it: Frequente

en: From
it: Da

en: Front
it: Anteriore

en: Front View
it: Vista anteriore

en: Full fan speed at layer
it: Massima velocità della ventola al layer

en: Fuzzy Skin
it: Fuzzy skin

en: Fuzzy skin point distance
it: Distanza punti fuzzy skin

en: Fuzzy skin thickness
it: Spessore fuzzy skin

en: G-code files can not be loaded with models together!
it: I file e i modelli G-code non possono essere caricati insieme!

en: G-code flavor
it: Formato G-code

en: G-code loading
it: Caricamento G-code

en: G-code output
it: Uscita G-code

en: G-code path is genereated after simplifing the contour of model to avoid too much points and gcode lines in gcode file. Smaller value means higher resolution and more time to slice
it: Il percorso del G-code viene generato dopo aver semplificato il contorno del modello per evitare molti punti e linee nel file G-code.
    Un valore più piccolo significa una risoluzione più elevata e un tempo maggiore per l'elaborazione

en: GNU Affero General Public License, version 3
it: GNU Affero General Public License, versione 3

en: Gap Fill
it: Riempimento gap

en: Gap area
it: Area Gap

en: Gap fill
it: Riempimento gap

en: Gap infill
it: Riempimento gap

en: Gcode path overlap
it: Sovrapposizione del percorso G-code

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Generating G-code
it: Generazione G-code

en: Generating G-code: layer %1%
it: Genera G-code: layer %1%

en: Generating geometry index data
it: Generazione dati di indice geometrico

en: Generating geometry vertex data
it: Generazione dati vertici geometria

en: Generating infill regions
it: Generazione regioni di riempimento

en: Generating infill toolpath
it: Generazione percorso utensile di riempimento

en: Generating skirt & brim
it: Generazione skirt & brim

en: Generating support
it: Generazione supporto

en: Generating walls
it: Generazione pareti

en: Generic
it: Generico

en: Get ticket from device timeout
it: Timeout durante il recupero del Ticket dal dispositivo.

en: Get ticket from server timeout
it: Timeout durante il recupero del Ticket dal server.

en: Gizmo FDM paint-on seam
it: Gizmo FDM pittura giunzione

en: Gizmo Place face on bed
it: Gizmo Posiziona faccia sul piano

en: Gizmo SLA support points
it: Punti di supporto SLA Gizmo

en: Gizmo cut
it: Taglia Gizmo

en: Gizmo move
it: Muovi Gizmo

en: Gizmo rotate
it: Ruota Gizmo

en: Gizmo scale
it: Scala Gizmo

en: Global
it: Globale

en: Global shortcuts
it: Scorciatoie globali

en: Go Home
it: Vai all'origine

en: Go Live
it: Vai in diretta

en: Goto download page.
it: Vai alla pagina di download

en: Grab new filament
it: Prendo un nuovo filamento

en: Green means that AMS humidity is normal, orange represent humidity is high, red represent humidity is too high.(Hygrometer: lower the better.)
it: Il verde indica che l'umidità dell'AMS è normale, l'arancione che l'umidità è elevata, il rosso rappresenta un'umidità troppo elevata (igrometro: più basso è, meglio è).

en: Grid
it: Griglia

en: Group
it: Gruppo

en: Group Operations
it: Operazioni Gruppo

en: Group files by month, recent first.
it: Raggruppa i file per mese, prima i recenti.

en: Group files by year, recent first.
it: Raggruppa i file per anno, prima i recenti.

en: Group manipulation
it: Manipola il gruppo

en: Guide
it: Guida

en: Gyroid
it: Giroide

en: HTTPS CA File
it: File CA HTTPS

en: Hardened steel
it: Acciaio temprato

en: Heat the nozzle
it: Riscaldo nozzle

en: Heatbed preheating
it: Preriscaldamento del piano

en: Heating hotend
it: Riscaldamento hotend

en: Height
it: Altezza

en: Height Range
it: Interv. altezza

en: Height of initial layer. Making initial layer height to be thick slightly can improve build plate adhension
it: Questa è l'altezza layer iniziale. L'aumento dell'altezza del primo layer può migliorare l'adesione al piatto

en: Height range
it: Intervallo altezza

en: Height range Modifier
it: Modifica intervallo di altezza

en: Height ranges
it: Intervalli di altezza

en: Height to lid
it: Altezza dal coperchio

en: Height to rod
it: Altezza asta

en: Height:
it: Altezza:

en: Help
it: Aiuto

en: Hexagon
it: Esagono

en: Hide
it: Nascondi

en: High
it: Alto

en: Highlight faces according to overhang angle.
it: Evidenziare le facce in base all'angolo di sporgenza.

en: Highlight overhang areas
it: Evidenziare le sporgenze

en: Hilbert Curve
it: Curva di Hilbert

en: Holes of object will be grown or shrunk in XY plane by the configured value. Positive value makes holes bigger. Negative value makes holes smaller. This function is used to adjust size slightly when the object has assembling issue
it: I fori negli oggetti vengono ingranditi o rimpiccioliti nel piano XY in base al valore impostato. Un valore positivo ingrandisce i fori mentre un valore negativo rimpicciolisce i fori. Questa funzione viene utilizzata per regolare leggermente le dimensioni quando gli oggetti presentano problemi di assemblaggio.

en: Hollow
it: Svuota

en: Home page and daily tips
it: Home page e suggerimenti quotidiani

en: Homing toolhead
it: Homing testa di stampa

en: Honeycomb
it: Nido d'ape

en: Horizontal slider - Move active thumb Left
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a sinistra il cursore attivo

en: Horizontal slider - Move active thumb Right
it: Cursore di scorrimento orizzontale - Sposta a destra il cursore attivo

en: Horizontal text
it: Testo orizzontale

en: Host Setting
it: Impostazione host

en: Host Type
it: Tipo host

en: Hostname, IP or URL
it: Nome host, IP o URL

en: How many layers of skirt. Usually only one layer
it: Numero di layer skirt: solitamente uno

en: Identifying build plate type
it: Identificazione tipo piatto di costruzione

en: Idle
it: Inattivo

en: If enable this setting, part cooling fan will never be stoped and will run at least at minimum speed to reduce the frequency of starting and stoping
it: Se si attiva questa impostazione, la ventola di raffreddamento non si arresterà mai del tutto, ma funzionerà almeno alla velocità minima per ridurre la frequenza di avvio e arresto.

en: If enabled, bridges are more reliable, can bridge longer distances, but may look worse. If disabled, bridges look better but are reliable just for shorter bridged distances.
it: Se abilitato, i ponti sono più affidabili e possono colmare distanze maggiori, ma potrebbero avere un aspetto peggiore. Se disattivato, i ponti hanno un aspetto migliore ma sono affidabili solo per distanze più brevi.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .3mf files
it: Se abilitata, imposta Bambu Studio come applicazione predefinita per aprire i file .3mf.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .step files
it: Se abilitata, imposta Bambu Studio come applicazione predefinita per aprire i file .step.

en: If enabled, sets BambuStudio as default application to open .stl files
it: Se abilitata, imposta Bambu Studio come applicazione predefinita per aprire i file .stl.

en: If enabled, useful hints are displayed at startup.
it: Se abilitato, all'avvio vengono visualizzati suggerimenti utili.

en: If first selected item is a part, the second one should be part in the same object.
it: Se il primo elemento selezionato è una parte, il secondo deve far parte dello stesso oggetto.

en: If first selected item is an object, the second one should also be object.
it: Se il primo elemento selezionato è un oggetto, anche il secondo deve essere un oggetto.

en: If smooth or traditional mode is selected, a timelapse video will be generated for each print. After each layer is printed, a snapshot is taken with the chamber camera. All of these snapshots are composed into a timelapse video when printing completes. If smooth mode is selected, the toolhead will move to the excess chute after each layer is printed and then take a snapshot. Since the melt filament may leak from the nozzle during the process of taking a snapshot, prime tower is required for smooth mode to wipe nozzle.
it: Se si seleziona la modalità "Smooth" o "Tradizionale", per ogni stampa viene generato un video in timelapse. Dopo la stampa di ogni layer, viene scattata una foto.Tutte queste foto verranno unite per creare un video timelapse al termine della stampa. Se si seleziona "Smooth", la testa di stampa si sposta sullo scivolo di spurgo posteriore dopo la stampa di ogni layer e poi scatta una foto. Poiché il filamento può fuoriuscire dal nozzle durante il processo di acquisizione della foto, la modalità "Smooth" ha bisogno che venga utilizzata la prime tower per pulire il nozzle.

en: If you want to process the output G-code through custom scripts, just list their absolute paths here. Separate multiple scripts with a semicolon. Scripts will be passed the absolute path to the G-code file as the first argument, and variables of settings also can be read
it: Se desideri elaborare l output del G-code tramite script personalizzati, elenca i loro percorsi assoluti qui. Separa più script con un punto e virgola. Gli script saranno eseguiti tramite il percorso assoluto del file G-code come primo argomento e potranno essere lette anche le impostazioni delle variabili

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks
it: Ignora i controlli di revoca dei certificati HTTPS

en: Ignore HTTPS certificate revocation checks in case of missing or offline distribution points. One may want to enable this option for self signed certificates if connection fails.
it: Ignora i controlli di revoca dei certificati HTTPS in caso di punti di distribuzione mancanti o offline. Si potrebbe voler abilitare questa opzione per i certificati autofirmati se la connessione fallisce.

en: Illegal instruction
it: Istruzione illegale

en: Immediately score
it: Punteggio immediato

en: Imperial
it: Imperiale

en: Import
it: Importa

en: Import 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF
it: Importa 3MF/STL/STEP/SVG/OBJ/AMF

en: Import 3mf file failed
it: Importazione del file 3mf non riuscita

en: Import Configs
it: Importa configurazioni

en: Import File
it: Importa File…

en: Import file
it: Importa file

en: Import geometry data from STL/STEP/3MF/OBJ/AMF files
it: Importa geometrie da file STL/STEP/3MF/OBJ/AMF.

en: Import geometry only
it: Importa solo la geometria

en: Import model and profile
it: Importa modello e profilo

en: Import model only
it: Importa solo modello

en: Import profile only
it: Importa solo profilo

en: Import result
it: Risultato dell'importazione

en: Importing Model
it: Importazione del modello

en: Importing SLA archive
it: Importa archivio SLA

en: Importing canceled.
it: Importazione annullata.

en: Importing done.
it: Importazione eseguita.

en: Improve strength
    Did you know that you can use more wall loops and higher sparse infill density to improve the strength of the model?
it: Migliorare la resistenza
    Sapevate che è possibile utilizzare un maggior numero di anelli a parete e una maggiore densità riempimento per migliorare la resistenza del modello?

en: In Cloud Slicing Queue, there are %s tasks ahead.
it: Ci sono %s attività davanti nella coda di slicing del cloud.

en: In the 3D Printing community, we learn from each other's successes and failures to adjust our own slicing parameters and settings. %s follows the same principle and uses machine learning to improve its performance from the successes and failures of the vast number of prints by our users. We are training %s to be smarter by feeding them the real-world data. If you are willing, this service will access information from your error logs and usage logs, which may include information described in  Privacy Policy. We will not collect any Personal Data by which an individual can be identified directly or indirectly, including without limitation names, addresses, payment information, or phone numbers. By enabling this service, you agree to these terms and the statement about Privacy Policy.
it: Nella comunità della stampa 3D, impariamo dai successi e dagli insuccessi degli altri per adattare i nostri parametri e impostazioni di slicing. %s segue lo stesso principio e utilizza l'apprendimento automatico per migliorare le sue prestazioni basandosi sui successi e sugli insuccessi di un vasto numero di stampe effettuate dai nostri utenti. Stiamo addestrando %s affinché diventi più intelligente alimentandolo con dati reali. Se sei d'accordo, questo servizio accederà alle informazioni dai tuoi registri degli errori e dai registri di utilizzo, che possono includere informazioni descritte nell'Informativa sulla privacy. Non raccoglieremo alcun Dato Personale con il quale un individuo possa essere identificato direttamente o indirettamente, incluso, a titolo esemplificativo, nomi, indirizzi, informazioni di pagamento o numeri di telefono. Abilitando questo servizio, accetti questi termini e la dichiarazione sull'Informativa sulla privacy.

en: Incompatible
it: Non compatibile

en: Incompatible 3mf
it: 3mf incompatibile

en: Incompatible presets
it: Preset incompatibili

en: Incorrect password
it: Password errata

en: Increase/decrease edit area
it: Aumenta/diminuisci l'area di modifica

en: Independent support layer height
it: Altezza layer di supporto indipendente

en: Infill
it: Riempimento

en: Infill area is enlarged slightly to overlap with wall for better bonding. The percentage value is relative to line width of sparse infill
it: Ciò consente di allargare leggermente l'area di riempimento per sovrapporla alle pareti per una migliore adesione. Il valore percentuale è relativo alla larghezza della linea del riempimento.

en: Infill combination
it: Combinazione riempimento

en: Infill density(%)
it: Densità riempimento (%)

en: Infill direction
it: Direzione riempimento

en: Infill/Wall overlap
it: Sovrapposizione riempimento/parete

en: Information
it: Informazione

en: Initial layer
it: Primo layer

en: Initial layer bed temperature
it: Temperatura del piano per il primo layer

en: Initial layer density
it: Densità primo layer

en: Initial layer expansion
it: Espansione primo layer

en: Initial layer height
it: Altezza primo layer

en: Initial layer infill
it: Riempimento primo layer

en: Initial layer nozzle temperature
it: Temperatura nozzle primo layer

en: Initial layer speed
it: Velocità primo layer

en: Initialize failed (%s)!
it: Inizializzazione fallita (%s)!

en: Initialize failed (Device connection not ready)!
it: Inizializzazione fallita (la connessione del dispositivo non è pronta)!

en: Initialize failed (Missing LAN ip of printer)!
it: Inizializzazione fallita (indirizzo IP LAN della stampante mancante)!

en: Initialize failed (No Camera Device)!
it: Inizializzazione fallita (Nessun dispositivo fotocamera)!

en: Initialize failed (No Device)!
it: Inizializzazione fallita (nessun dispositivo)!

en: Initialize failed (Not accessible in LAN-only mode)!
it: Inizializzazione fallita (non accessibile in modalità solo LAN)!

en: Initializing...
it: Inizializzazione ...

en: Inner brim only
it: Solo brim interno

en: Inner wall
it: Parete interna

en: Input access code
it: Inserisci codice di accesso

en: Input text
it: Inserisci testo

en: Insert a pause command at the beginning of this layer.
it: Inserisci un comando di pausa all'inizio di questo layer.

en: Insert custom G-code at the beginning of this layer.
it: Inserisci G-code personalizzato all'inizio di questo layer.

en: Insert template custom G-code at the beginning of this layer.
it: Inserisci un template G-code personalizzato all'inizio di questo layer.

en: Insertion update
it: Aggiornamento dell'inserimento

en: Inspecting first layer
it: Ispezione del primo layer

en: Install failed
it: Installazione non riuscita

en: Install successfully.
it: Installato con successo

en: Installing
it: Installazione…

en: Instance manipulation
it: Manipola istanze

en: Integration failed.
it: Integrazione fallita.

en: Integration was successful.
it: L'integrazione è avvenuta con successo.

en: Interface pattern
it: Trama interfaccia

en: Interface use loop pattern
it: Trama loop interfaccia

en: Internal Version
it: Versione interna

en: Internal bridge support thickness
it: Spessore supporto interno del ponte

en: Internal developer mode
it: Modalità sviluppatore interno

en: Internal solid infill
it: Riempimento solido interno

en: Invalid connectors detected
it: Rilevati connettori non validi

en: Invalid data
it: Dati non validi

en: Invalid file format.
it: Formato file non valido.

en: Invalid format. Expected vector format: "%1%"
it: Formato non valido. Formato vettoriale previsto: "%1%"

en: Invalid input.
it: Ingresso non valido

en: Invalid name, the following characters are not allowed:
it: Nome non valido, i seguenti caratteri non sono consentiti:

en: Invalid number
it: Numero non valido

en: Invalid numeric.
it: Numero non valido.

en: Invalid state. 
    No one part is selected for keep after cut
it: Stato non valido.
    Non è stata selezionata alcuna parte da conservare dopo il taglio

en: Invalid value when spiral vase mode is enabled:
it: Valore non valido quando la modalità vaso a spirale è abilitata:

en: Invalid values found in the 3mf:
it: Valori non validi trovati in 3mf:

en: Invalidate cut info
it: Annulla informazioni di taglio

en: Ironing
it: Stiratura

en: Ironing Pattern
it: Trama stiratura

en: Ironing Type
it: Tipo di stiratura

en: Ironing flow
it: Flusso stiratura

en: Ironing is using small flow to print on same height of surface again to make flat surface more smooth. This setting controls which layer being ironed
it: La stiratura utilizza un flusso ridotto per stampare alla stessa altezza di una superficie per rendere le superfici piane più lisce. Questa impostazione controlla quali layer vengono stirati.

en: Ironing line spacing
it: Spaziatura linee di stiratura

en: Ironing speed
it: Velocità stiratura

en: Is it %s%% or %s %s?
    YES for %s%%, 
    NO for %s %s.
it: È %s%% o %s %s?
    SÌ per %s%%, 
    NO per %s %s.

en: It seems object %s has %s. Please re-orient the object or enable support generation.
it: Sembra che l'oggetto %s ha %s. Orienta nuovamente l'oggetto o abilita la generazione dei supporti.

en: Jerk limitation
it: Limitazione jerk

en: Jump to
it: Vai a

en: Jump to Layer
it: Vai al layer

en: Jump to layer
it: Vai al layer

en: Jump to model publish web page
it: Vai alla pagina web di pubblicazione del modello

en: Jump to webpage
it: Vai alla pagina web

en: Keep
it: Mantieni

en: Keep fan always on
it: Mantieni la ventola sempre accesa

en: Keep min
it: Mantieni min

en: Keep the selected options.
it: Mantieni le opzioni selezionate.

en: Key 1~9
it: Tasto 1~9

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie Tastiera

en: LAN Connection Failed (Failed to start liveview)
it: Connessione LAN non riuscita (impossibile avviare liveview)

en: LAN Connection Failed (Sending print file)
it: Connessione LAN fallita (invio del file di stampa)

en: Lamp
it: luce

en: Language
it: Lingua

en: Language selection
it: Selezione lingua

en: Last Step
it: Indietro

en: Latest version
it: Ultima versione

en: Lay on Face
    Did you know that you can quickly orient a model so that one of its faces sits on the print bed? Select the "Place on face" function or press the <b>F</b> key.
it: Posiziona su faccia
    Sapevate che è possibile orientare rapidamente un modello in modo che una delle sue facce si trovi sul piatto di stampa? Selezionare la funzione "Posiziona su faccia" o premere il tasto <b>F</b> .

en: Lay on face
it: Posiziona su faccia

en: Layer Height
it: Altezza layer

en: Layer Height (mm)
it: Altezza layer (mm)

en: Layer Time
it: Tempo layer

en: Layer Time:
it: Tempo layer:

en: Layer change G-code
it: G-code cambio layer

en: Layer height
it: Altezza layer

en: Layer height cannot exceed nozzle diameter
it: L'altezza del layer non può superare il diametro del nozzle.

en: Layer height limits
it: Limiti altezza layer

en: Layer range Settings to modify
it: Impostazioni range layer da modificare

en: Layer time
it: Tempo layer

en: Layers
it: Layer

[ctx: Layers]
en: Bottom
it: Inferiore

[ctx: Layers]
en: Top
it: Superiore

en: Left
it: Sinistra

en: Left View
it: Vista sinistra

en: Left click
it: Click sinistro

en: Left mouse button
it: Tasto sinistro mouse

en: Left mouse button:
it: Tasto sinistro del mouse:

en: Length
it: Lunghezza

en: Length of sparse infill anchor
it: Lunghezza ancoraggio riempimento

en: Libraries
it: Librerie

en: License
it: Licenza

en: Line
it: Linea

en: Line Type
it: Tipo linea

en: Line Width
it: Larghezza linea

en: Line Width (mm)
it: Larghezza linea (mm)

en: Line pattern for internal sparse infill
it: Questo è la trama lineare per il riempimento interno.

en: Line pattern of bottom surface infill, not bridge infill
it: Questo è la trama lineare del riempimento della superficie inferiore, escluso il riempimento del ponte.

en: Line pattern of support
it: Questo è la trama lineare del supporto.

en: Line pattern of support interface. Default pattern for non-soluble support interface is Rectilinear, while default pattern for soluble support interface is Concentric
it: Questo è la Trama lineare per le interfacce di supporto. Il modello predefinito per le interfacce di supporto non solubili è rettilineo mentre il modello predefinito per le interfacce di supporto solubili è concentrico.

en: Line pattern of top surface infill
it: Questo è la Trama lineare per il riempimento della superficie superiore.

en: Line width
it: Larghezza linea

en: Line width for top surfaces
it: Larghezza linea per le superfici superiori

en: Line width of initial layer
it: Larghezza linea del primo layer

en: Line width of inner wall
it: Larghezza linea delle pareti interne

en: Line width of internal solid infill
it: Larghezza linea del riempimento solido interno

en: Line width of internal sparse infill
it: Larghezza linea del riempimento interno

en: Line width of outer wall
it: Larghezza linea della parete esterna

en: Line width of support
it: Larghezza linea di supporto

en: Load 3mf
it: Carica 3mf

en: Load Filament
it: Carica

en: Load Filament Settings
it: Carica impostazioni filamento

en: Load General Settings
it: Carica impostazioni generali

en: Load a model
it: Carica modello

en: Load cached slicing data from directory
it: Carica i dati di slicing nella cache dalla directory

en: Load configs
it: Carica configurazioni

en: Load failed [%d]
it: Caricamento non riuscito [%d]

en: Load failed [%d]!
it: Caricamento non riuscito [%d]!

en: Load filament settings from the specified file list
it: Carica le impostazioni del filamento dall'elenco di file specificato

en: Load process/machine settings from the specified file
it: Carica le impostazioni di processo/macchina dal file specificato

en: Load project
it: Carica progetto

en: Load shape from STL...
it: Carica forma da STL...

en: Load slicing data
it: Carica dati di slicing

en: Load these files as a single object with multiple parts?
it: Caricare questi file come un singolo oggetto con più parti?

en: Load...
it: Caricamento...

en: Loading
it: Caricamento

en: Loading G-codes
it: Caricamento del G-code

en: Loading a mode view
it: Caricamento di una modalità di visualizzazione

en: Loading configuration
it: Caricamento configurazione

en: Loading current presets
it: Caricamento dei preset correnti

en: Loading file
it: Caricamento file

en: Loading file list...
it: Caricamento elenco file...

en: Loading file: %s
it: Caricamento file: %s

en: Loading of a model file failed.
it: Caricamento file del modello non riuscito.

en: Loading repaired objects
it: Caricamento oggetti riparati

en: Loading user preset
it: Caricamento del preset utente

en: Loading...
it: Caricamento…

en: Lock
it: Blocca

en: Log Level
it: Livello log

en: Log in printer
it: Log in stampante

en: Log in successful.
it: Log in effettuato con successo.

en: Log out printer
it: Log out dalla stampante

en: Log out successful.
it: Log out riuscito.

en: Logging
it: Accesso

en: Logging in
it: Accesso in corso...

en: Login Region
it: Regione di accesso

en: Login failed
it: Login non riuscito

en: Login information expired. Please login again.
it: Le informazioni di login sono scadute. Effettua nuovamente il login.

en: Low
it: Basso

en: Lower part
it: Parte inferiore

en: M400 pause
it: M400 pausa

en: Machine
it: Macchina

en: Machine end G-code
it: Fine G-code

en: Machine gcode
it: G-code

en: Machine limits
it: Limiti macchina

en: Machine start G-code
it: start G-code

en: Material becomes soft at this temperature. Thus the heatbed cannot be hotter than this tempature
it: Il materiale diventa morbido a questa temperatura. Pertanto, il piano non può essere più caldo di questa temperatura.

en: Max
it: Massimo

en: Max Radius
it: Raggio massimo

en: Max bridge length
it: Lunghezza massima Bridge

en: Max clearance radius around extruder. Used for collision avoidance in by-object printing.
it: Raggio di distanza massimo intorno all'estrusore. Utilizzato per evitare le collisioni nella stampa di oggetti singoli.

en: Max fan speed threshold
it: Soglia massima velocità della ventola

en: Max length of bridges that don't need support. Set it to 0 if you want all bridges to be supported, and set it to a very large value if you don't want any bridges to be supported.
it: Questa è la lunghezza massima dei ponti che non necessitano di supporto. Impostalo su 0 se desideri che tutti i bridge siano supportati e impostalo su un valore molto grande se non vuoi che nessun bridge sia supportato.

en: Max volumetric speed
it: Massima velocità volumetrica

en: Maximum E speed
it: Velocità massima E

en: Maximum X speed
it: Velocità massima X

en: Maximum Y speed
it: Velocità massima Y

en: Maximum Z speed
it: Velocità massima Z

en: Maximum acceleration E
it: Accelerazione massima E

en: Maximum acceleration X
it: Accelerazione massima X

en: Maximum acceleration Y
it: Accelerazione massima Y

en: Maximum acceleration Z
it: Accelerazione massima Z

en: Maximum acceleration for extruding
it: Accelerazione massima per l'estrusione

en: Maximum acceleration for extruding (M204 P)
it: Accelerazione massima per l'estrusione (M204 P)

en: Maximum acceleration for retracting
it: Accelerazione massima per la retrazione

en: Maximum acceleration for retracting (M204 R)
it: Accelerazione massima per retrazione (M204 R)

en: Maximum acceleration for travel
it: Accelerazione massima per spostamenti

en: Maximum acceleration for travel (M204 T)
it: Accelerazione massima per spostamenti (M204 T)

en: Maximum acceleration of the E axis
it: Accelerazione massima dell'asse E

en: Maximum acceleration of the X axis
it: Accelerazione massima dell'asse X

en: Maximum acceleration of the Y axis
it: Accelerazione massima dell'asse Y

en: Maximum acceleration of the Z axis
it: Accelerazione massima dell'asse Z

en: Maximum count of recent projects
it: Numero massimo di progetti recenti

en: Maximum detour distance for avoiding crossing wall. Don't detour if the detour distance is large than this value. Detour length could be specified either as an absolute value or as percentage (for example 50%) of a direct travel path. Zero to disable
it: Distanza massima di deviazione per evitare di attraversare la parete: la stampante non eseguirà alcuna deviazione se la distanza di deviazione è maggiore di questo valore. La lunghezza della deviazione può essere specificata come valore assoluto o come percentuale (ad esempio 50%) di uno spostamento. Un valore pari a 0 lo disabiliterà.

en: Maximum jerk E
it: Jerk massimo E

en: Maximum jerk X
it: Jerk massimo X

en: Maximum jerk Y
it: Jerk massimo Y

en: Maximum jerk Z
it: Jerk massimo Z

en: Maximum jerk of the E axis
it: Jerk massimo dell'asse E

en: Maximum jerk of the X axis
it: Jerk massimo dell'asse X

en: Maximum jerk of the Y axis
it: Jerk massimo dell'asse Y

en: Maximum jerk of the Z axis
it: Jerk massimo dell'asse Z

en: Maximum length of sparse infill anchor
it: Lunghezza massima ancoraggio riempimento

en: Maximum printable height which is limited by mechanism of printer
it: È l'altezza massima stampabile, limitata dall'altezza dell'area di costruzione.

en: Maximum recent projects
it: Numero massimo di progetti recenti

en: Maximum speed E
it: Velocità massima E

en: Maximum speed X
it: Velocità massima X

en: Maximum speed Y
it: Velocità massima Y

en: Maximum speed Z
it: Velocità massima Z

en: Maybe parts of the object at these height are too thin, or the object has faulty mesh
it: Le parti dell'oggetto a queste altezze potrebbero essere troppo sottili o l'oggetto potrebbe avere una mesh difettosa.

en: Medium
it: Medio

en: Mesh name
it: Nome mesh

en: Metric
it: Metrico

en: Micro lidar calibration
it: Calibrazione micro lidar

en: Min
it: Minimo

en: Min fan speed threshold
it: Soglia minima velocità della ventola

en: Min print speed
it: Velocità minima di stampa

en: Minimal purge on wipe tower
it: Spurgo minimo sulla torre di pulitura

en: Minimum HRC of nozzle required to print the filament. Zero means no checking of nozzle's HRC.
it: HRC minimo del nozzle richiesto per stampare il filamento. Un valore pari a 0 significa che non viene controllato l'HRC del nozzle.

en: Minimum feature size
it: Dimensione minima caratteristica

en: Minimum sparse infill threshold
it: Soglia minima riempimento

en: Minimum speed for extruding
it: Velocità minima di estrusione

en: Minimum speed for extruding (M205 S)
it: Velocità minima di estrusione (M205 S)

en: Minimum speed for part cooling fan
it: Velocità minima ventola di raffreddamento

en: Minimum thickness of thin features. Model features that are thinner than this value will not be printed, while features thicker than the Minimum feature size will be widened to the Minimum wall width. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Spessore minimo elementi sottili. Gli elementi del modello più sottili di questo valore non verranno stampati, mentre le più spesse della dimensione minima  verranno ampliate fino alla larghezza minima della parete. È espresso in percentuale rispetto al diametro del nozzle

en: Minimum travel speed
it: Velocità di spostamento minima

en: Minimum travel speed (M205 T)
it: Velocità di spostamento minima (M205 T)

en: Minimum wall width
it: Larghezza minima parete

en: Mirror
it: Specchia

en: Mirror Object
it: Specchia Oggetto

en: Mirror along the X axis
it: Specchia lungo l'asse X

en: Mirror along the Y axis
it: Specchia lungo l'asse Y

en: Mirror along the Z axis
it: Specchia lungo l'asse Z

en: Mirror object
it: Specchia Oggetto

en: Model
it: Modello

en: Model Name
it: Nome modello

en: Model printing time
it: Tempo stampa del modello

en: Model:
it: Modello:

en: Modifier
it: Modificatore

en: Modifying the device name
it: Modifica nome del dispositivo

en: Monotonic
it: Monotonico

en: Monotonic line
it: Linea monotonica

en: Month
it: Mese

en: More
it: Altro

en: Motion ability
it: Capacità di movimento

en: Mouse click
it: Clic del mouse

en: Mouse wheel
it: Rotella del mouse:

en: Mouse wheel reverses when zooming
it: Invertire la direzione di scorrimento durante lo zoom

en: Mouse wheel:
it: Rotella del mouse:

en: Move
it: Sposta

en: Move Object
it: Sposta oggetto

en: Move connector
it: Sposta connettore

en: Move nozzle along the last extrusion path when retracting to clean leaked material on nozzle. This can minimize blob when print new part after travel
it: Questo sposta il nozzle lungo l'ultimo percorso di estrusione quando si ritrae per pulire il materiale fuoriuscito dal nozzle. In questo modo è possibile ridurre al minimo i blob quando si stampa una nuova parte dopo lo spostamento.

en: Move of view
it: Vista panoramica

en: Move selection 10 mm in negative X direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione X negativa

en: Move selection 10 mm in negative Y direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione Y negativa

en: Move selection 10 mm in positive X direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione X positiva

en: Move selection 10 mm in positive Y direction
it: Sposta selezione 10 mm in direzione Y positiva

en: Move slider 5x faster
it: Sposta il cursore 5 volte più velocemente

en: Move: press to snap by 1mm
it: Sposta: premi per muovere di 1 mm

en: Movement
it: Movimento

en: Movement in camera space
it: Movimento nello spazio della camera

en: Movement step set to 1 mm
it: Passo movimento impostato a 1 mm

en: Movement:
it: Movimento:

en: Multi-part object detected
it: Rilevato oggetto in più parti

en: Multicolor Print
it: Stampa multicolore

en: Multiple
it: Multiplo

en: Multiplier
it: Moltiplicatore

en: My Device
it: Mio dispositivo

en: Name
it: Nome

en: Name is invalid;
it: Nome non valido

en: Name is unavailable.
it: Nome non disponibile

en: Name of components inside step file is not UTF8 format!
it: Il nome/i del componente all'interno del file step non è in formato UTF8!

en: Name of the printer
it: Nome della stampante

en: Names of presets related to the physical printer
it: Nomi dei preset relativi alla stampante

en: Nearest
it: Più vicino

en: Need to check the unsaved changes before configuration updates.
it: Controllare le modifiche non salvate prima di aggiornare la configurazione.

en: Negative Part
it: Parte negativa

en: Network Plug-in is not detected. Network related features are unavailable.
it: Il plug-in di rete non è stato rilevato. Le funzioni di rete non sono disponibili.

en: Network plug-in update
it: Aggiornamento del plug-in di rete

en: Network unreachable
it: Rete non raggiungibile

en: New Folder
it: Nuova cartella

en: New Project
it: Nuovo progetto

en: New Value
it: Nuovo valore

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New network plug-in available.
it: Nuovo plug-in di network disponibile

en: New version of Bambu Studio
it: Nuova versione di Bambu Studio

en: Newer 3mf version
it: Versione 3mf più recente

en: Next
it: Avanti

en: No AMS filaments. Please select a printer in 'Device' page to load AMS info.
it: Nessun filamento AMS. Selezionare una stampante nella pagina 'Dispositivo' per caricare le informazioni AMS.

en: No SD Card
it: Nessuna scheda microSD

en: No arrangable objects are selected.
it: Non sono stati selezionati oggetti ordinabili.

en: No auto support
it: Nessun supporto automatico

en: No check
it: Nessun controllo

en: No cooling for the first
it: Nessun raffreddamento per il primo

en: No extrusions under current settings.
it: Nessuna estrusione con le impostazioni attuali.

en: No ironing
it: Non stirare

en: No layers were detected. You might want to repair your STL file(s) or check their size or thickness and retry.
it: Non sono stati rilevati layers. Ripara il file STL o controlla le dimensioni o lo spessore e riprova.

en: No login account, only printers in LAN mode are displayed
it: Nessun account di login, vengono visualizzate solo le stampanti in modalità LAN

en: No object can be printed. Maybe too small
it: Non è possibile stampare alcun oggetto. Potrebbe essere troppo piccolo.

en: No printer
it: Nessuna stampante

en: No printers.
it: Nessuna stampante.

en: No to All
it: No a tutto

en: No updates available.
it: Nessun aggiornamento disponibile.

en: None
it: Nessuno

en: Normal
it: Normale

en: Normal Support expansion
it: Espansione normale dei supporti

en: Normal mode
it: Modalità normale

en: Normal printing
it: Stampa normale

en: Normative check
it: Controllo normativo

en: North America
it: Nord America

en: Not found:
it: Non trovato:

en: Note: Only the AMS slots loaded with the same material type can be selected.
it: Nota: è possibile selezionare solo gli slot AMS caricati con lo stesso tipo di materiale.

en: Note: The preparation may takes several minutes. Please be patiant.
it: Nota: la preparazione può richiedere alcuni minuti. Si prega di avere pazienza.

en: Note: When the lid is open or the desiccant pack is changed, it can take hours or a night to absorb the moisture. Low temperatures also slow down the process. During this time, the indicator may not represent the chamber accurately.
it: Nota: quando il coperchio è aperto o la confezione di essiccante viene cambiata, possono essere necessarie ore o una notte per assorbire l'umidità. Anche le basse temperature rallentano il processo. Durante questo periodo, l'indicatore potrebbe non rappresentare la camera con precisione.

en: Note: if new filament is inserted during  printing, the AMS will not automatically read any information until printing is completed.
it: Nota: se durante la stampa viene inserito un nuovo filamento, l'AMS non leggerà automaticamente alcuna informazione fino al termine della stampa.

en: Notice
it: Avvertenza

en: Nozzle
    Temperature
it: Temperatura
    Nozzle

en: Nozzle Diameter
it: Diametro Nozzle

en: Nozzle diameter
it: Diametro Nozzle

en: Nozzle may be blocked when the temperature is out of recommended range.
    Please make sure whether to use the temperature to print.
it: Il Nozzle potrebbe intasarsi quando la temperatura non rientra nell'intervallo consigliato.
    Assicurarsi di utilizzare questa temperatura per la stampa.

en: Nozzle temperature
it: Temperatura Nozzle

en: Nozzle temperature for layers after the initial one
it: Temperatura del nozzle dopo il primo layer

en: Nozzle temperature to print initial layer when using this filament
it: Temperatura del nozzle per la stampa del primo layer con questo filamento

en: Nozzle temperature when printing
it: Temperatura del nozzle durante la stampa

en: Nozzle type
it: Tipo di nozzle

en: Nozzle volume
it: Volume del nozzle

en: Number of copies:
it: Numero di copie:

en: Number of currently selected parts: %1%
it: Numero attuale di parti selezionate:  %1%

en: Number of loops for the skirt. Zero means disabling skirt
it: Questo è il numero di loop per lo skirt. 0 indica che lo skirt è disattivata.

en: Number of top interface layers
it: È il numero di layer di interfaccia superiore.

en: Number of walls of every layer
it: Questo è il numero di pareti per layer.

en: OK
it: Ok

en: Object
it: Oggetto

en: Object List
    Did you know that you can view all objects/parts in a list and change settings for each object/part?
it: Elenco oggetti
    Sapevate che è possibile visualizzare tutti gli oggetti/parti in un elenco e modificare le impostazioni per ciascun oggetto/parte?

en: Object Operations
it: Operazioni sugli oggetti

en: Object Settings to modify
it: Impostazioni oggetto da modificare

en: Object can't be printed for empty layer between %1% and %2%.
it: L'oggetto ha layer vuoti compresi tra %1% e %2% e non può essere stampato.

en: Object flow ratio
it: Flow ratio oggetto

en: Object manipulation
it: Manipola oggetti

en: Object name: %1%
it: Nome oggetto: %1%

en: Object too large
it: Oggetto troppo grande

en: Object too small
it: Oggetto troppo piccolo

en: Object will be raised by this number of support layers. Use this function to avoid wrapping when print ABS
it: L'oggetto verrà sollevato da questo numero di layer di supporto. Utilizzare questa funzione per evitare deformazioni durante la stampa di ABS.

en: Object with multiple parts was detected
it: È stato rilevato un oggetto con più parti

en: Object/Part Setting
it: Impostazione oggetto/parte

en: Object: %1%
it: Oggetto: %1%

en: Objects
it: Oggetti

en: Objects List
it: Elenco oggetti

en: Objects list
it: Elenco oggetti

en: Objects with zero volume removed
it: Oggetti con volume zero rimossi

en: Octagram Spiral
it: Spirale a Ottogramma

en: Offline
it: Off-line

en: Old Value
it: Valore precedente

en: On build plate only
it: Solo dal piatto

en: On overhangs only
it: Solo su sporgenze

en: On/Off one layer mode of the vertical slider
it: On/Off modalità un layer del cursore di scorrimento verticale

en: Ongoing uploads
it: Caricamenti in corso

en: Online Models
it: Modelli Online

en: Only Windows 10 is supported.
it: È supportato solo Windows 10.

en: Only create support for critical regions including sharp tail, cantilever, etc.
it: Creare il supporto solo per le regioni critiche, tra cui una estremità tagliente, sbalzo, ecc.

en: Only one G-code file can be opened at the same time.
it: È possibile aprire un solo file G-code alla volta.

en: Only one wall on first layer
it: Solo un perimetro sul primo layer

en: Only one wall on top surfaces
it: Solo una parete sulle superfici superiori

en: Only the object being edit is visible.
it: È visibile solo l'oggetto da modificare.

en: Only trigger retraction when the travel distance is longer than this threshold
it: L'attivazione della retrazione avviene solo quando la distanza percorsa è superiore a questa soglia.

en: Only used as a visual help on UI
it: Utilizzato solo come aiuto visivo per l'interfaccia utente

en: Open
it: Apri

en: Open &Studio
it: Aprire &Studio

en: Open Documentation in web browser.
it: Aprire la documentazione nel browser web

en: Open Folder
it: Apri cartella

en: Open Folder.
it: Apri Cartella.

en: Open G-code file:
it: Apri un file G-code:

en: Open Network Test
it: Apri test di rete

en: Open Preferences.
it: Apri Preferenze

en: Open Project
it: Apri Progetto

en: Open Studio
it: Apri Studio

en: Open a G-code file
it: Apri un file G-code

en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

en: Open a project file
it: Apri un file progetto

en: Open as project
it: Apri come progetto

en: Open next tip.
it: Apri suggerimento successivo

en: Operation already cancelling. Please wait few seconds.
it: Operazione già annullata. Si prega di attendere qualche secondo.

en: Optimize orientation
it: Ottimizza orientamento

en: Optimize support interface area
it: Ottimizza l'area dell'interfaccia di supporto

en: Optimizing toolpath
it: Ottimizzazione del percorso utensile

en: Options
it: Opzioni

en: Options:
it: Opzioni:

en: Order of inner wall/outer wall/infil
it: Ordine di parete interna/esterna/riempimento

en: Orient
it: Orienta

en: Orient the model
it: Orienta il modello

en: Orienting
it: Orientamento

en: Orienting...
it: Orientamento...

en: Origin
it: Origine

en: Other
it: Altro

en: Other Color
it: Altro colore

en: Other Device
it: Altro dispositivo

en: Other layers
it: Altri layer

en: Other layers speed
it: Velocità altri layer

en: Others
it: Altro

en: Outer and inner brim
it: Brim interno e esterno

en: Outer brim only
it: Solo brim esterno

en: Outer wall
it: Parete esterna

en: Outer wall speed
it: Velocità parete esterna

en: Output Model Info
it: Info Modello di output

en: Output directory
it: Cartella destinazione

en: Output directory for the exported files.
it: Questa è la cartella di destinazione per i file esportati.

en: Output the model's information.
it: Questo produce le informazioni del modello.

en: Outside
it: Esterno

en: Overflow
it: sovra-estrusione

en: Overhang speed
it: Velocità di sbalzo

en: Overhang wall
it: Parete a sbalzo

en: Overwrite a system profile is not allowed
it: Non è consentito sovrascrivere un profilo di sistema.

en: Overwrite file
it: Sovrascrivi file

en: Packing project data into 3mf file
it: Packing dati progetto in 3mf file

en: Paint
it: Pittura

en: Paint Toolbar
it: Barra strumenti di pittura

en: Painted using: Filament %1%
it: Pitturato utilizzando: Filamento %1%

en: Pan View
it: Vista panoramica

en: Parameter validation
it: Validazione parametri

en: Part
it: Parte

en: Part Settings to modify
it: Imposta parti da modificare

en: Part cooling fan
it: Ventola di raffreddamento oggetto

en: Part cooling fan speed may be increased when auto cooling is enabled. This is the maximum speed limitation of part cooling fan
it: La velocità della ventola di raffreddamento può essere aumentata quando è abilitato il raffreddamento automatico. Questa è la limitazione massima della velocità della ventola di raffreddamento parziale

en: Part cooling fan speed will be max when the estimated layer time is shorter than the setting value
it: La ventola di raffreddamento funzionerà alla massima velocità quando il tempo layer stimato è inferiore al valore di soglia.

en: Part cooling fan speed will start to run at min speed when the estimated layer time is no longer than the layer time in setting. When layer time is shorter than threshold, fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speed according to layer printing time
it: La ventola di raffreddamento della parte funzionerà alla velocità minima della ventola quando la durata stimata del layer è superiore al valore di soglia. Quando il tempo del layer è inferiore alla soglia, la velocità della ventola verrà interpolata tra la velocità minima e massima della ventola in base al tempo di stampa a layer.

en: Part cooling fan will be enabled for layers of which estimated time is shorter than this value. Fan speed is interpolated between the minimum and maximum fan speeds according to layer printing time
it: La ventola di raffreddamento parziale verrà attivata per i layers in cui il tempo stimato è inferiore a questo valore. La velocità della ventola viene interpolata tra la velocità minima e massima della ventola in base al tempo di stampa a layer.

en: Part manipulation
it: Manipola parti

en: Part name: %1%
it: Nome parte: %1%

en: Paste
it: Incolla

en: Paste clipboard
it: Incolla appunti

en: Paste from clipboard
it: Incolla dagli appunti

en: Pattern angle
it: Angolo trama

en: Pause
it: Pausa

en: Pause G-code
it: Pausa G-code

en: Pause of front cover falling
it: Pausa caduta cover anteriore

en: Pause:
it: Pausa:

en: Paused due to filament runout
it: Pausa per filamento esaurito

en: Paused due to heat bed temperature malfunction
it: Pausa per malfunzionamento della temperatura piano termico

en: Paused due to nozzle temperature malfunction
it: Pausa per malfunzionamento temperatura nozzle

en: Pen shape
it: Forma penna

en: Pen size
it: Dimensione penna

en: Percent
it: Percentuale

en: Perform
it: Eseguire

en: Perform Recognition
it: Esegui riconoscimento

en: Perform cut
it: Effettua taglio

en: Pictures
it: Immagini

en: Place on cut
it: Posiziona sul taglio

en: Plate
it: Piatto

en: Plate %d: %s does not support filament %s
it: Piatto %d: %s non supporta il filamento %s

en: Plate Settings
it: Impostazioni Piatto

en: Plate Type
it: Tipo di piatto

en: Plate name
it: Nome Piatto

en: Plate% d: %s is not suggested to be used to print filament %s(%s). If you still want to do this printing, please set this filament's bed temperature to non zero.
it: Piatto% d: %s non è consigliato per l’utilizzo del filamento %s (%s). Se desideri continuare, imposta la temperatura del piano di questo filamento su un numero diverso da zero.

en: Plater
it: Piano

en: Playing...
it: Riproduzione

en: Please check the custom G-code or use the default custom G-code.
it: Controlla il G-code personalizzato o utilizza il G-code personalizzato predefinito.

en: Please check the following:
it: Controllare quanto segue:

en: Please check the network connection of the printer and Studio.
it: Controlla la connessione di rete della stampante e di Studio.

en: Please check the printer network connection.
it: Controlla la connessione rete della stampante.

en: Please check your object list before preset changing.
it: Controlla l'elenco oggetto prima di modificare il preset.

en: Please choose an action with "%1%" preset after saving.
it: Scegli un'azione con "%1%" preimpostata dopo il salvataggio.

en: Please choose the filament colour
it: Si prega di scegliere il colore del filamento

en: Please click each filament above to specify its mapping AMS slot before sending the print job
it: Fai clic su ciascun filamento in alto per specificare lo slot AMS di mappatura prima di inviare il lavoro di stampa

en: Please click on the hyperlink above to view the cloud service status
it: Fai clic sul link in alto per visualizzare lo stato del servizio cloud

en: Please click the confirm button if you still want to proceed with printing.
it: Fai clic sul pulsante di conferma se desideri continuare con la stampa.

en: Please correct them in the param tabs
it: Si prega di correggerli nella scheda dei Parametri

en: Please enter the layer number
it: Inserisci numero del layer

en: Please give a score for your favorite Bambu Market model.
it: Assegna un punteggio per il tuo modello Bambu Market preferito.

en: Please heat the nozzle to above 170 degree before loading filament.
it: Riscaldare il nozzle a una temperatura superiore a 170 gradi prima di caricare il filamento.

en: Please home all axes (click
it: Prego fai l'home degli assi (clicca

en: Please input a valid value (K in 0~0.5)
it: Inserisci un valore valido (K in 0~0.5)

en: Please input a valid value (K in 0~0.5, N in 0.6~2.0)
it: Inserisci un valore valido (K in 0~0.5, N in 0.6~2.0)

en: Please input the printer access code:
it: Inserisci il codice di accesso alla stampante:

en: Please log in first.
it: Prima effettua il login.

en: Please note that saving action will replace this preset
it: Tieni presente che il salvataggio sovrascriverà il preset corrente.

en: Please resolve the slicing errors and publish again.
it: Risolvi gli errori di slicing e pubblica nuovamente.

en: Please save project and restart the program.
it: Salva il progetto e riavvia l'applicazione.

en: Please select "By object" print sequence to print multiple objects in spiral vase mode.
it: Seleziona la sequenza di stampa "Per oggetto" per stampare più oggetti in modalità vaso a spirale.

en: Please select a file
it: Seleziona file

en: Please select an AMS slot before calibration
it: Seleziona uno slot AMS prima di calibrare.

en: Please select an action
it: Seleziona un'azione

en: Please upgrade your graphics card driver.
it: Aggiorna i driver della scheda grafica.

en: Plug
it: Connettore

en: Portions copyright
it: Porzioni di copyright

en: Position
it: Posizione

en: Post-processing Scripts
it: Script post-elaborazione

en: Post-processing scripts
it: Script post-elaborazione

en: Power on update
it: Aggiorna all'avvio

en: Precision
it: Precisione

en: Preferences
it: Preferenze

en: Preferences sync
it: Sincronizzazione preferenze

en: Prepare
it: Prepara

en: Prepare time
it: Tempo preparazione

en: Preparing print job
it: Preparazione lavoro di stampa

en: Preset "%1%" already exists and is incompatible with current printer.
it: Preset "%1%" esiste già ma è incompatibile con la stampante corrente.

en: Preset "%1%" already exists.
it: Preset "%1%" esiste già.

en: Preset "%1%" contains the following unsaved changes:
it: Preset "%1%" contiene modifiche non salvate:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new printer profile and it contains the following unsaved changes:
it: Preset "%1%" non compatibile con il nuovo profilo della stampante e contiene modifiche non salvate:

en: Preset "%1%" is not compatible with the new process profile and it contains the following unsaved changes:
it: Preset "%1%" non compatibile con il nuovo profilo di processo e contiene modifiche non salvate:

en: Preset sync
it: Sincronizzazione preset

[ctx: PresetName]
en: Copy
it: Copia

en: Presets
it: Preset

en: Prevent transitioning back and forth between one extra wall and one less. This margin extends the range of extrusion widths which follow to [Minimum wall width - margin, 2 * Minimum wall width + margin]. Increasing this margin reduces the number of transitions, which reduces the number of extrusion starts/stops and travel time. However, large extrusion width variation can lead to under- or overextrusion problems. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Evita la transizione avanti e indietro tra una parete extra e una in meno. Questo margine estende l'intervallo di estrusione che segue a [Larghezza minima parete - margine, 2 * Larghezza minima parete + margine]. L'aumento di questo margine riduce il numero di transizioni, il che riduce il numero di avvii/arresti dell'estrusione e il tempo di viaggio. Tuttavia, una grande variazione della larghezza di estrusione può portare a problemi di sotto-estrusione o sovra-estrusione. È espresso in percentuale rispetto al diametro delnozzle

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview only mode:
    The loaded file contains gcode only, Can not enter the Prepare page
it: Modalità solo anteprima:
    Il file caricato contiene solo G-code, non può accedere alla pagina Prepara

en: Previous unsaved project detected, do you want to restore it?
it: Sono stati rilevati elementi precedentemente non salvati. Vuoi ripristinarli?

en: Price
it: Prezzo

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height
it: Prime tower non funziona quando layer adattativo è attivo.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni Prime Tower
    NO - Mantieni l'ayer adattativo

en: Prime tower does not work when Adaptive Layer Height or Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Adaptive Layer Height and Independent Support Layer Height
it: Prime tower non funziona quando layer Adattativo o Altezza supporto Layer indipendente sono attivati.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni Prime Tower
    NO - Mantieni layer Adattativo e Altezza supporto Layer indipendente

en: Prime tower does not work when Independent Support Layer Height is on.
    Which do you want to keep?
    YES - Keep Prime Tower
    NO  - Keep Independent Support Layer Height
it: Prime tower non funziona quando Altezza Supporto Layer indipendente è attiva.
    Quale vuoi tenere?
    SÌ - Mantieni Prime Tower
    NO - Mantieni Altezza Supporto Layer indipendente

en: Prime tower is required for smooth timelapse. There may be flaws on the model without prime tower. Do you want to enable prime tower?
it: È necessaria una Prime Tower per una modalità timelapse fluida. Potrebbero esserci dei difetti sul modello senza Prime Tower. Vuoi abilitare la Prime Tower?

en: Prime tower is required for smooth timeplase. There may be flaws on the model without prime tower. Are you sure you want to disable prime tower?
it: È necessaria una Prime Tower per la modalità timeplase fluida. Potrebbero esserci difetti sul modello senza una Prime Tower. Sei sicuro di voler disabilitare la Prime Tower?

en: Prime volume
it: Volume primario

en: Print
it: Stampa

en: Print By Object: 
    Suggest to use auto-arrange to avoid collisions when printing.
it: Stampa per oggetto: 
    Ti consigliamo di utilizzare la disposizione automatica per evitare collisioni durante la stampa.

en: Print Options
it: Opzioni stampa

en: Print all
it: Stampa tutto

en: Print file not found, Please slice it again and send it for printing.
it: File di stampa non trovato; elabora nuovamente il file e invia per la stampa.

en: Print file not found. please slice again.
it: File di stampa non trovato; si prega di eseguire nuovamente lo slice

en: Print plate
it: Stampa piatto

en: Print sequence
it: Sequenza di stampa

en: Print sequence of inner wall, outer wall and infill.
it: È la sequenza di stampa di pareti interne, pareti esterne e dei riempimenti.

en: Print sequence, layer by layer or object by object
it: Questo determina la sequenza di stampa, che consente di stampare layer per layer o oggetto per oggetto.

en: Print settings
it: Impostazioni di stampa

en: Print speed of ironing lines
it: È la velocità di stampa per le linee di stiratura.

en: Print temperature
it: Temperatura stampa

en: Print using materials mounted on the back of the case
it: Stampa filamento con bobina esterna.

en: Print with filaments in ams
it: Stampa con filamento AMS

en: Print with filaments in the AMS
it: Stampa con filamento in AMS

en: Print with filaments mounted on the back of the chassis
it: Stampa filamento con bobina esterna

en: Print with the filament mounted on the back of chassis
it: Stampa filamento con bobina esterna

en: Printable
it: Stampabile

en: Printable area
it: Area di stampa

en: Printable height
it: Altezza di stampa

en: Printable space
it: Spazio di stampa

en: Printer
it: Stampante

en: Printer "%1%" is selected with preset "%2%"
it: La stampante "%1%" è selezionata con il preset "%2%"

en: Printer is busy downloading, Please wait for the downloading to finish.
it: Stampante in fase di caricamento; attendi il completamento del caricamento.

en: Printer local connection failed, please try again.
it: Connessione locale della stampante fallita; Si prega di riprovare.

en: Printer preset names
it: Nomi dei preset della stampante

en: Printer settings
it: Impostazioni stampante

en: Printing
it: Stampa

en: Printing Progress
it: Progresso di stampa

en: Printing Silk Filament
    Did you know that Silk filament needs special consideration to print it successfully? Higher temperature and lower speed are always recommended for the best results.
it: Stampa di filamento Silk (seta)
    Sapevi che il filamento seta richiede un'attenzione speciale per stampare con successo? Una temperatura più alta e una velocità inferiore sono sempre consigliate per ottenere i migliori risultati.

en: Printing was paused by the user
it: Stampa messa in pausa dall'utente

en: Privacy Policy
it: Informativa Privacy

en: Privacy Policy Update
it: Aggiornamento dell'informativa sulla privacy

en: Process
it: Processo

en: Process Settings
it: Impostazioni processo

en: Processing G-Code from Previous file...
it: Elaborazione G-Code dal file precedente...

en: Processing model '%1%' with more than 1M triangles could be slow. It is highly recommended to simplify the model.
it: Lo slicing del modello "%1%" con più di 1 milione di triangoli potrebbe essere lento. Si consiglia di semplificare il modello.

en: Product host
it: Host del prodotto

en: Project
it: Progetto

en: Project Inside Preset
it: Preset interno al Progetto

en: Project downloaded %d%%
it: Progetto scaricato %d%%

en: Project-inside presets
it: Preset interno al progetto

en: PrusaSlicer is originally based on Slic3r by Alessandro Ranellucci.
it: PrusaSlicer originariamente basato su Slic3r di Alessandro Ranellucci.

en: Publish
it: Pubblica

en: Publish was cancelled
it: La pubblicazione è stata annullata

en: Pull back current filament
it: Ritiro il filamento corrente

en: Purge old filament
it: Spurgo filamento precedente

en: Purging after filament change will be done inside objects' infills. This may lower the amount of waste and decrease the print time. If the walls are printed with transparent filament, the mixed color infill will be seen outside. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Lo spurgo dopo il cambio del filamento verrà eseguito all'interno dei riempimenti degli oggetti. Ciò può ridurre la quantità di rifiuti e ridurre il tempo di stampa. Se le pareti sono stampate con filamenti trasparenti, il riempimento a colori misti sarà visibile. Non avrà effetto a meno che la Prime Tower non sia abilitata.

en: Purging after filament change will be done inside objects' support. This may lower the amount of waste and decrease the print time. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Lo spurgo dopo il cambio del filamento verrà eseguito all'interno del supporto degli oggetti. Ciò può ridurre la quantità di rifiuti e ridurre il tempo di stampa. Non avrà effetto a meno che non sia abilitata la Prime Tower.

en: Purging volumes
it: Volumi di spurgo

en: Push new filament into extruder
it: Inserisco il nuovo filamento nell'estrusore

en: Push new filament into the extruder
it: Inserisco il nuovo filamento nell'estrusore

en: Quality
it: Qualità

en: Quality / Speed
it: Qualità / Velocità

en: Quick
it: Rapido

en: Quit
it: Esci

en: Quit %s
it: Chiudi %s

en: Radius
it: Raggio

en: Raft contact Z distance
it: Distanza di contatto Z Raft

en: Raft expansion
it: Espansione del raft

en: Raft layers
it: Layer raft

en: Random
it: Casuale

en: Randomly jitter while printing the wall, so that the surface has a rough look. This setting controls the fuzzy position
it: Questa impostazione fa vibrare casualmente la testa di stampa durante la stampa su pareti, in modo che la superficie abbia un aspetto ruvido. Questa impostazione controlla la posizione fuzzy Skin.

en: Range
it: Intervallo

en: Re&load from Disk
it: R&icarica da disco

en: Read and accept
it: Leggi e accetta

en: Rear
it: Posteriore

en: Rear View
it: Vista posteriore

en: Rebuild
it: Ricrea

en: Receive login report timeout
it: Timeout ricezione del rapporto di login

en: Recent projects
it: Prog&etti recenti

en: Recommended nozzle temperature
it: Temperatura nozzle consigliata

en: Recommended nozzle temperature of this filament type is [%d, %d] degree centigrade
it: La temperatura del nozzle consigliata per questo filamento è [%d, %d] gradi centigradi

en: Recommended nozzle temperature range of this filament. 0 means no set
it: Intervallo di temperatura del nozzle consigliato per questo filamento. 0 significa non impostato

en: Recommended temperature range
it: Intervallo di temperatura consigliato

en: Rectangular
it: Rettangolare

en: Rectilinear
it: Rettilineo

en: Rectilinear Interlaced
it: Rettilineo Interlacciato

en: Rectilinear grid
it: Griglia rettilinea

en: Redo
it: Ripeti

en: Reduce infill retraction
it: Riduci la retrazione nel riempimento

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Region selection
it: Selezione Paese

en: Regular
it: Regolare

en: Release Note
it: Note di aggiornamento

en: Reload from disk
it: Ricarica da disco

en: Reload the plater from disk
it: Ricarica piano da disco

en: Reload the selected parts from disk
it: Ricarica le parti selezionate da disco

en: Remaining errors
it: Errori rimanenti

en: Remember my choice
it: Ricorda la mia scelta

en: Remember my choice.
it: Ricorda la mia scelta

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove connector
it: Rimuovi connettore

en: Remove connector from selection
it: Rimuovi connettore dalla selezione

en: Remove connectors
it: Rimuovi connettori

en: Remove detail
it: Rimuovi dettagli

en: Remove height range
it: Rimuovi intervallo altezza

en: Remove last filament
it: Rimuovi ultimo filamento

en: Remove painted color
it: Rimuovi colore dipinto

en: Remove parameter
it: Rimuovi parametro

en: Remove selection
it: Rimuovi selezione

en: Remove the selected plate
it: Rimuovi il piatto selezionato

en: Rename
it: Rinomina

en: Renaming
it: Rinomina

en: Repair canceled
it: Riparazione annullata

en: Repair failed.
it: Riparazione fallita.

en: Repair finished
it: Riparazione finita

en: Repaired 3mf file contains more than one object
it: Il file 3mf riparato contiene più di un oggetto.

en: Repaired 3mf file contains more than one volume
it: Il file 3mf riparato contiene più di un volume.

en: Repaired 3mf file does not contain any object
it: Il file 3mf riparato non contiene alcun oggetto.

en: Repaired 3mf file does not contain any volume
it: Il file 3mf riparato non contiene alcun volume.

en: Repairing model object
it: Riparazione oggetto

en: Repairing object by Windows service
it: Riparazione oggetto da parte del servizio Windows

en: Repairing was canceled
it: La riparazione è stata annullata

en: Replace the selected part with new STL
it: Sostituisci la parte selezionata con un nuovo STL

en: Replace with STL
it: Sostituisci con STL

en: Report issue
it: Segnala un problema

en: Required nozzle HRC
it: Necessita nozzle HRC

en: Reserved keywords found
it: Parole chiave riservate trovate

en: Reset
it: Reimposta

en: Reset Position
it: Ripristina posizione

en: Reset Rotation
it: Reimposta rotazione

en: Reset direction
it: Ripristina direzione

en: Reset parameter
it: Ripristina parametro

en: Reset to base
it: Ripristina alla base

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Resonance frequency identification
it: Identificazione frequenza di risonanza

en: Restore
it: Ripristina

en: Restore to inch
it: Ripristina in pollici

en: Restore to meter
it: Ripristina in metri

en: Resume
it: Continua

en: Resync
it: Risincronizza

en: Retract
it: Retrazione

en: Retract amount before wipe
it: Retrai la quantità prima di pulire

en: Retract when change layer
it: Ritrai al cambio layer

en: Retraction
it: Retrazione

en: Retraction Length
it: Lunghezza Retrazione

en: Retraction Speed
it: Velocità di retrazione

en: Retraction when switching material
it: Retrazione quando si cambia materiale

en: Retry
it: Riprova

en: Right
it: Destra

en: Right View
it: Vista destra

en: Right button click the icon to drop the object printable property
it: Fai clic con pulsante destro del mouse sull'icona per eliminare le proprietà stampa dell'oggetto

en: Right button click the icon to drop the object settings
it: Fai clic con pulsante destro del mouse sull'icona per eliminare le impostazioni dell'oggetto

en: Right click
it: Clic destro

en: Right click the icon to fix model object
it: Fai clic con il pulsante destro del mouse sull'icona per correggere l'oggetto del modello

en: Right mouse button
it: Tasto destro mouse

en: Right mouse button:
it: Tasto destro mouse:

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate View
it: Ruota vista

en: Rotate of view
it: Ruota vista

en: Rotate text
it: Ruota testo

en: Rotation
it: Rotazione

en: Running post-processing scripts
it: Esecuzione script di post-elaborazione

en: SD Card
it: MicroSD

en: SD Card Abnormal
it: microSD anomala

en: STEP
    Did you know that you can improve your print quality by slicing a STEP file instead of an STL?
    Bambu Studio supports slicing STEP files, providing smoother results than a lower resolution STL. Give it a try!
it: STEP
    Sapevi che puoi migliorare la qualità di stampa elaborando un file STEP anziché un file STL?
    Bambu Studio supporta la suddivisione in sezioni di file STEP, fornendo risultati più fluidi rispetto a un STL a risoluzione inferiore. Provalo!

en: Safely remove hardware.
it: Rimuovi l'hardware in modo sicuro.

en: Same as Global Bed Type
it: Uguale al tipo di piano globale

en: Same as Global Plate Type
it: Uguale al tipo di piano globale

en: Same as Global Print Sequence
it: Uguale a Sequenza stampa globale

en: Save
it: Salva

en: Save %s as
it: Salva %s come

en: Save G-code file as:
it: Salva il file G-code come:

en: Save Project
it: Salva Progetto

en: Save Project as
it: Salva Progetto come

en: Save Sliced file as:
it: Salva file elaborato come:

en: Save current %s
it: Salva le %s attuali

en: Save current project as
it: Salva Progetto corrente come

en: Save current project to file
it: Salva progetto corrente su file

en: Save file as:
it: Salva come:

en: Save preset
it: Salva preset

en: Save project
it: Salva progetto

en: Save the selected options to preset 
    "%1%".
it: Salva le opzioni selezionate in un preset 
    "%1%".

en: Save the selected options.
it: Salvare le opzioni selezionate.

en: Saving objects into the 3mf failed.
it: Salvataggio oggetti 3mf fallito.

en: Scale
it: Ridimensiona

en: Scale an object to fit the build volume
it: Ridimensiona un oggetto per adattarlo al volume di costruzione

en: Scale ratios
it: Rapporti di scala

en: Scale the model by a float factor
it: Ridimensiona il modello in base a un fattore float

en: Scale to build volume
it: Scala per creare volume

en: Scan first layer
it: Scansiona Primo layer

en: Scanning bed surface
it: Scansione superfice piatto

en: Scheduling upload to `%1%`. See Window -> Print Host Upload Queue
it: Pianificazione caricamento su `%1% `. Vedi Finestra -> Coda di caricamento dell'host di stampa

en: Score
it: Punteggio

en: Seam
it: Giuntura

en: Seam painting
it: Pittura giunzione

en: Seam position
it: Posizione giunzione

en: Seams
it: Giunzioni

en: Search in preset
it: Cerca nel preset

en: Second
it: Secondo

en: Section View
it: Vista in sezione

en: Section view
it: Vista in sezione

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Plate
it: Seleziona piatto

en: Select a G-code file:
it: Seleziona file G-code:

en: Select a new file
it: Seleziona nuovo file

en: Select a part
it: Seleziona parte

en: Select all
it: Seleziona tutto

en: Select all connectors
it: Seleziona tutti i connettori

en: Select all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Select multiple objects
it: Seleziona più oggetti

en: Select objects by rectangle
it: Seleziona oggetti per rettangolo

en: Select presets to compare
it: Seleziona i preset da confrontare

en: Select profile to load:
it: Seleziona profilo da caricare:

en: Select settings
it: Seleziona impostazioni

en: Select the language
it: Seleziona la lingua

en: Select the object/part and mouse click to change the name
it: Seleziona l'oggetto/la parte e fai clic con il mouse per modificare il nome

en: Select the object/part and press space to change the name
it: Seleziona l'oggetto/la parte e premi la barra spaziatrice per cambiare il nome

en: Selection conflicts
it: Conflitti di selezione

en: Selects all objects
it: Seleziona tutti gli oggetti

en: Send
it: Invia

en: Send G-code
it: Invia G-code

en: Send all
it: Invia tutto

en: Send print job to
it: Invia stampa a

en: Send progress to pipe
it: Inviare l'avanzamento al pipe

en: Send progress to pipe.
it: Inviare l'avanzamento al pipe

en: Send to Printer SD card
it: Invia a microSD stampante

en: Send to printer
it: Manda alla stampante

en: Sending gcode file over LAN
it: Invio file G-code tramite LAN

en: Sending gcode file to sdcard
it: Invia file G-code a scheda microSD

en: Sending print configuration
it: Invia configurazione di stampa

en: Sending print job over LAN
it: Invia stampa tramite LAN

en: Sending print job through cloud service
it: Invia stampa tramite servizio cloud

en: Sensitivity of pausing is
it: La sensibilità pausa è

en: Sequence
it: Sequenza

en: Serial:
it: Seriale:

en: Serious
it: Serio

en: Service Unavailable
it: Servizio non disponibile

en: Set
it: Imposta

en: Set Filament for selected items
it: Imposta filamento per gli elementi selezionati

en: Set Orientation
it: Imposta orientamento

en: Set Position
it: Imposta posizione

en: Set Scale
it: Imposta scala

en: Set as an individual object
it: Imposta come singolo oggetto

en: Set as cover
it: Impostare come copertina

en: Set as individual objects
it: Imposta come singoli oggetti

en: Set extruder number for the objects and parts
it: Imposta il numero estrusore per gli oggetti e le parti

en: Set filament for selected items
it: Imposta filamento per gli elementi selezionati

en: Set filaments to use
it: Imposta filamenti da usare

en: Set parameters for multiple objects
    Did you know that you can set slicing parameters for all selected objects at one time?
it: Impostare i parametri per più oggetti
    Sapevi che puoi impostare i parametri di elaborazione per tutti gli oggetti selezionati contemporaneamente?

en: Sets debug logging level. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace
it: Imposta livello di debug. 0:fatal, 1:error, 2:warning, 3:info, 4:debug, 5:trace

en: Setting AMS slot information while printing is not supported
it: L'impostazione informazioni sullo slot AMS in fase di stampa non è supportata.

en: Setting Overrides
it: Sovrascrivi impostazioni

en: Setting Virtual slot information while printing is not supported
it: Non è supportata l’impostazione informazioni dello Slot Virtuale durante la stampa.

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings for height range
it: Impostazioni intervallo altezza

en: Setup Wizard
it: Configurazione guidata

en: Shape
it: Forma

en: Shell
it: Guscio

en: Shift + Left mouse button
it: Shift + Tasto sinistro mouse

en: Shift + Left mouse button:
it: Shift + Tasto sinistro mouse:

en: Shift + Mouse move up or dowm
it: Shift + Sposta il mouse verso l'alto o il basso

en: Shift + Right mouse button:
it: Shift + Tasto destro mouse:

en: Shift+Any arrow
it: Shift+freccia qualsiasi

en: Shift+Left mouse button
it: Shift+tasto sinistro mouse

en: Shift+Mouse wheel
it: Shift+Rotella mouse

en: Shortcut Key
it: Tasto scelta rapida

en: Show
it: Mostra

en: Show "Live Video" guide page.
it: Mostra pagina della guida "Diretta Video".

en: Show "Tip of the day" notification after start
it: Mostra "Suggerimento del giorno" dopo l'avvio

en: Show &Labels
it: Mostra &Etichette

en: Show &Overhang
it: Mostra sporgenze

en: Show Configuration Folder
it: Mostra cartella di configurazione

en: Show Labels
it: Mostra Etichette

en: Show Tip of the Day
it: Suggerimento del giorno

en: Show all files, recent first.
it: Mostra tutti i file, prima i recenti.

en: Show all presets (including incompatible)
it: Mostra tutti i preset (compresi non compatibili)

en: Show command help.
it: Mostra la guida ai comandi.

en: Show home page on startup
it: Mostra pagina iniziale all'avvio

en: Show keyboard shortcuts list
it: Mostra elenco scorciatoie di tastiera

en: Show object labels in 3D scene
it: Mostra etichette oggetti nella scena 3D

en: Show object overhang highlight in 3D scene
it: Mostra la sporgenza dell'oggetto evidenziata nella scena 3D

en: Show online staff-picked models on the home page
it: Mostra i modelli online selezionati dallo staff  nella home page

en: Show the list of the keyboard shortcuts
it: Mostra l'elenco delle scorciatoie da tastiera

en: Show wireframe
it: Mostra wireframe

en: Show/Hide 3Dconnexion devices settings dialog
it: Mostra/nascondi la finestra di dialogo impostazioni dei dispositivi 3Dconnexion

en: Shrink the initial layer on build plate to compensate for elephant foot effect
it: Questo restringe il primo layer sulla piatto per compensare l'effetto zampa d'elefante.

en: Silent
it: Silenzioso

en: Simplification is currently only allowed when a single part is selected
it: La semplificazione è consentita solo quando viene selezionata una singola parte

en: Simplify
it: Semplifica

en: Simplify Model
it: Semplifica Modello

en: Simplify Model
    Did you know that you can reduce the number of triangles in a mesh using the Simplify mesh feature? Right-click the model and select Simplify model. Read more in the documentation.
it: Semplifica Modello
    Sapevate che è possibile ridurre il numero di triangoli in una mesh utilizzando la funzione Semplifica mesh? Fare clic con il tasto destro del mouse sul modello e selezionare Semplifica modello. Per saperne di più, consultare la documentazione.

en: Simplify model
it: Semplifica modello

en: Simply switch to "%1%"
it: Basta passare a "%1%"

en: Size
it: Dimensione

en: Size in X and Y of the rectangular plate.
it: Dimensioni X e Y del piano rettangolare.

en: Size:
it: Dimensioni:

en: Size: %1% x %2% x %3% in
it: Dimensioni: %1% x %2% x %3% in

en: Size: %1% x %2% x %3% mm
it: Dimensioni: %1% x %2% x %3% mm

en: Skip
it: Salta

en: Skip AMS blacklist check
it: Salta check Blacklist AMS

en: Skip Objects
it: Salta oggetti

en: Skip some objects in this print
it: Salta alcuni oggetti in questa stampa

en: Skirt distance
it: Distanza Skirt

en: Skirt height
it: Altezza skirt

en: Skirt loops
it: Anelli skirt

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field must contain the kind of the host.
it: Slic3r può caricare file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere il tipo di host.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the API Key or the password required for authentication.
it: Slic3r può caricare file G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere la chiave API o la password richiesta per l'autenticazione.

en: Slic3r can upload G-code files to a printer host. This field should contain the hostname, IP address or URL of the printer host instance. Print host behind HAProxy with basic auth enabled can be accessed by putting the user name and password into the URL in the following format: https://username:password@your-octopi-address/
it: Slic3r può caricare file di G-code su un host di stampa. Questo campo deve contenere il nome dell'host, l'indirizzo IP o l'URL dell'istanza dell'host di stampa. L'host di stampa dietro HAProxy con l'autenticazione di base abilitata è accessibile inserendo il nome utente e la password nell'URL nel seguente formato: https://username:password@your-octopi-address/

en: Slic3r was created by Alessandro Ranellucci with the help of many other contributors.
it: Slic3r è stato creato da Alessandro Ranellucci con l'aiuto di molti altri collaboratori.

en: Slice all
it: Slice totale

en: Slice all plate to obtain time and filament estimation
it: Slice di tutti i piatti per ottenere una stima del tempo e filamento

en: Slice gap closing radius
it: Raggio chiusura del gap

en: Slice ok.
it: Slice completo

en: Slice plate
it: Slice piatto

en: Slice the plates: 0-all plates, i-plate i, others-invalid
it: Slicing dei piatti: 0-tutti i piatti, i-piatto i, altri-invalidi

en: Sliced Info
it: Informazioni processo

en: Slicing Canceled
it: Slicing Annullato

en: Slicing Mode
it: Modalità slicing

en: Slicing Parameter Table
    Did you know that you can view all objects/parts on a table and change settings for each object/part?
it: Tabella Parametri Slicing
    Sapevate che è possibile visualizzare tutti gli oggetti/parti di una tabella e modificare le impostazioni di ciascun oggetto/parte?

en: Slicing Plate %d
it: Slicing Piatto %d

en: Slicing Plate 1
it: Slicing Piatto 1

en: Slicing complete
it: Slicing completato

en: Slicing height for each layer. Smaller layer height means more accurate and more printing time
it: Questa è l'altezza di ogni layer. Le altezze dei layers inferiori offrono una maggiore precisione ma tempi di stampa più lunghi.

en: Slope
it: Inclinato

en: Slow down for overhang
it: Rallenta in caso di sporgenze

en: Slow printing down for better layer cooling
it: Rallenta stampa per un migliore raffreddamento layers

en: Smart fill
it: Riempimento intelligente

en: Smart fill angle
it: Angolo riempimento intelligente

en: Smooth mode of timelapse is not supported when "by object" sequence is enabled.
it: La modalità fluida del timelapse non è supportata quando è abilitata la sequenza "per oggetto".

en: Smoothing
it: Lisciatura

en: Snug
it: Aderenti

en: Software has New version.
it: Aggiornamento disponibile!

en: Soluble material
it: Materiale solubile

en: Soluble material is commonly used to print support and support interface
it: Il materiale solubile viene comunemente utilizzato per stampare il supporto e l'interfaccia di supporto

en: Some amount of material in extruder is pulled back to avoid ooze during long travel. Set zero to disable retraction
it: È la quantità filamento nell'estrusore che viene ritirata per evitare la trasudazione durante le lunghe distanze. Imposta su 0 per disattivare la retrazione.

en: Some connectors are overlapped
it: Alcuni connettori si sovrappongono

en: Some presets are modified.
it: Alcuni preset vengono modificati.

en: Some values have been replaced. Please check them:
it: Alcuni valori sono stati sostituiti. Per favore controllali:

en: Space
it: Spazio

en: Spacing
it: Spaziatura

en: Spacing between support lines
it: Questo determina la spaziatura tra le linee di supporto.

en: Spacing of bottom interface lines. Zero means solid interface
it: Spaziatura linee interfaccia di fondo. 0 significa interfaccia solida

en: Spacing of interface lines. Zero means solid interface
it: Spaziatura linee interfaccia. 0 significa interfaccia solida

en: Sparse infill
it: Riempimento

en: Sparse infill area which is smaller than threshold value is replaced by internal solid infill
it: L'area riempimento che è inferiore al valore di soglia viene sostituita da un riempimento solido interno.

en: Sparse infill density
it: Densità riempimento

en: Sparse infill pattern
it: Trama riempimento

en: Special mode
it: Modalità speciale

en: Speed
it: Velocità

en: Speed (mm/s)
it: Velocità (mm/s)

en: Speed for reloading filament into extruder. Zero means same speed with retraction
it: La velocità di ricarica filamento nell'estrusore dopo una retrazione; impostando 0, la velocità sarà la stessa della retrazione.

en: Speed limitation
it: Limitazione velocità

en: Speed of auxiliary part cooling fan. Auxiliary fan will run at this speed during printing except the first several layers which is defined by no cooling layers
it: Velocità ventola ausiliaria raffreddamento oggetto. La ventola ausiliaria funzionerà a questa velocità durante la stampa, ad eccezione dei primi layers, che possono essere impostati per non avere raffreddamento dei pezzi.

en: Speed of bridge and completely overhang wall
it: E' la velocità per i ponti e le pareti pendenti al 100%.

en: Speed of gap infill. Gap usually has irregular line width and should be printed more slowly
it: E' la velocità per il riempimento del gap. I gap hanno solitamente una larghezza linea irregolare e devono essere stampate più lentamente.

en: Speed of initial layer except the solid infill part
it: E' la velocità per il primo layer, tranne che per le sezioni di riempimento solido.

en: Speed of inner wall
it: E' la velocità per le pareti interne.

en: Speed of internal solid infill, not the top and bottom surface
it: E' la velocità del riempimento solido interno, esclusa la superficie superiore o inferiore.

en: Speed of internal sparse infill
it: E' la velocità del riempimento interno.

en: Speed of outer wall which is outermost and visible. It's used to be slower than inner wall speed to get better quality.
it: E' la velocità di stampa per le pareti esterne dei pezzi. Queste vengono generalmente stampate più lentamente delle pareti interne per ottenere una qualità superiore.

en: Speed of retractions
it: E' la velocità di retrazione.

en: Speed of solid infill part of initial layer
it: E' la velocità per le parti di riempimento solido del primo layer.

en: Speed of support
it: E' la velocità del supporto.

en: Speed of support interface
it: E' la velocità per le interfacce di supporto.

en: Speed of top surface infill which is solid
it: E' la velocità per il riempimento superficie superiore solida.

en: Speed of travel which is faster and without extrusion
it: È la velocità con cui si viaggia.

en: Speed up your print with Adaptive Layer Height
    Did you know that you can print a model even faster, by using the Adaptive Layer Height option? Check it out!
it: Accelera la stampa con l'opzione Layers Adattativo
    Sapevi che puoi stampare un modello ancora più velocemente utilizzando l'opzione  Layer Adattativo? Scoprilo!

en: Speed:
it: Velocità:

en: Speed:
it: Velocità:

en: Sphere
it: Sfera

en: Spiral
it: Spirale

en: Spiral mode only works when wall loops is 1, support is disabled, top shell layers is 0, sparse infill density is 0 and timelapse type is traditional.
it: La modalità spirale funziona solo quando il loop parete è 1, il supporto è disabilitato, i layers superiori del guscio sono 0, la densità riempimento è 0 e il tipo di timelapse è tradizionale

en: Spiral vase
it: Vaso a spirale

en: Spiralize smooths out the z moves of the outer contour. And turns a solid model into a single walled print with solid bottom layers. The final generated model has no seam
it: Consente la stampa a spirale, che attenua i movimenti Z del contorno esterno e trasforma un modello solido in una stampa a parete singola con layers inferiori solidi. Il modello finale generato non presenta alcuna giunzione.

en: Split
it: Dividi

en: Split the selected object
it: Dividi l'oggetto selezionato

en: Split the selected object into multiple objects
it: Dividi l'oggetto selezionato in più oggetti

en: Split the selected object into multiple parts
it: Dividi l'oggetto selezionato in più parti

en: Split the selected object into mutiple objects
it: Dividi l'oggetto selezionato in più oggetti

en: Split the selected object into mutiple parts
it: Dividi l'oggetto selezionato in più parti

en: Split to Objects/Parts
    Did you know that you can split a big object into small ones for easy colorizing or printing?
it: Dividi in oggetti/parti
    Sapevi che è possibile dividere un oggetto grande in piccoli oggetti per facilitare la colorazione o la stampa?

en: Split to objects
it: Dividi in oggetti

en: Split to parts
it: Dividi in parti

en: Split your prints into plates
    Did you know that you can split a model that has a lot of parts into individual plates ready to print? This will simplify the process of keeping track of all the parts.
it: Dividi le stampe in piatti
    Sapevi che puoi dividere un modello con molte parti in singoli piatti pronti per la stampa? Ciò semplificherà il processo di elaborazione di tutte le parti.

en: Square
it: Quadrato

en: Stack objects
    Did you know that you can stack objects as a whole one?
it: Impila oggetti
    Sapevi che puoi impilare oggetti interi?

en: Stainless steel
it: Acciaio inox

en: Start Calibration
it: Inizia calibrazione

en: Start G-code
it: G-code iniziale

en: Start G-code when start the printing of this filament
it: G-code aggiunto quando la stampante utilizza questo filamento

en: Start G-code when start the whole printing
it: G-code aggiunto all'avvio di una stampa

en: Start a new project
it: Inizia un nuovo progetto

en: Start a new window
it: Inizia in una nuova finestra

en: Start calibration
it: Calibra

en: Start end points
it: Punti iniziali e finali

en: Statement about User Experience Improvement Program
it: Dichiarazione del programma miglioramento dell'esperienza utente

en: Statement on User Experience Improvement Plan
it: Dichiarazione del piano miglioramento dell'esperienza utente

en: Statistics of All Plates
it: Statistiche di tutti i piatti

en: Status
it: Stato

en: Step 1, please confirm Bambu Studio and your printer are in the same LAN.
it: Step 1, conferma che Bambu Studio e la tua stampante siano sulla stessa LAN.

en: Step 2, if the IP and Access Code below are different from the actual values on your printer, please correct them.
it: Step 2, se l'IP e il codice di accesso riportati di seguito sono diversi dai valori effettivi sulla stampante, correggili.

en: Still load
it: Carica ancora

en: Still unload
it: Scarica ancora

en: Stop
it: Ferma

en: Stop them and continue anyway?
it: Ferma e continua comunque?

en: Stopped [%d]!
it: Interrotto [%d]!

en: Stopped.
it: Interrotto.

en: Strength
it: Resistenza

en: Style
it: Stile

en: Style and shape of the support. For normal support, projecting the supports into a regular grid will create more stable supports (default), while snug support towers will save material and reduce object scarring.
    For tree support, slim style will merge branches more aggressively and save a lot of material (default), while hybrid style will create similar structure to normal support under large flat overhangs.
it: Stile e forma del supporto. Per supporti normali, la proiezione dei supporti in una griglia regolare creerà supporti più stabili (impostazione predefinita), mentre le torri di supporto aderenti faranno risparmiare materiale e ridurranno le giunzioni oggetto.
    Per i supporti ad albero, lo stile slim unirà i rami in modo più aggressivo e risparmierà molto materiale (impostazione predefinita), mentre lo stile ibrido creerà una struttura simile a quella dei sostegni normali sotto grandi sporgenze piatte.

en: Subtract a Part
    Did you know that you can subtract one mesh from another using the Negative part modifier? That way you can, for example, create easily resizable holes directly in Bambu Studio. Read more in the documentation.
it: Sottrarre una parte
    Sapevi che è possibile sottrarre una mesh da un'altra utilizzando il modificatore Parte negativa? In questo modo è possibile, ad esempio, creare fori facilmente ridimensionabili direttamente in Bambu Studio. Per saperne di più, consulta la documentazione.

en: Succeed to export G-code to %1%
it: Successo! G-code esportato in %1%

en: Successfully sent. Close current page in %s s
it: Inviato con successo. Chiudi la pagina corrente in %s s

en: Successfully sent. Will automatically jump to the device page in %ss
it: Inviato con successo. Salta automaticamente alla pagina del dispositivo in %s

en: Successfully unmounted. The device %s(%s) can now be safely removed from the computer.
it: Smontato con successo. Il dispositivo %s (%s) può ora essere rimosso dal computer in sicurezza

en: Suggestion: Flushing Volume in range [%d, %d]
it: Suggerimento: Volume di spurgo nell'intervallo [%d, %d]

en: Support
it: Supporto

en: Support Blocker
it: Blocco Supporto

en: Support Cubic
it: Supporto cubico

en: Support Enforcer
it: Rinforzo Supporto

en: Support Generated
it: Supporto generato

en: Support critical regions only
it: Supporta solo aree critiche

en: Support enforcers are used but support is not enabled. Please enable support.
it: Utilizzati supporti forzati ma i supporti non sono abilitati. Abilitare i supporti.

en: Support filament
it: Filamento per supporti

en: Support interface
it: Interfaccia supporto

en: Support layer uses layer height independent with object layer. This is to support customizing z-gap and save print time.This option will be invalid when the prime tower is enabled.
it: Il layer di supporto utilizza l'altezza layer indipendentemente dal layer dell'oggetto. Questo serve a supportare la personalizzazione di z-gap e ridurre il tempo di stampa. Questa opzione non puó essere utilizzata quando la Prime Tower è abilitata.

en: Support material
it: Materiale di supporto

en: Support material is commonly used to print support and support interface
it: Il materiale di supporto viene comunemente utilizzato per stampare il supporto e le interfacce di supporto.

en: Support painting
it: Pittura Supporti

en: Support painting
    Did you know that you can paint the location of your supports? This feature makes it easy to place the support material only on the sections of the model that actually need it.
it: Pitturare supporti
    Sapevi che è possibile pitturare la posizione dei supporti? Questa funzione consente di posizionare facilmente il materiale di supporto solo sulle sezioni del modello che ne hanno effettivamente bisogno.

en: Support transition
it: Supporto alla transizione

en: Support will be generated for overhangs whose slope angle is below the threshold.
it: Il supporto sarà generato per le sporgenze il cui angolo di inclinazione è inferiore alla soglia.

en: Support/Color Painting: adjust pen radius
it: Supporto/Pittura a colori: regolare il raggio della penna

en: Support/Color Painting: adjust section position
it: Supporto/Pittura a colori: regolare la posizione della sezione

en: Support/object xy distance
it: Distanza xy supporto/oggetto

en: Support/raft base
it: Base supporto/raft

en: Support/raft interface
it: Interfaccia supporto/raft

en: Support: detect overhangs
it: Supporto: rilevamento sporgenze

en: Support: draw polygons
it: Supporto: disegno poligoni

en: Support: fix holes at layer %d
it: Supporto: correzione dei buchi nel layer %d

en: Support: generate contact points
it: Supporto: generazione punti di contatto

en: Support: generate polygons at layer %d
it: Supporto: generazione poligoni al layer %d

en: Support: generate toolpath
it: Supporto: generazione percorso utensile

en: Support: generate toolpath at layer %d
it: Supporto: generazione percorso utensile al layer %d

en: Support: propagate branches
it: Supporto: propagazione rami

en: Support: propagate branches at layer %d
it: Supporto: propagazione rami al layer %d

en: Supports Painting
it: Pittura Supporti

en: Supports silent mode
it: Modalità silenziosa

en: Surface
it: Superficie

en: Swap Y/Z axes
it: Inverti assi Y/Z

en: Sweeping XY mech mode
it: Modalità Sweeping XY mech

en: Switch cloud environment, Please login again!
it: Cambia ambiente cloud; Effettua nuovamente il login!

en: Switch to 3mf model files.
it: Passa ai file modello 3mf.

en: Switch to normal mode
it: Passa a modalità normale

en: Switch to per-object setting mode to edit modifier settings.
it: Passa alla modalità di impostazione oggetto per modificare le impostazioni del modificatore.

en: Switch to per-object setting mode to edit process settings of selected objects.
it: Passa alla modalità di impostazione oggetto per modificare le impostazioni di processo degli oggetti selezionati.

en: Switch to rectilinear pattern?
    Yes - switch to rectilinear pattern automaticlly
    No  - reset density to default non 100% value automaticlly
it: Passare alla trama rettilinea?
    Sì - passa automaticamente alla trama rettilinea
    No - ripristina automaticamente la densità al valore predefinito non 100%

en: Switch to silent mode
it: Passa a modalità silenziosa

en: Switch to timelapse files.
it: Passa ai file timelapse.

en: Switch to video files.
it: Passare ai file video.

en: Switching application language
it: Cambio lingua applicazione

en: Switching application language while some presets are modified.
it: Cambio lingua applicazione durante la modifica di alcuni preset.

en: Switching the language requires application restart.
it: Il cambio lingua richiede il riavvio dell'applicazione.

en: Sync
it: Sincronizza

en: Sync filaments with AMS
it: Sincronizza filamenti con AMS

en: Sync filaments with AMS will drop all current selected filament presets and colors. Do you want to continue?
it: La sincronizzazione filamenti con AMS eliminerà tutti i preset e i colori dei filamenti attualmente selezionati. Vuoi continuare?

en: Sync settings
it: Impostazioni sincronizzazione

en: Synchronization
it: Sincronizzazione

en: Synchronize filament list from AMS
it: Sincronizza l'elenco filamenti da AMS

en: Synchronizing device information
it: Sincronizzazione informazioni dispositivo

en: Synchronizing device information time out
it: La sincronizzazione informazioni dispositivo è scaduta

en: System Sync
it: Sincronizzazione sistema

en: System presets
it: Preset sistema

en: Task canceled
it: Attività annullata

en: Task canceled.
it: Attività annullata.

en: Temperature
it: Temperatura

en: Temperature (°C)
it: Temperatura (°C)

en: Temperature of vitrificaiton
it: Temperatura di vetrificazione

en: Temperature variation
it: Variazione di temperatura

en: Temperature:
it: Temperatura:

en: Template Custom G-code
it: Modello G-code personalizzato

en: Terms and Conditions
it: Termini e condizioni

en: Text Gap
it: Gap testo

en: Text shape
it: Formato testo

en: Thank you for purchasing a Bambu Lab device.Before using your Bambu Lab device, please read the termsand conditions.By clicking to agree to use your Bambu Lab device, you agree to abide by the Privacy Policyand Terms of Use(collectively, the "Terms"). If you do not comply with or agree to the Bambu Lab Privacy Policy, please do not use Bambu Lab equipment and services.
it: Grazie per aver acquistato un dispositivo Bambu Lab. Prima di utilizzare il dispositivo Bambu Lab, si prega di leggere i termini e le condizioni. Facendo clic per accettare di utilizzare il tuo dispositivo Bambu Lab, accetti di rispettare l'Informativa sulla privacy e le Condizioni d'uso (collettivamente, i "Termini"). Se non rispetti o non accetti l'Informativa sulla privacy di Bambu Lab, ti preghiamo di non utilizzare i dispositivi e i servizi di Bambu Lab.

en: The 3mf is generated by old Bambu Studio, load geometry data only.
it: Il 3mf è stato generato da una vecchia versione di Bambu Studio, caricando solo i dati geometrici.

en: The 3mf is not compatible, load geometry data only!
it: Il 3mf non è compatibile, carica solo i dati della geometria!

en: The 3mf is not from Bambu Lab, load geometry data only.
it: Il 3mf non proviene da Bambu Lab, carica solo dati geometrici.

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Found following keys unrecognized:
it: Versione del 3mf %s è più recente %s della versione %s, trovate le seguenti chiavi non riconosciute:

en: The 3mf's version %s is newer than %s's version %s, Suggest to upgrade your software.
it: Versione del 3mf %s è più recente della versione %s di %s, si consiglia di aggiornare il software.

en: The AMS will automatically read the filament information when inserting a new Bambu Lab filament. This takes about 20 seconds.
it: L'AMS leggerà automaticamente le informazioni sul filamento quando inserisce una nuova bobina di filamento Bambu Lab. Questa operazione richiede circa 20 secondi.

en: The AMS will automatically read the information of inserted filament on start-up. It will take about 1 minute.The reading process will roll filament spools.
it: L'AMS leggerà automaticamente le informazioni sul filamento inserito all'avvio. Ci vorrà circa 1 minuto. Il processo di lettura farà ruotare le bobine del filamento.

en: The AMS will estimate Bambu filament's remaining capacity after the filament info is updated. During printing, remaining capacity will be updated automatically.
it: L'AMS stimerà la capacità residua del filamento Bambu dopo l'aggiornamento delle informazioni. Durante la stampa, la capacità residua verrà aggiornata automaticamente.

en: The AMS will not automatically read information from inserted filament during startup and will continue to use the information recorded before the last shutdown.
it: L'AMS non leggerà automaticamente le informazioni dal filamento inserito durante l'avvio e continuerà a utilizzare le informazioni registrate prima dell'ultimo spegnimento.

en: The Bambu Studio needs an upgrade
it: Bambu Studio necessita di aggiornamento

en: The Config can not be loaded.
it: La configurazione non può essere caricata.

en: The SLA archive doesn't contain any presets. Please activate some SLA printer preset first before importing that SLA archive.
it: L'archivio SLA non contiene preset. Attivare alcuni preset di stampanti SLA prima di importare l'archivio SLA.

en: The actual flushing volumes is equal to the flush multiplier multiplied by the flushing volumes in the table.
it: I volumi di spurgo effettivi sono pari al moltiplicatore di spurgo moltiplicato per i volumi di spurgo indicati nella tabella.

en: The amount of material to extrude during ironing. Relative to flow of normal layer height. Too high value results in overextrusion on the surface
it: È la quantità di materiale da estrudere durante la stiratura. È relativo al flusso dell'altezza normale del layer. Un valore troppo alto provoca una sovraestrusione sulla superficie.

en: The application cannot run normally because OpenGL version is lower than 2.0.
it: L'applicazione non può essere eseguita normalmente perché la versione OpenGL è precedente alla 2.0.

en: The average diatance between the random points introducded on each line segment
it: La distanza media tra i punti casuali introdotti su ogni segmento di linea

en: The bed temperature exceeds filament's vitrification temperature. Please open the front door of printer before printing to avoid nozzle clog.
it: La temperatura del piano supera la temperatura di vetrificazione del filamento. Aprire lo sportello anteriore della stampante prima di stampare per evitare l'intasamento del nozzle.

en: The brim width around tree support. 0 means auto.
it: Larghezza del brim attorno al supporto ad albero. 0 significa automatico.

en: The calibration program detects the status of your device automatically to minimize deviation.
    It keeps the device performing optimally.
it: Il programma di calibrazione rileva automaticamente lo stato del dispositivo per ridurre al minimo le deviazioni.
    Questa funzione aiuta il dispositivo a mantenere prestazioni ottimali.

en: The configuration is up to date.
it: Configurazione aggiornata.

en: The configuration may be generated by a newer version of BambuStudio.
it: La configurazione potrebbe essere generata da una versione più recente di Bambu Studio.

en: The configuration package is changed in previous Config Guide
it: Il pacchetto di configurazione è stato modificato nella precedente Guida alla configurazione

en: The configuration package is incompatible with current application.
    %s will update the configuration package, Otherwise it won't be able to start
it: Pacchetto configurazione non compatibile con l'applicazione corrente.
    %s aggiornerà il pacchetto configurazione per consentire l'avvio dell'applicazione.

en: The current project has unsaved changes, save it before continue?
it: Il progetto corrente ha modifiche non salvate. Desideri salvarle prima di continuare?

en: The default acceleration of both normal printing and travel except initial layer
it: E' l'accelerazione predefinita sia per la stampa normale che per la corsa dopo il primo layer.

en: The distance between the lines of ironing
it: È la distanza tra le linee utilizzate per la stiratura.

en: The file %s has been sent to the printer's storage space and can be viewed on the printer.
it: Il file %s è stato inviato allo spazio di memoria della stampante e può essere visualizzato sulla stampante.

en: The file contains invalid vertex index.
it: Il file contiene un indice dei vertici non valido.

en: The file contains polygons with less than 2 vertices.
it: Il file contiene poligoni con meno di 2 vertici.

en: The file contains polygons with more than 4 vertices.
it: Il file contiene poligoni con più di 4 vertici.

en: The file does not contain any geometry data.
it: Il file non contiene dati geometrici.

en: The firmware version is abnormal. Repairing and updating are required before printing. Do you want to update now? You can also update later on printer or update next time starting the studio.
it: La versione firmware è anomala. Prima di stampare, è necessario eseguire la riparazione e l'aggiornamento. Si desidera aggiornare ora? È possibile eseguire l'aggiornamento anche in un secondo momento sulla stampante o al prossimo avvio di Bambu Studio.

en: The flow ratio set by object, the meaning is the same as flow ratio.
it: Il rapporto di flusso impostato per oggetto; il significato è lo stesso del rapporto di flusso.

en: The following object(s) have empty initial layer and can't be printed. Please Cut the bottom or enable supports.
it: I seguenti oggetti(o) hanno un layer iniziale vuoto e non possono essere stampati. Tagliare la parte inferiore o attivare i supporti.

en: The imported SLA archive did not contain any presets. The current SLA presets were used as fallback.
it: L'archivio SLA importato non contiene alcun preset. Gli attuali preset SLA sono stati utilizzati come recupero.

en: The input value should be greater than %1% and less than %2%
it: Il valore di input deve essere maggiore di %1% e minore di %2%

en: The largest printable layer height for extruder. Used tp limits the maximum layer hight when enable adaptive layer height
it: L'altezza massima del layer stampabile per l'estrusore: viene utilizzata per limitare l'altezza massima del layer quando è abilitato il layer adattativo.

en: The length of fast retraction before wipe, relative to retraction length
it: È la lunghezza della retrazione rapida prima di una pulizia, rispetto alla lunghezza di retrazione.

en: The localization tag of build plate is detected, and printing is paused if the tag is not in predefined range.
it: Il tag di localizzazione del piatto verrà rilevato e la stampa verrà messa in pausa se il tag non rientra nell'intervallo predefinito.

en: The lowest printable layer height for extruder. Used tp limits the minimum layer hight when enable adaptive layer height
it: L'altezza minima del layer stampabile per l'estrusore. Viene utilizzata per limitare l'altezza minima del layer quando è abilito il layer adattativo.

en: The material may have volumetric change after switching between molten state and crystalline state. This setting changes all extrusion flow of this filament in gcode proportionally. Recommended value range is between 0.95 and 1.05. Maybe you can tune this value to get nice flat surface when there has slight overflow or underflow
it: Il materiale può subire variazioni volumetriche dopo il passaggio dallo stato fuso a quello cristallino. Questa impostazione modifica in modo proporzionale tutti i flussi di estrusione di questo filamento in G-code. L'intervallo di valori raccomandato è compreso tra 0,95 e 1,05. È possibile regolare questo valore per ottenere una superficie piatta se si verifica una leggera sovra-estrusione o sotto-estrusione.

en: The material type of filament
it: Tipo di filamento

en: The metallic material of nozzle. This determines the abrasive resistance of nozzle, and what kind of filament can be printed
it: Il materiale metallico del nozzle: determina la resistenza all'abrasione del nozzle e il tipo di filamento che può essere stampato.

en: The minimum printing speed when slow down for cooling
it: La velocità di stampa minima quando si rallenta per il raffreddamento.

en: The model has too many empty layers.
it: Il modello ha troppi layers vuoti.

en: The multiplier should be in range [%.2f, %.2f].
it: Il moltiplicatore deve essere compreso nell'intervallo [%.2f, %.2f].

en: The name "%1%" already exists.
it: Il nome "%1%" già esiste.

en: The name cannot be the same as a preset alias name.
it: Il nome non può essere uguale a quello di un preset.

en: The name is not allowed to be empty.
it: Il campo nome non può essere vuoto.

en: The name is not allowed to end with space character.
it: Il nome non può terminare con uno spazio.

en: The name is not allowed to start with space character.
it: Il nome non può iniziare con uno spazio.

en: The name length exceeds the limit.
it: La lunghezza del nome supera il limite.

en: The name may show garbage characters!
it: A causa di una codifica del testo non supportata, potrebbero apparire caratteri inutili!

en: The nozzle hardness required by the filament is higher than the default nozzle hardness of the printer. Please replace the hardened nozzle or filament, otherwise, the nozzle will be attrited or damaged.
it: La durezza del nozzle richiesta dal filamento è superiore alla durezza del nozzle predefinito della stampante. Si prega di sostituire il nozzle o il filamento indurito, altrimenti il nozzle sarà usurato o danneggiato.

en: The nozzle temp and max volumetric speed will affect the calibration results. Please fill in the same values as the actual printing. They can be auto-filled by selecting a filament preset.
it: La temperatura del nozzle e la velocità volumetrica massima influiranno sui risultati della calibrazione. Inserisci gli stessi valori della stampa effettiva. Possono essere riempiti automaticamente selezionando un filamento dal preset.

en: The number of bottom solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by bottom shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of bottom shell is absolutely determained by bottom shell layers
it: Il numero di layers solidi inferiori aumenta durante l'elaborazione se lo spessore calcolato dei layers del guscio inferiore è più sottile di questo valore. Questo può evitare di avere un guscio troppo sottile quando l'altezza layer è ridotta. 0 significa che questa impostazione è disabilitata e lo spessore del guscio inferiore è determinato semplicemente dal numero di layers del guscio inferiore.

en: The number of top solid layers is increased when slicing if the thickness calculated by top shell layers is thinner than this value. This can avoid having too thin shell when layer height is small. 0 means that this setting is disabled and thickness of top shell is absolutely determained by top shell layers
it: Il numero di layers solidi superiori aumenta durante l'elaborazione se lo spessore calcolato dai layers superiori del guscio è più sottile di questo valore. Questo può evitare di avere un guscio troppo sottile quando l'altezza del layer è ridotta. 0 significa che questa impostazione è disabilitata e lo spessore del guscio superiore è determinato semplicemente dal numero di layers superiori del guscio.

en: The number of walls, counted from the center, over which the variation needs to be spread. Lower values mean that the outer walls don't change in width
it: Il numero di pareti, contati a partire dal centro, sui quali deve essere distribuita la variazione. Valori più bassi indicano che le pareti esterne non cambiano in larghezza

en: The object from file %s is too small, and maybe in meters or inches.
     Do you want to scale to millimeters?
it: L'oggetto del file %s è troppo piccolo e può essere in metri o pollici.
     Si desidera scalare in millimetri?

en: The peroid of backup in seconds.
it: Periodo di backup in secondi.

en: The prime tower is not supported in "By object" print.
it: La Prime Tower non è supportata nella stampa "Per oggetto".

en: The prime tower is not supported when adaptive layer height is on. It requires that all objects have the same layer height.
it: La Prime Tower non è supportata quando è attivo Layer adattativi. Richiede che tutti gli oggetti abbiano la stessa altezza layer.

en: The prime tower is only supported if all objects have the same variable layer height
it: La Prime Tower è supportata solo se tutti gli oggetti hanno la stessa altezza layer adattativi.

en: The prime tower requires "support gap" to be multiple of layer height
it: La Prime Tower richiede che il "gap supporto" sia un multiplo dell'altezza del layer.

en: The prime tower requires that all objects are printed over the same number of raft layers
it: La Prime Tower richiede che tutti gli oggetti siano stampati sullo stesso numero di layers del raft.

en: The prime tower requires that all objects are sliced with the same layer heights.
it: La Prime Tower richiede che tutti gli oggetti siano elaborati con la stessa altezza layer.

en: The prime tower requires that all objects have the same layer heights
it: La Prime Tower richiede che tutti gli oggetti abbiano la stessa altezza layer.

en: The prime tower requires that support has the same layer height with object.
it: La Prime Tower richiede che il supporto abbia la stessa altezza layer dell'oggetto.

en: The print file exceeds the maximum allowable size (1GB). Please simplify the model and slice again.
it: Il file di stampa supera la dimensione massima consentita (1 GB). Semplifica il modello ed elaboralo nuovamente

en: The printer does not support sending to printer SD card.
it: La stampante non supporta l'invio alla scheda microSD della stampante.

en: The printer firmware only supports sequential mapping of filament => AMS slot.
it: Il firmware della stampante supporta solo la mappatura sequenziale del filamento => slot AMS.

en: The printer is busy on other print job
it: La stampante è occupata con altro lavoro di stampa.

en: The printer is executing instructions. Please restart printing after it ends
it: La stampante sta eseguendo le istruzioni. Riavvia la stampa al termine

en: The printer is required to be in the same LAN as Bambu Studio.
it: La stampante deve essere sulla stessa LAN di Bambu Studio.

en: The printer type selected when generating G-Code is not consistent with the currently selected printer. It is recommended that you use the same printer type for slicing.
it: Il tipo di stampante selezionato durante la generazione del G-Code non è coerente con la stampante attualmente selezionata. Si consiglia di utilizzare lo stesso tipo di stampante per lo slicing.

en: The printing speed in exported gcode will be slowed down, when the estimated layer time is shorter than this value, to get better cooling for these layers
it: La velocità di stampa nel G-code esportato verrà rallentata quando il tempo stimato del layer è inferiore a questo valore per ottenere un migliore raffreddamento per questi layers.

en: The project is no longer available.
it: Il progetto non è più disponibile.

en: The selected file
it: Il file selezionato

en: The selected file contains no geometry.
it: Il file selezionato non contiene geometrie.

en: The selected file contains several disjoint areas. This is not supported.
it: Il file selezionato contiene molteplici aree disgiunte. Non è supportato.

en: The selected object couldn't be split.
it: L'oggetto selezionato non può essere diviso.

en: The size of the print file is too large. Please adjust the file size and try again.
it: La dimensione del file di stampa è troppo grande. Modifica la dimensione del file e riprova.

en: The spiral vase mode does not work when an object contains more than one materials.
it: La modalità Spirale (vaso) non funziona quando un oggetto contiene più di un materiale.

en: The start and end points which is from cutter area to garbage can.
it: I punti di partenza e arrivo che si trovano dall'area del taglio allo scarico.

en: The start position to print each part of outer wall
it: E' la posizione di partenza per ogni parte della parete esterna.

en: The supplied file couldn't be read because it's empty
it: Impossibile leggere il file fornito perché è vuoto.

en: The target object contains only one part and can not be splited.
it: L'oggetto di destinazione contiene solo una parte e non può essere diviso.

en: The type of the last solid object part is not to be changed.
it: Il tipo dell'ultima parte dell'oggetto solido non può essere modificato.

en: The uploads are still ongoing
it: I caricamenti sono ancora in corso

en: The version of Bambu studio is too low and needs to be updated to the latest version before it can be used normally
it: La versione Bambu Studio è obsoleta, devi aggiornarla all'ultima versione prima di poterla utilizzare normalmente

en: The volume of material to prime extruder on tower.
it: E' il volume materiale da usare per la Prime Tower

en: The volume of the object is zero
it: Il volume dell'oggetto è zero

en: The width within which to jitter. It's adversed to be below outer wall line width
it: Ampiezza del tremolio: si consiglia di mantenerla inferiore alla larghezza della linea della parete esterna.

en: The wiping tower can be used to clean up the residue on the nozzle and stabilize the chamber pressure inside the nozzle, in order to avoid appearance defects when printing objects.
it: La torre di pulizia può essere utilizzata per pulire i residui sul nozzle e stabilizzare la pressione della camera all'interno del nozzle al fine di evitare difetti estetici durante la stampa.

en: The z gap between the bottom support interface and object
it: Lo spazio z gap tra l'interfaccia supporto inferiore e l'oggetto

en: The z gap between the top support interface and object
it: Determina lo spazio Z gap tra le interfacce supporto superiori e gli oggetti.

en: There are no compatible filaments, and sync is not performed.
it: Non ci sono filamenti compatibili, la sincronizzazione non viene eseguita.

en: There are some unknown filaments in the AMS mappings. Please check whether they are the required filaments. If they are okay, press "Confirm" to start printing.
it: Ci sono alcuni filamenti sconosciuti nelle mappature AMS. Si prega di verificare se sono i filamenti necessari. Se sono a posto, fai clic su «Conferma» per iniziare a stampare.

en: There are warnings after slicing models:
it: Ci sono avvisi dopo aver elaborato i modelli:

en: There many parts of the software that come from community contributions, so we're unable to list them one-by-one, and instead, they'll be attributed in the corresponding code comments.
it: Esistono molte parti del software che provengono dai contributi della community, quindi non siamo in grado di elencarle una per una e verranno invece attribuite nei commenti ai codici corrispondenti.

en: There was a problem connecting to the printer. Please try again.
it: Si è verificato un problema di connessione alla stampante. Riprovare.

en: Thick bridges
it: Ponti spessi

en: Thickness
it: Spessore

en: This G-code is inserted at every layer change before lifting z
it: Questo G-code viene inserito ad ogni cambio layer prima del sollevamento z.

en: This G-code will be used as a code for the pause print. User can insert pause G-code in gcode viewer
it: Questo G-code verrà utilizzato come codice pausa stampa. Gli utenti possono inserire il G-code di pausa nel visualizzatore G-code.

en: This G-code will be used as a custom code
it: Questo G-code verrà utilizzato come codice personalizzato

en: This OBJ file couldn't be read because it's empty.
it: Impossibile leggere il file OBJ perché è vuoto.

en: This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed .
    
    To manipulate with solid parts or negative volumes you have to invalidate cut infornation first.
it: Questa azione interromperà una corrispondenza di taglio.
    In seguito, la coerenza del modello non può essere garantita.
    
    Per manipolare parti solide o volumi negativi è necessario invalidare prima le informazioni di taglio.

en: This controls the generation of the brim at outer and/or inner side of models. Auto means the brim width is analysed and calculated automatically.
it: Questo controlla la generazione del brim esterno e/o interno dei modelli. Auto significa che la larghezza del brim viene analizzata e calcolata automaticamente.

en: This file contains several objects positioned at multiple heights.
    Instead of considering them as multiple objects, should 
    the file be loaded as a single object having multiple parts?
it: Il file contiene oggetti posizionati ad altezze diverse.
    Invece di considerarli come oggetti multipli, è necessario
    considerarlo come singolo oggetto con più parti?

en: This gcode is inserted when change filament, including T command to trigger tool change
it: Questo G-code viene inserito al cambio filamento, compresi i comandi T per attivare il cambio utensile.

en: This gcode part is inserted at every layer change after lift z
it: Questo G-code viene inserito a ogni cambio di layer dopo l'elevazione z.

en: This is the newest version.
it: Hai la versione più recente.

en: This is the number of solid layers of bottom shell, including the bottom surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than bottom shell thickness, the bottom shell layers will be increased
it: È il numero di layers solidi del guscio inferiore, compreso Il layer superficiale inferiore. Se lo spessore calcolato da questo valore è più sottile dello spessore del guscio inferiore, i layers del guscio inferiore verranno aumentati.

en: This is the number of solid layers of top shell, including the top surface layer. When the thickness calculated by this value is thinner than top shell thickness, the top shell layers will be increased
it: È il numero di layers solidi del guscio superiore, compreso il layer superficiale superiore. Se lo spessore calcolato con questo valore è più sottile dello spessore del guscio superiore, i layers del guscio superiore vengono aumentati.

en: This is the speed for various overhang degrees. Overhang degrees are expressed as a percentage of line width. 0 speed means no slowing down for the overhang degree range and wall speed is used
it: È la velocità per vari gradi di sporgenza. I gradi di sporgenza sono espressi come percentuale della larghezza della linea. Velocità 0 significa che non c'è rallentamento per l'intervallo di gradi di sporgenza e viene utilizzata la velocità della parete.

en: This object will be used to purge the nozzle after a filament change to save filament and decrease the print time. Colours of the objects will be mixed as a result. It will not take effect, unless the prime tower is enabled.
it: Questo oggetto viene utilizzato per spurgare il nozzle dopo un cambio filamento per risparmiare filamento e ridurre il tempo di stampa. I colori degli oggetti saranno mescolati. Non avrà effetto se non è abilitata la Prime Tower.

en: This only takes effect during printing
it: Questo ha effetto solo in fase di stampa

en: This option will auto detect narrow internal solid infill area. If enabled, concentric pattern will be used for the area to speed printing up. Otherwise, rectilinear pattern is used defaultly.
it: Questa rileva automaticamente le aree interne strette di riempimento solido. Se abilitato, la trama concentrica verrà utilizzato per l'area per velocizzare la stampa. Altrimenti, la trama rettilinea verrà utilizzata per impostazione predefinita.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-arrange on this plate.
it: Il piatto è bloccato.
    Non puoi organizzare automaticamente questo piatto.

en: This plate is locked,
    We can not do auto-orient on this plate.
it: Il piatto è bloccato.
    Non puoi orientare automaticamente questo piatto.

en: This printer does not support printing all plates
it: Questa stampante non supporta la stampa di piatti multipla

en: This setting determines the distance between neighboring tree support nodes.
it: Questa determina la distanza tra i nodi di supporto dell'albero vicini.

en: This setting determines the initial diameter of support nodes.
it: Questa determina il diametro iniziale dei nodi di supporto.

en: This setting determines the maximum overhang angle that t he branches of tree support allowed to make.If the angle is increased, the branches can be printed more horizontally, allowing them to reach farther.
it: Questa determina l'angolo massimo di sporgenza che i rami del supporto ad albero possono raggiungere. Se l'angolo viene aumentato, i rami possono essere stampati più orizzontalmente, permettendo loro di arrivare più lontano.

en: This setting is only used for model size tunning with small value in some cases.
    For example, when model size has small error and hard to be assembled.
    For large size tuning, please use model scale function.
    
    The value will be reset to 0.
it: Questa viene utilizzata solo per regolare le dimensioni del modello in piccole quantità.
    Ad esempio, quando le dimensioni del modello presentano piccoli errori o quando le tolleranze non sono corrette. Per regolazioni di grandi dimensioni, si prega di utilizzare la funzione di scala del modello.
    
    Il valore verrà reimpostato su 0.

en: This setting specify the count of walls around tree support
it: Questa specifica il numero di pareti attorno al supporto ad albero.

en: This setting stands for how much volume of filament can be melted and extruded per second. Printing speed is limited by max volumetric speed, in case of too high and unreasonable speed setting. Can't be zero
it: Questa indica il volume del filamento che può essere fuso ed estruso al secondo. La velocità di stampa è limitata dalla velocità volumetrica massima, in caso di impostazione della velocità troppo alta e irragionevole. Questo valore non può essere zero.

en: This software uses open source components whose copyright and other proprietary rights belong to their respective owners
it: Questo software utilizza componenti open source il cui copyright e altri diritti di proprietà appartengono ai rispettivi proprietari

en: Threshold angle
it: Angolo di soglia

en: Time
it: Tempo

en: Time Estimation
it: Tempo stimato

en: Time to load new filament when switch filament. For statistics only
it: Tempo di caricamento del nuovo filamento quando si cambia filamento, solo a fini statistici.

en: Time to unload old filament when switch filament. For statistics only
it: Tempo di scarico vecchio filamento quando si cambia filamento, solo a fini statistici.

en: Timelapse
it: TimeLapse

en: Timelapse
    Did you know that you can generate a timelapse video during each print?
it: Timelapse
    Sapevi che puoi generare un video timelapse durante ogni stampa?

en: Tips
it: Suggerimenti

en: Tips:
it: Suggerimenti:

en: To
it: A

en: To objects
it: In oggetti

en: To parts
it: In parti

en: To save cut correspondence you can delete all connectors from all related objects.
it: Per salvare il taglio corrispondente puoi eliminare tutte le connessioni tra gli oggetti correlati.

en: Toggle Wireframe
it: Attiva Wireframe

en: Tolerance
it: Tolleranza

en: Too large elefant foot compensation is unreasonable.
    If really have serious elephant foot effect, please check other settings.
    For example, whether bed temperature is too high.
    
    The value will be reset to 0.
it: Il valore di compensazione del piede di elefante è troppo grande.
    Se i problemi zampa d'elefante sono significativi, controllare altre impostazioni.
    Ad esempio, la temperatura del piano potrebbe essere troppo alta.
    
    Il valore viene riportato a 0.

en: Too large layer height.
    Reset to 0.2
it: Altezza layer troppo grande
    È stato ripristinato a 0.2

en: Too large line width
it: Larghezza linea troppo grande

en: Too small ironing spacing.
    Reset to 0.1
it: Spaziatura stiratura troppo piccola
    È stata ripristinata a 0,1

en: Too small layer height.
    Reset to 0.2
it: Altezza del layer troppo piccola
    È stata ripristinata a 0,2

en: Too small line width
it: Larghezza linea troppo piccola

en: Too small max volumetric speed.
    Reset to 0.5
it: Velocità volumetrica massima troppo bassa.
    Il valore è stato ripristinato a 0,5

en: Tool
it: Strumento

en: Tool Move
it: Sposta strumento

en: Tool Rotate
it: Strumento Ruota

en: Tool type
it: Tipo strumento

en: Tool-Lay on Face
it: Strumento-Faccia sul piatto

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Top
it: Superiore

en: Top View
it: Vista superiore

en: Top Z distance
it: Distanza Z superiore

en: Top interface layers
it: Layer superiori di interfaccia

en: Top interface spacing
it: Spaziatura interfaccia superiore

en: Top shell layers
it: Layer guscio superiore

en: Top shell thickness
it: Spessore guscio superiore

en: Top solid layers
it: Layer solidi superiori

en: Top surface
it: Superficie superiore

en: Top surface pattern
it: Trama superfice superiore

en: Top surfaces
it: Tutte le superfici superiori

en: Top/bottom shells
it: Gusci superiori/inferiori

en: Topmost surface
it: Superficie superiore più alta

en: Total
it: Totale

en: Total Estimation
it: Stima totale

en: Total Time Estimation
it: Stima del tempo totale

en: Total Volume:
it: Volume totale:

en: Total time
it: Tempo totale

en: Traditional
it: Tradizionale

en: Transfer
it: Trasferisci

en: Transfer the selected options to the newly selected preset 
    "%1%".
it: Trasferisci le opzioni selezionate nel preset appena selezionato 
    "%1%".

en: Transfer the selected options to the newly selected preset.
it: Trasferisci le opzioni selezionate nel preset appena selezionato.

en: Translate
it: Traduci

en: Translation/Zoom
it: Traduzione/Zoom

en: Travel
it: Spostamento

en: Travel distance threshold
it: Soglia distanza di spostamento

en: Travel speed
it: Velocità spostamento

en: Tree Hybrid
it: Albero ibrido

en: Tree Slim
it: Albero Slim

en: Tree Strong
it: Albero Strong

en: Tree support branch angle
it: Angolo ramo supporti ad albero

en: Tree support branch diameter
it: Diametro ramo supporti ad albero

en: Tree support branch distance
it: Distanza ramo supporti ad albero

en: Tree support brim width
it: Larghezza brim supporto ad albero

en: Tree support wall loops
it: Loop parete supporto ad albero

en: Tri-hexagon
it: Tri-esagono

en: Triangle
it: Triangolo.

en: Triangles
it: Triangoli

en: Triangles: %1%
it: Triangoli: %1%

en: Type
it: Tipo

en: Type:
it: Tipo:

en: Unable to load shaders:
    %s
it: Impossibile caricare gli shader:
    %s

en: Unable to perform boolean operation on model meshes. Only positive parts will be exported.
it: Impossibile eseguire operazioni booleane sulle mesh del modello. Verranno esportate solo le parti positive.

en: Undef
it: Indefinito

en: Undefine
it: Indefinito

en: Undefined
it: Indefinito

en: Underflow
it: Sotto-estruso

en: Undo
it: Annulla

en: Undo integration failed.
it: Annullamento integrazione non riuscito.

en: Undo integration was successful.
it: Annullamento integrazione riuscita.

en: Units
it: Unità

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown Failure
it: Fallimento sconosciuto

en: Unknown error when export G-code.
it: Errore sconosciuto nell'esportazione G-code

en: Unknown file format. Input file must have .3mf or .zip.amf extension.
it: Formato file sconosciuto: il file di input deve avere estensione .3mf o .zip.amf.

en: Unknown file format. Input file must have .stl, .obj, .amf(.xml) extension.
it: Formato file sconosciuto: il file di input deve avere estensione .stl, .obj o .amf(.xml).

en: Unkown Error.
it: Errore sconosciuto

en: Unload
it: Scarica

en: Unload Filament
it: Scarica

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unprintable area in XY plane. For example, X1 Series printers use the front left corner to cut filament during filament change. The area is expressed as polygon by points in following format: "XxY, XxY, ..."
it: Area non stampabile nel piano XY. Ad esempio, le stampanti della serie X1 utilizzano l'angolo anteriore sinistro per tagliare il filamento durante il cambio filamento. L'area è espressa come poligono di punti nel seguente formato: "XxY, XxY, ..."

en: Unretract
it: De-retrazione

en: Unsaved Changes
it: Modifiche non salvate

en: Unsupported OpenGL version
it: Versione OpenGL non supportata

en: Untitled
it: Senza titolo

en: UpToDate
it: Aggiornato

en: Update
it: Aggiorna

en: Update built-in Presets automatically.
it: Aggiorna automaticamente i preset.

en: Update failed.
it: Aggiornamento fallito

en: Update firmware
it: Aggiorna firmware

en: Update remaining capacity
it: Aggiorna capacità residua

en: Update successful.
it: Aggiornamento riuscito.

en: Update the configs values of 3mf to latest.
it: Aggiorna valori di configurazione dei 3mf ai più recenti.

en: Updating
it: Aggiornamento in corso…

en: Updating failed
it: Aggiornamento fallito

en: Updating successful
it: Aggiornamento riuscito

en: Upload Models
it: Carica modelli

en: Upload task timed out. Please check the network status and try again.
it: Attività di Upload scaduto. Controlla lo stato della rete e riprova.

en: Uploading
it: Caricamento

en: Uploading 3mf
it: Caricamento 3mf

en: Upper part
it: Parte superiore

en: Use "Even-odd" for 3DLabPrint airplane models. Use "Close holes" to close all holes in the model.
it: Usa "Pari-dispari" per modelli di aeroplano 3DLabPrint. Utilizza "Chiudi fori" per chiudere tutti i fori del modello.

en: Use Orthogonal View
it: Usa vista ortogonale

en: Use Perspective View
it: Usa vista prospettica

en: Use only one wall on flat top surface, to give more space to the top infill pattern
it: Usa solo una parete su superfici piane, per dare più spazio alla trama riempimento superiore

en: Use only one wall on the first layer of model
it: Utilizzare solo una parete sul primo layer dei modelli

en: Use this setting to rotate the support pattern on the horizontal plane.
it: Usa questo per ruotare sul piano orizzontale la trama del supporto.

en: Used Filament (g)
it: Filamento usato (g)

en: Used Filament (m)
it: Filamento usato (m)

en: Used Filament (mm³)
it: Filamento usato (mm³)

en: Used Materials
it: Materiali usati

en: Used filament
it: Filamento usato

en: User
it: Utente

en: User Preset
it: Preset utente

en: User Sync
it: Sincronizza utente

en: User can self-define the project file name when export
it: Gli utenti possono decidere i nomi dei file progetto nell'esportazione.

en: User logged out
it: Utente disconnesso

en: User presets
it: Preset utente

en: User sync
it: Sincronizza utente

en: Value %s is out of range, continue?
it: Il valore %s non rientra nell'intervallo, continuare?

en: Value is out of range.
it: Valore fuori intervallo.

en: Variable layer height
it: Altezza layer adattativo

en: Verification failed.
it: Verifica fallita.

en: Version
it: Versione

en: Version:
it: Versione:

en: Vertical slider - Move active thumb Down
it: Cursore scorrimento verticale - Abbassa cursore attivo

en: Vertical slider - Move active thumb Up
it: Cursore scorrimento verticale - Solleva cursore attivo

en: View
it: Vista

en: View all object's settings
it: Visualizza tutte le impostazioni oggetto

en: View control settings
it: Visualizza impostazioni di controllo

en: Virtual Camera Tools is required for this task!
    Do you want to install them?
it: Per questa operazione è necessario Virtual Camera Tools!
    Vuoi installarli?

en: Virtual camera initialize failed (%s)!
it: Inizializzazione Virtual Camera fallita (%s)!

en: Volume Operations
it: Operazioni volume

en: Volume of nozzle between the cutter and the end of nozzle
it: Volume del nozzle tra taglierina ed estremità nozzle

en: Volumetric flow rate (mm³/s)
it: Flusso volumetrico (mm³/s)

en: Volumetric speed limitation
it: Limitazione velocità volumetrica

en: WARNING:
it: ATTENZIONE:

en: Wall distribution count
it: Conteggio distribuzione parete

en: Wall generator
it: Generatore parete

en: Wall loops
it: Loop pareti

en: Wall transition length
it: Lunghezza transizione parete

en: Wall transitioning filter margin
it: Margine filtro transizione parete

en: Wall transitioning threshold angle
it: Angolo soglia transizione parete

en: Walls
it: Pareti

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning:
it: Attenzione:

en: We ask for your help to improve everyone's printer
it: Chiediamo il tuo aiuto per migliorare tutte le stampanti

en: We have added an experimental style "Tree Slim" that features smaller support volume but weaker strength.
    We recommend using it with: 0 interface layers, 0 top distance, 2 walls.
it: Abbiamo aggiunto uno stile sperimentale "Albero Slim" che presenta un volume di supporto più piccolo ma una resistenza più debole.
    Si consiglia di utilizzarlo con: 0 layer interfaccia, 0 distanza dall'alto, 2 pareti.

en: What kind of gcode the printer is compatible with
it: Con che tipo di G-code è compatibile la stampante.

en: When inserting a new filament, the AMS will not automatically read its information, leaving it blank for you to enter manually.
it: Quando si inserisce un nuovo filamento, l'AMS non legge automaticamente le sue informazioni, lasciandole vuote per l'inserimento manuale.

en: When recording timelapse without toolhead, it is recommended to add a "Timelapse Wipe Tower" 
    by right-click the empty position of build plate and choose "Add Primitive"->"Timelapse Wipe Tower".
it: Quando si registra un timelapse senza testa di satmpa, si consiglia di aggiungere un "Timelapse Torre di pulizia"
    facendo clic con il pulsante destro del mouse sulla posizione vuota del piatto e scegli "Aggiungi primitiva" ->"Timelapse Torre di pulizia"».

en: When to create transitions between even and odd numbers of walls. A wedge shape with an angle greater than this setting will not have transitions and no walls will be printed in the center to fill the remaining space. Reducing this setting reduces the number and length of these center walls, but may leave gaps or overextrude
it: Quando si creano transizioni tra pareti in numero pari e dispari. Una forma a cuneo con un angolo superiore a questa impostazione non avrà transizioni e non verranno stampate pareti al centro per riempire lo spazio rimanente. Riducendo questa impostazione, si riduce il numero e la lunghezza delle pareti centrali, ma si possono lasciare spazi vuoti o sovraestrusi

en: When transitioning between different numbers of walls as the part becomes thinner, a certain amount of space is allotted to split or join the wall segments. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Quando si passa da un numero pareti diverso all'altro, man mano che il pezzo diventa più sottile, viene assegnata una certa quantità di spazio per dividere o unire i segmenti di parete. Viene espressa in percentuale sul diametro del nozzle.

en: When using support material for the support interface, We recommend the following settings:
    0 top z distance, 0 interface spacing, concentric pattern and disable independent support layer height
it: Quando si utilizza il materiale di supporto per l'interfaccia di supporto, si consigliano le seguenti impostazioni:
    0 distanza z superiore , 0 spaziatura interfaccia, trama concentrico e disabilita altezza layer di supporto indipendente

en: Whenever the retraction is done, the nozzle is lifted a little to create clearance between nozzle and the print. It prevents nozzle from hitting the print when travel move. Using spiral line to lift z can prevent stringing
it: Ogni volta che si verifica una retrazione, il nozzle viene sollevato leggermente per creare spazio tra nozzle e stampa. Ciò impedisce al nozzle di colpire la stampa quando si viaggia di più. L'uso di linee a spirale per sollevare z può evitare che si stringano.

en: Where to find your printer's IP and Access Code?
it: Dove trovo l'IP e il codice accesso della stampante?

en: Whether the machine supports silent mode in which machine use lower acceleration to print
it: Se la macchina supporta la modalità silenziosa, in cui la macchina utilizza un'accelerazione inferiore per stampare in modo più silenzioso

en: While printing by Object, the extruder may collide skirt.
    Thus, reset the skirt layer to 1 to avoid that.
it: Durante la stampa per oggetto, il Nozzle potrebbe urtare lo skirt.
    Quindi, ripristina il layer skirt su 1 per evitare collisioni.

en: Width
it: Larghezza

en: Width of prime tower
it: È la larghezza della Prime Tower.

en: Width of the wall that will replace thin features (according to the Minimum feature size) of the model. If the Minimum wall width is thinner than the thickness of the feature, the wall will become as thick as the feature itself. It's expressed as a percentage over nozzle diameter
it: Larghezza della parete che sostituirà gli elementi sottili (in base alla dimensione minima dell'elemento) del modello. Se la larghezza minima della parete è più sottile dello spessore dell'elemento, la parete diventerà spessa quanto l'elemento stesso. È espresso in percentuale rispetto al diametro del nozzle

en: Width:
it: Larghezza:

en: Wipe
it: Pulizia

en: Wipe Distance
it: Distanza pulizia

en: Wipe options
it: Opzioni pulitura

en: Wipe while retracting
it: Pulisci in fase di retrazione

en: World coordinates
it: Coordinate globali

en: Would you like to log in this printer with current account?
it: Vuoi accedere alla stampante con l'account corrente?

en: Would you like to log out the printer?
it: Vuoi disconnettere la stampante?

en: X-Y contour compensation
it: Compensazione contorni X-Y

en: X-Y hole compensation
it: Compensazione foro X-Y

en: XY separation between an object and its support
it: Separazione XY tra un oggetto e il suo supporto

en: Year
it: Anno

en: Yes
it: Sì

en: Yes to All
it: Sì a tutto

en: You can find it in "Settings > Network > Connection code"
    on the printer, as shown in the figure:
it: Si trova in "Impostazioni > Rete > Codice di accesso".
    sulla stampante, come mostrato nella figura:

en: You can keep the modified presets to the new project or discard them
it: È possibile conservare i preset modificati per il nuovo progetto o eliminarli

en: You can keep the modifield presets to the new project, discard or save changes as new presets.
it: È possibile conservare i preset modificati per il nuovo progetto, eliminarli o salvare le modifiche come nuovi preset.

en: You cannot load SLA project with a multi-part object on the bed
it: Non è possibile caricare un progetto SLA con un oggetto composto da più parti sul piano

en: You have changed some preset settings. 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
it: Sono stati modificati alcuni preset preimpostati. 
    Vuoi mantenere le impostazioni (nuovo valore) dopo aver cambiato i preset?

en: You have changed some settings of preset "%1%". 
    Would you like to keep these changed settings (new value) after switching preset?
it: Sono state modificate alcune impostazioni del preset "%1%". 
    Vuoi mantenere le impostazioni (nuovo valore) dopo aver cambiato i preset?

en: You need to select the material type and color first.
it: Devi prima selezionare il tipo e il colore del materiale.

en: You try to delete an object which is a part of a cut object.
    This action will break a cut correspondence.
    After that model consistency can't be guaranteed.
it: Stai cercando di eliminare un oggetto che fa parte di un oggetto tagliato.
    Questa azione interromperà la corrispondenza tra gli oggetti tagliati.
    In seguito, la coerenza del modello non può essere garantita.

en: You'd better upgrade your software.
it: Devi aggiornare il software.

en: Your model needs support ! Please make support material enable.
it: Il modello necessita di supporti! Abilita i materiali di supporto.

en: Your object appears to be too large, Do you want to scale it down to fit the heat bed automatically?
it: L'oggetto sembra troppo grande. Vuoi ridimensionarlo per adattarlo automaticamente al piatto di stampa?

en: Z Hop Type
it: Tipo Z Hop

en: Z gap between object and raft. Ignored for soluble interface
it: È lo spazio Z tra oggetto e raft. Viene ignorato per le interfacce solubili.

en: Z hop when retract
it: Z hop in fase retrazione

en: Z seam location
    Did you know that you can customize the location of the Z seam, and even paint it on your print, to have it in a less visible location? This improves the overall look of your model. Check it out!
it: Posizione giunzione Z
    Sapevi che puoi personalizzare la posizione della giunzione Z e persino dipingerla sulla stampa, per averla in una posizione meno visibile? Ciò migliora l'aspetto generale del modello. Dai un'occhiata!

en: Zero initial layer height is invalid.
    
    The first layer height will be reset to 0.2.
it: L'altezza zero primo layer non è valida.
    
    L'altezza primo layer verrà ripristinata a 0,2.

en: Zoom View
it: Vista Zoom

en: Zoom in towards the mouse pointer's position in the 3D view, rather than the 2D window center.
it: Ingrandisci verso la posizione del puntatore del mouse nella vista 3D, anziché verso il centro della finestra 2D.

en: Zoom of view
it: Vista Zoom

en: Zoom to mouse position
it: Zoom posizione del mouse

en: above
it: sopra

en: active
it: attivo

en: allocation failed
it: allocazione fallita

en: and
it: e

en: archive too large
it: Archivio troppo grande

en: arrange current plate
it: Disponi sul piatto corrente

en: auto rotate current plate
it: Rotazione automatica piatto corrente

en: buffer too small
it: Buffer troppo piccolo

en: click here to see more info
it: clicca per ulteriori informazioni

en: code
it: Codice

en: compression failed
it: compressione fallita

en: connector is out of cut contour
it: Connettore fuori dal contorno

en: connector is out of object
it: Connettore fuori dall'oggetto

en: connectors are out of cut contour
it: Connettori fuori dal contorno

en: connectors is out of object
it: I connettori devono trovarsi sulla superficie dell'oggetto.

en: current
it: Attuale

en: debug save button
it: Pulsante salvataggio debug

en: decompression failed
it: decompressione fallita

en: default
it: predefinito

en: delete all objects on current plate
it: Elimina tutti gli oggetti sul piatto corrente

en: does not contain valid gcode.
it: non contiene G-code valido.

en: downloading project ...
it: Download progetto...

en: error
it: Errore

en: every
it: Ogni

en: failed finding central directory
it: directory centrale non trovata

en: fatal
it: fatale

en: file close failed
it: chiusura del file fallita

en: file create failed
it: generazione del file non riuscita

en: file not found
it: file non trovato

en: file open failed
it: apertura file non riuscita

en: file read failed
it: lettura del file non riuscita

en: file seek failed
it: ricerca file fallita

en: file stat failed
it: statistica file non riuscita

en: file too large
it: file troppo grande

en: file write failed
it: scrittura file fallita

en: floating cantilever
it: cantilever galleggiante

en: floating regions
it: regioni galleggianti

en: from
it: da

en: illegal characters:
it: Caratteri illegali:

en: illegal suffix:
it: Suffisso illegale:

en: infill/inner/outer
it: riempimento/interno/esterno

en: infill/outer/inner
it: riempimento/esterno/interno

en: inner-outer-inner/infill
it: interno-esterno-interno/riempimento

en: inner/outer/infill
it: interno/esterno/riempimento

en: internal error
it: errore interno

en: invalid filename
it: nome file non valido

en: invalid header or corrupted
it: intestazione non valida o danneggiata

en: invalid parameter
it: parametro non valido

en: invalid value
it: Valore non valido

en: keyboard 1-9: set filament for object/part
it: Tastiera 1-9: imposta il filamento per l'oggetto/la parte

en: large overhangs
it: ampie sporgenze

en: load_obj: failed to parse
it: load_obj: analisi non riuscita

en: loaded
it: caricato

en: max slicing time per plate in seconds.
it: Tempo massimo di slicing per piatto in secondi

en: max triangle count per plate for slicing.
it: numero massimo di triangoli per piatto da elaborare

en: mm or %
it: mm o %

en: money/kg
it: prezzo/kg

en: multiple cells copy is not supported
it: Copia di celle multiple non supportata.

en: new or open project file is not allowed during the slicing process!
it: non è consentito aprire un nuovo file progetto durante lo slicing!

en: normal(auto)
it: normale(auto)

en: normal(auto) and tree(auto) is used to generate support automatically. If normal(manual) or tree(manual) is selected, only support enforcers are generated
it: normale(auto) e albero(auto) sono usati per generare automaticamente i supporti. Se si seleziona normale(manuale) o albero(manuale), vengono generati solo gli esecutori del supporto.

en: normal(manual)
it: normale(manuale)

en: not a ZIP archive
it: non è un archivio ZIP

en: one cell can only be copied to one or multiple cells in the same column
it: Una cella può essere copiata solo in una o più celle della stessa colonna.

en: outer/inner/infill
it: esterno/interno/riempimento

en: parameter name
it: nome parametro

en: prepare 3mf file...
it: preparazione file 3mf...

en: return
it: Indietro

en: save debug settings
it: salva impostazioni debug

en: select all objects on current plate
it: Seleziona tutti gli oggetti sul piatto corrente

en: send completed
it: Invio completo

en: the Configuration package is incompatible with current APP.
it: Il pacchetto di configurazione non è compatibile con la versione corrente di Bambu Studio.

en: the configuration package is incompatible with current application.
it: il pacchetto di configurazione non è compatibile con l'applicazione corrente.

en: to
it: a

en: too large line width
it: larghezza della linea troppo grande

en: too many files
it: troppi file

en: trace
it: Traccia

en: travel
it: Spostamento

en: tree(auto)
it: albero(auto)

en: tree(manual)
it: albero(manuale)

en: undefined error
it: errore indefinito

en: unexpected decompressed size
it: dimensione decompressa imprevista

en: uniform scale
it: Scala uniforme

en: unloaded
it: scaricato

en: unsupported central directory size
it: dimensione directory centrale non supportata

en: unsupported encryption
it: criptaggio non supportato

en: unsupported feature
it: caratteristica non supportata

en: unsupported method
it: metodo non supportato

en: unsupported multidisk
it: Il salvataggio su RAID non supportato.

en: up to
it: fino a

en: upward compatible machine
it: macchina compatibile con versioni successive

en: validation failed
it: convalida fallita

en: version %s update information :
it: Versione %s informazioni aggiornate:

en: warning
it: attenzione

en: warnings
it: Avvisi

en: will be closed before creating a new model. Do you want to continue?
it:  verrà chiuso prima di creare un nuovo modello. Vuoi continuare?

en: write callback failed
it: scrittura callback fallita

en: ⌘+Any arrow
it: ⌘+Freccia qualsiasi

en: ⌘+Left mouse button
it: ⌘+Tasto sinistro del mouse

en: ⌘+Mouse wheel
it: ⌘+Rotella mouse

en: ⌥+Left mouse button
it: ⌥+Tasto sinistro mouse

en: ⌥+Mouse wheel
it: ⌥+Rotella mouse
